Фентъзи и фантастика - 20

  • 21 378
  • 724
  •   1
Отговори

Анкета

Любимо фентъзи/фантастика 2020

Опции:

* Може да изберете максимум 5 опции.

# 15
  • Мнения: 17 384
За добро или лошо не знам как да направя реклама (предполагам, ако използвам сподели ще има ефект, но не ползвам социални медии)

Няма лошо, ако се обадим в някой от "колегите по фентъзи" - напричер клубовете на Пратчет или Мартин, и без това много от пишещите тук пишат и там - но специална реклама да се окача ми се струва излишно.
Конкурсът продължава няколко месеца, събират се достатъчно хора.
АЗ съм пуснал само челната тройка, но обикновено има поне 45-50 човека гласували, а понякога стигат и до 70

До 23, 00 ч. ще събирам мнения искате ли още нещо да се включи.
В анкетата има опция да се трият гласове, така че никой няма да се прецака.
после "затварям линиите" и започвам да редактирам. Иначе спокойно можем да обсъждаме какво ни е направило впечатление.
Добре Хепи, добави се, но не виждам как ще стане това, като отстъпиш номинациите си на другиго.

------
междувременно продължавам

Карта на Итания и Петимата Бели по техния ред   - Джуран, Даяра, Мейре, Райън и Аурея
Скрит текст:
Скрит текст:
 Жрицата в бяло- 77 стр. (4 глава)
Скрит текст:
Жрицата в бяло78 и 79 стр

Скрит текст:
Жрицата в бяло 80,81

Скрит текст:
Жрицата ...82, 83 стр
Скрит текст:
84, 85 стр
Скрит текст:
Жрицата в бяло - 86,87 стр.
Скрит текст:
88, 89
Скрит текст:
90,91
Скрит текст:
Жрицата в бяло 92, 93

край на четвърта глава

Скрит текст:
94 и 95
Скрит текст:
96 и  97
Скрит текст:
98 и 99
Скрит текст:
100 и 101
Скрит текст:
102 и 103

Скрит текст:
104 и 105

край на пета глава
За днес стига толкова от мен

Последна редакция: пн, 30 ное 2020, 17:22 от Лорд Сняг

# 16
  • Мнения: 36 196
Днес видях, че гласовете ми в темата са променени (нали излизат в по-тъмен цвят) - пишеше ми, че съм гласувала за три книги на Сара Маас, а аз със сигурност не съм и никога не съм чела нищо нейно. Занулих ги и гласувах отново, надявам се утре да не се окаже пак, че съм гласувала за нея (не знам какъв е този бъг, никой не ми е влизал в профила).

Някой има ли мнение за поредицата Своенравните деца? Вече излезе втора книга (доста бързо, според мен): https://scifi.bg/novini/2020/11/po-knizharnitsite-izleze-vtora-c … QvQuB0tNz39kVwAJA
Четох някои отзиви - споменава се, че били мрачни, по едно време мислех да ги чета, но се чудех дали не са прекалено детски за мен (не че понякога не чета детски книги, но по принцип предпочитам друг тип).

Видях, че догодина ще излиза нова вдъхновена от митологията книга - "Ариадна" (излезе ми реклама в един сайт, защото съм се интересувала от книги за митология) https://us.macmillan.com/books/9781250773586
Ариадна е сестрата на Минотавъра, общо взето историята й е тъжна. Честно казано, едва ли ще прочета тази, защото в повечето случаи феминистките версии на митологичните истории са отвратителни.

# 17
  • Мнения: 377

Някой има ли мнение за поредицата Своенравните деца? Вече излезе втора книга (доста бързо, според мен): https://scifi.bg/novini/2020/11/po-knizharnitsite-izleze-vtora-c … QvQuB0tNz39kVwAJA
Четох някои отзиви - споменава се, че били мрачни, по едно време мислех да ги чета, но се чудех дали не са прекалено детски за мен (не че понякога не чета детски книги, но по принцип предпочитам друг тип).


Аз почти прочетох първата книга. Не са детски, тоест, стават и за възрастни. Малко ми остава от книгата, ще си я дочета, но определено не е моето нещо - мрачна и странна. Странна, от типа "авторът се е надрусал", не ми допадат подобни истории. Иначе идеята е интересна, какво се случва с децата, които са попаднали в друга страна и са си тръгнали. Обаче всички деца са особени и ебати и световете са описани. Втората книга със сигурност ще я пропусна. Тя е за две сестри близначки, които са били попаднали в някакъв жесток и мрачен свят. Те се появяват в първата книга, но и двете книги могат да се четат самостоятелно.

# 18
  • Мнения: 36 196
Жалко, имах надежди за тази поредица. Не обичам прекалено депресиращите.

Честито - темата е в "избор на редактора" , сега видях Simple Smile

# 19
  • Мнения: 17 384
извън номинациите - доста книги ми направиха добро впечателние тази година.

Започвам с Килн Хора на Дейвид Брин. Книгата има награда Хюго и според мен има защо. Пускал съм ревю по-назад. Много мислих, дали да не я включа в номинациите

Практически ефект на Дейвид Брин, също ми хареса макар да не е толкова...разбиващо, а някак по-детско

Смъртоносни машини на Филип Рийвс е много стиъм пънк,  но краят не ме допадна

същото мога да кажа и за ДоKтор Стъклен на Т.Бренън - чудесен стийм пънк/ крими но краят не е това което очаквах
няма как да не спомена Патрик Нес - Спасението на Хетингтън.  Социална дистопия/мистерия. Действието се развива в един нормален град. Кмета, който е жена е на път да се откаже от четвърти мандат, а приемника й не ще да става кмет. Завръща се мрачен  бизнесмен, който в борба отново да спечели любовта на живота си, си служи с безскрупулни средства. Но той не знае че е само пионка в нечий по-мащабен план...

Майкъл Крайтън - Дрога.  и Майкъл Крайтън - Ген.
Майкъл Крайтън е автор, който просто трябва да бъде четен, защо пише много близко до реалността.

Гейтуей от Фредерик Пол- първата книга бе супер, за пилот-счупи глава. Втората обаче ми прозвуча доста тъповато. Опитах на вкус третата и се отказах, не стигна  до четвърта

Трилогията на Скот Уестфийлд  - Бегемот - Левитиан- Голиат - вероятно щеше да ми хареса ако бях с двадесет години по-малък. Много е...тийнейджърска. Въпреки това ми хареса, че се опитва да вкара алтернативна реалност в Първата световна война (картинките са много готини, но пък Артлайн умеят да правят книги)

От "старите" класики си препрочетох няколко пъти Червен изгрев на Пиърс Браун. Все повече започвам да обичам тази история.

още една книга от която съм с много добри впечатлния - Арена 13 на Джоузеф Дилейни.
Не я включих в номинациите, само защото е част от поредица, а за тази година бе излязла само първата книга в Замунда. ИНаче е нещо средно между Червен изгрев, Мъглороден и Игрите на глада - гладиаторски игри, борба с класов враг....интересни обрати.

Последна редакция: вт, 01 дек 2020, 12:02 от Лорд Сняг

# 20
  • Мнения: 36 196
Пиърс Браун има нова книга сега - мернах я в годишните номинации на Гудрийдс, но забравих как се казваше. По-късно ще погледна.

# 21
  • Мнения: 17 384
Аз потърсих в Замунда, Малори на Джош Малерман, както и каквото и да е на Катрин Арден, но още ги няма. Ще чакам, снощи смъкнах поне 20 -ина други книги (ще има какво да чета поне две седмици)

Съжалявам също че все още не е преведена последната част от трилогията на Сюзън Бет Пфефър  - Последните оцелели 3. Първите две книги са много интересни дистопии но не съм ги номинирал, защото не е завършена поредицата.

Сега се сещам, че прочетох и поредицата Садърн Рийч.   на Джеф Вандермиър. Какво да кажа. Първата книга ми хареса изключително много. Втората книга просто ми хареса. Третата...по-скоро не ми хареса.
Първата бе някак много антропологическа, много изследователска, обърната бе "навън". Във втората много рязко се смени картината "навътре", влязохме в някакви правителствени конспирации,  криминални сюжети и пр. Не са ми точно по вкуса. Третата... на който му харесват мистерии в стил "совите не са това което са" ще я хареса, на мен не ми допадна.
Все пак смятам Джеф Вандермиър за откритие. Пише интересно. Не помня вече кой ми го препоръча - май stone

Последна редакция: вт, 01 дек 2020, 14:11 от Лорд Сняг

# 22
  • Мнения: 36 196
Сега прегледах профила на Браун и видях, че няма други книги, освен от поредицата Червен изгрев. Две от тях се развиват след първоначалната трилогия, кой знае дали изобщо ще излязат на български...
И да излязат, сигурно няма да ги прочета, не харесвам безкрайните поредици. Когато историята и повечето персонажи са едни (като при Хари Потър или Патрулите на Лукяненко) ми харесва, но когато са съвсем отделни истории, които се развиват в една и съща вселена обикновено ми омръзват.

# 23
  • Мнения: 17 384
да, дописал е още две книги. Не съм ги чел - не и след като се излъгах да прочета четвърта книга на Александра Бракен от поредицата Тъмна Дарба. Голяма грешка. За пореден път се убеждавам, че когато по естествен път приключи действието е грешка да се разтягат още локуми. Най-често взимат някой по-незначителен персонаж и го развиват в главен, както при Тъмен Завет направиха със Сузуме. Радвам се, че издателството не е издало и останалите книги на Браун, нека си остана  с добрите спомени от Червен изгрев.
Иначе Пиърс Браун  в съавтороство е издал нещо на тема Стар Уарс, но аз не съм от феновете-маниаци на този филм.

Навремето гледа епизоди 4-6, после 1-3 (3 ми се видя малко тъпичък Анакин прекален бързо стана Вейдър), но новите серии не съм ги гледал и не смятам да ги гледам.

Направих грешката да си причиня "Прометей", при положение че Сигърни Уивърн не играеше в новия пришълец. твърдо съм на мнение, че с пришълците съм дотук. По същата прилича не гледах и новия "Луд Макс"

# 24
  • Мнения: 36 196
Съгласна съм с теб. Колкото до издателството - така предполагаме, но нищо не се знае. Току виж Сиела издадат и другите му книги.

Между другото, напоследък преиздават Патрулите; зачудих се дали съм чела всичките, вече не помня... Преди месец-два започнах да ги препрочитам, но чета и други неща, затова няма скоро да стигна до края.

# 25
  • Мнения: 17 384
от една страна винаги съм съжалявал, че стари поредици не са довършват. Трябва да кажа, обаче че според мен има смисъл да се довършат поредици от типа на Шанара/Друидите на Шанара/ Меча на Шанара на Гудкайнд и пр. Вампирските хроники на Ан Райс.  Много е важно обаче дали действието има естествен завършек. Да речем с Шанара нещата може да с обособят по трилогии или четирилогии, там няма страшно, че не с преведени останалите. При Робин Хоб нещата също могат да се обособят по трилогии/четирилогии, дори да е си чел нищо за Wild rain chronklesq Да прочетеш историите за Фиц. В Черепният трон на Питър Брет, обаче са преведени 4 от 5 книги, което е тъпо.

ще напиша пак едно просторно ревю на Килн  хора

Така  - Дейвид Брин - Килн  хора



Изключително интересна утопия.  Света който Дейвид Килн създава същестува така, че в него всеки човек има право на свои големи - така наречените килн хора. Те биват оформени от глина и могат да функционират според вида си максимум 1 денонощие , а някои - до час,-два след което се разпадат. Зелените големи са най-нетрайни, сивите са по-трайни, белите още повече. Нормално е да имаш  до три голема, в редки случаи баровците имат по 4-5. Тъй като човек свързва директно съзнанието с тях, те са негови "деца". Това поражда много философски въпроси. Ако някоя омъжена бизнесдама изпрати копието си  да прави секс, и после няма спомени - това изневяра ли е или не? Ами ако някой "хакне" спомените на интелектуалец направо от централния мозък? и пр.  и пр.
Но аз няма да ви занимавам с философската част.
Нашият приятел Дейвид е частен детектив - от по-неизвестните. Той работи най-вече по случаи свързани с интелектуално пиратство и разполага с два сиви голема и един зелен. Идеални са за целта. Или поне той така си мисли.
Уви, ето че  нещата се прецакват -  два съперничещи си картела наемат съответно единият и другият сив голем на Дейвид, (за работа един срещу друг) и никой от тях не знае какво прави другият, за да няма сблъсък на интереси. зеленият влиза в "автономен"  режим. За да стане съвсем забавно къщата в която е "оригинала"   е нацелена с гранатомет....

Килна хора е много завладяваща история, но трябва да се чете много бавно, защото в нея се прехвърляте постоянно от съзнанието на Дейвид 1 към Дейвид 2, от Дейвид 2 към Дейвид 3 и обратно - към оригинала. Това е история през която не може да се "препуска". Имайте предвид, че докрая нищо не е такова, каквото изглежда, книгата е пълна с обрати, но има и философия. На мен ми хареса - дано хареса и на вас.

Последна редакция: вт, 01 дек 2020, 12:56 от Лорд Сняг

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 10 810
Какво ще кажете за поредицата Разбито море на Джо Абъркромби? Днес в Ориндж втората и третата книга са с 60% отстъпка, а първата е с 20%.

# 27
  • София
  • Мнения: 5 826
Привет!
И аз докато се мотах, нямах време, мързел..., номинациите свършили.
Както и да е, поне ще гласувам.
И без това тази година не мога да се похваля с нещо супер интересно прочетено.
Нищо не успя да ми задържи вниманието, май само Сблъсък на Кинг за ен-ти път си ми хареса и си чакам с нетърпение сериала  Simple Smile

# 28
  • Мнения: 36 196
Какво ще кажете за поредицата Разбито море на Джо Абъркромби? Днес в Ориндж втората и третата книга са с 60% отстъпка, а първата е с 20%.
Чела съм ги, доколкото помня, в темата имаше още доста хора, които са ги чели - те също да изкажат мнение.
Приключенско фентъзи (като в случая жанрът е спорен, но да приемем, че е фентъзи), във всяка една от книгите има различни главни герои, но историята е една и старите действащи лица се запазват. Има брутални неща, но нищо извънредно. За мен първата беше интересна, но изобщо не харесах главния герой Ярви. Втората книга ми хареса повече - типичен тийн приключенски роман (с нетипична главна героиня), даже позабравих неприязънта си към Ярви.
Третата, обаче, ме разочарова - историята е завършена, някои от събитията са удовлетворителни, но други са направо... Нямам думи - докато я четох ме хвана яд на автора. Най-неприятното е, че не умират правилните хора (и нямам предвид само на финала, а изобщо в хода на книгата). Ако аз трябваше да разчиствам персонажи, щях да избера съвсем други. Освен това, в третата също имаме героиня и любовна история, но на мен и историята й и личността й ми бяха неприятни.
Това е накратко Simple Smile

# 29
  • Мнения: 5 734
Какво ще кажете за поредицата Разбито море на Джо Абъркромби? Днес в Ориндж втората и третата книга са с 60% отстъпка, а първата е с 20%.
Не е лоша, но не може да се сравни с "Първият закон". Ярви е нетипичен главен герой и мен като pppqqq ме дразнеше,но пъкТрън Бату ми харесваше. Приятна е книгата..

Общи условия

Активация на акаунт