Освобождаване на пратка от митница

  • 5 297
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте, поръчах камери за видео наблюдение от алиекспрес и сега са задържани на митницата. От пощата ми дадоха писмо-поката за получаването им, но ми казаха, че трябва да платя и някаква такса сътрудничество. Запознати ли сте как стоят нещата и не мога ли сама да освободя пратката?

# 1
  • Мнения: 41 661
Отдавна не съм се занимавала, но не мисля, че си струва.
Можеш ли дама да си попълниш митническа декларация? Трябва да имаш софтуер за това, да имаш митническа тарифа, да знаеш как се прави, а и кой знае какво. Не си струва просто, а и колко е тази такса? Не я бъркай с митото и ДДС-то върху доставката (ако е от извън ЕС).

# 2
  • Мнения: 3 314
От няколко месеца родната митница спира абсолютно всички пратки от извън ЕС, без значение дали са обявени за 10 или 200 долара, подарък или са изпратени от физическо лице.

Общо взето след спиране, изпращат предложение от бг пощи да ви представляват пред митницата, като таксата за тази услуга е 12лв.
Има лимит за тази услуга, ако продуктите в пратката са до 1000евро, ако са повече не може да ви представляват.

Ако се съгласите, се изпращат две декларации обратно към бг пощите.
Първата е за съгласие, че бг пощи ще ви представляват.
Втората е за съдържанието, искат подобно описание, ако идва от фирма, задължително плащане и т.н.
Ако идва от фирма, лимита за безплатно минаване е 15 долара, ако е от физическо лице 45 долара, това с пътните вътре.

Ако все пак не се наложи плащане на ДДС и мито, остава да се платят тези 12лв за услугата.
В зависимост от къде идва пратката, понякога искат още 4лв за транспорт до офис на бг пощи, това не можах да си го обясня защо..

# 3
  • София
  • Мнения: 418
Как стои въпроса с пратки от юридическо лица, и не е редно да искат такса за доставка при положение че е обявена безплатна доставка до адрес. Има ли промяна в митническата наредба, е която безмитни и без ддс са пратки на стойност с включен транспорт по малко от 30лв по митнически курс?

# 4
  • Мнения: 3 314
Няма, това е лимитът.

# 5
  • Мнения: 41 661
Само че без дължимо мито и без дължим ДДС не означава, че няма формалности, с които да се документира това. Не е като да седи един чиновник и да решава "Тази е евтина, да заминава". Аз лично поръчвам неща извън ЕС само в много, много краен случай.

# 6
  • Мнения: 3 314
От цялата работа бг пощи намазват по 12 или 16лв за кажи речи всяка пратка. Единици отиват да се разправят и да висят по опашки.
Пак казвам спират наред.
За миналия месец имах две пратки  и двете ги спряха, още на първата кореспонденция ми казаха, че спират всичко.
И за двете платих само по 12лв, понеже бях в лимита до 45 евро-за пратка от физическо лице, но познат плати 35лв ДДС+12+4лв и то до офис на бг пощи, неговата идваше от Хонг Конг.

Предполагам, че всеки поръчва извън ЕС в краен случай, просто  понякога се налага.

# 7
  • Пеликания
  • Мнения: 2 495
Аз получих 8 неща началото на този месец от Али и всичките си ги получих от пощата без проблем и без да плащам нищо. Всички бяха под 35лв.

# 8
  • София
  • Мнения: 418
Само че без дължимо мито и без дължим ДДС не означава, че няма формалности, с които да се документира това. Не е като да седи един чиновник и да решава "Тази е евтина, да заминава". Аз лично поръчвам неща извън ЕС само в много, много краен случай.
обикновено на товарителницата се обявавява стойност, какво има да се доказва. Пускате жалби до митница и министерството. Без основание са подобни искания за допълнителни такси. Наредбата е ясна

# 9
  • Мнения: 3 314
Само че без дължимо мито и без дължим ДДС не означава, че няма формалности, с които да се документира това. Не е като да седи един чиновник и да решава "Тази е евтина, да заминава". Аз лично поръчвам неща извън ЕС само в много, много краен случай.
обикновено на товарителницата се обявавява стойност, какво има да се доказва. Пускате жалби до митница и министерството. Без основание са подобни искания за допълнителни такси. Наредбата е ясна
в товарителницата, всеки може да пише каквото му скимне по искане на клиента, точно за това се спират масово и се искат плащане и т.н., особено за неща по 0,5кг и нагоре.

Освен това, дори да се представи плащане, някои си правят фалшиви, ако решат митничарите могат да накарат получателят да отваря пратката пред тях, за да видят какво има вътре, но пак казвам това е доста рядко и е за по-едри пратки.

# 10
  • София
  • Мнения: 418
Добре е да уточнявате преди да обобщавате, с обема на пратки от Али експрес и капацитета на служителите в пощи и митница е малко абсурдно всички пратки да се спират. Ако си поръчам екран за телефон за 50цента и кажат че трябва да платя 12лева, ще им позволя да си я върнат или задържат и ще поискам обезщетение от продавача. Виж ако някой умишлено декларира скъпа стока на ниска стойност, или получава колет от 10кг на стойност 20лева имат пълно право да проверят за какво става въпрос. Все пак някой електронни устройства са с батерии, по други има електроника и това влиза след рентген в манифеста на куриера. Не върви да го пишеш пухени джапанки

# 11
  • Мнения: 44
За тези които купуват директно от китай във валута юани бг пощи не могат да освободят пратки само във валута щатски долар така са казали от митницата ново двайсет предоставил съм им PDF на китайският ми пейпъл нестава трябва сами да си я освободят с куп документи

# 12
  • Мнения: 1 846

Пак казвам спират наред.
 
 
Спират за сега всичко, което преценят за сега. Ако пратките ви са били големи-обемни е нормално да ги спрат!

# 13
  • Мнения: 44
Спират спират ....

# 14
  • Мнения: 99
Здравейте,
извинявам се нямам много време да чета назад, един бърз въпрос за тези с повече опит. Някой поръчвал ли е от САЩ до Англия? Пратките също ли отиват на митница или директно на адрес. Бях чела някъде, че не минават през митница. Някой ако има опит ще се радвам да сподели, че доста по-тънко излиза доставката до Англия, отколкото до Бг.

Общи условия

Активация на акаунт