Изследвания по време на бременността?

  • 4 155
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • гр.Варна
  • Мнения: 1 339
И аз съм доволна!
То предполагам зависи и от желанието на доки да се занимава с теб!
Моят доктор на ЖК първият път като отидах-30.08.06г.-ме прегледа на ехограф и вагинален ехограф,акушерката ми замерва талия,кръвно,матката,тегло.
Вчера ходих пак.Все още съм в първи триместър и доки пак ме гледа на ехограф и не ми поиска пари.При все,че се полага 1 ехограф на триместър.Пак акушерката прави същите замервания и така.....
Днес ми пуснаха първите изследвания!Чакам резултатите!
а колкото за анален секрет-да взема се в края на бремеността-не вагинален...ясно ми е....взема се месец,месец и полвина преди термина
Поздрави

# 16
  • Мнения: 11 004
А на мен докторката ми каза, че от РЗОК за цялата бременност ми се полага само един ехограф, и то чак в 6-тия месец  Twisted Evil

# 17
  • Мнения: 603
  Не съм чувала да се взема такъв секрет newsm78,над мен/поне засега/ не са "издевателствали" по този начин докторите Sick
kL30pa7ra, да нямаш предвид вагинален секрет? Щото и аз за първи път чувам за анален.
Това е проба от фекалиите. Прави се в последния месец преди термина. Доколкото виждам лентичките ви, още ви е рано за тази процедура. Аз си взех сама "пробата" и си я занесох в лабораторията. На много други им я вземат. Sick

# 18
  • Мнения: 299
ЕКСТРИ...?!?
Ползвах 1-ия от 3-те безплатни ехографски прегледа, защото не можах да си намеря свестен гинеколог. Впоследствие си плащах 15 лв. всеки месец на моя доктор(той не работи с касата), който си ме разроди в кр.сметка.
Плащах си TEST COOMBS- 2 пъти,кръвна група и Rh- 1 път, вагинален секрет- 1 път, посявка на урина- 2 пъти (тук имах спор с джи-пи-то, която твърдеше, че бактериите били нещо нормално и ми отказа направление за безпл.изследване), ХИВ- 15 лв. (защото съм отишла без направление (?!?),а знам, че е безплатно), кръвна захар- 2,50 лв.- 2 пъти (и то накрая, просто з-то аз си мислех, че тя си влиза в ПКК).

За друго не се сещам....но на това ли му вика държавата безплатни изследвания???
Ами ако нямах възможност да си ги плащам........ето така стават нещастни случаи от лекарска небрежност!!!НЕ дай си Боже никому!

# 19
  • София
  • Мнения: 3 249
Без да съм изчела всички преди мен, споделям: ето тук са описани правата на бременните жени , ако проследяваната е с нормална и с рискова бременност. Аз лично не съм доволна от полагащото се, тъй като моята лекарка не смята, че е нужно да прави нещо извън тази таблица. Аз пък не смятам, че е нужно да доплащам на такъв безхаберен доктор и ходя да си плащам другаде!  Crossing Arms

Например според таблицата влагалищен секрет се полага в началото при първо посещение и после в 9-10 лунарен месец чак. Хубаво, ама аз гъбите си ги завъдих по-късно. И обяснението на лекарката, четейки таблицата на касата, че няма страшно, те теченията се увеличават през бременността, нали преди месец ти беше наред посявката...  Shocked Не благодаря! Обаче супер много ме е яд, че трябва да си доплащам! А ако нямах тази финансова възможност?  ooooh!

НЗОК трябва да разберат, че инвестирайки в БХС-та, фетална морфология и по-честички ехографи и прегледи, всъщност инвестират в раждането на здрав бъдещ платежоспособен гражданин. Колко повече би струвало диагностицирането на вродена болест? Със сигурност ще е по-малко, отколкото раждането и доживотната издръжка на болен човек.

# 20
  • Мнения: 407
В града в който живея не познавам нито една майка да ми се е похвалила,че е ползвала полагащите и се от ЗК безплатни ехографски прегледи.Аз се възползвах през цялата бременност само от 3 кръвни картини,вагинален секрет в 3 месец,австралийски антиген и васерман.За видеозон плащах по 20лв всеки месец,платих си сама и изследване за стерилна урина.

# 21
  • Мнения: 14
За съжаление когато забременях не бях информирана за изследванията които трябва да си направя - просто не предполагах че лекарите дори не си правят труда да ти съобщят каквото е нужно - пък било то платено от ЗК или не. В крайна сметка се възползвах само от 3 изследвания на урина и ПКК и в началото на бременността кръвна група и Васерман. Всеки месец си плащах за ехограф, понякога и по повече от 1 път в месеца. Накрая ми слушаха тоновете - със слушалка..... (за по няма и една минута). За щастие всичко мина добре и нямах проблеми - този път....

Истината е че ако сам не се информираш за всичко и сам не се погрижиш да си направиш изследванията и евентуално да си платиш - поне за повечето - лекарите няма да направят нищо повече от крайно необходимото - и то май само за да не сгафят.

При следващата бременност вече ще знам, но защо и други жени трябва да изпадат в моето положение, а да не говорим ако се появи някакъв проблем през бременността или пък ако не можеш да си позволиш да си плащаш....

# 22
  • Мнения: 3 336
Без да съм изчела всички преди мен, споделям: ето тук са описани правата на бременните жени , ако проследяваната е с нормална и с рискова бременност. Аз лично не съм доволна от полагащото се, тъй като моята лекарка не смята, че е нужно да прави нещо извън тази таблица. Аз пък не смятам, че е нужно да доплащам на такъв безхаберен доктор и ходя да си плащам другаде!  Crossing Arms

Например според таблицата влагалищен секрет се полага в началото при първо посещение и после в 9-10 лунарен месец чак. Хубаво, ама аз гъбите си ги завъдих по-късно. И обяснението на лекарката, четейки таблицата на касата, че няма страшно, те теченията се увеличават през бременността, нали преди месец ти беше наред посявката...  Shocked Не благодаря! Обаче супер много ме е яд, че трябва да си доплащам! А ако нямах тази финансова възможност?  ooooh!

НЗОК трябва да разберат, че инвестирайки в БХС-та, фетална морфология и по-честички ехографи и прегледи, всъщност инвестират в раждането на здрав бъдещ платежоспособен гражданин. Колко повече би струвало диагностицирането на вродена болест? Със сигурност ще е по-малко, отколкото раждането и доживотната издръжка на болен човек.

Именно в този дух смятаме да се изкажем на кръглата маса, браво за изказването Peace И благодаря на всички Hug

# 23
zdraveite,iskam da popitam  nqkoi pravil li si e isledvane za AFP po vreme na bremennosta (taka nare4enite tumorni markeri)

# 24
На кръглата маса трябва обезателно да се постави въпроса за качествена екографията в началото на бременността 3-4 месец   от лекар специалист на висококачествена апаратура с цел избягване раждането на мъртви  и болни деца - много висок ръст  в последно време.

# 25
  • Мнения: 603
Ето ти един Интернет адрес, на който можеш да разгледаш кога какви изследвания се правят при нормално протичаща бременност:

http://www.biberonbg.com/info/izsledvaniq.htm

Мисля, че е доста полезно като информация, която трябва да се знае.

# 26
Momicheta, izsledvanijata na zdravna kasa sa napylno dostatychni. Za uspokoenie i sravnenie, moga da vi kazha, che naprimer vyv Finlandija neshtata stoja po tochno syshtija nachin. Ot dyrzhavata se polagat 2 videozona, a ako iskash poveche, trjabva da otidesh na chasten lekar.. Koeto struva 200 evro. Osven tova sym chela, che ne se preporychvat poveche ot 5 videozona prez tzjalata bremennost, ne bilo hubavo za ploda. Tova spored njakakvi naj-novi izsledvanija.

# 27
  • Мнения: 603
В града в който живея не познавам нито една майка да ми се е похвалила,че е ползвала полагащите и се от ЗК безплатни ехографски прегледи.Аз се възползвах през цялата бременност само от 3 кръвни картини,вагинален секрет в 3 месец,австралийски антиген и васерман.За видеозон плащах по 20лв всеки месец,платих си сама и изследване за стерилна урина.
Аз съм от Варна и досега за абсолютно нищо не съм плащала, включително и за ехографски прегледи, а са ме гледали на ехограф поне 6 пъти до сега.

# 28
Че откога ас почнали ад изследват и за ХИВ задължително?

# 29
  • Мнения: 3 336
Че откога ас почнали ад изследват и за ХИВ задължително?

Един от проблемите в България е, че жените разчитат на докторите да им кажат какво им се полага безплатно, само че те спекулират с това. В резултат бъдещите майки заплащат и то соленичко дори и за неща, които би трябвало да са безплатни Rolling Eyes Въпроса е къде и защо отиват тези пари. То отговора е ясен, но ми се ще да го чуя от някой от Министерство на здравеопазването или Здравната каса.

Общи условия

Активация на акаунт