От кога на гърне?

  • 1 862
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 764
Да ви кажа какво мисля аз и какъв е моят опит.Детето трябва да се слага на гърне когато започне да стои добре на дупето си.Така и съм правила,1во с баткото,сега и с малката.Така,тъй като баткото ми спеше по цяла нощ и не поемаше съответно течности през това време памперса му беше сух сутрин още преди годинката.Така на 1 год. вече спеше без памперси и сутрин със ставането веднага го слагах на гърнето и се изпишкваше.Малката ми я слагам на гърнето от 7мия мес.Когато започва да ака се напъва и в този момент я събувам бързо и я слагам и тя се изаква там.Вече е почити на 10мес.и до сега имаме само 3 нацапани памперса PeaceТака че не става въпрос нито да си тормозиш детето/стои не повече от 5мин/,нито нещо да му обясняваш.Въпроса е да се създават навици,да реагираш бързо и да не те е страх да позабършиш или изпереш нещо.Вечер я пробвам да се изпишка и сутрин също веднага след ставане.Вечер не винаги става,но пробвам отново на следващия ден.Лятото в най-големите жеги и без памперс съм я оставяла ве4ер и се е събуждала суха.За сравнение-сестра ми казва "В градината ще я научат на гърне,не ми се занимава" и племенницата ми на година и половина пищи от гърнето.Сега лично мнение:това да не си научиш детето до 2 и повече години да не ползва гърне,си е чист мързел.Ако зависеше от голям брой от мамите дето пишат тук щяха да си пращат децата в казармата незахранени и с памперси. hahaha

# 16
  • софия
  • Мнения: 555
Какво значи "да свиква", много ми е чудно, понеже и на мен са ми го казвали това. Ами то детето още не може да седи седнало без да го държа, как да го поставя на гърне?! А и как да обясниш на 6 месечно бебе, че го слагаш на гърнрто за да свърши определена работа, а не просто да си поседи и да скучае?
Лично аз ще изчакам с гърнрто поне още 2 месеца.
точно така. пък и как ли ще го задържиш на гърнето - то ще умре от скука.

# 17
  • Мнения: 6 155
...Така че не става въпрос нито да си тормозиш детето/стои не повече от 5мин/,нито нещо да му обясняваш.Въпроса е да се създават навици,да реагираш бързо и да не те е страх да позабършиш или изпереш нещо.Вечер я пробвам да се изпишка и сутрин също веднага след ставане.Вечер не винаги става,но пробвам отново на следващия ден.Лятото в най-големите жеги и без памперс съм я оставяла ве4ер и се е събуждала суха.За сравнение-сестра ми казва "В градината ще я научат на гърне,не ми се занимава" и племенницата ми на година и половина пищи от гърнето.Сега лично мнение:това да не си научиш детето до 2 и повече години да не ползва гърне,си е чист мързел.Ако зависеше от голям брой от мамите дето пишат тук щяха да си пращат децата в казармата незахранени и с памперси. hahaha

Е, айде по-леко с определенията Stop Щото и аз мога да кажа, че да си сложиш детето на гърне на 6-7 мес. са болни амбиции, нали?! Така че ...да си имаме уважението Wink

Искам да питам - каква е ползата от това да научиш рано детето си на гърне? Нима на 10 мес. може само да си каже, че му се пишка или ака? Или само да стиска, за да не свърши в гащите белята? Не, нали? Излиза, че цялото това упражнение по ранното приучаване е просто нагаждане на майката към часовете, в които детето си върши нуждите и нищо повече.
Казах по-горе, че моят син го сложих на гърне на 2г. и 4мес. /т.е. преди месец и половина/. Една седмица опикаваше всичко наред и не искаше да прави нищо в гърнето. Сега, обаче, като му се върши нещо - отива, взима си гърнето, сваля си дрехите, върши и си изсипва гърнето в тоалетната /по негово желание Laughing/. В най-лошия случай ме вика и казва какво му се прави. Това наричам аз "научаване на гърне", осъзнато. 10 мес. бебе няма как да го направи това / дане говорим за 6месечно #Crazy/. Защо тогава трябва да се мъчи и майката и детето? newsm78

# 18
  • Мнения: 355
На мен например ми е съвестно като усетя детенце, че ака, да го оставя да я върши тая работа в памперса. Все една аз да се изакам в гащите. Никак не е приятно. Та махам памперса, тя си хваща крачетата и си се изаква спокойно. От тази гледна точка може да е по-добре. Да му е по комфортно на детето. Аз не съм мислила за гърне. Много ни е рано още, но ако го сложиш на 6-8 месеца като усетиш, че се напъва и то не пищи, а се застоява, не виждам лошо. И не мисля, че се прави на тази възраст за създаване на навици, а по скоро за по-лесно изхождане, че ние често сме със запек и е голям зор.

Последна редакция: нд, 03 сеп 2006, 17:59 от Vladi_Mira

# 19
  • Мнения: 9
Ще ви разкажа какво се случи у нас - когато детенце вече сядаше (около 7м.) аз започнах да познавам кога ще ака и купих гърне - с дръжки за хващане. И така аз забравих за наакани памперси НО!!! само за няколко месеца. Когато открихме, че да можеш да ходиш сам е чудесно Вяра отказа да сяда - каза НЕ на количката и не на гърнето.  Сега е на 1г.6м и когато я питам къде пишка куклата ми показва гърнето, а за мама и тати - показва тоалетната, но детето ползва само памперсите  а даже ходи за аки да се крие под един стол. Мисля че детето не трябва да се насилва - сега се надявам сама да изяви желание да е като големите.

# 20
  • Мнения: 683
Не е много рано, но детето ще си покаже. Ти пробвай.Малката ми е на гърне отдавна.
И аз така - от момента, в който започна да стои седнала сама е на гърне и съм доволна. Peace

# 21
  • Мнения: 683
На мен например ми е съвестно като усетя детенце, че ака, да го оставя да я върши тая работа в памперса. Все една аз да се изакам в гащите. Никак не е приятно. Та махам памперса, тя си хваща крачетата и си се изаква спокойно. От тази гледна точка може да е по-добре. Да му е по комфортно на детето. Аз не съм мислила за гърне. Много ни е рано още, но ако го сложиш на 6-8 месеца като усетиш, че се напъва и то не пищи, а се застоява, не виждам лошо. И не мисля, че се прави на тази възраст за създаване на навици, а по скоро за по-лесно изхождане, че ние често сме със запек и е голям зор.
Така е. smile3501

# 22
  • Мнения: 11 818
Отново всичко е индивидулано и трябва да се опита. Но съм чувала, че при по-ранно слагане на гърне някои деца се плашат и после много трудно и късно привикват. Аз лично все още не съм слагала дъщеря ми, но скоро ще пробвам. И все пак най-вероятно ще изчакам доакто започне да разбира повече.

# 23
  • Мнения: 1 427



Искам да питам - каква е ползата от това да научиш рано детето си на гърне? Нима на 10 мес. може само да си каже, че му се пишка или ака? Или само да стиска, за да не свърши в гащите белята? Не, нали? Излиза, че цялото това упражнение по ранното приучаване е просто нагаждане на майката към часовете, в които детето си върши нуждите и нищо повече.
Казах по-горе, че моят син го сложих на гърне на 2г. и 4мес. /т.е. преди месец и половина/. Една седмица опикаваше всичко наред и не искаше да прави нищо в гърнето. Сега, обаче, като му се върши нещо - отива, взима си гърнето, сваля си дрехите, върши и си изсипва гърнето в тоалетната /по негово желание Laughing/. В най-лошия случай ме вика и казва какво му се прави. Това наричам аз "научаване на гърне", осъзнато. 10 мес. бебе няма как да го направи това / дане говорим за 6месечно #Crazy/. Защо тогава трябва да се мъчи и майката и детето? newsm78
Това е и моето мнение.Бих искала дъщеря ми да разбира какво прави, а не да я вардя на всеки 10 мин.И съвсем не е до мързел това.Просто аз си избирам детето да ме води.

# 24
  • Мнения: 219
Ами ние сме се занаучавали това гърне да го ползваме от 3 м. според нашите си особености. Първо падна луда игра с него и от двамата. Единият напр. хващаше двете гърнета, вдига ги над главата си и ако не падне, започва да бяга с тях из стаята и да вика от кеф. Когато започнах да намирам сутрин сухи памперси, започнах да ги слагам на гърнетата поне да се изпишкват и уж да свикват за какво се ползват тези уреди. Резултатът не е много утешителен. В началото като че ли по-често се спряваха с изпишкването, сега почти не го правят, но и сутрешните памперси са мокри, та мокри. Реших, че не съм достатъчно настоятелна в обучението, но сега като чета излиза, че направо съм си избързала. Явно ни е рано, според моята констатация и опит. Иначе обучение не е леко, особено ако съм сама. Да сложиш двама бандита едновременно на гърне си е задача с повишена трудност. Докато сложиш единият, другият е станал и вече търчи по гола пишка из стаята, докато го хванеш, брат му ти скроява същият номер или е станал, разбира се, и слага в гърнето някоя играчка. Другият момент е, че като стават сами, обръщат гърнетата и то при положение, че не са пълни, ами ако бяха... не ми се мисли. А памперси трепеме яко. Ама да са ми живи и здрави, ще ги научим и на това. То после идат други проблеми, че живеем в апартамент с една тоалетна и т.н.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Аз започнах да го слагам на 1.5 години.Не сме имали проблеми, започна да си пишка сам след като показах няколко пъти

# 26
  • Мнения: 4 621
Не мисля да я слагам на гърне поне до година и половина. Против съм ранното слагане на детето на гърне.

# 27
  • Мнения: 119
преди около месец и половина го сложих на гърне. Бе6е му изклю4ително интересно и между другото веднага свър6и и двете работи. естествено несъзнателно. Но сега го слагам след хранене на гърненце и винаги има по нещо вътре. Simple Smile

# 28
  • София
  • Мнения: 1 043
Аз съм на мнение, че детето трябва да се "покани" да седне на гърне едва когато започне да осъзнава какво точно се иска от него и да може по някакъв начин да каже, когато се налага да използва гърнето. В противен случай хем ще изхабиш много нерви и в крайна сметка детето пак ще се откаже от памперса чак, когато започне да осъзнава, че не трябва да пишка в гащите.

Абсолютно съм съгласна.
Извинете, че давам мнение без да имам личен опит, но в книгата на Додсън "Изкуството да бъдеш родител" пише точно това. Възрастта обикновено е около 2 год. Не, че детето не може да се научи и по-рано, но според този автор, ако се опитвате да приучвате детето в по-ранна възраст (преди то да  е осъзнало за какво точно става въпрос),  това може да доведе до проблеми - като напикаване в по-късна възраст.

# 29
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 302
Людмил просто липсва в тази тема  Mr. Green Той ще ви разясни нещата!

А аз изобщо не си правя труда да я слагам на гърне  Stop. Цяло лято върви вкъщи по гащи и пишка по пода  Crazy. Пробвахме се няколко пъти с гърнето- бях тотално отсвирена. Опитите ни започнаха, когато проходи. Сега съм я оставила с памперс- когато й дойде времето, тогава. На същия принцип съм и за биберона- залъгалка.
А за 5-6 месечни бебета на гърнета като чуя, направо  Sick Честно, по никакъв начин никой не може да ме накара да направя това на моите си деца  Stop Naughty

Общи условия

Активация на акаунт