Нашите орхидеи – тема 31

  • 32 847
  • 738
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 28 026
Ех, колко са хубави Heart
Angela, тази направо е бижу Heart Eyes

# 76
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 120
Да, първия път като я видях и не я взех, после вече я нямаше. Сега уж влезнах за африканска теменужка, а излезнах с две орхидеи - тази и една дендробиум фалаенопсис към синьо-виолетово на цвят и без теменужки.

# 77
  • Мнения: 28 026
Тази вечер ще слагам новичката в субстрат. Съвети как се слага в него? Корените добре ли ви изглеждат? Thinking
Редактирам : Така дали е добре?


Тези стърчащите коренчета ги прибрах в саксийката...Но много трудно я удържам изправена (цветоноса имам предвид, частта с цветовете видимо се чувства добре наклонена Heart ). Имате ли трикове? Цветоносът на предишната орхидея стоеше добре изправен и стабилен (вероятно и благодарение на онова  гъбесто "нещо" посредата).

Последна редакция: пн, 31 авг 2020, 23:45 от dolce miele

# 78
  • Мнения: X
Да попитам, кога да започвам да торя. Имам тор 1 (за растеж) и 2 (за цъфтеж) на Лактофлор. С 1 торих 2-3 пъти от както са прецъфтели. На опаковката пише и за двете от март до октомври. Сега не ми е ясно с 2 кога мога да торя. Време ли е вече да се тори за цъфтеж. Моите изкараха по 1-2 нови листа имат доста нови коренчета (само дето се оплаквах, че не са добре). Взеха, че ме изненадаха.

# 79
  • Мнения: 5 639
Здравейте момичета. Показвам ви малките неща, които ме зарадваха тази вечер, след дълъг и неприятен ден. Макар че не знам дали последното е повод за радост, или отчаян опит на цимбидиума да оцелее въпреки всичко.


# 80
  • Мнения: 28 026
Моля, някой да ми каже дали съм се справила добре с поставянето на орхидеята в новия субстрат! Simple Smile Снимките са малко по-нагоре.

# 81
  • Бургас
  • Мнения: 2 151
Чудесно си се справила. И моите орхи като ги пресадя и на 80% висват на долу и ако не е кашпата могат да изпаднат. Пафчето ми пуска нова бубла или ново стръкче, много съм хапи. И тук нещо се подава
, мисля че е цветонос, времето ще покаже.
И Милтония отново ще цъфти. Този път скромно с три цветчета. Според мен повечето цвят е до грижи и поливане, а мен ме нямаше и грижите от майка ми явно не са били достатъчни. Като отвори цвят ще покажа Blush

# 82
  • Мнения: 28 026
Благодаря Blush Не знаех дали не съм я оставила твърде много над субстрата- на предишната ми орхидея розетката беше по-надолу и изгни...Подпрях я с още една пръчка, а кашпата е една от най-добрите ми покупки Heart Eyes

# 83
  • Мнения: 2 961
Аз нямаше да купувам орхидеи. Blush
Е, не устоях. Ама пък е такова слънчице! И ми отива на интериора. Stuck Out Tongue Winking Eye
Похвалвам се с новата ми красавица. Много и се радвам! Innocent Един цвят се отвори вкъщи, третият от по-ниският цветонос. Снощи беше едва-една отворен и днес сутринта ми усмихна деня!


А на минито ми във вода, новият лист вече порасна и пусна цели 5 коренчета! Innocent

Последна редакция: чт, 03 сеп 2020, 16:33 от Sysly

# 84
  • Мнения: X
Sysly Прекрасна ти е орхидеята. А това мини от колко време е във вода, и как точно във вода.
Аз имам една дето хвана пътя, уж беше нова, уж беше добре, сега я гледам не е добре. И се чудя дали да не я направя жабче. Така или иначе е 50на 50

# 85
  • Мнения: 2 961
_djidji_, благодаря!
Някъде между 10 - 14 август го измъкнах от корите и го топнах във вода. Забелязах, че нещо не се чувства добре, беше се умърлушило. Още на първата седмица се показа ново листо, а миналата седмица забелязах и новите корени.
Придържам се към препоръките на Phloxx /в предишната тема можеш да погледнеш/, но и самата орхидея си показва какво и харесва и какво не.

# 86
  • Варна
  • Мнения: 25 345
Моето мини от Лидл остана без корени, и то е във вода, има няколко израстъчета от по сантиметър-два-три... Много гаден този черния субстрат, разказал му е играта. Дано се съвземе, че беше много хубава разцветка.
Днешните минита в Лидъл са мешани, има в сфагнум с разкошни корени и в черния субстрат, които не са толкова добре. Ама предния път запленена от цвета пренебрегнах корените.

# 87
  • Мнения: 28 026
Имам чувството, че новият субстрат (от Лидъл купуван) изсъхва много бързо, особено отгоре. Такъв ли е по принцип или е заради жегата тези дни? На дъното на кашпата има вода, саксийката е повдигната над водата. Притеснява ме, че коренчетата отгоре започват да съхнат. Дали да ги пръскам с малко вода? Като че ли добре реагира на това.
 Цветовете живнаха, най-мъничкият опитва да цъфти Heart  Но да не я пренаситя с вода така...

# 88
  • Мнения: 14 018
Благодаря Blush Не знаех дали не съм я оставила твърде много над субстрата- на предишната ми орхидея розетката беше по-надолу и изгни...Подпрях я с още една пръчка, а кашпата е една от най-добрите ми покупки Heart Eyes

по - грешно от това да е закопана прекалено много в субстраста няма. Наказва със загниване.
 Всички други категории -  над , много над или без субстрат са правилни. Въздушните корени се слагат във субстрата осторожно, само връхчетата им за да не загният понеже имат повече веламен . те затова са "въздушни" .



Да попитам, кога да започвам да торя. Имам тор 1 (за растеж) и 2 (за цъфтеж) на Лактофлор. С 1 торих 2-3 пъти от както са прецъфтели. На опаковката пише и за двете от март до октомври. Сега не ми е ясно с 2 кога мога да торя. Време ли е вече да се тори за цъфтеж. Моите изкараха по 1-2 нови листа имат доста нови коренчета (само дето се оплаквах, че не са добре). Взеха, че ме изненадаха.
Всеки тор има съотношение N-P-K, пише го на опаковката. Според тива съотношение как се тори имаме материал в библиотеката.

Моето мини от Лидл остана без корени, и то е във вода, има няколко израстъчета от по сантиметър-два-три... Много гаден този черния субстрат, разказал му е играта. Дано се съвземе, че беше много хубава разцветка.
Днешните минита в Лидъл са мешани, има в сфагнум с разкошни корени и в черния субстрат, които не са толкова добре. Ама предния път запленена от цвета пренебрегнах корените.
Почнаха да продават и в кауфланд от тази гадост. Със  златно на целофана. Берат душа после. Имам вече 3-4 такива.голяма мъка. Според мен ги е прецакал факта че са пътували мокри и че в магазина може би ги мокрят като за последно.  

Имам чувството, че новият субстрат (от Лидъл купуван) изсъхва много бързо, особено отгоре. Такъв ли е по принцип или е заради жегата тези дни? На дъното на кашпата има вода, саксийката е повдигната над водата. Притеснява ме, че коренчетата отгоре започват да съхнат. Дали да ги пръскам с малко вода? Като че ли добре реагира на това.
 Цветовете живнаха, най-мъничкият опитва да цъфти Heart  Но да не я пренаситя с вода така...

Ти не знаеш как са вътре в саксията корените и субстрата. Затова изводът ти може да е погрешен. Разбира се със сухаж бамбукова жпръчка, бучната вътре в близост до самото растение , оставена за 30 мин.

Последна редакция: пт, 04 сеп 2020, 09:28 от _re_ge

# 89
  • Мнения: 75
Здравейте момичета! Имам нужда от помощ. Тъкмо си пресаждам първата орхидея, непресаждана от 2 години. Това бяло коренче на върха ми се струва леко "лигаво". Нормално ли е или трябва да се отреже? И въпреки малкото, но свежи коренчета ще се оправи, нали? 🙄😟

Общи условия

Активация на акаунт