Вярващи ли сте?

  • 10 322
  • 179
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 4 668
Абе няма гаранция за нищо.
Имаше някакви теории, че ние българите сме индивидуалисти именно защото сме доста духовно напреднали.
Но няма пряка връзка между духовно и материално напреднали.

Иначе в някаква степен съм съгласен. Съвременният тип цивилизация трябва доста повече подчинение и доста по-малко индивидуалност, за да работи спокойно. И разбира се, прилично началство.

# 91
  • Пловдив
  • Мнения: 14 470
Deaf, аз пък не съм срещала нито един глупав атеист. Wink

# 92
  • Мнения: 7 310
Аз съм срещала една камара глупави атеисти.

# 93
  • Пловдив
  • Мнения: 14 470
А глупави свещеници?

# 94
  • Мнения: 5 268
Всеки има различни критерии за умен. За мен религията или атеизмът не определят интелектуалното ниво на човека. Ако беше така, всички например католически народи щяха да са ненапреднали / бедни. Както и това, че някой е следвал - например теология/ богословие - не го прави задължително интелигентен. Но е учил все пак, би трябвало да е поне образован.

# 95
  • София
  • Мнения: 4 668
Че кой разговаря със свещеници!?

Между другото, щях и преди да пиша, примерът ти не е реципрочен, следователно е глупав.
Т.е. влизаш в парадокс. Ама какво да задълбаваме Simple Smile

# 96
  • Мнения: 5 268
Че кой разговаря със свещеници!?
Познавам хора, които пред важни решения или след удари на съдбата разговарят със свещеници. Ей, така, както двама нормални човека си говорят. Нямам предвид в изповед. Имам приятелка, която е омъжена за свещенник. Покрай нея също съм попадала в съвсем нормален ежедневен разговор. А човекът, към когото аз се обръщам аз, ако считам за нужно, е следвал химия и биология и чак на късна възраст се обръща към теологията. Съответно има голям брой приятели от времето преди църквата и с тях гледа и футбол сигурно.

# 97
  • Мнения: 2 375
Аз посещавам църкви, но гледам на свещенниците, като на обикновенни хора.  Нямам някакво особенно почитание или отношение към тях. Никога не съм се изповядвала и мисля, че няма да го направя. Какво като е свещенник, да не би да е безгрешен. И от къде на къде, с какво право ще опрощава чужди грехове.

# 98
  • Пловдив
  • Мнения: 14 470
Начи, като вземете да се обяснявате най-сериозно за някакви ненуждаещи се от философстване неща...
Мислех, че е ясно, че отговарям конкретно на дивотиите на Deaf. Не знам дали те имат нужда от отговор, толкова са пресилени и наивни, но реших да се позабавлявам. Естествено, че има глупави атеисти, както и глупави свещеници, и всякакви.

# 99
  • София
  • Мнения: 4 668
Разбира се. Глупавите хора преобладават.

# 100
  • Мнения: 5 268
Ами, тя темата си е за това -  "някакви ненуждаещи се от философстване неща". Вяра, религия и подобни са крайно лични решения, ние си дрънкаме общо взето. Едва ли някой ще отвори съкровените си пориви в обществен форум, не е и препоръчително.

Иначе съвсем сериозно взех думите на deaf, защото свещениците би трябвало да имат магистратури по богослов.

ПП Явно не всички, не знаех как е точно устроена.
Благодаря! Пак научих нещо ново Simple Smile

Последна редакция: пн, 26 окт 2020, 15:41 от Ли Лу

# 101
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
А дали самите свещеници /които не са глупави/ са вярващи?

# 102
  • Мнения: 5 268
А дали самите свещеници /които не са глупави/ са вярващи?
Аз само за един мога да кажа, други не познавам добре. Отхвърля някои канони на самата католическа църква и се бори за модернизация - например жени да са свещеници. Изразява протеста си като провежда понякога неделната проповед пред църквата - в самия парк. Също и привеждането на първото причастие и подготовката на децата протича по съвсем друг от консервативния начин. Например не им изисква изповед, защото за него децата нямат грехове. И други подобни неща, които имат връзка с институцията, но не с религията.

# 103
  • Пловдив
  • Мнения: 14 470
Не всички свещеници са магистри по богословие. Предполагам, че в различните държави е различно, но масово мисля, че няма такова изискване, вкл. у нас. Някои имат средни духовни училища, като семинариите тук. Не че е от значение, само казвам.

# 104
  • Мнения: 6 887
Е аз като знам, че има богове как да гласувам?

Общи условия

Активация на акаунт