PAP II

  • 65 342
  • 59
  •   2
Отговори
# 15
Хората се плашат, че имат PAP II или PAP III, без дори и да знаят дали тези цитологични резултати носят потенциала да се развият в това от което всички ги е страх. А такъв риск има само, ако имат високорисков HPV, нещо което може да се установи само с ДНК анализ.


Това не е съвсем вярно. Не е задължително да има папилома вирус за да се стигне до рак.
При мен при контролна цитонамазка ПАП 3Б, без да съм имала никога каквито и да е гинекологични оплаквания или ранички, се стигна до биопсия и конизация. Хистологията не показа никакъв HPV, но за сметка на това карцинома ин ситу. Минах през част от най-известните онкогинеколози в България и от тях знам, че ракът може да дойде от нелекувана раничка/без папилома вирус/, от папилома вирус или от...нищо. Както и можеше да стане при мен. За протокола - на 30 години съм.

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Хората се плашат, че имат PAP II или PAP III, без дори и да знаят дали тези цитологични резултати носят потенциала да се развият в това от което всички ги е страх. А такъв риск има само, ако имат високорисков HPV, нещо което може да се установи само с ДНК анализ.


Това не е съвсем вярно. Не е задължително да има папилома вирус за да се стигне до рак.
При мен при контролна цитонамазка ПАП 3Б, без да съм имала никога каквито и да е гинекологични оплаквания или ранички, се стигна до биопсия и конизация. Хистологията не показа никакъв HPV, но за сметка на това карцинома ин ситу. Минах през част от най-известните онкогинеколози в България и от тях знам, че ракът може да дойде от нелекувана раничка/без папилома вирус/, от папилома вирус или от...нищо. Както и можеше да стане при мен. За протокола - на 30 години съм.


Дано всичко е минало добре при теб!!

# 17
Едва в 2 до 4 % от случаите карциномите на шийката на матката може да не са в резултат на инфекция с HPV. Вярно е , че изобщо не е задължително да имаш раничка, за да се стигне до карцинома ин-ситу. Просто вируса вместо да излезе на повърхността, тръгва да инфектира вътрешните тъкани. А хистологията, подобно на цитонамазката също не детектира вируса. Тези два метода са субективни по отношение на установяване на инфекция с HPV. Но в твоъ случай, след като хистологията показва карцинома ин-ситу е без значение  каква е причината, трябва да се действа. Аз знам чудесно какво ти е, защото не малко съм преживяла. Дано всико да е минало добре.

# 18
 #2gunfire Има един убийствен сайт по въпроса за HPV и материалът е на български genicalab.com (на генетична лаборатория е).

# 19
Да, на лаборатория Геника е. Някой знае ли нещо по подробно за нея. Аз съм чувала добри отзиви от една позната, която се е изследвала там. Знам, че се занимават само с ДНК диагностика и правят изследване за HPV.

# 20
  • София
  • Мнения: 5 828
Здравейте, при питане в гугъла за PAP II ми излезе първо тази тема  Grinning

Излезе ми резултата от профилактичната цитонамазка и понеже не можах лично да отида и да си го взема, ако може някой да ми отговори какво означава  Praynig   Пише следното:
Умерен брой левкоцити.
Дискариоза липсва.
PAP II.


По телефона ми казаха, че ми е наред, но това PAP II ме притеснява  Confused

# 21
  • Мнения: 46 520
... По телефона ми казаха, че ми е наред, но това PAP II ме притеснява  Confused

В същтата ситуация съм и аз.
В началото се притесних, но като си взех резултатаите точните думи бяха "Дишай спокойно, 2 група си" 
newsm78

# 22
  • София
  • Мнения: 5 828
... По телефона ми казаха, че ми е наред, но това PAP II ме притеснява  Confused

В същтата ситуация съм и аз.
В началото се притесних, но като си взех резултатаите точните думи бяха "Дишай спокойно, 2 група си" 
newsm78

тука чета за някакви биописии и съвсем  #Crazy ooooh!

Иначе намерих това:
Изследваните жени с Рар I (нормални клетки) и Pap II (атипични клетки, без белези на малигненост) са с нормална находка и подлежат на последващ скрининг. При Рар III (атипични клетки съмнителни за малигненост) задължително се провежда контролна цитология, евентуално след противовъзпалителна терапия.При Рар IV и Рар V (атипични клетки) жените се подлагат задължително на хистологично уточняване чрез прицелна биопсия.
от тук: http://www.medinfo-bg.com/?page=statiq&id=207

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Резултатите са ви добри. Смята се, че за жени,  които водят полов живот, резултат ПАП 2 е в реда на нещата. Това не значи, че ПАП 1 е само за девствени девойки. Аз също сега съм ПАП 1, а преди бях 2 (след лазер), което се предполагаше, че е заради едни чревни бактерии.
ПАП 2 е нормален резултат, но ако все пак искате по-задълбочено да знаете какво е положението с бактериите - пуснете една микробиология. Simple Smile

# 24
  • София
  • Мнения: 5 828
Suprema, много ти благодаря    bouquet

# 25
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
На мен също ми е ПАП 2. Лекарят каза, че са много добри резултатите.

Пише PVCU - Pap II
и CC - Pap II

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
PVCU - означава порцио вагиналис коли утери- това е материалът от самата шийка;
CC - каналис цервикалис - каналът на шийката.
два са резултатите, защото се взимат и от двете места проби. Еднаквият резултат значи, че и на двете места положението е едно и също, т.е. няма някакви инвазивни промени навътре по канала примерно, доколкото аз знам.

Дай Боже всекиму такива резултати.

# 27
  • Мнения: 46 520
Благодаря за подробните обяснения  Hug

# 28
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Благодаря за разясненията, Супрема.   bouquet

# 29
И аз моля за малко помощ. Прочетох толкова много неща, че чак ми се изправи косата от ужас. Имам раничка от доста дълго време, която първоначално беше горена, незнам под какъв претекст. Открита ми беше заради течението, което имах. Сега вече близо година се лекувам от Streptococcus agalactie, който се оказа адски устойчив на лекарства. Лекарката каза, че докъто не се премахне стрептококът неможе да се правят други манипулации. Единственото, което ми беше направено е цитонамазка, която даде следния резултат:
PAP II (суперфициални, интермедиерни и метапластични клетки, слуз, левкоцити)
Моля ви кажете ми повече при тези пояснения, какво да очаквам. Лекарката каза, че след като изчистим стрептокока ще направим колпоскопия и ако се наложи, и биопсия. Но иначе този резултат бил нормален, така каза. А аз ще получа удар ако прочета още малко за рак на шииката на матката. На 22 години съм и съм имала само 2ма партньора. Пила съм и контрацептиви около година. Не съм раждала, не съм правила аборт, но тази раничка толкова много ме притеснява, че незнам къде да се дяна. Моля, ако някой знае нещо повече по въпроса да ми каже.

Общи условия

Активация на акаунт