Имам нужда от съвет/книга как да се справя с това поведение?

  • 2 210
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 091
А тайм аут? Ние използвахме досега похвата на Супернани с "непослушно място"  ( naughty spot)

Къде мога да намеря подробности за похвата?
10Х Simple Smile

Във всички книги на "супернани" го има описан похвата. Доколкото знам ги има преведени в БГ  newsm78

# 16
  • Мнения: 7 091
Тандури, сега като чета какво си писала, си давам сметка, че и при нас го имаше момента с "оглушаването". На мен лично много ми помогна книгата "Smart Love" на William J. Pieper. Тя не е конкретно за ревността, но дава друг ъгъл за обяснение на поведението на децата и начини за справяне. Много съм доволна


Непременно ще я погледна, даже още сега си я поръчвам Simple Smile.
Благодаря ти!   bouquet

# 17
  • Мнения: 7 091
Simple Smile Елина беше равноправен участник във всичко покрай бебето.
Дойде с нас до болницата (не че беше нарочно...просто нямаше къде другаде да е:)), после ни взеха двамата с тати.
Когато се прибрахме, в първите часове ми беше сърдита, защото не и давах да си играе с Диана като кукла, но след това се обяснихме какво е това "бебе" и как се борави с него.
Разказах и как и тя е била толкова малка, показах и снимки и винаги когато е поискала да правим заедно бебешките неща съм казвала ОК, въпреки, че понякога си беше голяма лудница...при къпането особено, но пък погледнато от страни е забавно...та се опитвах да гледам малко отстрани на цялата работа:)

Не знам дали това поведение е реакция към малката.
Много три годишни го правят. Според мен си е просто период..някакво бунтарство такова.
И при Елина го имаше, но ние не сме от много деликатните когато става дума за удряне...
Има си неща, който са забранени и това е едно от тях. Реакцията ни винаги е моментална..според случая, но така че да разбере колко е недопустимо това.
Когато започне да оглушава...оглушавам и аз.

За мен беше важно тя да разбере, че появата на още едно дете в къщи по никакъв начин не променя отношенията ни или пък нормите, които са били преди това.

Успех!!!
Знам, че ще намериш начин щом го търсиш:)


Аз се опитвам да правя точно това, което казваш ти в началото.
Направи ми впечатление това, което казваш "За мен беше важно тя да разбере, че появата на още едно дете в къщи по никакъв начин не променя отношенията ни или пък нормите, които са били преди това. ".  От една страна аз искам същото, но от друга си мисля, в крайна сметка появата на нов член на семейството все пак променя много неща, можем ли да искаме от детето да реагира по същия начин? То самото се променя, ние се променяме, нашето семейство като цяло.
Работи ли това при вас?

# 18
  • Мнения: 7 091
Tandoori честито попълнение   bouquet
...бих ти предложила практическо решение, но не знам дали е осъществимо при вас, предвид (вероятно) отдалечеността ви от фамилията. Колкото и нелогично да изглежда на пръв поглед - ако временно включиш още едно дете в семейството (братовчед, приятелче, което да ви погостува няколко дни или често да присъства за някакъв период) - баткото ще се "прегрупира" в правилния лагер  Wink т.е. вероятно е на другото дете още по-малко да му се иска да се съобразява с бебето, и твоето момченце ще получи импулс да го предпазва и защитава, да се изфука, че е батко...ще разчупиш този модел на съперничество и малкия ще се усети като важна част от фирмата, т.е. семейството. На този етап може би е рано...не знам...може би като дойде времето за активни разходки, ще ти е по-лесно да го направиш. Децата искрено си завиждат едно на друго за братчетата и сестричетата. Моят например иска 7 братчета и 2 сестричета  Crazy. Засега  Laughing

Ами да ти кажа той и сега е много фокусиран над това да я пази, т.е аз някакси не виждам някаква отрицателна промяна по отношение на нея. ПОмага да се грижим за нея, прегръща я, целува я, чете и приказки Simple Smile Непрекъснато се хвали, че е голям батко на бебе Ели, обаче към нас има промяна.
Иначе имаме тука едно детенце, което можем да включим както казваш, ще помисля по въпроса.

# 19
  • Мнения: 7 091
Леле, майско майче, ти си станала двойна мама, а аз чак сега видях!
Да ви е жива и здрава момата с прекрасното име!
Специални поздрави на Калинката!
  bouquet

Аз нямам опит с ревнуващо дете, но искам да ти кажа, че нашето момче се държи по същия начин като Калин и като Цецо на Афродита. Както казва Реза, не е задължително да е от ревност. Може пък да е по-добре да се опиташ да не обясняваш всичко с ревността и наличието на второ дете. Така ще погледнеш по-обективно на отделната ситуация и да реагираш само спрямо нея.
-
migito, за тази книга, сигурна ли си за автора, защото утре ще отида да я потърся?

да,този е авторът. Имам я книгата, но не ми направи кой знае какво впечатление. Може да се изказвам много смело и самохвално, но нещата, които прочетох, си ги знаех и отпреди. прегледай я, преди да я вземеш.

Благодаря за хубавите пожелания!  bouquet
Това за обективното поглеждане наистина е добър съвет Simple Smile Благодаря!

# 20
  • Мнения: 1 849

migito, за тази книга, сигурна ли си за автора, защото утре ще отида да я потърся?


Абсолютно сигурна съм Джеймс Добсън, има и други книги за възпитание на деца, помоли жената да ти ги покаже всичките, много са любезни няма да ти откажат, може да си харесаш и някоя друга. Препоръчвам ги категорично!!! Човека е много добър психолог.

# 21
  • Мнения: 7 091
Тандури, сега като чета какво си писала, си давам сметка, че и при нас го имаше момента с "оглушаването". На мен лично много ми помогна книгата "Smart Love" на William J. Pieper. Тя не е конкретно за ревността, но дава друг ъгъл за обяснение на поведението на децата и начини за справяне. Много съм доволна

Това намерих в Амазон-а:

Smart Love by Martha H. Pieper
   
The Smart Love Parent: The Compassionate Alternative To Discipline by Martha Heineman Pieper and William J. Pieper
   
Smart Love: The Compassionate Alternative to Discipline That Will Make You a Better Parent and Your Child a Better Person by Martha Heineman Pieper and William J. Pieper

Коя от тези всичките имаш ти?

# 22
  • Мнения: 1 849
Ние практикуваме когато е непослушен да го лишаваме от неща които обича : "Щом  правиш това няма вафла, няма да се гледа филмче, няма да отидем на люлките...", а ако се държи много зле го пращаме в другата стая за известно време. Това за него е голямо наказание, защото много обичаме да сме всички заедно. Но за всяко дете нещата са различни, има деца които обичат да стоят сами и пращането в другата стая да не е наказание например.

# 23
  • Мнения: 822
Добре, с този похват( на положителните стимули) не мислиш ли, че има риск в последствие малкото да не иска да реагира, освен ако не получи нещо в замяна? ПОнякога и аз го използвам, но винаги се притеснявам да не се обърне срещу мен в последствие. newsm78
Като че ли аз предпочитам действие-последствие ( т.е ако не направиш еди какво си - последствието е еди какво си, а ти си избери)
А при мен вторият похват не действа.Синът ми се заинатява като магаре на мост.Според мен процесът е двустранен.Един-два пъти ще получи награда.Следващият път,когато го помоля да си прибере нещата,сигурно пак ще си поиска.Въпросът е да не изчакваме това да стане навик,а да извъртим нещата така,че следващият път,когато примерно ми поиска дъвка или да му прочета книжка преди заспиване(съвсем невинни искания от ежедневието ни),аз ще изисквам от него.Мамо,искам приказка.-->Добре,но нали знаеш,че първо трябва да си подготвиш дрехите за утре и да си измиеш зъбите. Тоест,тогава вече го учиш,че нищо не може да получава даром.Дори и за приказката преди сън трябва да направи нещо.Вярно,че рискът е голям,но тук е изборът на родителя,какви "награди" да предоставя.Не е задължително да са материални."Купуването" го дадох само за пример.Децата ни също непрекъснато изискват нещо от нас.Но и те трябва да знаят,че това,което получават не им е даденост.Някъде бях чела тези препоръки и там ги сравняваха с дресировката при животните (първо скачаш-после захарче,но не и заплаха за наказание;това съвсем общо казано,разбира се).
За мен наистина е важно,как "представям" исканията си пред сина ми,защото при наставническото "Направи това,защото иначе..." той започва само да вика или да се тръшка.И поне при моето дете също е важно,аз да започна с него действието.Може само да отворя шкафчето му и да прибера там две книжки или пръснати маркери и той се включва.Но е истина,че всеки родител търси най- верния подход към точно неговото дете.За резултатите ще си говорим и обсъждаме след 20 години,а дотогава само ще се надяваме... Laughing Peace

Последна редакция: пн, 11 сеп 2006, 22:30 от niara

# 24
  • Мнения: 7 091
Добре, с този похват( на положителните стимули) не мислиш ли, че има риск в последствие малкото да не иска да реагира, освен ако не получи нещо в замяна? ПОнякога и аз го използвам, но винаги се притеснявам да не се обърне срещу мен в последствие. newsm78
Като че ли аз предпочитам действие-последствие ( т.е ако не направиш еди какво си - последствието е еди какво си, а ти си избери)
А при мен вторият похват не действа.Синът ми се заинатява като магаре на мост.Според мен процесът е двустранен.Един-два пъти ще получи награда.Следващият път,когато го помоля да си прибере нещата,сигурно пак ще си поиска.Въпросът е да не изчакваме това да стане навик,а да извъртим нещата така,че следващият път,когато примерно ми поиска дъвка или да му прочета книжка преди заспиване,аз ще изисквам от него.Мамо,искам приказка.-->Добре,но нали знаеш,че първо трябва да си подготвиш дрехите за утре и да си измиеш зъбите. Тоест,тогава вече го учиш,че нищо не може да получава даром.Дори и за приказката преди сън трябва да направи нещо.Вярно,че рискът е голям,но тук е изборът на родителя,какви "награди" да предоставя.Не е задължително да са материални."Купуването" го дадох само за пример.Но за мен наистина е важно,как "представям" исканията си пред сина ми,защото при наставническото "Направи това,защото иначе..." той започва само да вика или да се тръшка.И поне при моето дете също е важно,аз да започна с него действието.Може само да отворя шкафчето му и да прибера там две книжки или пръснати маркери и той се включва.Но е истина,че всеки родител търси на верния подход към точно неговото дете.За резултатите ще си говорим и обсъждаме след 20 години,а дотогава само ще се надяваме... Laughing Peace

Да, така съм по-съгласна Simple Smile. Аз явно не съм разбрала от първия постинг. Останах с впечатлението, че само материални стимули използвате. Иначе и аз го правя това ( особено с приказките Wink преди лягане).
Между другото днес за втори ден оставаме самички тримата ( аз и двете деца) и Калин се държи значително по-добре, въпреки това си мисля, че трябва да намерим начин за преодоляване на това " търсене на внимание" без да прибягваме до някакви груби мерки.

# 25
  • Мнения: 11 315
Тандури, сега като чета какво си писала, си давам сметка, че и при нас го имаше момента с "оглушаването". На мен лично много ми помогна книгата "Smart Love" на William J. Pieper. Тя не е конкретно за ревността, но дава друг ъгъл за обяснение на поведението на децата и начини за справяне. Много съм доволна

Това намерих в Амазон-а:

Smart Love by Martha H. Pieper
   
The Smart Love Parent: The Compassionate Alternative To Discipline by Martha Heineman Pieper and William J. Pieper
   
Smart Love: The Compassionate Alternative to Discipline That Will Make You a Better Parent and Your Child a Better Person by Martha Heineman Pieper and William J. Pieper

Коя от тези всичките имаш ти?
Последната. Забравих да ти пиша, че са я издали семейно. Просто при мен търсачката намери само това. Аз имам българското издание, а сега се снабдих и с немското, че татето нещо искал да се образова hahaha (малко подир дъжд качулка, ама...)

# 26
  • Мнения: 5 500

migito, за тази книга, сигурна ли си за автора, защото утре ще отида да я потърся?


Абсолютно сигурна съм Джеймс Добсън, има и други книги за възпитание на деца, помоли жената да ти ги покаже всичките, много са любезни няма да ти откажат, може да си харесаш и някоя друга. Препоръчвам ги категорично!!! Човека е много добър психолог.
Благодаря ти   bouquet исках да съм сигурна за автора, защото нали има и Фисхю Додсън, да не стане объркване. Купих си я вече, започвам  Grinning

# 27
  • Мнения: 3 405

Абсолютно сигурна съм д-р Джеймс Добсън, има и други книги за възпитание на деца, Човека е много добър психолог.

Така е, аз имам негова книга - Смелостта да възпитаваш - има я на български. Другата, която търся е Детето със силна воля, но я няма в книжарниците.
Афродитта, ти коя книга откри, не можах да стигна до постихга на migito. 10Х Hug

# 28
  • Мнения: 3 405
Добре, с този похват( на положителните стимули) не мислиш ли, че има риск в последствие малкото да не иска да реагира, освен ако не получи нещо в замяна? ПОнякога и аз го използвам, но винаги се притеснявам да не се обърне срещу мен в последствие. newsm78
Като че ли аз предпочитам действие-последствие ( т.е ако не направиш еди какво си - последствието е еди какво си, а ти си избери)

Не забравяйте, че в тези книги има описани и т.нар. отрицателни възнаграждения, т.е. наказания. Те също трябва да се прилагат ( с мярка и без засягане на личностното достойнство на детето, и когато то се е провинило, де Simple Smile ), за да действат положителните възнаграждения.
И пак всичко да е с мярка Simple Smile

# 29
  • Мнения: 7 091
Това намерих в Амазон-а:

Smart Love by Martha H. Pieper
   
The Smart Love Parent: The Compassionate Alternative To Discipline by Martha Heineman Pieper and William J. Pieper
   
Smart Love: The Compassionate Alternative to Discipline That Will Make You a Better Parent and Your Child a Better Person by Martha Heineman Pieper and William J. Pieper

Коя от тези всичките имаш ти?
Последната. Забравих да ти пиша, че са я издали семейно. Просто при мен търсачката намери само това. Аз имам българското издание, а сега се снабдих и с немското, че татето нещо искал да се образова hahaha (малко подир дъжд качулка, ама...)
Знаеш ли, аз май ще взема втората, защото е по- ново издание ( от Февруари 2005), а пък ми се струва, че просто е разширено издание на тази от 1999.
Сега се сетих, че имам една друга книга, дето би могла да е полезна, но просто съм забравила:
http://www.amazon.com/Raising-Your-Spirited-Child-Perceptive/dp/ … =UTF8&s=books

 Не знам дали я има в БГ, ако я има нека някой пусне линк и как се казва. Аз още днес ще прегледам (че я четох отдавна и не си спомням), но ми се струва, че ще е полезна по въпроса.

Общи условия

Активация на акаунт