На пазар в Лозенград, Одрин и Чорлу - 33

  • 88 860
  • 730
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 2 420
Здравейте, незнам дали тук трябва да пиша, но се чудих дали някой си взимал обзавеждане за баня (плочки и т. н), както и оборудване за покрив(цигли и др.)
За инфо дали е по - изгодно от там, съответно и магазини, как става с доставката. Ще съм благодарна

Ние си купихме от Турция плочките за баня, смесителите за баня и кухня. Плочки за гръб на кухнята, теракот за пода в кухнята и за в мокрото, плюс ламинат за две спални и коридора.
 Всичко ни излезе на половин цена от в  БГ. Пазаривахме от Истанбул докарахме си ги сами  ( понеже по др. причини се налага да ходим често) само трябва с искате да ви издават фактура. Понякога зависи на какъв кеф са българските митничари се заяждат когато е само стокова/ касова бележка.

# 346
  • Варна
  • Мнения: 495
Казаха ми, че в Турция ламинирания паркет е дебел 14 мм, а  тук е 8 мм и въпреки това там пак е по-евтино .

# 347
  • на Мелмак
  • Мнения: 11 027
Тук също има 14мм. Класа на износване се гледа. По-евтино е, там. Но милиметрите са еднакви Wink

# 348
  • Русе
  • Мнения: 7 057
Не е вярно че болничните излизат в системата на границата.
Това са легенди.Не са свързани системите и няма как да се засече.
А кой е твърдял нещо такова? Писах, че в системата на НОИ такива болнични се изплюват и се обжалват. В нашия град вече има няколко случая на хора били в чужбина и после върнали парите, които са им преведени.
Изобщо не е вярно това, което пишете. Точно по такъв казус звъних през октомври на познати в НОИ и в митницата. Налагаше ми се да пътувам, а бях в болнични заради детето. Никой нищо никъде не проверява. Да, говорело се е по едно време за това, но до там. Нищо задвижено по темата няма още.
Последно пиша по този въпрос. Не исках да го правя, но...
Скрит текст:
Звъняхте на познати, но и на мен това ми е работата и говоря от опит. Знаете ли колко писма от съответните институции идват в НОИ точно с искане за извършване на справки дали за даден период лицето Х е ползвало болнични?
И болничен за гледане на дете, както и болничен за бременност и раждане е различно от това ти да си болен.

# 349
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Ехо... Привет!
За много години! Бъдете здрави! Желая ви спокойствие и късмет! И търпение...

Не съм влизала от лани... Криво ми е. И не защото не можем да пътуваме сега, а защото си мисля, че вече няма да можем да пътуваме като преди - прищраква ти, палиш колата и тръгваш. Но здраве да е. Все някак ще си доставяме това удоволствие. Само да сме здрави.

От преди НГ се каня да ви почерпя с кекс. Бях обещала... Преди 4 месеца, ама това са подробности.
Благодаря отново на Ивчето за подстрекателството и на snow_22 за съдействието!
Около НГ за 4 дни направих 4 кекса... Сега формата си почива. Wink

Скрит текст:


Да ви е сладко!

Направих и баклава с едни кори от вакуумираните от магазин ŞOK.
Скрит текст:
Срам ме е да кажа, ама ще кажа... Бяха от 2017-та. И стояха в хладилника ми. В единия край поради постоянното допиране до задната стена на хладилника бяха овлажнени и слепнати. Отрязах около 2 см от ширината, за да махна засегнатата част. Реално така пък ми пасна идеално на тавата. Единствената промяна в корите извън описаната (която пък няма тясна връзка с продължителността на престоя) бе, че бяха идея по-сухи и леко се разделяха по сгъвките. Това не затрудни направата на баклавата. Вкусът също по никакъв начин не подсказваше от колко време си чакат реда.
От един пакет (800 грама са, отрязаната част е може би 60-70 грама) направих една тава (голяма - фабричната на фурната) стандартна баклава, която нарязах на квадратчета и останалите кори оформих на триъгълници и рулца в допълнителна големичка тава. Стана невероятно вкусна. Остана хрупкава, в същото време достатъчно сиропирана, без да плува в сироп и умерено сладка. Аз не съм особен любител, но с тази силно злоупотребих.
Между нас казано, рядко харесвам турска баклава и обикновено изяждам 2-3 парченца от купените кутии. Яла съм прекрасна баклава на Гюллюолу в Каракьой, Истанбул, ама моята не ѝ отстъпваше (само дето беше с орехи). Знам, че съм ѝ майстор (по мнение на консумиращите я), но правя веднъж годишно, принципно. Откак го няма татко, както личи - и по-рядко.
Дет' са вика... Добре че умря циганката... Ама сега какво да скромнича излишно... Innocent
Съжалявам, че не я снимах. Следващия път...

Идеята беше да споделя, че срокът на годност при тези кори е относителна величина. И друг път съм правила с такива с изтекъл срок, ама това беше рекорд на рекордите.
Когато, живот и здраве, отидем отново, ще си заредя такива кори. Ще пробвам  и да замразя, за да сравня състоянието след определено време.
Сега виждам, че в ŞOK са сменили марката. Преди продаваха тези и аз имах от тях `(имам още едни, де... от 2018-та Flushed ), а сега са преминали към тази марка. Надявам се, че качеството не е по-лошо. Важното е да са вакуумирани. Цената даже не подлежи на коментар...

Последна редакция: нд, 24 яну 2021, 18:35 от beljata

# 350
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 717
Ей, тъкмо последните дни се зачудих къде зачезна Беличкова.. ❤️
Пиша ти 2-ка за липсата на фотоси на баклавата. И чакам следващия път непременно. 😁
Хайде давай ги тия кексове, да оплакнем очи поне с тях. ☺️ Аз не помня дали споделих, но есента съфорумка ми донесе от онези продълговатите като лавина. Само веднъж я пробвах, но сложих много ябълки и съответно стана за чудо и приказ. Излезна на парчета. 😁

Така ми е домъчняло за пазарлъка, че вчера си разглеждах брошурата на Мигрос. Сиренца, кашкавали, каймак, макарони, ориз, чайчета... ☹️ Не че си нямам още, ама ми се ходи. Да хапна къпана баница, телешки кюфтенца, сладоледа с халва и шам фъстък... 😒

# 351
  • Мнения: 3 271
Ивченце, аз редовно плакна окото с каталога на Мигроса и само се ядосвам. Дано отидем скоро. Аз се залъгвах с подобие на къпана баница

# 352
  • Русе
  • Мнения: 7 057
beljata, и аз се бях сетила за теб предната седмица, че отдавна не си се явявала.

Местна ТА от десетина дена ни кани на осмомартенски пазар в Одрин, та да видим. Ако отпаднат тестовете - първа пушка съм. Списъкът вече стана много дълъг. Grinning

Уж чета, но до сега като не ме е вълнувало и не съм запомнила. Нали няма да имаме проблем на границата за 30-35 кв. м. фаянс и теракот?

# 353
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Като отменят пср теста - ще въведат ваксинационония паспорт да е задължителен.

# 354
  • Пловдив
  • Мнения: 14 065
Ако е от март - едва ли. Може би по-нататък.

# 355
# 356
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Като гледам сайта... А дано, ама надали!
Смехотворно е да очакваме "реципрочно третиране", след като миналата година с месеци ние изисквахме PCR, без от другата страна да има подобно правило.
Възможно е да падне теста, но не защото "ние сме поискали", а защото имат нужда от туристи и пазаруващи. И все пак вероятно няма да е по-рано от 1.03., до когато е заповедта. Да не забравяме, че се задават и избори...

Какви ваксинационни паспорти, какви 5 лв.?
Имате ли идея кога ще имаме свободен достъп до ваксини, та да го поставят като условие за пътуване?! Под 2% от населението на ЕС е ваксинирано, до март може да е 4-5 %. На тези 5% ако разчита туризма... тури му пепел.
Че е видно, че някой ден това ще стане задължително условие, видно е, но засега просто няма толкова произведени и пласирани ваксини. По-скоро ще удължат изискването за тестове.

Скрит текст:
Аз съм във втората фаза на ваксиниране. Коментират колко малък бил процента желаещи, но реално и за малкото такива ваксини все още няма. И то при положение, че хората от първата фаза също не бяха впечатляващо много като %.

# 357
  • Мнения: 1 166
Не знам, колко е достоверен или не сайтът. Видях, пуснах. Надявам се, не заслужавам за това линч или замерване с камъни, още по малко реферат по темата. Ясно е, че всичко е условно и докато не стане, не е сигурно. Можем обаче поне да се надяваме и да си мечтаем. Не търся отговор, така че спирам дотук.

# 358
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Нито линчувам, нито замервам с камъни. Коментирам казаното в статията, а не поста. Не знаех, че е обидно.
Колкото до "реферата" - никого не задължавам да го чете. И далеч не е по темата за статията.

Не проумявам защо се търси под вола теле.

За пореден път... Многословна съм. Отдавнашните потребители ме познават.
Моля, който не желае да чете пристъпите на логореята ми, да ме пропуска.


Явно липсата на пътувания се отразява зле, наистина. Дано скоро имаме какво да пишем по темата, та и атмосферата да е по-добра.

Дотогава...
Бъдете здрави!

# 359
  • Пловдив
  • Мнения: 1 375
Не знам, колко е достоверен или не сайтът. Видях, пуснах. Надявам се, не заслужавам за това линч или замерване с камъни, още по малко реферат по темата. Ясно е, че всичко е условно и докато не стане, не е сигурно. Можем обаче поне да се надяваме и да си мечтаем. Не търся отговор, така че спирам дотук.

Venel82,другата седмица смятаме да ходим до Текирда,ако Ви трябва нещо,мога да Ви донеса(ние сме с двойно гражданство,БГ и ФР, и можем да влезем в Турция без ПСР).

Общи условия

Активация на акаунт