Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 47

  • 28 842
  • 762
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 41 087
Едно по едно де, нека първо науча азбуката, после ще чета.

# 286
  • Мнения: 9 822
Ние тук в темите, с изключение на Пух, сме като чукчите - писатели, а не читатели Laughing

# 287
  • Мнения: X
Да, гледам филмчета за ремонти и преустройства в САЩ - там текат тръбите от банята, които са върху кухнята. Но у нас това е забранено - не че не се прави, класическото преустройство на хол в кухньохол е точно това, но говорехме дали е законно.

Нико, доколкото разбрах от писаното в имотните теми преди, част от обикновените единични паркоместа ги водят двойни с платформа, която се монтира за А16 и след това се демонтира и изнася (и отива на следващия строеж, чакащ А16). Това, за да се докара бройката на паркоместата по норматив и по проект. Но на практика човек си купува единично паркомясто и си има единично паркомясто.
Гледала съм и обяви на инвеститори, докато сградата е в строеж - с повече продадени паркоместа и гаражи, отколкото апартаменти, което означава, че някои купувачи на апартаменти (предполагам на големите) са купили повече от 1 гараж/паркомясто, което пък означава, че пак за някои купувачи няма да остане свободен гараж/паркомясто, дори да имат желание да купят.
Така е. Местят ги, но когато няма желаещи. Един подемник е 6-7000 евро и ако има желаещ да даде тези пари веднага ще го оставят. С подемници се работи в по-евтини квартали, където има вероятност да останат непродадени паркоместа. В Лозенец, Идеален център, Иван Вазов и т.н., ако трябва по две подземни нива ще построят, но ще има паркоместа за всички. Там хората си купуват, въпреки че са скъпи.

# 288
  • Мнения: 8
Здравейте на всички,

Имам въпрос ако някоя от вас е наясно.
Съсобственичка съм на имот, притежавам етаж от къща, таванско помещение и половината идеални части от двора. Съответно моя роднина притежава същото. Може ли някоя от нас да ипотекира своята част без съгласието на другата и това за в бъдеще би ли попречило за делба на двора ?

Благодаря предварително

# 289
  • Мнения: 168
Здравейте на всички,

Имам въпрос ако някоя от вас е наясно.
Съсобственичка съм на имот, притежавам етаж от къща, таванско помещение и половината идеални части от двора. Съответно моя роднина притежава същото. Може ли някоя от нас да ипотекира своята част без съгласието на другата и това за в бъдеще би ли попречило за делба на двора ?

Благодаря предварително

Най-вероятно изобщо няма да се съгласят на ипотека повечето банки. Трябва да се пита. Но ако се съгласят, 100% ще искат съгласие другия съсобственик или доброволна делба.

# 290
  • Мнения: 2 013
JacquelineV, ако всичко е обособено като идеални части, според мен от банките ще ви дадат толкова ниска пазарна оценка от експерт-оценител, че реално ще ви откажат и ще обяснят, че не е достатъчно за обезпечение на кредита. Ако направите делба, оценката ще се повиши и ще имате що-годе реална оценка на имота (според стандартите на банката). Но най-добре наистина проверете при съответната банка/банки.
Дали трябва съгласието на другия съсобственик - не мога да кажа.

# 291
  • Мнения: 9 822
Най-добре говорете и с адвокат.
Етажът и таванското помещение отделен имот ли е или просто сте се разбрали с роднината - всеки има по 1 етаж, единият ползва тавана, другият - мазето (примерно). Т.е. ако сте разделили юридически къщата на отделни самостоятелни обекти (апартамент на Х етаж с таванско помещение/мазе и % идеални части от общите части на сградата) и имате идеална съсобственост само върху земята (двора), не би трябвало да има юридически проблем за ипотекирате в банка. Виждала съм обяви от ЧСИ за етаж от къща с идеална част от двор (ипотека в полза на банка), така че явно не е невъзможно. Размерът на оценката вече е отделен въпрос.

# 292
  • Мнения: X
Живота си върви и без да живеем в собствен апартамент и аз лично не купувам на всяка цена и не се оставям продавачи и брокери да ми извиват ръцете. Имотите не са домати, телевизор, автомобил.
Скрит текст:
А нарастването на доходите по време на криза е изкуство и късмет, който малцина имат. Обикновенно се купува веднъж-два пъти в живота, а при повечето хора това става с ипотечен кредит. Затова според мен всичко трябва да е обмислено и точно, без излишни рискове и емоции. Ако не сме готови да живеем на едно място, нямаме достатъчно спестявания, нямаме добра професия и сигурност в работата, бъдещето изглежда неясно, липсва план Б (ако нещо се обърка), цените и разходите ни постоянно растат и т.н., то е по-добре да живеем под наем или да останем там където сме. Ако гледаме на покупката като на бизнес трябва да сме нясно, че 80% от бизнесите се провалят най-вече заради лошо проучване и планиране, но могат да се объркат 101 други неща. Така, че здравословна доза песимизъм не би навредила никому. Да, всичко е строго индивидуално - прекаленото обмисляне не е добре и понякога трябва да се доверяваме на интуицията си. Аз не бих дал 1250е/кв.м за панелка в Люлин 9 при цялото това предлагане на ново строителство из кварталите. Но наистина всичко е строго индивидуално и явно всеки си има своя логика, която дори да не разбираме, трябва да уважаваме. Все някога ще купим, но според мен е важно е да преценим добре силите си и изберем правилния момент.

"Наем или заем – 6 въпроса, които ще ви дадат отговор"
https://sdelkisimoti.bg/blog/2019/12/02/%D0%BD%D0%B0%D0%B5%D0%BC … 0%B0%D0%B4%D0%B0/

"правилния момент за покупка на имот"
https://www.google.com/search?q=%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D … D0%BC%D0%BE%D1%82

"рецесия доходи недвижими имоти"
https://www.google.com/search?safe=active&ei=A0NwX5rUB5GHwPA … D0%BE%D1%82%D0%B8
Подкрепям напълно! Ако всеки купи, кой ще ни наема имотите! Wink

# 293
  • Мнения: 8
Най-добре говорете и с адвокат.
Етажът и таванското помещение отделен имот ли е или просто сте се разбрали с роднината - всеки има по 1 етаж, единият ползва тавана, другият - мазето (примерно). Т.е. ако сте разделили юридически къщата на отделни самостоятелни обекти (апартамент на Х етаж с таванско помещение/мазе и % идеални части от общите части на сградата) и имате идеална съсобственост само върху земята (двора), не би трябвало да има юридически проблем за ипотекирате в банка. Виждала съм обяви от ЧСИ за етаж от къща с идеална част от двор (ипотека в полза на банка), така че явно не е невъзможно. Размерът на оценката вече е отделен въпрос.

Точно така къщата е юридически разделена само двора се води идеални части и не е документално разпределен.
Попринцип съм говорила с адвокат и той ми каза, че тя ако ипотекира няма как да се отрази на мен. Просто с въпросната персона сме в много лоши отношения и очаквам всичко. Скоро трябва да имаме сделка тя иска да и го продам като тя ипотекира нейната част и така купи моята. Обаче твърде лесно се съгласи след като се дърпаше и затова се усъмних.
Предполагам че ще иска да ме бори с оценката но аз не съм длъжна да се съглася с тази цена така или иначе. Ще видим какво ще измисли.


Благодаря много за съветите Heart

# 294
  • Мнения: 8
И помнете каквото може да ви направи роднина никой друг не може Grinning

# 295
  • Мнения: 479
Най-добре говорете и с адвокат.
Етажът и таванското помещение отделен имот ли е или просто сте се разбрали с роднината - всеки има по 1 етаж, единият ползва тавана, другият - мазето (примерно). Т.е. ако сте разделили юридически къщата на отделни самостоятелни обекти (апартамент на Х етаж с таванско помещение/мазе и % идеални части от общите части на сградата) и имате идеална съсобственост само върху земята (двора), не би трябвало да има юридически проблем за ипотекирате в банка. Виждала съм обяви от ЧСИ за етаж от къща с идеална част от двор (ипотека в полза на банка), така че явно не е невъзможно. Размерът на оценката вече е отделен въпрос.

Точно така къщата е юридически разделена само двора се води идеални части и не е документално разпределен.
Попринцип съм говорила с адвокат и той ми каза, че тя ако ипотекира няма как да се отрази на мен. Просто с въпросната персона сме в много лоши отношения и очаквам всичко. Скоро трябва да имаме сделка тя иска да и го продам като тя ипотекира нейната част и така купи моята. Обаче твърде лесно се съгласи след като се дърпаше и затова се усъмних.
Предполагам че ще иска да ме бори с оценката но аз не съм длъжна да се съглася с тази цена така или иначе. Ще видим какво ще измисли.


Благодаря много за съветите Heart

С роднини трябва много спокойно да се действа, за да се осъществи сделка. Но най-добре е да се продаде на другия съсобственик.

# 296
  • София
  • Мнения: 372
Най-добре говорете и с адвокат.
Етажът и таванското помещение отделен имот ли е или просто сте се разбрали с роднината - всеки има по 1 етаж, единият ползва тавана, другият - мазето (примерно). Т.е. ако сте разделили юридически къщата на отделни самостоятелни обекти (апартамент на Х етаж с таванско помещение/мазе и % идеални части от общите части на сградата) и имате идеална съсобственост само върху земята (двора), не би трябвало да има юридически проблем за ипотекирате в банка. Виждала съм обяви от ЧСИ за етаж от къща с идеална част от двор (ипотека в полза на банка), така че явно не е невъзможно. Размерът на оценката вече е отделен въпрос.

Точно така къщата е юридически разделена само двора се води идеални части и не е документално разпределен.
Попринцип съм говорила с адвокат и той ми каза, че тя ако ипотекира няма как да се отрази на мен. Просто с въпросната персона сме в много лоши отношения и очаквам всичко. Скоро трябва да имаме сделка тя иска да и го продам като тя ипотекира нейната част и така купи моята. Обаче твърде лесно се съгласи след като се дърпаше и затова се усъмних.
Предполагам че ще иска да ме бори с оценката но аз не съм длъжна да се съглася с тази цена така или иначе. Ще видим какво ще измисли.


Благодаря много за съветите Heart

Жаклин

Имаме аналогичен случай , но нямаме делба . Как направихте оценката на вашия дял (цената за изкупуването)  , с оценител или по ваши сметки и тежка ли е процедурата за разделяне ,обособяване на отделни имоти?
Благодаря предварително .

# 297
  • Мнения: 1 715
Живота си върви и без да живеем в собствен апартамент и аз лично не купувам на всяка цена и не се оставям продавачи и брокери да ми извиват ръцете. Имотите не са домати, телевизор, автомобил.
Скрит текст:
А нарастването на доходите по време на криза е изкуство и късмет, който малцина имат. Обикновенно се купува веднъж-два пъти в живота, а при повечето хора това става с ипотечен кредит. Затова според мен всичко трябва да е обмислено и точно, без излишни рискове и емоции. Ако не сме готови да живеем на едно място, нямаме достатъчно спестявания, нямаме добра професия и сигурност в работата, бъдещето изглежда неясно, липсва план Б (ако нещо се обърка), цените и разходите ни постоянно растат и т.н., то е по-добре да живеем под наем или да останем там където сме. Ако гледаме на покупката като на бизнес трябва да сме нясно, че 80% от бизнесите се провалят най-вече заради лошо проучване и планиране, но могат да се объркат 101 други неща. Така, че здравословна доза песимизъм не би навредила никому. Да, всичко е строго индивидуално - прекаленото обмисляне не е добре и понякога трябва да се доверяваме на интуицията си. Аз не бих дал 1250е/кв.м за панелка в Люлин 9 при цялото това предлагане на ново строителство из кварталите. Но наистина всичко е строго индивидуално и явно всеки си има своя логика, която дори да не разбираме, трябва да уважаваме. Все някога ще купим, но според мен е важно е да преценим добре силите си и изберем правилния момент.

"Наем или заем – 6 въпроса, които ще ви дадат отговор"
https://sdelkisimoti.bg/blog/2019/12/02/%D0%BD%D0%B0%D0%B5%D0%BC … 0%B0%D0%B4%D0%B0/

"правилния момент за покупка на имот"
https://www.google.com/search?q=%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D … D0%BC%D0%BE%D1%82

"рецесия доходи недвижими имоти"
https://www.google.com/search?safe=active&ei=A0NwX5rUB5GHwPA … D0%BE%D1%82%D0%B8
Подкрепям напълно! Ако всеки купи, кой ще ни наема имотите! Wink
Как ясно лъсва защо всеки път като става дума за понижение на цените на имотите и наемите и скачаш на амбразурата!

# 298
  • Мнения: 3 794
На нас ни се обидиха, че не купихме имот за 150k в строеж, на който правихме 3 огледа и преценихме, че не желаем да гледаме терасите на всички съседи. /жилището се пада във вдлъбнатина на Г-образна конструкция/
Не сме се уговаряли нито устно, нито писмено да закупуваме имота, ама някак си, жената по продажбите така решила и макар, че написах много интелигентен и обоснован мейл защо се отказваме - получих отговор с леко заяждане.
Еми, егати лукса! Искам и аз да се обидя на някой, че не ми дава 150к евро.

# 299
  • sofia
  • Мнения: 419
Банките "лекичко" позатегнали режима на отпускане на кредити.Та ентусиазма на някой продавачи да продават за 150К ще бъде охладен.

Общи условия

Активация на акаунт