Колко пари е нормално да се даде като подарък за сватба

  • 61 993
  • 593
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 22 956
О, да, всички бяха в списъка, не само ние. Не съм помислила, че е лично, пък и тя нашата сватба вече беше минала,но аз не бих го направила. Според мен сумата трябва да се преценя според толкова колко са ти близки младоженците и какви са им възможностите ти към момента. Един преди години може да е нямал средства, сега да има и обратното.

# 151
  • Мнения: 40 951
Имало някакви гости, които били толкова нагли, че дали само картичка. Не стига, че нямало пари в плика, ами и да парадират с това... Че по-добре било да дадат празен плик.
Иначе ако ги питаш всичките не се интересуват от подаръците, а от хората, ама такъв срам.... Истински отвратена съм от това сметкаджийство.

Ми, честно казано, ако нямаш възможност да дадеш пари, защо даваш плик? За да не се изложиш и да не разберат другите? Ми това е кофти и според мен прави лошо впечатление. Като нямат, да не дават нищо, а не да имитират подарък  за пред останалите гости. Та да ми бутат празен плик и на мен ще ми е кофти, да не дадат нищо разбирам, празен плик - не.

# 152
  • Мнения: X
Имало някакви гости, които били толкова нагли, че дали само картичка. Не стига, че нямало пари в плика, ами и да парадират с това... Че по-добре било да дадат празен плик.
Иначе ако ги питаш всичките не се интересуват от подаръците, а от хората, ама такъв срам.... Истински отвратена съм от това сметкаджийство.

Ми, честно казано, ако нямаш възможност да дадеш пари, защо даваш плик? За да не се изложиш и да не разберат другите? Ми това е кофти и според мен прави лошо впечатление. Като нямат да не дават нищо, а не да имитират подарък  за пред останалите гости. Та да ми бутат празен плик и на мен ще ми е кофти, да не дадат нищо разбирам, празен плик - не.

Ако в плика имакартичка, защо не? Може да нямат пари, но са си направили труда да пожелаят нещо на семейството и все пак да дадат нещо от себе си.
Празен плик е много грозно вече.

# 153
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Аз съм чувала,че на циганските сватби така правели-един сяда и записва в тетрадка кой колко пари е дал...още докато водещия обявява сумите...

# 154
  • Мнения: 859
Съгласна съм с написаното по-горе от Афродита - безумието "Цветя не ни носете - а за благотворителност ги подарете". За избрани от младоженците каузи, които гостите може изобщо да не споделят, но с чуждите пари. Сещам се веднага за разни каузи за дарения и възможни дарители, от които ме напушва смях, но хайде няма да пиша, че ще ми скочат.

Най-добре е наистина да се дават пари и то кой колкото може. Хората или си имат всичко вкъщи, или не разполагат с личен автомобил и/или време на сватбата, за да разхождат уреди из целия град, или ако дадат списък с желания, те може да не са по джоба на гостите. Нищо срамно не виждам с и 50 лв. да отидеш, нито пък си задължен като получиш хилядарка, да върнеш и ти толкова. Или пък защото си канен в най-лъскавия ресторант, а булката е с най-скъпата рокля, трябва да се изръсиш, за да не е на минус младото семейство. Времената се менят, идват кризи, а хората гледат първо своето ежедневие и бюджет.  Сватбата все пак е моя, примерно, не се женят приятелите ми. Да съм мислила.

# 155
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Били сме на сватба в чужбина,на която младоженците дариха събраните пари за благотворителност.
Това бяха сумите дарени от гостите.
Нямаше претенции дали да се носят цветя или не.Но всички носеха.
Имаше списък с желани подаръци.
Подаръците се изпращаха предварително.
Който иска купува подарък,който иска дава плик с пари ,който отива за благотворителност.
Толкоз.
За нас беше нормално.

Много одобрявам този вариант.
Младоженците дариха собствените си пари.
Защото по българския метод излиза,че с чужда пита помен правиш...

# 156
  • Мнения: 3 398
Били сме на сватба в чужбина,на която младоженците дариха събраните пари за благотворителност.
Това бяха сумите дарени от гостите.
Нямаше претенции дали да се носят цветя или не.Но всички носеха.
Имаше списък с желани подаръци.
Подаръците се изпращаха предварително.
Който иска купува подарък,който иска дава плик с пари ,който отива за благотворителност.
Толкоз.
За нас беше нормално.

Много одобрявам този вариант.
Младоженците дариха собствените си пари.
Защото по българския метод излиза,че с чужда пита помен правиш...

Вени, не е само в БГ, но е така, повечето хора си правят сметка колко пари ще им дадат, за да си направят сватба.
Аз лично толкова мразя това отношение... даже един приятел ми беше казал: Аз платих сватбите на всичките си приятели, сега им е ред да платят моята. -  много е гадно

# 157
  • Мнения: 624
Ами аз заради това връщане/излагане/ срам от безпаричие предпочитам да дам подарък, защото преди 3 години (последната сватба, на която съм била на по-близки приятели), наистина нямах възможност да дам по 100 лева на човек, колкото гледам тук се смята за минимум. Дадохме с мм общ подарък за 90 - 100 лв, гравирани чаши за ракия и шише за ракия стъклени (младоженецът си прави). И беше мн готин комплект, не някоя масовка, така че да се знае от всеки колко е струвало. Всички други бяха дали пари. И всеки път като се видим ми благодарят колко хубав бил нашият подарък, къде им стоял, как всеки път като пият ракия го ползвали. Много щеше да ми е кофти лично на мен да им бях дала вместо това 90 лв, а примерно останалите да са дали 200-300.

# 158
  • Мнения: 70
За мен е много изкривена логиката с цената на куверта, тъй като аз нямам нищо общо с бюджета на младоженците, а изхождам от моя собствен бюджет - какво мога да си позволя и какви допълнителни разходи около сватбата имам аз. Едно е сватба в същия град, където единственият разход е подарък (в повечето случаи неща като професионални грим, прически са излишни, винаги може да заемеш рокля от приятелка и т.н.), друго 1-2 нощувки в хотел, път и т.н. Да не говорим ако участваш в моминското парти, примерно.

Моите подаръци са били винаги различни и са зависели от 1. моите финансови възможности и 2. общите ми разходи по сватбата. Колко съм близка с младоженците не го споменавам, тъй като за щастие всички сватби, на които съм ходила, са били на много близки хора.

На последната сватба, на която бях шаферка, "подарих" присъствието си (което ми излезе по-скъпо от която и да е друга сватба). Grinning


Ние сме поканени на няколко сватби и за всяка ще подарим пари, но и нещо мъничко, символично. Например на една двойка им взехме гравирано катинарче с имената и датата - можаг да си го заклюпват на някой мост или на символично за тях място. На кумовете ни също ще податим пари (предполагам по-голяма сума) и отделно мисля да избродирам нещо. Картичка с пожелание винаги присъства.
А за моята сватба също държа на присъствие, а не на подарък. Предпочитам хубава картичка и нещо написано от сърце, отколкото празен плик. Аз също съм била в затруднено положение и разбирам. Има прекрасни и много креативни начини да се подарят пари. Ето един пример от миналогодишна сватба:


Това с катинарчето е страхотна идея, ще я използвам!  Gift Heart

# 159
  • Мнения: X
Това за моминското е голяма тема, да... Приятелка ще има две моминско партита. Само за едното ще ни излезе по 300 евро на човек. За второто не ми се мисли просто... Момичето обаче ни е много близко и няма как да не подарим нищо на самата сватба.

# 160
  • Wonderland
  • Мнения: 741
Това за моминското е голяма тема, да... Приятелка ще има две моминско партита. Само за едното ще ни излезе по 300 евро на човек. За второто не ми се мисли просто... Момичето обаче ни е много близко и няма как да не подарим нищо на самата сватба.

Приятелка ми се разсърди, защото отказах да отида на моминското ѝ парти за 3 дни в чужбина. При все, че сватбата беше в друг град, супер луксозен комплекс и трябваше сама да си платя цялото удоволствие. Но да, моминските са съвсем друга тема.

Страшно селски изпълнения са ми изхвърлянията със скъпарски курорти, хотели и комплекси по планините, на които не покриваш нищо на гостите си, но имаш изисквания към тях и подаръците, които получаваш. Затова на такива сватби окото няма да ми мигне да оставя просто нещо символично, пък те да се сещат.

# 161
  • Мнения: 40 951
Страшно селски изпълнения са ми изхвърлянията със скъпарски курорти, хотели и комплекси по планините, на които не покриваш нищо на гостите си, но имаш изисквания към тях и подаръците, които получаваш. Затова на такива сватби окото няма да ми мигне да оставя просто нещо символично, пък те да се сещат.

Това няма да направя, а просто няма да отида. Ще ги поздравя по телефона и толкоз.

# 162
  • Мнения: 624
Аз моминско парти съм нямала, не съм и ходила на такова. Сигурно е много весело, но си представям разходите, гледала съм снимки из фейса. На мен лично не ми се струва толкова жизнено необходим елемент от сватбата. Поне май отмина модата на стриптизьорите по моминските партита 😁

# 163
  • София
  • Мнения: 22 956
Тази година трябваше да съм на моминско с между 20 и 30 момичета. 😯 Не знам, на моето бяхме 6,7, според мен идеята е на моминското да са съвсем най-близките до теб момичета.
Както и да е, заради ситуацията се отмени и партито и сватбата, но комуникацията беше отвратителна. Всеки с неговите претенции, опитващи се да се налагат хора...
 Аз не си представям моминското така, ние се събрахме в кафе-бар, момичетата ми бяха направили изненади, но аз им бях казала предварително, че ще платя сметката. Не разбирам защо трябва да ги товаря излишно и с това... Мое мнение, разбира се.

# 164
  • Мнения: 5 012
Разходите по моминското парти не се ли заплащат от булката?Който кани,той трябва да плаща,независимо дали е скъпо или евтино.И еднаквите рокли на шаферките също би трябвало да се заплащат от канещия?

Общи условия

Активация на акаунт