Пак за нашата жълтеница, но искат да я вземат в болница...

  • 2 978
  • 49
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 091
Ох, Тандори, не че мога да ти помогна много, но поне да те успокоя, че все пак 5 дни не са кой знае колко, защото на мен с Цецо ми каза неонатоложката да спра да кърмя изобщо до 40-тия ден. Тогава щели да изчезнат антителата в кърмата ми и съответно той да оздравее. Само дето въпреки изцеждане на 3 часа кърмата ми спря.
В България наистина май се мери в други единици, на Цецо му беше 300-360, а ми казаха, че над тези стойности се прави обменно кръвопреливане.
Колко му бяха стойностите на Калин у нас?
Ти защо спря тогава да кърмиш?
При нас проблема беше РХ-несъвместимост, едва преди месец обаче разбрах, че е можело да кърмя Цецо и пак е щял да оздравее.
Пела беше споменала, че наистина в Америка има от тези сините лампи за фототерапия за домашно облъчване. Попитай лекаря дали не можеш да ползваш такава в къщи, тази синя светлина спомага за по-бързото изтегляне на билирубина в кръвта и изхвърлянето му през кожата.

Честно да ти кажа нямам спомен колко беше, но беше над 200-250. На Калин тези му изследвания са в БГ и сега няма как да проверя. И на нас ни казаха това за кръвопреливането, но не се наложи, защото беше на системи и се оправи. 
Аз тогава не съм спирала въобще да кърмя. Направиха ми изследвания на кърмата и уж казаха, че не било от нея и си продължих да си го кърмя.  И РХ несъвместимост нямахме ( сега още не са ми дали кръвната група на Елена и не знаем).
А за лампите аз питах лекаря и той категорично отказа фототерапия " на тази възраст". Била много голяма, фототерапията се правела до 5-тия ден.  Rolling Eyes Не знам и аз какво да мисля...

# 16
  • Мнения: 8 917
Сега се сещам, че се гледаше "директния" билирубин - имало и "общ", но по-лошото бе, ако директният е висок. Но колко беше границата - никакъв спомен newsm78
ДОктора каза, че директния ни е 17, а на него границата била 18. Иначе каза че на общия границата е до 20. И аз вече торално се обърках, защото на Калин му мереха в други единици ( беше в стотици).

Сега погледнах изследванията на Гери когато бе на 35 дни - директният е бил 5.8, тоталният  179. Но все пак е важно дали кожата е йълта, урината дали е като "бира" - така поне знам. Опитният лекар би могъл да прецени - поне така стана при нас Rolling Eyes

# 17
  • Мнения: 5 500
На Цецо му правеха фототерапия до 15-тия ден, системи с хуманалбумин, глюкоза, фенобарбитал.
Стискам ти палци за успешно кърмене и да не я вземат в болница Peace

# 18
  • Мнения: 1 860
 Аз давах с биберон.  Tired Да си призная бях много неориентирана и имах точно тогава много проблеми, а и нямаше кой да ми каже, но така или иначе не му се отрази на сукането. Но пък и Габи беше по-голям... newsm78 Знам ли и аз. 5 дена не са много и ако е само 1 път на ден не би трябвало да е проблем. Съжалявам, че не мога да помогна повече.  Confused

# 19
  • Мнения: 7 091
Аз давах с биберон.  Tired Да си призная бях много неориентирана и имах точно тогава много проблеми, а и нямаше кой да ми каже, но така или иначе не му се отрази на сукането. Но пък и Габи беше по-голям... newsm78 Знам ли и аз. 5 дена не са много и ако е само 1 път на ден не би трябвало да е проблем. Съжалявам, че не мога да помогна повече.  Confused

Благодаря ти Нана!!! Дано не се наложи, така се моля да е спаднал в четвъртък поне малко, че да не давам АМ Praynig

# 20
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
В преварената кърма (която въобще не е преварена, а загрята до 56 градуса - или там някъде беше, под 60 градуса) единственото, което се убива, са антителата - като хранителна стойност кърмата си е същата, така че няма да се отрази въобще на наддаването на детето. Това обаче е ефективна мярка само и единствено ако се касае за т.нар. жълтеница от майчината кърма и са изключени всички други причини (при вас вероятно е това, след като и с баткото е било същото положението). Освен това така загрявана кърма се дава само в продължение на няколко дни - най-често за 48-72ч.
Често в подобни случаи дават фенобарбитал, което е кофти лекарство, но е ефективно за смъкване на нивата на неконюгирания билирубин и за активиране на чернодробните ензими (не съм у дома в момента и нямам линковете, иначе щях да ти ги пратя - но един гугъл-сърч ще ти извади доста материали). За момента стойностите са притеснителни (ако продължи да се покачва), но е напълно възможно да се задържат така и да започнат да спадат. Затова може би е удачно да направите още едно изследване на билирубина (24ч след последното) да се види как се движи и тогава да вземете мерки, ако се налага.

# 21
  • Мнения: 1 586
Hedra ти е обяснила за загряването на кърмата. Наистина не се притеснявай за наддаването, защото хранителната стойност на кърмата не се елиминира с преваряването. Елиминират се обаче имунните фактори в нея, както и всички други "живи" полезности. Така че поне веднъж на ден кърми на гърда, за да получи детето и имунната защита от кърменето, не само хранителната му стойност.

Браво за наддаването до тук, добре се справяте! Simple Smile

# 22
  • Мнения: 3 161
Tandoori, нямам познания в тази област, но съм много съпричастна към проблемите ти след страхотната тема за алтернативните методи за обезболяване на раждането, за която много ти благодаря!   Heart Eyes  Моето лично мнение е, че даването на АМ за няколко дни изобщо не е чак такава болка за умиране, ако има шанс така да се избегне болницата и дупченето на бебето! Наистина това, което описваш с Калин, ми звучи ужасно и по-добре е от сега да направиш, каквото са ти препоръчали, ако има шанс с това да избегнеш гадните системи. А и ако е на системи, така или иначе кърменето прекъсва, нали? по-голямото зло е. Колкото до отбиването - не мисля, че има шанс да се отбие за толкова кратко време, при положение че суче активно и даваш след кърмене (аз лично бих предпочела този вариант - и за лактацията ми се струва по-добре да не пропускаш цяло кърмене). Стискам палци скоро да сте добре!

# 23
  • София
  • Мнения: 268
Преди седем години имах същия проблем с Кръстина- един месец и повече след раждането не мина жълтеницата. Оказа се заради кърмата ми. Някаква доцентка в детската клиника на Мед.академия ми предписа три дни или да се цедя и да давам преварена кърма, или да лекувам с фенобарбитал - два пъти на ден по половин хапче, стрито на прах. Не можях да се цедя (тогава нямаше такива хубави помпи като сега) и дадох фенобарбитала, макар че ужасно мразя лекарства, още повече за бебе. Всичко се оправи много бързо.
Сега с Мария (на 21 дни) това не се повтаря, жълтеницата минава, макар и по-бавно от обикновено, но явно не е задължително при всяко дете да се случи. Затова не се обвинявай, та ти правиш най-доброто за детето си!
Пробвай с преварена кърма и НЕ се притеснявай, ще се оправите, само бъди спокойна. Виж колко майки са с теб!

# 24
  • Мнения: 994
на моето детенце билирубина бе 17 в деня на изписването ни от болницата. въпреки че е на границата както ми казаха тогава - преди повече от 5 години, ни пуснаха. контролното ни измерване след седмица беше 14, но аз както вече ти казах давах вода. и то с биберона.
моите и двамата си пиеха от шише с биберона вода, но не се отбиха. Кърмени са до годинката без проблем.
дано да ви се размине болницата. аз лично бих дала формулата - все пак е по-малкото зло пред болница на системи, когато тъй или инак пак няма да кърмиш, а не дай си Боже да се заинатят и да я държат по-дълго.

# 25
  • Мнения: 498
И аз имах същия проблем с Янето,беше мноооого жълта на първата консултация,т.е. на 1 месец горе-долу.Отложихме противохепатитната ваксина и ни пратиха на консултация с гастроентеролог,от там ни приеха в болница за доуточняване.Предполагаха жълтеница от майчината кърма,но не беше сигурно...Билирубинът й беше 180,урината светла,изпражненията нормални,гледаха я на ехограф-дробчето беше добре,неувеличено.До тогава бяхме само на кърма,без вода,без глюкоза,без захар във водата.Наистина се оказа,че жълтеницата е от кърмата ми,дадоха ми фенобарбитал на сиропче-сутрин и вечер го давах и за 3 дни всичко отшумя,фенобарбиталът стимулира неузрелите чернодробни ензими на бебчето.Не съм спирала да кърмя.Дано и при вас всичко мине добре и бързо:)Успех. Hug

# 26
  • Мнения: 7 091
В преварената кърма (която въобще не е преварена, а загрята до 56 градуса - или там някъде беше, под 60 градуса) единственото, което се убива, са антителата - като хранителна стойност кърмата си е същата, така че няма да се отрази въобще на наддаването на детето. Това обаче е ефективна мярка само и единствено ако се касае за т.нар. жълтеница от майчината кърма и са изключени всички други причини (при вас вероятно е това, след като и с баткото е било същото положението). Освен това така загрявана кърма се дава само в продължение на няколко дни - най-често за 48-72ч.
Често в подобни случаи дават фенобарбитал, което е кофти лекарство, но е ефективно за смъкване на нивата на неконюгирания билирубин и за активиране на чернодробните ензими (не съм у дома в момента и нямам линковете, иначе щях да ти ги пратя - но един гугъл-сърч ще ти извади доста материали). За момента стойностите са притеснителни (ако продължи да се покачва), но е напълно възможно да се задържат така и да започнат да спадат. Затова може би е удачно да направите още едно изследване на билирубина (24ч след последното) да се види как се движи и тогава да вземете мерки, ако се налага.

Благодаря ти Хедра за насоките, дано не се наложи все пак да давам нищо.  Praynig Ние точно това ще правим- утре и е изследването и ще видим какво става- пада ли, вдига ли се. Ако се вдига тогава ще решаваме вече какво правим.
Благодаря ти!

# 27
  • Мнения: 7 091
Tandoori, нямам познания в тази област, но съм много съпричастна към проблемите ти след страхотната тема за алтернативните методи за обезболяване на раждането, за която много ти благодаря!   Heart Eyes  Моето лично мнение е, че даването на АМ за няколко дни изобщо не е чак такава болка за умиране, ако има шанс така да се избегне болницата и дупченето на бебето! Наистина това, което описваш с Калин, ми звучи ужасно и по-добре е от сега да направиш, каквото са ти препоръчали, ако има шанс с това да избегнеш гадните системи. А и ако е на системи, така или иначе кърменето прекъсва, нали? по-голямото зло е. Колкото до отбиването - не мисля, че има шанс да се отбие за толкова кратко време, при положение че суче активно и даваш след кърмене (аз лично бих предпочела този вариант - и за лактацията ми се струва по-добре да не пропускаш цяло кърмене). Стискам палци скоро да сте добре!

Да, и аз така си мисля- ако се наложи да давам гърда-АМ-гърда, за да не се обърква уж, а не да пропускам цяло хранене. Много си права,че това е по-малкото зло. Дано все пак не се налага Praynig

# 28
  • Мнения: 7 091
Благодаря и на останалите ммичета, които ми писаха. Утре като и направят изследването ще пиша да ви кажа какво е станало и как ще процедираме. Дано всичко е добре!!!!
 Praynig Praynig Praynig Praynig Praynig
БЛАГОДАРЯ ВИ ЗА ПОЛЕЗНИТЕ СЪВЕТИ!  bouquet

# 29
  • Мнения: 7 091
Момичета, нямате представа колко съм щастлива!!
На изследванията от днес билирубина ни е вече 14!!!! Не съм и давала нищо, само я храня на на час и половина. Толкова много се притеснявах! Слава Богу, че всичко е наред!
Много ви благодаря за моралната подкрепа!!! Страхотни сте!  bouquet Жалко, че като кърмех Калин го нямаше този форум, щеше да ми е от голяма полза.  Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт