Депресия

  • 9 070
  • 151
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 24 467
Доколк сме учили в университета, лека и средна депр може да се преодолее само с терапия, спорт, разговори и тн.
akoiskash-vqrvai, моля те снимай ѝ учебника, за да спре да се възпалява толкова...Joy

И аз така съм учила. В университета.
Когато се готвих за изпита по психопатология, учехме не само, че има "депресия", а именно че тя има различни форми и тежест. И изобщо да се говори, че тя е лечима по принцип само с лекарства е наистина една огромна заблуда. Тя не е и толкова често срещана на практика, колкото се смята от обществото. В този смисъл и според реална статискита да решиш, че от 25 ученика в един и същи клас 5 са с депресия е невъзможно и говори за пресилване на диагнозите /дадох реален пример в тази насока/. А това е само един от множеството класове у нас.

Мога да препоръчам в този смисъл всеки учебник по психопатология. Защото във всичките тях пише точно това. Плюс доста подробни разработки върху формите на това отклонение. И да, с диагнозата се спекулира много по-често, отколкото е нужно. И това вреди на хората, защото вместо да се работи с реалния им психичен проблем, се разчита изцяло на химия. Която не го решава непременно и винаги.
Ето, например, статии:
https://insighting.eu/problems/depresija.html
https://ifightdepression.com/bg/za-vsichki/psixologichesko-lechenie
има купища такива.
А ако някой не може да намери учебник, мога да снимам от моите. Вкъщи личните ми са два, на различни автори, но е същото.
Излишно се натягат тук хора и не случайно се трият напълно излишни груби постове - никой не е отрекъл медикаментозното лечение на клиничната депресия в тази тема. Но с него наистина се прекалява и често то не е достатъчно, нито в доста случаи е правилно. Хапчето е лесно "решение", но не винаги пълно и адекватно такова. И у нас, напротив, много хора прибягват лесно до хапчета по какъв ли не повод, но много по-рядко опитват да проведят едно истинско задълбочено анализиране на реалния си личен проблем и да положат усилия да го решат. Защото това е много по-трудно и времеемко от изпиването на няколко таблетки.
При сериозен дълбок психичен проблем е абсолютно наложителна психотерапия - тя работи с проблема, а не с притъпяване на симптоматиката му. Има по-дълготрайни и по-ефективни последици. 
Не виждам ни една причина да се ползва такъв остър тон, какъвто видях вчера и още виждам в тази тема, освен тази, че позващите го наистина имат ... някакви свои лични неразрешени проблеми.

# 136
  • Мнения: 3 350
много хубави думи...искамм мнение самомот хора които са взимали Ад...помагат ли...от доста години  съм в това състояние но отлагах лечение...забременях всичко отмина ...около 2 г.нямах тава гадно чувство за безразличие живееше ми се...а сега отново е много зле положението и мисля ,че е времее да се лекувам 😔😔😔не знам как бих се.оправила без лекарства
Давайте, не отлагайте, заминавайте на психиатър. И да чакате няма да мине от самосебе си. На детето ви му трябва здрава майка. Лекувайте се и отново ще се радвате на живота. Ето, казва ви го жена, майка на 2 прекрастни деца, излекувана успешно вече от 10 години. Докторът най-добре ще прецени състоянието ви и ще назначи терапия. Ако ви изпише антидепресанти, започвате да ги пиете колкото се налага. Това е, болест като всяка друга и се лекува. Но е болест в мозъка, а как функционира той това го знаят само лекарите, това не го пише в тестовете по психология.

Последна редакция: вт, 27 апр 2021, 11:26 от buttercake

# 137
  • Мнения: 40

да просто ме. е. страх дали тези Ад ще ме оправят....имам това състояние от доста отдавна...твжък случей. съм...бях добре 2  години но сега положението е ужасно а вече съм с дете
много хубави думи...искамм мнение самомот хора които са взимали Ад...помагат ли...от доста години  съм в това състояние но отлагах лечение...забременях всичко отмина ...около 2 г.нямах тава гадно чувство за безразличие живееше ми се...а сега отново е много зле положението и мисля ,че е времее да се лекувам 😔😔😔не знам как бих се.оправила без лекарства
Давайте, не отлагайте, заминавайте на психиатър. И да чакате няма да мине от самосебе си. На детето ви му трябва здрава майка. Лекувайте се и отново ще се радвате на живота. Ето, казва ви го жена, майка на 2 прекрастни деца, излекувана успешно вече от 10 години. Докторът най-добре ще прецени състоянието ви и ще назначи терапия. Ако ви изпише антидепресанти, започвате да ги пиете колкото се налага. Това е, болест като всяка друга и се лекува.

# 138
  • Мнения: 24 467
Както има и други случаи на депресия,също успешно излекувана с подходяща психотерапия.
Личният опит е личен затова, защото той може да се сподели само като такъв.
Иначе, както вече дадохме примери, конкретното лечение зависи от конкретната ситуация при конкретния човек. И да се отсича, че то е само с антидепресанти или само с позитивно мислене е нелепо.

# 139
  • Мнения: 2 204
Като имаш авитаминоза не се препоръчва аналитична терапия, а се приемат витамини. При анемия на желязо също не се предписва самонавиване до промяна на кръвната картина, а се приема желязо. АД работят най-добре в комбинация с когнитивна терапия, но при химически дисбаланс в мозъка само терапия без помощ откъм химия прилича на градеж без основа.

# 140
  • Мнения: 3 350
Nelitedi,
Това, от което трябва да ви е страх не трябва да са хапчетата, а болестта. Тя ви мачка и ви прави непълноценна. Помислете за детето си, то е мъничко, има нужда от вас. Не можете да се грижите за него, ако вие не сте добре. Отидете на доктор час по-скоро. Това е болест в мозъка, а как функционира той това го знаят само лекарите, това не го пише в тестовете по психология.

# 141
  • Мнения: 40
тоест с Ад ще се оправя 😔отчаяна съм това е ор години но вече съм с малко бебче к не става да живея така
да точно такаа....просто меме страх ако Ад не ми помогне...какво ще правя....това ми е единственият изход....прпстп това е ужасно наистина тази. болест е пагубна...дъшго време търпях ..мина ми видях какво е щастието спокойстяието но в момента съм много зле...постоянно плача..лоши мисли

# 142
  • Мнения: 24 467
Като имаш авитаминоза не се препоръчва аналитична терапия, а се приемат витамини. При анемия на желязо също не се предписва самонавиване до промяна на кръвната картина, а се приема желязо. АД работят най-добре в комбинация с когнитивна терапия, но при химически дисбаланс в мозъка само терапия без помощ откъм химия прилича на градеж без основа.

Би било вярно, ако можеше по безспоренначин да се установи, че всяка депресия поне корелира с "химически дисбаланс в мозъка", както и да се установи при всеки конкретен случай за какъв по вид дисбаланс става въпрос, но това не е направено до сега.
Да оставим другите болести настрана и да не правим невъзможни аналогии, че ще стигнем до ухапване от анаконда както сме тръгнали. Напълно излишно е.
Иначе споделям изцяло, че когато се налага ползване на АД при депресия, то приложението им наистина следва да се съчетае с психотерапия за установяване и решаване на реалния психичен проблем. Каква ще е тя по вид - зависи. На различни типове хора различните терапии оказват различен ефект.

тоест с Ад ще се оправя 😔отчаяна съм това е ор години но вече съм с малко бебче к не става да живея така
да точно такаа....просто меме страх ако Ад не ми помогне...какво ще правя....това ми е единственият изход....прпстп това е ужасно наистина тази. болест е пагубна...дъшго време търпях ..мина ми видях какво е щастието спокойстяието но в момента съм много зле...постоянно плача..лоши мисли
Нели, едно е ясно - ако не предприемеш активни действия по решаване на проблема си, той от само себе си няма да се реши и най-много да се задълбочи.
Върви първо на психотерапевт, работещ с депресивни състояния. Той може да прецени дали се нуждаеш от медикаментозно лечение и ако прецени така, ще те прати и на психиатър - това не е нещо страшно. Най-често при сериозни състояния се прилага комбинирано лечение с АД и психотерапия. Но дали при теб ще е така и как ще е  - това никой тук не може да ти каже.
Почни от по-лекия вариант поне. Как ще се развият по-натам нещата не знае никой, но поне поставяш начало.

Последна редакция: вт, 27 апр 2021, 11:45 от Judy

# 143
  • Мнения: 3 350
тоест с Ад ще се оправя 😔отчаяна съм това е ор години но вече съм с малко бебче к не става да живея така
Естествено, че ще се оправите с антидепресанти. Само, че докторът ще ви каже точно коя група и само той може да ви ги предпише. Не се безпокойте, това са абсолютни лъжи тук в темата някои си пишат глупости, няма психиатър, който ще назначи антидепресанти на здрав човек. Или пък ортопед да ти отреже здрав крак. Това са лъжи.

Последна редакция: вт, 27 апр 2021, 11:45 от buttercake

# 144
  • Мнения: 40
тоест с Ад ще се оправя 😔отчаяна съм това е ор години но вече съм с малко бебче к не става да живея така
Естествено, че ще се оправите с антидепресанти. Само, че докторът ще ви каже точно коя група и само той може да ви ги предпише.
силно се надявам да сте права чуяствам се ужасно злеее..само плача

# 145
  • Мнения: 3 350
тоест с Ад ще се оправя 😔отчаяна съм това е ор години но вече съм с малко бебче к не става да живея така
Естествено, че ще се оправите с антидепресанти. Само, че докторът ще ви каже точно коя група и само той може да ви ги предпише.
силно се надявам да сте права чуяствам се ужасно злеее..само плача
Плачейки се облечи, излез и иди на доктор. Това е единственият начин, друг няма и 10 учебника по психиатрия да прочетеш, няма да помогне.

# 146
  • Мнения: 40
тоест с Ад ще се оправя 😔отчаяна съм това е ор години но вече съм с малко бебче к не става да живея така
Естествено, че ще се оправите с антидепресанти. Само, че докторът ще ви каже точно коя група и само той може да ви ги предпише.
силно се надявам да сте права чуяствам се ужасно злеее..само плача
Плачейки се облечи, излез и иди на доктор. Това е единственият начин, друг няма и 10 учебника по психиатрия да прочетеш, няма да помогне.
точно стига самомда ми помогнат пак да бъда щастлива...да си върша задълженията и да се радвам на детето а не да плача...направо ме сковава това нещо 😔😔😔

# 147
  • Мнения: 3 350
тоест с Ад ще се оправя 😔отчаяна съм това е ор години но вече съм с малко бебче к не става да живея така
Естествено, че ще се оправите с антидепресанти. Само, че докторът ще ви каже точно коя група и само той може да ви ги предпише.
силно се надявам да сте права чуяствам се ужасно злеее..само плача
Плачейки се облечи, излез и иди на доктор. Това е единственият начин, друг няма и 10 учебника по психиатрия да прочетеш, няма да помогне.
точно стига самомда ми помогнат пак да бъда щастлива...да си върша задълженията и да се радвам на детето а не да плача...направо ме сковава това нещо 😔😔😔
Ще се оправите ! Помнете ми думата. Но, трябва да слушате докторите. Това е всичко, което трябва да направите.

# 148
  • Мнения: X
Както има и други случаи на депресия,също успешно излекувана с подходяща психотерапия.
Личният опит е личен затова, защото той може да се сподели само като такъв.
Иначе, както вече дадохме примери, конкретното лечение зависи от конкретната ситуация при конкретния човек. И да се отсича, че то е само с антидепресанти или само с позитивно мислене е нелепо.

Колега, а къде прочитате, че някой твърди, че депресивен епизод се лекува само с лекарства и нищо друго?
Те са част от лечението, а не панацея. Трябва да се ходи на терапия, да се живее здравословно, да се спи достатъчно, да се обработват мисловни и поведенчески модели и тн.
Със сигурност и вие сте учила за био-психо-социален модел, не случайно е така, с три фактора.

Но това постоянно стигматизиране на лекарствата на мен лично ми идва в повече. Сякаш е дрога, нещо лошо и тн. Дори големият зор за справяне сам, при положение че човекът се влачи.

Моето лично наблюдение е съвсем различно. Към лекарства хич не се посяга, дори да има нужда.

Иначе кой какво трябва да пие/да не пие и тн, естествено, че го преценява психиатъра, а не форумния потребител.

# 149
  • Мнения: 24 467
Както има и други случаи на депресия,също успешно излекувана с подходяща психотерапия.
Личният опит е личен затова, защото той може да се сподели само като такъв.
Иначе, както вече дадохме примери, конкретното лечение зависи от конкретната ситуация при конкретния човек. И да се отсича, че то е само с антидепресанти или само с позитивно мислене е нелепо.

Колега, а къде прочитате, че някой твърди, че депресивен епизод се лекува само с лекарства и нищо друго?
Те са част от лечението, а не панацея. Трябва да се ходи на терапия, да се живее здравословно, да се спи достатъчно, да се обработват мисловни и поведенчески модели и тн.
Със сигурност и вие сте учила за био-психо-социален модел, не случайно е така, с три фактора.


Например тук:
Как се лекува депресията 😔
С антидепресанти.

А другата идеята беше, че не са винаги задължителни. Което си е точно така.
Smile

А "стигматизиране на лекарствата" ти къде видя да има в тази тема?
Напротив, у нас те са дори най-широко разпространени. Защото са най-лесни  - отиваш, изписват ти, вземаш. Нищо друго не трябва да влагаш.

Общи условия

Активация на акаунт