Какъв ден и празник е днес?

  • 9 091
  • 126
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 694
Предстоящи до края на месеца:
21.11 - Ден на християнското семейство /Въведение Богородично
24.11 - св. Екатерина
25.11 - св. Климент Охридски
26.11 - св.Стилиян /закрилник на децата
30.11 - Андреевден /смята се, че започва денят да нараства

# 46
  • София
  • Мнения: 10 766
Освен това:

23.11 - Св. Амфилохий, еп. Иконийски. Св. Григорий, еп. Акрагантийски. Св. благоверен княз Александър Невски
           Имен ден: Александър, Александра, Сашо, Сашка, Цанка, Цанко

25.11 - Международен ден срещу насилието към жените

29.11 - Международен ден на солидарност с народа на Палестина

# 47
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Явно  Андреевден преди много години не е бил на 30 ноември че да са смятали че денят започва да нараства?!

 До 11 декември денят се скъсява с по 1 мин покъсно и съмване и 1 мин по-рано стъмване на ден!
 - чак от 12 декември е първият ден в който започва да се стъмва с 1 мин. по-късно...
НО пък и на 12 декември все още продължава да се съмва с 1 мин по-късно до 21 декември!

# 48
  • Мнения: 63
Да, и аз точно това се чудех за Андреевден, защото зимното слънцестоене и Еднажден е на 21.12 и тогава отново започва да расте деня...

# 49
  • Мнения: 5 000
Да, и аз точно това се чудех за Андреевден, защото зимното слънцестоене и Еднажден е на 21.12 и тогава отново започва да расте деня...
Вероятно - Игнажден?

# 50
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Най-късият ден в годината е  11/12 декември
 -  9 часа дневна светлина в София от 08.00 до 17.00ч....
по морето от 07.40 до 16.40 ч.

най-дългият ден е 21/22 юни
пълно равноденствие 12 часа и 0 минути дневна светлина на  21 септември и 21/22 Март.

# 51
  • Мнения: 25 447
Откъде ти е информацията, че най-късият ден е на 11-12 декември?

Едно време в учебниците пишеше, че зимното слънцестоене е на 21-22 декември. Лятното съответно – на 21-22 юни.
От зимното слънцестоене започва и прабългарската Нова година.

ПП Проверих. Според таблицата през 2020 година зимното слънцестоене е на 21 декември и започва в 12:02 часа.

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BB%D1%8A%D0%BD%D1%86%D0% … D0%B5%D0%BD%D0%B5

# 52
  • София
  • Мнения: 10 766
Става въпрос за Андреевден, но по стар стил! Wink

# 53
  • Мнения: 2 694
Най-вероятно по стар стил е било, да.
Баба ми обръщаше внимание на празниците с подробности, като не е имало дискотеки:), така са имали повод за празнуване.
Андреевден му викат и мечкинден, вари се жито да има богата реколта, хвърля се и на мечките да не правят пакости и нападат добитъка.

# 54
  • Мнения: 63
Днес е Въведение Богородично и ден на християнското семейство
Този ден е известен и като Вълча Богородица, защото в някои краища днес завършват Вълчите празници, които са започнали на 11 ноември и се е считало, че само Божията майка може да влияе на дивите животни. Днешният ден на някои места се нарича и Куцулан или Натлапан, наречен на куция вълк, който се считал за най-страшен и опасен в глутницата и който вървял последен след нея. На този ден празнуват тези, които носят имена като Вълкан, Вълкана, Вълчо, Вълко и т.н. Според поверията на този ден не се използват ножици, не се плете и не се шие. Не се работи с вълна, тъй като се е вярвало, че в противен случай вълци ще нападат овчарите и стадата.
Днес се гадае за времето през следващата година - ако е топло времето и има слънце, зимата ще е люта, лятото ще е сухо и плодородието лошо, а ако вали дъжд или сняг, зимата ще е снежна и годината плодородна.

# 55
  • Мнения: 63
Днес почитаме св.Екатерина
На този ден, рано сутринта, момите и младите невести отиват за прясна вода специално за случая (непочената), месят с нея пити, които опичат в подници. Още докато месят тестото се откъсва парче от него, от което се омесва паторче (кравайче). Това кравайче се маже с мед или рачел и се слага над горния праг на вратата като дар за баба Шарка. Кравайчето стои там дълго време, докато се забрави. Вярвало се е, че в която къща се направи това, през годината нямало да има шарка.
Питите също се мажат с мед, изнасят се на пътя и се раздава на минаващите.

Имен ден днес празнуват Екатерина, Катерина, Катя, Тинка, Катина, Тина и Катрин.
Да е честит деня на всички именици!

# 56
  • Мнения: 9 152
Честито на всички, които днес празнуват имен ден! 🍀
Интересно ми е дали някъде все още се спазват описаните традиции и ритуали?

Също, загледах се в иконата на св. Екатерина и ми направиха впечатление предметите около нея. Знае се, че всяка икона е носител на много духовни тайнства, подвизи, както и свидетелство за историческо събитие.
Какво ли означават кълбото, пергела, перата и останалите обекти?

# 57
  • Мнения: 1 902
Честито на всички, които днес празнуват имен ден! 🍀
Интересно ми е дали някъде все още се спазват описаните традиции и ритуали?

Също, загледах се в иконата на св. Екатерина и ми направиха впечатление предметите около нея. Знае се, че всяка икона е носител на много духовни тайнства, подвизи, както и свидетелство за историческо събитие.
Какво ли означават кълбото, пергела, перата и останалите обекти?

И на мен ми стана интересна символиката на тези предмети, но открих само, че на запад света Екатерина е почитана като покровител на студентите и си мисля, че тези символи показват, че е била високообразована и мъдра. На някои места, обаче, срещнах, че това са масонски символи. Често иконописците са вмъквали такива знаци, но така и не срещнах логично обяснение защо са го правели и дали наистина това е така. Възможно е пък масоните да са взаимствали символите от иконите.

# 58
  • Мнения: 1 698
Днес е свети Климент Охридски.

# 59
  • Мнения: 24 115
А днес е празник на Св. Стилиан

Общи условия

Активация на акаунт