Отговори
# 15
  • Мнения: X
Има такива фирми, моята е така, плаща се на последният работен ден от съответния месец - например за януари си получаваш парите на 31 януари, а ако е почивен - последния работен ден от януари. Много точно казваш, че става мазало понякога с болнични най-вече - правят се корекции в слвдващия месец Simple Smile

# 16
  • Мнения: 54 404
Аз си получавам на 1 число заплатата за изтеклия месец, т.е. веднага. Аванс нямаме.
Ако има нужда, корекции се правят в следващия месец.

# 17
  • Мнения: 9 050
Няма нищо бодливо и таралежесто в корекциите. Елементарно нещо са и не виждам откъде идва твърдението, че са "таралеж в гащите". А осигуровките се внасят ДО 25-то число, а не задължително НА 25-то число. Аз моите си ги внасям в старите срокове - ден след изплащане на заплатите си подавам декларации и внасям осигуровки.
Та, никое от двете не е причина някой да плаща с по месец закъснение. Да, може да се изчака месецът да приключи. Ама пък чак 25 дни след като си си заработил дохода, за мен това е злоупотреба с право от страна на работодателите.
И не, не плащат масово фирмите около 25-то число. Но да, има такива фирми и то не малко, за съжаление.

# 18
  • Мнения: 54 404
За пръв път се сблъсках с такава фирма, която плаща на 25 число заплата за предходния месец.
За 30 годишния ми стаж досега е било максимум на 10 число.
Напуснах я, слава Богу.

# 19
  • Мнения: 9 050
Аз само съм чувала, че има такива. Слава богу, не ми се е налагало да търпя подобно нещо.

# 20
  • Мнения: 4 808
Аз започнах в Общината и в договора ми пише "ДО 20-то число на следващия месец". Много ми е интересно кога ще ги преведат. Мислех, че нещата ще са по-добре от частните фирми, но съм се лъгала. Договорите ни ги връчиха 15 дни по-късно, вече месец още не сме получили длъжностните характеристики. Във всяка една частна фирма, в която съм работила, ако не на първия, то на втория ден, съм подписвала целия комплект документи.

# 21
  • Мнения: 762
Чл. 66. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Трудовият договор съдържа данни за страните и определя:
1. мястото на работа;
2. наименованието на длъжността и характера на работата;
3. датата на сключването му и началото на неговото изпълнение;
4. времетраенето на трудовия договор;
5. размера на основния и удължения платен годишен отпуск и на допълнителните платени годишни отпуски;
6. еднакъв срок на предизвестие и за двете страни при прекратяване на трудовия договор;
7. основното и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер, както и периодичността на тяхното изплащане;
8. продължителността на работния ден или седмица.
(2) С трудовия договор могат да се уговарят и други условия, свързани с предоставянето на работната сила, които не са уредени с повелителни разпоредби на закона, както и условия, които са по-благоприятни за работника или служителя от установените с колективния трудов договор.
(3) За място на работата се смята седалището на предприятието, с което е сключен трудовият договор, доколкото друго не е уговорено или не следва от характера на работата.
(4) (Нова - ДВ, бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г.) Наименованието на длъжността се определя съгласно Национална класификация на професиите и длъжностите, утвърдена от министъра на труда и социалната политика след съгласуване с председателя на Националния статистически институт.
(5) (Нова - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г., предишна ал. 4 - ДВ, бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г.) При всяко изменение на трудовото правоотношение работодателят е длъжен при първа възможност или най-късно до един месец след влизането в сила на изменението да предостави на работника или служителя необходимата писмена информация, съдържаща данни за извършените промени.

На мнение съм, че ТД трябва да съдържа датата на изплащане на трудовото възнаграждение.
При постъпване на работа на работника се връчват екземпляр от ТД, длъжносттна характеристика и Уведомление за регистриран ТД. Първоначалния инструктаж е задължителен, както и периодичните такива.

# 22
  • Мнения: 9 050
Няма изискване за дата. Само за периодичност.

# 23
  • Мнения: 1 631
“Периодичност“ не е конкретна дата, а период - месечно, седмично, дневно. Може някой и на почасово заплащане да се хванал.

Общи условия

Активация на акаунт