За програмите на детските градини по света

  • 3 156
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 757
Когато бях в Германия (като детегледачка) вечер ядяхме сандвичи, но на обяд задължително топло ядене.
Учудва ме как очакват от малко дете само да иде да си легне или да яде ..... Че те ако си играят само ... ще се сетят да ядат .... (ако е моята ще се сети,че е лакомия, но не всяко дете е такова)


Ами учудвай се. Аз с очите съм си видяла как едни спят, други ядат, трети си играят. И си беше много мирно и спокойно. И аз самата се учудих, но е тъпо да не приема фактите. Не знам как са си дресирали децата на самостоятелност, аз лично имам проблем с възпитанието на сина ми в самостоятелност. Тук е нормално едногодишни да се хранят сами с лъжица и вилица и да си пият от чаша. Ние още не можем да се научим, мисля, че трябва да посетя датски курс за родители. Освен ако не е генетично и синът ми да е прихванал повече българска жилка от датска  newsm78. А като гледам какви са тихи датчанчетата, а моят само мрънка явно съм им подобрила генофонда  Laughing

# 16
  • Мнения: 2 292
може и да съм с мислене от Тошово време, но zа мен едно дете zа да е спокойно и да се чувства добре, трябва да е нахранено и наспано и да има някаква стабилност в ежедневието си и режим. НЕ намирам zа нормално детето да ходи да хленчи ида мрънка след леличката, докато се свие като кученце някъде от умора и не zаспи. Топва не го наричам самостоятелност а иzоставяне.

# 17
  • Мнения: 275
може и да съм с мислене от Тошово време, но zа мен едно дете zа да е спокойно и да се чувства добре, трябва да е нахранено и наспано и да има някаква стабилност в ежедневието си и режим. НЕ намирам zа нормално детето да ходи да хленчи ида мрънка след леличката, докато се свие като кученце някъде от умора и не zаспи. Топва не го наричам самостоятелност а иzоставяне.


А според мен си е строго индивидуално до всяко дете! Дори на една майка, която възпитава двете си деца по еднакъв начин, децата са различни.
Сигурно има и в Дания двеца, които се инатят - просто не си виждала такива.

# 18
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
и в испанско си апват топла манджичка, държат на вкусното  хранене, моите впечатления са такива. не знам тук как ще е със следобедния сън , но силно се надявам да е като при бай тошовото ни време, все пак си е хубаво да имат някакъв режим поне на хранене.
знам със сигурност, че в 10 има междучасие и тогава децата си ядат кой на каквото му е приготвила мамата. аз обикновено слагам плод или някаква кифла, мъфина и сок, но виждам деца с доста обемисти парчета сандвичи, които биха били дори за мен непосилни да ги изхрупам до троха.
на обяд, ако са записани на стол храната е вкусна и съобразена - два пъти седмично риба, пилешка пържола, тортия , която представлява омлет с картофи, супа или салата за първо, за десерт кисело мляко, какао или плод. смятам, че е добре.

а тукашните хлапета  имат мнение по всички въпроси, които ги засягат лично и могат да си отстояват правата доста гласовито и напористо Whistling

# 19
  • Мнения: 11 315
Гледам, че сте нищили и дневния им режим. В нашата детска градина имат топла кухня на обяд за целодневните деца. Другите, които остават до по-късно (разрешено е да пребивават до 14 ч), трябва да си носят от къщи. Имат си "килерче" за спане с голи матраци, като децата си носят собствени завивки и възглавнички (заради любимата миризма от къщи), но имат задължителна почивка от-до.Кой спал - спал, кой не спал - просто лежал. Това го знам от представянето на градината. Столовата им е разкошна - светла, приятна, голяма.

Интересно ми е да попитам и как се водят групите при вас?
В нашата детска градина групите се водят така - "Вълшебната кула" и децата са "вълшебници, "Драконова пещера", а децата - дракончета, "Kулата на вещицата", а децата - вещици, "Дупката на мишката", а децата - мишлета.
Тематично са им изрисувани и залите и кътовете за игра.

# 20
  • Мнения: 2 757
може и да съм с мислене от Тошово време, но zа мен едно дете zа да е спокойно и да се чувства добре, трябва да е нахранено и наспано и да има някаква стабилност в ежедневието си и режим. НЕ намирам zа нормално детето да ходи да хленчи ида мрънка след леличката, докато се свие като кученце някъде от умора и не zаспи. Топва не го наричам самостоятелност а иzоставяне.


А според мен си е строго индивидуално до всяко дете! Дори на една майка, която възпитава двете си деца по еднакъв начин, децата са различни.
Сигурно има и в Дания двеца, които се инатят - просто не си виждала такива.

Ами аз говоря за мнозинството и за тези, които съм виждала. Нито едно не мрънкаше и не вървеше след учителката. Наистина беше един райски детски свят какъвто в БГ детските градини не бях срещала. Как го правят не знам, но е факт, че го правят. И е факт още, че децата тук са съвсем нормални, естествени, спокойни. Не съм забелязала да имат някакво изоставане в развитието. Това спокойствие у децата и послушание беше нещото което направи най-силно впечатление и на майка ми. 

# 21
  • Мнения: 150
струва ми се и 4е във вси4ки детски градини в несмко съ6то не се спи, т.е. на матрак в килер4ето, който иска нани-нани. но така се и обяснява това 4е децата лягат в 6.30-7 4аса ве4ер  и спят до 7.00 сутрин. в на6ата детска градина е задължително топло ядене на обед, като изасят  менуто за седмицата на стената да гледат родителите и да търсят баланс при храненето в къ6ти. в парк ги водят отвреме навреме, но пък 1 път седми4но ги водят на спорт и 1 път седми4но на плуване. ако е хубаво времето са по4ти по цял ден навън. 1 път седм4но правят заедно кекс вси4ки деца с възпитателката, абе с малки изклу4ения мога да кажа 4е вси4ко е наред и дъ6теря ми е 6тастлива от престоя си в градината.
ве4ерница а закуската във ва6ата градина всяко дете си я носи или там я подсигуряват. при нас родителите приготвят на децата си индивидуално и се дават по няколко еуро допълнително за плодове през месеца.

# 22
  • Germany
  • Мнения: 224
Аз абсолютно не съм доволна от детската градина и от програмата им там, ако може да се каже изобщо че има такава. Говорих с родителите на още 3 деца от градината, те също не са доволни, но....стана ясно че всяка градина си има програма, и както ни намекнаха, наи-вече зависи от съвестта на учителката. Та чувала съм за някои градини че ги занимавали, но в нашата са на самоотглеждане, никои не ги гледа. имаме два сериозни инцидента, от градината не реагираха бързо, не ни се обадиха и не стигнахме до лекар по наи-бързия начин, и германци ни посъветваха дори да искаме писмено обиаснение кое как и кога се е слу4ило, защо не са реагирали, да се разправяме със застрахователи и какво ли не. но мъжа ми не мисли че е необходимо. аз обаче има ли трети инцидент мисля да не оставям внещата на произвола.
за спането, 4е не ги слагат, не ги слагат, и другите родители се оплакват че децата им все "пречели" на останалите и ги извеждали в стаята за игра. сина ми се преуморяваше по цял ден и много се разболяваше, да не говорим че преуморените деца са невузможни-ни приемат, ни предават.
за храната, топла е, но също не сме доволни. поръчват от една фирма която готви и за един старчески дом, доста пъти се е случвало като стане нещо и го вземем по-рано да ми изпращат храмната в къщи, та съм я опитвала. количеството е много дори когато аз и мъжа ми си разделим порцията, безвкусно и еднообразно, да не говорим че огромните пърголи, ненарязани е невъзможно едно дете да се справи с тях.
извеждат ги често навън и във всяко време, до тук добре, но дрехи ъа дъжд никои не им слага, нито ботуши, които се сети, обул (по-големире), малките, целите мокри, и пак настинки и антибиотици.
не съм чула да е научил стихче или песен в градината, често казва че му е безинтересно и нищо ново не научава там ( и не го казва само тои), всеки си играе с каквото може и с когото иска и това е, никакжи колективни игри. иначе имат 2 пъти в годината и те посещение на ферма или нещо друго, и до сега ъа година и половина като има нещо по-интересно, винаги,ама винаги сме били болни и сме иъпускали, ни карнавал е видял, ни ферма
ох, не знам ние ли попаднахме в наи-кошмарната градина или какво се слу4и. с много неща не съм доволна, но казват че и да го преместя, на следващото място няма да е много по-различно, та не знам?!?!?! newsm78
ох, мога много още негативни неща да кажа, но спирам до тук. след последния инцидент така ме е напушило, 4е за нищо позитивно не се сещам в момента. освен че като са разтроени учителките ги гушкат и утешават.

# 23
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
аз обаче има ли трети инцидент мисля да не оставям внещата на произвола.
kalina, силно се надявам да няма трети инцидент, и все пак... ако потърпевшото дете се окаже твоето, недай боже ще си умреш от яд и ще се чудиш защо не си сигнализирала още при първия случай. дано това не се случва никога Peace

 тук също не се грижат много за облеклото на децата, не се съобразяват особено с времето какво е, що е...виждала съм зимата децата през междучасието навън по блузки само. не мога да преценя тази практика нехайство ли е или  нарочно се прави. маги като беше на 4 г. бяхме в друг квартал и като отивах да я прибирам от у-ще винаги децата чакаха седнали на земята, ама направо на голата земя. обяснявам си го, че учителката се притеснява някое дребно да не обърне посоката и да реши да си направи разходка някъде, а така поне тя от висотата си няма да изпусне от поглед някой взел такова решение. в тукашното училище децата се предават от вратата след като дойде родителя.

сега голямата ми поясни, че и тук децата спяли на онези постелки където си играят.
много лошо, седларов! smile3516

# 24
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Да се вкл^1а и аз да кажа за детските градини в Англия.
Тук са или държавни (от 3 годишна възраст за 3 1аса на ден безплатни) или 1астни. Филип досега е бил в две 1астни.
Доста седят и играят на вън дори и в дъжд, слагат им дъждобрани  Laughing. Не ги извеждат извън градината на екскурзии, което на този етап ми харесва. Децата спят на пода на матраци и това е ОК за мен.

Групите са разделени по години и имат сладки имена - Филип е в групата на Катери1ките, имат Бобър1ета и други животински имена  Joy Joy Joy. Имат занимания по футбол, плуване (имат закрит басейн), драма, изкуство и децата у1астват в разли1ни след консултация с родителите.
 

# 25
  • Germany
  • Мнения: 224
Някои още беше споменал за имената на групите, но не знам от Германия ли беше. та да добавя че и на мен ми харесва че групите са на животни. в нашата градина има 2 групи от по 25 деца, калинки и таралежчета. дори шкафчетата им са с картинки, а не с имената си, за да могат децата по-лесно да запомнят и да се ориентират. нашата картинка е джудже и досега не сме имали разменени неща с други деца, освен раничкта на едно ново момиченце. маика му ни беше отмакнала нашата, и после я беше напълнила с лакомства и извинителна картичка Hug
едната група е понеделник следобяд, а другата вторник на спорт в близкото училище, но какво точно правят там не знам.

# 26
  • Мнения: 318
...Интересно ми е да попитам и как се водят групите при вас?
В нашата детска градина групите се водят така - "Вълшебната кула" и децата са "вълшебници, "Драконова пещера", а децата - дракончета, "Kулата на вещицата", а децата - вещици, "Дупката на мишката", а децата - мишлета.
Тематично са им изрисувани и залите и кътовете за игра.

В нашата градина групите са наречени на зверове: най-малките са cubbies, после lions, tigers, lynx, има и panthers и още една група, но не й помня името. Добре им отива. Над закачалките им има нарисувано съответното животинче.

Иначе по темата, в нашата детска градина извеждат децата поне веднъж на ден, освен ако не вали или не е прекалено горещо лятото. Дори и зимата, ако не е много студено (докъм - 15 или -20С някъде), ги водят в снега. Около нас няма гора, има само малък парк, там ги водят или на разходка наоколо из квартала. Аз зарбира се, одобрявам всяко излизане навън, особено зимата, смятам, че не е здравословно малки деца да стоят затворени вътре по цял ден.

И да допълня за дневния режим- в нашата има такъв и го намирам за съвсем нормално. Обяд към 11:30, приготвяне за сън и приказка или тиха игра до 12:45, до 15ч сън, а на който не му се спи или за по-големите има тихи занимания, после ставане, тоалетна, миене на зъби и закуска до 15:30. После игра или довършване на сутрешните дейности. Аз не мога да си представя малки деца да се оставят без някъкъв дневен режим и да решават сами какво да правят по цял ден, и във Франция съм гледала деца, и там се държеше на това.

Яденето им не е супер, ама какво да се прави, трябва да има и нещо дето не върви. Уж са го измислили така, че от всичко да ядат, но ми прави впечатление, че ядат много често пици, макарони, спагети и за разнообразие chicken nuggets. Все полуфабрикати. Плодовете са все банани или ябълка или пък плодове в сироп, сигурно по-евтино им излиза. Затова вечер в къщи наблягаме на готвена храна и плодове.

# 27
  • Мнения: 822
На мен в началото ми беше много трудно да свикна с тукашната система на гледане на децата в детско заведение,но постепенно започнах да откривам много положителни неща...
Излизането навън-поне 2 часа през топлите дни и 1-1 1/2 час през студените,но без изключение.В нашата градина нямат точно програми,но имат тематични кръжоци.Примерно:В началото на лятото разглеждаха морските животни.Преди това няколко седмици имаха занятия на основата на книжките и филмчетата за Дора.Дори учеха испански думи и изрази,приготвяха испански ястия.Така беше и с Диего,Bob the Builder и други герои от известни и образователни анимации.През лятото се занимаваха с различните превозни средства,като наблегнаха на тези,които се използват в строителството,дори ги водиха на някакъв строителен обект.
Аз съм от майките,които имаха възможност да ходят с децата на по-далечни екскурзии,но те не са много чести.Водиха ги в нещо като зоопарк,воден парк,на музикално шоу,на празник с клоун.Учат ги предимно на песнички,буквите и цифрите.Синът ми беше най-малкият в групата в началото и това му се отрази добре.Научи много неща от или покрай по-големите деца.Харесва ми начинът,по който ги учат да уважават членовете на семейството си и да не пропускат техните празници.В градината на сина ми също имат поне веднъж седмично занимание,при което децата готвят или ги учат как да бъдат от помощ вкъщи;поне веднъж месечно имат тренировка,как да реагират при пожар;канят специалист по спортна дейност,който пак тематично ги обучава на различни начини на хвърляне на топка,скокове,разтягане.В две от градините,в които кандидатствахме в началото имаха и програми,при които ги обучаваха,как да се държат с непознати,какво е физическо насилие и кои са частите от тялото,където е недопустимо да ги докосват.В нашата градина нямат редовно такива занятия,но 2-3 пъти годишно им говорят и за това.
Храната не е точно топла,но е готвена за обяд.Количествата са много малки и децата си остават гладни.Моят син по принцип е злояд и като няма кой да го кара да си изяде порцията,като се прибере вкъщи е като вълче,но и това не винаги.Спането е на нещо като носилки по земята,в същото помещение,където играят и се хранят.Хигиената като цяло не ми харесва,но може да е и за добро.
Като негативна страна отчитам и фактът,че децата се извеждат навън,дори в случаите,когато е обявено от медиите,че има смог или метеорологичните условия не са подходящи за игри навън.А според статистиката всяко 4 или 5 дете в Онтарио развива астма.И мисля,че е безотговорно извеждането на децата навън и при такива условия,но хората си следват сляпо предписанията и не се замислят за това.Всъщност май зависи от учителките...
Това,което и мен ме притеснява са честите инциденти,особено с енергично зверче като моето дете.Може би защото беше и по-малък от другите,но няколко пъти му бяха хвърляли пясък в очите,един път беше прободен на милиметри под окото с пръчка.Главата пука веднъж,а колко пъти беше подута и посинена няма да изброявам.Не ме повикаха нито веднъж и всеки път ми дават да подписвам репорт,че са му оказали първа помощ.В случаите,когато е намесено друго дете,не се споменава името му.Ако положението е сериозно,явно трябва да се действа чрез адвокати.По принцип не дават много инфо за случилото се.
Като цяло ми прави впечатление,че държавните градини в Канада(по-конкретно Онтарио) са доста бедни.Таксите са доста високи,но явно не им отпускат много субсидии и всичко отива за заплати,не особено богата храна,консумативи.

Последна редакция: пт, 15 сеп 2006, 05:43 от niara

# 28
  • Мнения: 1 909
Айде да не започвам да пиша,  че май повече ще се оплаквам - най-вече затова, че като че ли не детските градини са в помощ на родителите, ами точно обратното - държат се, като че ли ти правят огромна услуга и за най-малкото закъснение ти правят забележка. Миналата година спяха следобед и понеже моя синковец не искал да спи и ходел да гъделичка децата, ме "посъветваха" да не го пращам във времето за спане. Заболял го корема - елате да си го вземете!
Да не говорим за почивната сряда, която продължава да ми бърка в здравето.

За излизанията в природата... имаше точно две такива за цялата година.  Иначе излизат на двора сутрин и следобед, но там няма почти никакви съоръжения за игра. След малко отивам на родителска среща и подозирам че пак ще ме нервират Close Close

Общи условия

Активация на акаунт