Колко често да давам риба на 6 месечно бебе

  • 6 092
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 787
На 6 месеца не е ли много рано за риба Shocked

# 16
  • София
  • Мнения: 663
по принцип се дава от 8 месец, но понеже и ние се захранихме рано - рибата е част от менюто ни по 1 път в седмицата (само купешки пюрета обаче). може да даваш и спанак, но черния дроб го забрави поне до 8-9 месеца.

# 17
  • Мнения: X
Рибата се дава след 9-ти месец. Какво педи си избрала  Shocked
Ако е необходимо, можеш да даваш черен дроб веднъж седмично и много, много пюре/чай от шипка, спаначено пюре и плодове, богати на витамин С, който улеснява усвояването на желязото.

# 18
  • Мнения: 120
Привет..не искам да бъда крайна,но защо си правите такива експерименти Naughty..според мен му е рано на бебчо и за месо..но това си е мое мнение..все пак всеки си преценява как да си отглежда детето.И ние имахме малко нисък хемоглобин, но в това няма нищо притеснително(поне случихме на педиатър Wink)..виж може да въведеш попарата с чай от шипка,а за спанака..това е грешна информация,че е богат на Fe ..пък и най-вероятно няма да го яде.И както вече се спомена-в адаптираните млека и кашите има достстъчно Fe.

# 19
  • Мнения: 599
Извинете ме, че се включвам, но бях твърде шокирана от темата...
Най-различни мнения има за включването на риба, според двама от педиатрите, с които контактувам (единият от които детски гастроентеролог) - след 18 мес. НО има и други становища, както са писали по-горе.
Основното е, че рибата не е съществен източник на желязо, вижте тук  Peace

А също е важно да се знае как педиатърът установи дефицит на желязо?! Какви са стойностите на хемоглобина и какво друго е изследвано?

# 20
"През 6-тия месец
Пюре с месо или риба
Въведете готово месно-зеленчуково пюре. С месото се задоволяват повишените потребности на бебето на тази възраст от белтъци, минерали и желязо. Това предотвратява риска от желязодефицитна анемия, от нарушения в храносмилането и поява на хранителна алергия.
Давайте пюрето с месо 2-3 пъти седмично на обяд, като го редувате със зеленчуково пюре.

Най- подходящи за бебето са птичето и телешкото месо и нетлъстата риба.
Рибата е много ценен продукт- богата е на пълноценни белтъци, равностойни на тези на месото. Не съдържа съединителна тъкан и е лесно смилаема. Мазнините и са ненаситени и лесно смилаеми, а някои участват в строежа на клетъчните мембрани и имат защитно действие по отношение на хипертонията и ранното стареене. Богата е на калций и фосфор, необходими за костния растеж, както и на йод, витамини А и Д.

Пюре с черен дроб и мозък
Хранителната стойност на черния дроб е висока. В него се складират витамин А ,желязо, мед, цинк и други микроелементи. Той е богат и на витамини от групата Б, вкл. Б12.
Мозъкът може да се приема и от деца , защото е богат на пълноценни белтъци, желязо и много липиди, които имат значение за нормалното развитие на нервната система. Той е беден на съединителна тъкан, което го прави лесно смилаем и добре усвоим.
При фамилно обременени деца с хранителна алергия трябва да се избягват агнешкото, ярешкото месо и рибата, а при непоносимост към белтъка на кравето мляко- телешките и говеждите меса. Те могат да бъдат заменени с пюрета от пилешко, пуешко или заешко месо."
                                                     

                                                              Из " Хранене на бебето"
                                                              ПРОФ. Д-Р ЛИЛЯНА ТРИФОНОВА

# 21
Попарата и грисът са друго нещо! Рибата и черният дроб са тежки и достатъчно вероятни за предизвикване на алергия...

Стига вече с тея алергии.Детето ми няма алергия към абсолютно нищо и аз съм много далече от майките,които се вманиачават на тази тема.Освен това бялата риба в никакъв случай не е тежка храна,а и при положение,че дъщеря ми от 3 месеца яде пюрета,съвсем нормално е вече да опита и риба.А от 7 месец съвсем спокойно ще се заема с детската и кухня Simple Smile

И не знам дали на модераторите им прави впечатление,че темата не е "Да давам или не риба",а "Колко Често?"Нека се придържаме към темата Simple Smile

# 22
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Пюре с риба дадох на 5-6 месеца някъде/постепенно , а и честно казано рядко му взимах с риба/нищо му няма Peace

# 23
  • Мнения: 878
аз днес на обяд дадох домашно приготвена сьомга с ориз и зеленчуци.Резултата от храненето беше впечетляващ.....много му хареса.Доста повече от купещките пюрета,от тях ядем само на Нестле рибата.

# 24
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 295
Стига вече с тея алергии.Детето ми няма алергия към абсолютно нищо и аз съм много далече от майките,които се вманиачават на тази тема.Освен това бялата риба в никакъв случай не е тежка храна,а и при положение,че дъщеря ми от 3 месеца яде пюрета,съвсем нормално е вече да опита и риба.А от 7 месец съвсем спокойно ще се заема с детската и кухня Simple Smile

И не знам дали на модераторите им прави впечатление,че темата не е "Да давам или не риба",а "Колко Често?"Нека се придържаме към темата Simple Smile

ОК, стига с тези алергии!!! Stop
И какво, модовете да почистят малко, а?!  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт