С риск да ми се смеете, но искам малко уроци по правопис!

  • 4 264
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 6 743
Вече ме избива на лиготия, ама сега се хилихме с мъж ми за женския род на стрелец  Mr. Green Twisted Evil

Обяснението на Супрема ми се вижда логично, но все пак някак не ми идва от вътре да кажа (примерно на интервю за работа) - удават ми се езиците( примерно Crazy), а някак ми идва отдават ми се....

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Вече ме избива на лиготия, ама сега се хилихме с мъж ми за женския род на стрелец  Mr. Green Twisted Evil

Обяснението на Супрема ми се вижда логично, но все пак някак не ми идва от вътре да кажа (примерно на интервю за работа) - удават ми се езиците( примерно Crazy), а някак ми идва отдават ми се....

Какво да ти кажа, речникът си е речник, аз с него не споря. Но определено правилното е удават ми се езиците. Но ако се замислиш на колко думи лепваме ненужни съгласни... Чувала съм ЛИПСТВАМ например.  Crazy

# 17
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
И аз искам отговор точно на този въпрос. Мерси, Дамаянти, ще чета с интерес.
Имам си правописната култура за добра, но това ме мъчи.
Ха тъй. И аз искам да знам. Освен това, защо "удава", а не "отдава"?  Tired
Хайде, има ли грамотни люде тук, филолози (фиолози, както се казва Mr. Green), туй-онуй? Laughing

Казва се удава ми се нещо (рисуване, бродиране), дори в Тълковния е само във формата удава ми се, а отдавам е в смисъл на посвещавам. Това просто са две различни думи с различни значения.
  bouquet
Много ме обърква това "удава", защото го виждам само в по-стари книги, а сега масово се използва, например - "Отдават ми се езиците"...

# 18
  • Мнения: 2 697
Съвсем наскоро в един друг форум се пусна такова питане и едно момиче, студентка по френска филология, обясни, че най-лесно се помни следното: когато в думата има "в" се пише "т" (пример - "порасТвам, израсТвам), а когато няма - не се пише "т" (пример: расна, порасна и пр.). Та можете да използвате и тази хитринка за запомняне кога какво се пише. Иначе, ако търсите обяснение защо се пишат точно така, Dayli го е дала вече Wink
А за "удава ми се" и "отдава ми се"...и на мен ми идва да кажа "отдава ми се", предполагам защото е по-често използван глагол, т.е. има повече употреби в речта Thinking

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Съвсем наскоро в един друг форум се пусна такова питане и едно момиче, студентка по френска филология, обясни, че най-лесно се помни следното: когато в думата има "в" се пише "т" (пример - "порасТвам, израсТвам), а когато няма - не се пише "т" (пример: расна, порасна и пр.). Та можете да използвате и тази хитринка за запомняне кога какво се пише. Иначе, ако търсите обяснение защо се пишат точно така, Dayli го е дала вече Wink
А за "удава ми се" и "отдава ми се"...и на мен ми идва да кажа "отдава ми се", предполагам защото е по-често използван глагол, т.е. има повече употреби в речта Thinking


Ти май не си прочела какво си дискутирахме с момичетата тук.  smile3503
Важното е, че инфото съвпада!!  Peace

# 20
  • Мнения: 4 555
Ама за 'израсъл', а не 'израсТнал'  newsm78
Това са две различни глаголни форми, не са правилна и грешна версия на една и съща дума.
израсъл идва от "да израста", а израснал от "да израсна".

# 21
  • Мнения: 6 417
Вече ме избива на лиготия, ама сега се хилихме с мъж ми за женския род на стрелец  Mr. Green Twisted Evil

Обяснението на Супрема ми се вижда логично, но все пак някак не ми идва от вътре да кажа (примерно на интервю за работа) - удават ми се езиците( примерно Crazy), а някак ми идва отдават ми се....

Така значи, а за един нищо и никакъв сУпол се хвана, а? Mr. Green

# 22
  • Мнения: 326
Дамаянти, виж тук как го обяснява една учителка http://bglog.net/Obrazovanie/pages/print.aspx?bid=84ec5965-333d- … 61&print=true

# 23
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Ooo, това за "отдава" и "удава" ме заинтригува. Утре ще звъня в БАН. Знаете ли, че там има телефон за езикови справки и обясняват подобни неща надълго и нашироко... Само не знам дали не е импулсен Rolling Eyes

# 24
  • Мнения: 5 877
И аз искам отговор точно на този въпрос. Мерси, Дамаянти, ще чета с интерес.
Имам си правописната култура за добра, но това ме мъчи.
Ха тъй. И аз искам да знам. Освен това, защо "удава", а не "отдава"?  Tired
Хайде, има ли грамотни люде тук, филолози (фиолози, както се казва Mr. Green), туй-онуй? Laughing

Казва се удава ми се нещо (рисуване, бродиране), дори в Тълковния е само във формата удава ми се, а отдавам е в смисъл на посвещавам. Това просто са две различни думи с различни значения.
  bouquet
Много ме обърква това "удава", защото го виждам само в по-стари книги, а сега масово се използва, например - "Отдават ми се езиците"...

На, и аз днес мислих, мислих как да го напиша и заобиколих с описателна фраза  Embarassed хем съм сигурна, че беше "удава", хем знам ли пък вече...

# 25
  • Мнения: 1 269
 Във всички "глаголи за растеж" коренът е един и същ... Правилото за появата на Т е свързано с наставката -ВА. Когато има В или и Т! Най-просто казано.... Т.е. - порасна, порастВам, израсна, израстВам, нарасна, нарастВам и т.н.
 Laughing

# 26
  • Мнения: 5 622
Много ме обърква това "удава", защото го виждам само в по-стари книги, а сега масово се използва, например - "Отдават ми се езиците"...


И аз не съм го срещала  Thinking


Да ви кажа само, че човек, като е с добра правописна култура, не означва автоматично, че знае всичко и, че не може да сбърка  Wink  Peace

# 27
  • Мнения: 6 417
Ooo, това за "отдава" и "удава" ме заинтригува. Утре ще звъня в БАН. Знаете ли, че там има телефон за езикови справки и обясняват подобни неща надълго и нашироко... Само не знам дали не е импулсен Rolling Eyes
0900 12 230  е тел. за езикови справки в БАН.  Rolling Eyes

# 28
  • Мнения: 3 423
Айде, и аз да попитам,
защо мъжът/мъжа, а не
МЪЖОООООООООООО,
както форумската
ентелегенция пише?

# 29
  • София
  • Мнения: 6 743
Айде, и аз да попитам,
защо мъжът/мъжа, а не
МЪЖОООООООООООО,
както форумската
ентелегенция пише?

Има цяла тема някъде за това Лиске , но не ми се рови сега.Има да си четееееееееееш, бая по тази тема  Laughing  Joy

Шушон, това за сУпола не го разбрах  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт