Рак на белия дроб - тема 6

  • 44 610
  • 774
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 813
Вчера мина първата вливка на Кейтруда и Платина.
За сега няма никакви оплаквания, освен че не го свърта.
Храни се, даже казва че доста му се яде. Днес не знам дали ще му правят нещо. Дано всичко да е наред

Успех ,един съвет от мен.Пийте си предписаните лекарства ,дори да няма странични ефекти,те идват по-късно и с натрупване .Мама така си викаше нищо ми няма .На първата вливка ужасен запек,изходи се чак след дни и то с ужасни мъки.Единствено намери цаката да пие Елакса един ден преди вливките.на 1 и 2 вливка с платината имаше само треперене и отпадналост,безапетитие 3_4 дни след вливката.3и 4 обаче вече бяха тежки ,отново не си пила хапчетата за киселини и повръщане и доста се измъчи.Не е страшно,минава се ,просто го давам като съвет ,а и може при мъжът ви да няма оплаквания,незнам ❣️

# 466
  • Мнения: 14 830
Вчера мина първата вливка на Кейтруда и Платина.
За сега няма никакви оплаквания, освен че не го свърта.
Храни се, даже казва че доста му се яде. Днес не знам дали ще му правят нещо. Дано всичко да е наред

Успех ,един съвет от мен.Пийте си предписаните лекарства ,дори да няма странични ефекти,те идват по-късно и с натрупване .Мама така си викаше нищо ми няма .На първата вливка ужасен запек,изходи се чак след дни и то с ужасни мъки.Единствено намери цаката да пие Елакса един ден преди вливките.на 1 и 2 вливка с платината имаше само треперене и отпадналост,безапетитие 3_4 дни след вливката.3и 4 обаче вече бяха тежки ,отново не си пила хапчетата за киселини и повръщане и доста се измъчи.Не е страшно,минава се ,просто го давам като съвет ,а и може при мъжът ви да няма оплаквания,незнам ❣️
Ооо разбира се че ще пие всичко каквото му е предписано.
Не знам вчера като са текли, дали днес ще има пак някакви вливания

# 467
  • Мнения: 34
Моят баща в понеделник беше на скенер.Днес ходи за да му кажат какво става ,онкологията казала, че трябва да направим консултация с хирурга. Защо ,какво следва ?Доколкото я е разбрал ,имунотерапията е свършила .И сега какво?Като резултата от скенера,няма друг орган засегнат,но размера е с неопределена форма но е 24мм,като на предишния скенер от 16.09 е 18 мм,а преди това 14 мм.Има ли нещо което да правим и тази консултация с хирурга, дали не значи операция

# 468
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
А може ли да припомните ,каква беше ситуацията при вас?!
Имунотерапия след като в началото е имало метастази и са изчезнали ,като е останал само основния ,който в момента нараства .Или не е имало метастази? Ако не е имало метастази ,би било редно да се оперира първо(Ако здравословното с-ние посволява) или ако е голям или близо до важен орган/кръвоносен съд ,срастнал ,да се опита системно лечение -ХТ/ИТ за смаляване и тогава да се оперира. Имунотерапията, най-веротно  я спират защото има прогресия и явно не действа.  А какъв е тумора и имали някакви таргетируеми мутации освен PDL1?

Редактирам се:Разгледах темите.Много объркано ми звучи.Да не би баща ви да е с ДребноКлетъчен рак? И да е на някаква експериментална схема на комбинирана химиотерапия за дребноклетъчен и имунотерапия с ново показание? 

Последна редакция: чт, 21 яну 2021, 23:52 от whitefang

# 469
  • София
  • Мнения: 202
Включвам се и аз. При нас в началото правихме PDL1 и беше отрицателен, на таргетна терапия с Giotriff (Afatinib), теста е правен средата на 2018 година.

Сега ми казаха, че шанса PDL1 да е положителен е минимален и трябва да се вземе биопсия с игла от дроба. Някой правил ли е такава биопсия с игла и правили ли сте ако първоначално резултата е бил отрицателен?

# 470
  • Мнения: 4 788
Нищо странно няма в биопсията с игла. Съвсем стандартна практика е.

И да, нормално е повторното тестване преди смяна на лечението. Случва се рядко, но все пак се случва тумор, който не е мутирал първоначално, да мутира или да експресира PDL1 впоследствие.

Звучи като стандартен план при смяна на лечението от първа линия таргетна терапия на втора линия имунотерапия.

# 471
  • Мнения: 34
Е това е последната епикриза

# 472
  • Мнения: 813
При нас резултати те са добри.Няма нищо ново ,две от лезиите са се свили по 2 мм,засега няма да правят друго куче,от другия път пускаме и имунотерапията ♥️Само дето имам спомен ,че най-големите бяха 12-13 мн на първия ямр ,а на втория не са казвали да има нарастване...но сега това няма да го мисля

# 473
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
Е това е последната епикриза
В тази част на епикризата не пише нищо съществено,освен дилатирана белодробна артерия.Тумора я притиска ли?!
Друга епикриза (или началото на тази)в която има диагноза може да е по-информативна.

Последна редакция: пт, 22 яну 2021, 13:35 от whitefang

# 474
  • Мнения: 14 830
Ние се прибрахме след първата вливка. За сега е добре, няма оплаквания. След 21 дни пак, но тогава ще включат и Пеметрексед. Ще трябва да пие фолиева киселина 10 дни преди това и ще му се направи вит В12 инжекжионно

# 475
  • Мнения: 34
Незнам как да го прикрия

Последна редакция: пт, 22 яну 2021, 20:01 от Eli102

# 476
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
Сега вече е по ясно.
Недребноклетъчен , клонящ към аденокарцином ,без движещи мутации в EGFR/ALK . С 1 мета в дроба и лимфните възли. ХТ в намалени дози(заради лоша поносимост) с Карбоплатин и ?(Доцетаксел)? РХ на основния тумор последвана от ИТ за 1 година. И в момента е само основния ,който нараства спрямо предходното рестадиране ,септември 2020. Насочват ви към хирург за преценка на операбилност на основната Ту формация. Ако е  иначе без други тежки заболявания ,дали няма да предложат 2-ра линия химиотерапия,след евентуална операция или без нея.
ПП:Трябваше да заличите личните данни на баща ви.   

Последна редакция: пт, 22 яну 2021, 18:51 от whitefang

# 477
  • Мнения: 34
Благодаря ви за отговора

# 478
  • Мнения: 4 788
КарбоТакс е карбоплатина и Таксол (паклитаксел), не доцетаксел.

Ако ми бяха предложили операция или втора линия ХТ при НДБК, със сигурност бих предпочел операцията. Особено ако формацията наистина е тези 2см и в момента не инвазира нищо наоколо. Това е под презумция, че може да се оперира.

Отидете при доц. Цветан Минчев в Токуда или проф. Деян Йорданов във ВМА за мнение на хирург.

# 479
  • София
  • Мнения: 1 668
Здравейте, има ли случай подобен на нашия? Баща ми диабетик и напоследък много му пада кръвната захар, като преди със много инсулин не падаше, но след рака дори без инсулин не може да се вдигне. Той в момента е в русе, лекар , който го е прегледал във вътрешно отделение е казал, че рака му изяда глюкозата един вид. Възможно ли е това? Прави хипогликемични кризи и изпада в безсъзнание. Преди се лекуваше в София, имаше някакви кризи, на се беше закрепил. После се разболя от ковид и се наложи да се прибере в Русе, там няма лекуващ онколог в момента, но иска ми се да започне лечение там. Не знам как да постъпя и какво да предприема. Възможно ли е наистина рака така да сваля глюкозата?

Общи условия

Активация на акаунт