Изследвания по време на бременността - моля за информация!

  • 26 847
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 393
Да добавя още малко за изследванията в САЩ:
След установяване на бременност ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се прави PAP-test (ако не е правен в последните 12 месеца). Това е скриининг - тест за рак на шийката на матката. Задължително се прави на всеки 12 месеца. При рискова бременност се прави CVS-не е в болница, амбулаторно в специализирана клиника. Процедурата е около 1 час. Резултата излиза след 10 дни.  Като цяло препочитат CVS, а не амноицинтеза. Ако има съмнения, че фетуса не отговаря на гестационната седмица, задължително изпращат на ултразвук в специализирана клиника (към наблюдаващия генеколог има кабинет по ултазвукова диагностика със съответния специалист,но при всякакви отклонения от нормата ЗАДЪЛЖИТЕЛНО бъдещата майка се изпраща в специализирана клиника).
Теста за стафилококи се прави 32-34 седмица и ако резултата е положителен във файла на бъдещата майка се записва, че при постъпване за раждане ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да се влее венозно двукратно антибиотик (обикновенно ампицилин), освен това бъдещата майка трябва да информира при check-in за това.
Друго което се практикува тука - при постъване за задържане/съмнения за преждевремнно раждане  между 26 и 34 гестационна седмица- ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се правят инжекции за стимулиране на разгъването на белите дробове на бебето (кортикостероиди) при евентуално преждевремнно раждане.
Тука вкарват в болница при всяко съменение за преждевремнно раждане. Мене ме "гушнаха" за задържане в 33 ГС- нямах контакции, но бях с 3 см разкритие, бебока си се роди в 38 ГС. Престоях два дни на системи, с катетър и куп монитори.Следваха два седмици в къщи на домашен режим-така да се каже под арест на легло и лекраства, които спрях веднага, защото при моето ниско кръвно само това ми трябваше-бях като ударена от гръм. smile3511. След изтичане на рестрикцията се върнах на работа, но посещавах доки два пъти седмично. На последния ми прегледбях с 6 см разкритие и доки ме пита днес или на следващоя ден да постъвам. Разбрахме за следващия ден и аз си отидох на работа за ужас на всички по трасето (е, работохолик съм си).
Надявам се да съм била полезна

# 16
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Това, за което Татяна споменава не е ли спина брифида-тест Thinking

Всъщност е част от генетичните изследвания дава отражение за резултата за спина бифида и за резултата за синдрома на Даун - на български ако го изпиша правилно е измерване на нухалната гънка/тръба. Гледа се още за наличие на назална кост - демек формиране на носле, но това е по-незначителен фактор, защото формирането му може да стане и малко по-късно. Измерването на нухалната гънка е в диапазона от 11 седмица до преди 14 седмица /след това не може да се измери правилно/, а кръвните изследвания за генетичните аномалии са от 16 до 21 седмица мисля. Тук до 35 години и ако няма аномалии в семейството тези изследвания се плащат от пациента или здравната му частна осигуровка - над 35 и при наличие на някакъв предишен случай в семейството са безплатни.
Аз понеже съм в Канада няма да пиша повече до тук съвпадам с това което са описали канадките - само тестове на урина още не са ми правили ... може би някой ден  - иначе и аз съм с Rh- така че в 28 седмица ме чака инжекцийка и след раждането също, но реално имам едно единствено кръвно изследване за антитела или по-скоро за кръвна група в 12 седмица. Пап теста също ми беше направен в началото на бременността.

# 17
  • Мнения: 2 070
Благодаря ви много момичета..!   bouquet  А бихте ли казали кои изследвания са изцяло покрити там и за кои вие доплащате... Предполагам се допплаща вече, ако се открие нещо и има отклонение и трябва да се лекува, когато ви пращат при специалист... Или греша?
Не забравяйте да споменети и държавата... Ще ви напиша по-нататък в България какви изследвания се правят... Според мен има още какво да изискваме...

# 18
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Сега се сещам за нещо, което в БГ май го няма - в Германия бременната си избира акушерка в последните 2-3 месеца преди раждане, която също може да следи тоновете, кръвното и при проблеми да даде съвет и помощ + подготвителен курс за раждане и отглеждане на новороденото - всичко това безплатно за осигурени към касата.
Същата тази акушерка оказва 10 домашни посещения след раждането, следи теглото на бебето, при цезарово - следи как се възстановява оперираното място и пак дава съвети при нужда; около 2 месеца след раждане ти предлагат курс по възстановяване (гимнастики разни). Пак безплатно за касовите пациентки; при тези с частна осигуровка не знам дали как стои въпроса.

# 19
  • Мнения: 11 315
Това, за което Татяна споменава не е ли спина брифида-тест Thinking

   А, именно! Simple Smile
Не, Татяна е права, като го написа на немски се сетих, че това е прегледа, по който се определят ранните симптоми за тризомията (синдрома на Даун) и ако се забележи тогава промяна се назначава задължителна амниоцинтеза.
Да допълня Пепеляшка за акушерката - тя провежда и подготовка за раждането чрез иглотерапия, хомеопатия и масажи.  Освен това при консултациите след раждането може да прави също иглотерапия за подобряване лактацията на майката.

# 20
  • Мнения: 2 070
Разбихте ме с тия масажи, иглотерапия и т.н., то да му се дозабременее на човек... Браво!

Много се надявам някой да има да разкаже за Испания, Италия, Гърция, Чехия, Полша... Малко ме изкритикуваха, че не може да се сравняваме с Америка и Канада и ще ни се изсмеят...Не знам... Също и не забравяйте да отделите това, което е безплатно от това, което се назначава при нужда и се доплаща или изцяло се заплаща от жената...    bouquet

# 21
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
За Щатите много изчерапателно са ти отговорили момичетата, но какво се покрива стандартно и какво се прави само при нужда много зависи от конкретната здравна застраховка. Цените също варират.

# 22
  • Мнения: 636
За Канада гореспоменатите изследвания са стандартни и не се заплащат. Ако има усложнения, пак не се заплащат допълнителните изследвания, тъй като биха били назначени от доктор. Цялата бременност и раждане са покрити от държавната медицинска застраховка.
Плащат се глезотии от рода: самостоятелна стая в болницата след раждане, ползване на телевизор и т.н. Раждането винаги е в самостоятелна стая. Присъствието на бащата не се доплаща, нито пък за други присъстващи на ражадането или посетители след това.

По мое мнение в България би било добре да се работи за навлизането на образователните курсове за бременни, раждане, кърмене, грижи за детето. Тук има и платени, и безплатни. Казват, че няма голяма разлика.

Има организация на доброволни начала, която предлага консултации по кърмене. Мисля, че е лесно постижимо. Опитни мами поддържат телефонна връзка с нови мами и дават консултации по кърмене. Периодично се обаждат да проверят как се справят новороденото и майката, дават съвети от личния си опит. На мен подобна консултация много ми помогна в първите дни и се записах да върна жеста за друга мама от организацията.

# 23
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Да допълня Гери, че е безплатно за местните и легалните емигранти, нелегалните си плащат за всичко (специално за раждане в болницата, в която родих аз се плаща по 2000$ на ден).
Ето за курсовете, които се провеждат в болницата, в която раждах аз, предполагам, че и в другите болници са същите:
1. Prenatal classes – 6 пъти по 2 часа – разяснения за бременността, раждането и гледане на новородено бебе, 2 часа обучение ”как да кърмим” + обиколка на родилното отделение. Цена – 145$
2. Breastfeeding class – 2 часа. Препоръчително е са се изкара месец преди очакваната дата на раждане. Желателно е присъствието и на двамата бъдещи родители. Цена – 35$
3. Обиколка на родилното отделение – показват стаите за раждане и стаите, в които се лежи след това. Запазва се час предварително. Обиколката се води от акушерка и е безплатна.
4. Epidural Anaesthesia for childbirth – провежда се веднъж на месец и се води от анастезиолог. Безплатен е.
5. Sibling preparation class – за семейства с деца на 3-10г., очакващи бебе. Присъстват и родителите и децата. Цена – 25$ за първо дете + 15$ за всяко следващо.
6. Infant care class – за родители с бебета между 1 и 4 месеца. Обсъжда се развитието и отглеждането на децата. Възможно е да се посещава и до 6 седмици преди очакваната дата на раждане. Цена – 35$
Друго, по което се различава БГ от тук е престоят в болницата. Ето как е в канада:
1. Първо раждане – 48 часа, считано от момента на раждане на бебето, с опция до 72 часа при нужда.
2. Второ и всяко следващо раждане – 24 часа, считано от момента на раждане на бебето, с опция до 60 часа при нужда.
3. Секцио – 72 часа, независимо от поредността на ражданe.

Между другото Деси, смятам, че в България се правят много повече изследвания на родилките, отколкото тук. Тук например ти се полагат само 2 видеозона, 3-ти, само ако лекаря ти прецени. За изследването на урината също споменах по-горе. Да не говорим, че изследване за антитела изобщо не ми е правено (с отрицателно RH съм).
Имам база за сравнение защото съм раждала и в България и тук.

# 24
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Леле много кратко лежането след секцио в Канада Shocked. Мен ме държаха седмица, и то по грешка ме пуснаха ден по-рано.
В Германия
м/у другото според лекарските тарифи първият преглед за установяване на бременност + издаване на майчинския паспорт + изследването на хемоглобин струва 40,23 Е. Следващите нормални прегледи са по 26,82Е.

# 25
  • Мнения: 650
Много хубаво сте отговорили всички и подробно-аз не мисля че мог да допълня нещо освен че сте изброили всичко. При една нормална нерискова бременност няма толкова изследвания. Поскоро например не на всеки под 35 ще хукнат за амниоцентеса ако тройния тест им е добър. Не на всеки ще гледат гънката ако не са на години. Освен това има огромна разлика къде живееш в БГ и какви тестове ти правят. Друг е въпроса и колко са обучени докторите да работят с видеозон и да извършват процедури които тук са рутинни. Моя племенница беше бременна с мен и се опитвах да сравнявам какво правят с мен и нея.разликата при наличието че се гледаше от "познат" на баща и приятел от детинството лекар:
-с голямо усилие и направиха троен тест-кръвния тест-аз натисках като луда оттук и им проглуших ушите-отговаряше ми се тя е на 21 няма нужда
-ако не си диабетик -тест за гестационен диабет не се прави
нека докараме докторите да работят с апаратурата и правят необходимите изследвания, пък до класовете да опрем. Какви класове да организират като не следят какво се прави навън-пак пример с конкретен човек-
-учат те все още в пловдив във ВМЕИ-че детето лежи настрани ниаколко часа и после на друга страна , а не по гръб
-ако бебето е недоносено ти дават хапчета за спиране на кърма-нямало смисъл-то детето щяло да отвикне и било добре с изкуственото мляко. не вярвам в пловдив да има хиляди отделения за недоносени деца-това са сведения от преди две седмици.
Така си мисля ако може поне задължителните за нормална бременност да се въведат ще е супер. И да има някакъв контрол относно това че не може всеки доктор ако има пари и си купи апаратура и не може да работи с нея-егати-само за престиж ли да е newsm78

 newsm10 Ванила Скай е описала много добре за САЩ ,само искам да добавя теста за гестационен диабет се прави между 24 и 28 седмица

# 26
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Само да добавя че нукал транслусенси, или меренето на дебелината на гънката на вратлето в 12-13 седмица в Канада се прави задължително, независимо на колко си години. И никак не е лесно, особено за неопитен лекар. Бебето трябва да е в абсолютен профил, което не винаги е възможно, иначе стават грешки. Нормата е 6 мм, повече от това, например 8-10 е аномалия.  Плюс гледане за наличието на носен хрущял, който липсва при 70% от бебетата с Даун. 
Тройния тест е една вероятност, макар и доста голяма, но според мен не бива да се разчита само на него 100% след като меренето на нукал фолд е толкова достъпно, бързо и показателно. Снежи и Писанка са писали, всичко се поема от здравеопазването, независимо дали си на 15 или на 40. Такова деление тук не се прави.

# 27
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 640
Татяна много добре е обобщила изследванията във Франция при нормална бременност.
Аз само ще допълня, че в зависимост от болницата, където раждаш, един месец преди термина ти правят пълна кръвна картина, с цел да се види дали няма противопоказания за прилагане на епидурална упойка (ако поискаш по време на раждането).
Що се отнася до тарифите - тръгва се от принципа, че бременността се покрива изцяло от тукашната здравна каса. Има една фиксирана тарифа за преглед или изследване, която се поема изцяло, но повечето лекари имат цени, надвишаващи тази сума, същото важи и за ехографските кабинети. Може да се намерят лекари, които работят с цените на здравната каса, но са доста рядко (поне в големите градове) и се чака по-дълго. Иначе лабораторните изследвания също се поемат изцяло (ако имаш рецепта) и там много рядко цените надвишават фиксираните от здравната каса. Същото важи и за болниците и клиниките, където се ражда. В държавните болници и тези, които работят със здражната каса (т.нар. "договорни"/conventionnes), всички разходи по раждането се поемат от касата, плаща се евентуално допълнително за самостоятелна стая. Но, също както при прегледите, има един праг, до който се поема от касат и ако решиш да раждаш в частна клиника, където цените са по-високи, плащаш допълнителната сума от джоба си (или от допълнителната си здравна осигуровка).
Ако някой се сети друго за Франция, нека допълва, аз май за това се сещам в момента  Simple Smile
Успех с кръглата маса, дано да сме полезни!

# 28
  • Мнения: 2 070
Момичета! Изключителни благодарности! Дано се включат повече мами от европейски държави... Ами какво да ви кажа - не сме чак толкова зле тук, но спина бифида, както и тестовете за генетичните проблеми не се правят - това да въведат - пак е добре! За кърмене няма ккаво да говорим - то си е отделна тема на кръглата маса и ще има представителки от кърмаческия...погледнете петицията им във форума, всичко е включено и за това се борим дружно, за късното захранване, за това педиатрите да не те стимулират да купуваш АМ, че те тук са им станали малко като рекламни лица на фирмите, отврат. Ще издиря програмата на Кръглата маса да я видите..

# 29
  • София, център
  • Мнения: 687
Ама правят се генети4ните и спина бифда...в МА... безплатно!

Общи условия

Активация на акаунт