Навици и привички на хората от други националности, които ни се струват странни

  • 107 685
  • 1 775
  •   1
Отговори
# 1 755
  • Мнения: 5 289
се случва следната имейл комуникация:..
А можеше просто да се чуем по телефона за 2 минути...
Зависи в какъв бранш е и дали за информацията се изискват допълнителни документи. Но като цяло ме развесели това бля-бля. Каква е целта тогава на Outlook, където пращаш директно покана за разговор без приказки, а другият просто я приема или отхвърля. Ние така работим, но естеството ни на работа е такова, че не можем ей така да звъннем, а и не са две минути.

Скрит текст:
За бързи разговори с директни колеги: преглеждам календарите им и ако блокът е свободен, звъня. Ако не - съобщение кога възнамерявам да звънна. Като цяло не питам, тъй като календарите са актуални.

Последна редакция: вт, 29 юни 2021, 16:35 от Ли Лу

# 1 756
  • Мнения: 57
Не знам, аз пък си мисля, че така си ги мерят с хазаина. Може това да е немска тестостеронова битка, кой е алфа мъжкарят и е по-стиснат и хитър да съумее да надцака другия и да не даде пари. Защото все пак, онзи ИСКАШЕ да ни го вдигне с доста повече. Няколко месеца минаха с тези саги с наема. За данъчните декларации няма да разправям, че не е за разправяне, но и там е епично.

 За колегите ми в Германия, много ме е впечатляващо преди години вманиачаването на тема аванта. Има ли безплатна храна, ако ще най-гадната, тя се яде. Изключвам ако човекът е веган, а храната не е или има алергии. Но иначе, дори да не си гладен, дори да не те кефи, има ли включена вечеря към някое събитие-яде се на корем! На едно събитие бях казала, че може би няма да дойда за еди каква си вечеря след събитието, защото не харесвам еди каква си кухня. В отговор "Ама вечерята е включена и ти е безплатна! ". Не знам дали защото все пак тогава бяха млади момчета и може да били със студентския безпаричен манталитет още (въпреки, че си работеха вече) или просто от стиснатост, но това с безплатната храна винаги ми се е виждало странно.

Малко бебешки наблюдения.

 1.Това, което като майка ми се вижда интересно е, че много от бебетата и малките деца са с домашни плетени дрешки. Моята свекърва също много ни плете. На мен ми изглежда ужасно чисто естетически, но тук е често срещано и то при по-така мамите и май си е някаква мода.  Един вид казваш "Това дете е гледано и обичайно дете, има си баба да му плете". Така го възприемам.
Отнасях се скептично към нашите пуловерчета, докато не видях на колежката ми детето и то в бабини пуловерчета гордо разнасяно. Българската баба още не се е изявила, не знам дали някога е държала кука, но немската много ни плете.
2. По темата за бебешките колички често виждам млади родители с много ретро колички, от моята бебешка възраст и се чудя дали и това не е някаква нова мода тук, или им се свиди и си предават от поколение на поколение количката, за да не дават излишни пари/замърсяват планетата или нещо такова. В интерес на истината, са много шик тези ретро колички, често са с кадифе.
3.Бебешката и мама мода е много снобарска, всичко много био, много еко, много скъпо и леко безцветно и безформено от "бейби натюр". Предполагам, че това се бие само от домашните пуловерчета на баба, което е топ ъф дъ топ. Всички по-засукани бременни в градчето ни са с едни и същи якета за бременност и бебеносене на mamalila.
4. Друго, често има татковци, които жулят с колелата с по 40 км/ч с резки завои, а зад тях закачени ремаркенца с невръстни дечица, които се лашкат баам наляво-баам надясно. Аз не мога да свикна с това, не смея да карам децата, хем имаме такова ремаркенце, а когато мъжът ми ги кара, винаги карам зад тях да гледам какво се случва по завоите Simple Smile)).

5.За кервохето при швабите някой писал ли е или за пишкането седнал и щурите им теории с парата на урината, която нещо си там разяжда?

6.Противно на клишето за скучност, много млади немци много пътуват (в стил с колело из Таджикистан) и са доста  луди глави.
7. И все пак, мотото на Ритер шпорт шоколада е "квадратиш, практиш, гут".

# 1 757
  • Мнения: 2 016
Може ли да разкажеш повече по точка 5 Simple Smile

# 1 758
  • Мнения: 57
По точка 5, за Кервохето май е само при швабите, а не навсякъде в Германия. Общо взето, е задължение за почистване на общата площ от мръсотия или сняг и да не си спазиш своите задължения е голям скандал. Не съм го преживявали лично, но имам позната пренебрегнала своето кервохе и абсолютно низвегната от съседите си впоследствие.

Относно пикането, в много домове има табели, изискващи и от мъжете да пикаят седнали. Обикновено като ми го обясняват, блокирам от абсурдността и забравям, но немците имат някаква безумна теория свързана с нуждата да се пикае седнал, заради невидимите капки урина, които нещо правят. Сигурно пак е свързано с пестене...

# 1 759
  • Мнения: 6 968
Не мога да схвана какъв е проблема, че бебето е с домашно плетени дрешки?

# 1 760
  • Благоевград
  • Мнения: 2 878
Това за почистването на общите части, тротоар, вход на сградата, е вярно. Приятелка се премести да живее в малко градче в Германия, та още с нанасянето хазяйката ги предупреди, че особена земно време, много е важно пред входа на сградата, тротоара, стълбите, всичка е почистено от снега, за да се преминава спокойно, защото ако стане инцидент, могат да подадат иск срещу хазяйката и обезщетенията са много високи, мисля, че им се налага и глоба. Цяла зима ставаха в 6.30 да ринат сняг и през почивните дни регулярно през няколко часа чистеха, ако валеше през целия ден.

# 1 761
  • Мнения: 7 008
И аз не разбирам, ама това е защото много плета. Особено в Германия и Скандинавието има страхотни модели за бебешки дрешки от много приятни прежди (най-вероятно защото там си е кучи студ), то всъщност и за възрастни има, сега си плета пуловер от датска дизайнерка Grinning

# 1 762
  • Мнения: 5 374
Амии, детето ми имаше ръчно плетена жилетка. Подари я приятелка, която живее в Лондон. Свекърва ми като видя детето с нея и се изцепи, да сме махнали тая селска жилетка. Не искала да я извежда  с нея, щяло да я излага.  Синът й каза, че е дизайнерска от лондонски бутик и това оправи нещата.
Joy

# 1 763
  • Мнения: 57
Не казвам, че е проблем. И на мен ми изглежда точно като селска жилетка, но тук си се харесва и моите имат много от баба си. Все пак темата е за това, което ни се струва странно, различно. В София никога не съм виждала дете с домашно плетена дреха и то със заможни родители, и ми е направило впечатление, че тук не е рядкост. Особено, защото нашата баба, моята свекърва, плете нонстоп и явно не е само тя. Същото важи и за бебешки те колички от 80тте г на миналия век. Шик са, но в София никога не съм виждала млади майки с такава количка. Ако има, няма да е заради мода.
Да кажа, че аз и съм носила като дете домашно плетени дрехи (от баба), но не защото е било модерно. И бях останала с впечатление, че никой не си облича децата така вече. Да уточня, че аз нито плета, нито разбирам, но нямам против. Просто куриоз за мен, нищо повече.

Последна редакция: вт, 29 юни 2021, 18:48 от violeta.ivanova@uni-konst

# 1 764
  • Мнения: 6 968
Ама то това е похвално. Плетена дрешка от вълна вместо нещо китайско неясно от какъв материал и неясно с какви токсични оцветители.

# 1 765
  • Мнения: X
Много ми е интересно да чета такива неща за обичаите на различните народности, благодаря на Виолета за инфото!
Това с плетените дрешки е хубаво и явно е знак за някакъв статус, но става проблем ако нямаш налична баба или такава, която може (и иска) да плете. Това сигурно би им се видяло скандално или ще гледат на детето едва ли не като неглижирано😄 Всеки народ си има своите странности и затова е забавно да чета темата.

# 1 766
  • Мнения: 57
Ами, Дъ Third, предполагам, че заради това е модерно-- по-био и феър-трейд от баба ти, здраве му кажи. Но за нас това е от едно време с нашите баби, а тук си е "я, го виж това тузарче с плетеното от баба му пуловерче" .  Simple Smile)
Ани, за по-онеправданите деца без домашни плетачки има безбожно скъпи био лукс дрехи, отново малко особени като визия... За най-изстрадалите има ДМ, където дрехите са пак от био памук, доста симпатични и без пари.

Последна редакция: вт, 29 юни 2021, 19:11 от violeta.ivanova@uni-konst

# 1 767
  • Пловдив
  • Мнения: 23 935
Аз не говоря грам немски и не разбрах точка 7. Моля за разяснение. Шоколад Ритер спор знам какво е и го ям.

# 1 768
  • Мнения: 19 319
Квадратен, практичен, добър.

# 1 769
  • Мнения: 9 456
В Германия плетат и младите майки, не само бабите, особено шапки за големи и малки и зимни плетени чорапи.
Майка ми плетените ми пуловери  все от немски списания ги е гледала и плела. Списанията и досега се издават.

Общи условия

Активация на акаунт