Един сложен генетичен въпрос?

  • 18 440
  • 77
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 103
Въпросът е доста елементарен от генетична гледна точка и отговорът се намира в учебника по биология за 9 клас. Отговаряла съм и друг път в друг форум - АБСОЛЮТНО НЕВЪЗМОЖНО е двама родители със сини очи да имат дете с кафяви очи. Но, двама с кафяви очи е напълно възможно да имат синеоко дете. Тъмният цвят е доминантен ген, а светлият - рецесивен. Изразяват се за простота по следния начин:
тъмни очи - АА или Аа
сини очи - аа
Така се вижда,че при сливането хромозомите на 2 синеоки родителя - носители на аа гена не може да се получи тъмен цвят (за който е необходима голяма буква А).
Обратно при сливане на хромозомите на 2 човека с тъмни очи са възможни всякакви комбинации - АА, Аа, и аа. Затова тъмнооките родители могат да имат дете с какавто и да бил цвят на очите, а синеоките - единствено синеоко.
Дано съм обяснила ясно.
Абсолютно вярно! Невъзможно е! Родители със сини очи не могат да имат дете кафяви.

Абсолютно съм съгласна, обсъждала съм го с няколко доктора Peace

# 16
  • Мнения: 7 640
  Може родители със сини очи да имат дете с кафяви.
до сега обсъждахме, че обратното е по-сложно

# 17
  • Мнения: 262
Абсолютно невъзможно е, защото родителите не носят ген за тъмни очи. Така, че детето няма откъде да "вземе" този ген.
Но това не важи за родители с пъстри очи.

# 18
  • Мнения: 240
Въпросът е доста елементарен от генетична гледна точка и отговорът се намира в учебника по биология за 9 клас. Отговаряла съм и друг път в друг форум - АБСОЛЮТНО НЕВЪЗМОЖНО е двама родители със сини очи да имат дете с кафяви очи. Но, двама с кафяви очи е напълно възможно да имат синеоко дете. Тъмният цвят е доминантен ген, а светлият - рецесивен. Изразяват се за простота по следния начин:
тъмни очи - АА или Аа
сини очи - аа
Така се вижда,че при сливането хромозомите на 2 синеоки родителя - носители на аа гена не може да се получи тъмен цвят (за който е необходима голяма буква А).
Обратно при сливане на хромозомите на 2 човека с тъмни очи са възможни всякакви комбинации - АА, Аа, и аа. Затова тъмнооките родители могат да имат дете с какавто и да бил цвят на очите, а синеоките - единствено синеоко.
Дано съм обяснила ясно.

Обяснила си го повече от ясно. PeaceБраво на теб.
И аз си спомням това от учебника по биология.
 Peace Peace

# 19
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 078
Теоретично е невъзможно Naughty Софи го е обяснила прекрасно smile3501 Това ми беше любимата част от биологията в училище. Също така е абсолютно невъзможно един и същи ген да е хем рецесивен хем доминантен /както някой беше писал/. ВИНАГИ кафевите и черните очи са доминантни,а сините и зелените-рецесивни.За пъстрите незнам Embarassed
Моята кукла е още с неопределен цвят на очи и чакам да видя какви ще станат. Вероятността да са тъмни или светли е 50/50. Аз съм с кафяви,но съм Аа /майка ми е със светли,баща ми с кафяви/. Мъж ми е със светли-аа. Възможни са винаги 4 комбинации:Аа,Аа,аа,аа. /две тъмни и две светли/.Това го давам за пример,за да ти се изясни картинката.
Та това е,теоретично няма как да са кафяви на твоя бебо,но все пак изчакай Природата да си каже думата-може да има изненади за теб newsm53

# 20
  • Мнения: 7 640
Теоретично е невъзможно Naughty Софи го е обяснила прекрасно smile3501 Това ми беше любимата част от биологията в училище. Също така е абсолютно невъзможно един и същи ген да е хем рецесивен хем доминантен /както някой беше писал/. ВИНАГИ кафевите и черните очи са доминантни,а сините и зелените-рецесивни.За пъстрите незнам Embarassed
Моята кукла е още с неопределен цвят на очи и чакам да видя какви ще станат. Вероятността да са тъмни или светли е 50/50. Аз съм с кафяви,но съм Аа /майка ми е със светли,баща ми с кафяви/. Мъж ми е със светли-аа. Възможни са винаги 4 комбинации:Аа,Аа,аа,аа. /две тъмни и две светли/.Това го давам за пример,за да ти се изясни картинката.
Та това е,теоретично няма как да са кафяви на твоя бебо,но все пак изчакай Природата да си каже думата-може да има изненади за теб newsm53


вече писах, че цветът на очите и косата не се унаследява по строгите правила за доминантост и рецесивност, вярвайте на каквото щете. Това не е в училищния урок, малко по-сложно е.
Ако искайте също смятайте, че очите се променят след спиране на кърменето, при промяна на АМ, през пубертете и пр.

# 21
  • Мнения: 2 015
До колкото помня беше така:
родител с кафе ви очи- Hh или HH
родител със сини очи- hh
Ако и двамата са със сини очи няма как да имат дете със кафе ви очи:
 1-hh(родител) 2-hh (родител)и детето е hh
Но родители със кафе ви очи могат да имат дете със сини очи по следния начин:
 1-Hh(родител) 2-Hh(родител)
Вариант 1-HH дете с кафе ви очи
               2-Hh дете с кафе ви очи
               3-hh дете със сини очи
Дано ме разбрахте, че е доста объркващо!

# 22
  • Торонто
  • Мнения: 837
ече писах, че цветът на очите и косата не се унаследява по строгите правила за доминантост и рецесивност, вярвайте на каквото щете. Това не е в училищния урок, малко по-сложно е.
Ако искайте също смятайте, че очите се променят след спиране на кърменето, при промяна на АМ, през пубертете и пр.
Интересно ми е дали си лекарка - за да опровергаваш нещо толкова добре известно на генетиците - че всичко се унаследява по прознаците за доминантност и рецесивност.
 Така, че ако авторката е сигурна в бащата то детето й със сигурност ще е синеоко Wink

# 23
  • София
  • Мнения: 6 363
хм, питащата явно има реален и сериозен проблем с доказването на генетична принадлежност, щом упорито задава този въпрос из форумите, въпреки, че хората подробно й обясниха вече в клубовете на дир.бг, че НЕ МОЖЕ двама синеоки родители да имат кафявооко дете!

аз не разбирам, защот питаш хора, които са забравили уроците по биология от 8-ми клас, когато се учи основи на генетиката? колко души трябва да ти наприказват глупости, за да повярваш?

сериозно, съвет към теб - в МД-София, на 14-тия етаж е кабинетът на доц.Кременски - генетик. човекът е много отзивчив, отиди и го попитай. пий вода от извора.

# 24
  • Мнения: 601

ече писах, че цветът на очите и косата не се унаследява по строгите правила за доминантост и рецесивност, вярвайте на каквото щете. Това не е в училищния урок, малко по-сложно е.
Ако искайте също смятайте, че очите се променят след спиране на кърменето, при промяна на АМ, през пубертете и пр.

  Не само цвета на очите и косата,но и ръста се унаследява именно като се използват законите за доминантност и рецесивност на алелите на дадени гени.
  Прави се една елементарна решетка на Пънет,която е всеизвестна в генетиката и едно кръстосано оплождане.
  П.С.За справка учебник 9клас.

# 25
  • Мнения: 601
хм, питащата явно има реален и сериозен проблем с доказването на генетична принадлежност, щом упорито задава този въпрос из форумите, въпреки, че хората подробно й обясниха вече в клубовете на дир.бг, че НЕ МОЖЕ двама синеоки родители да имат кафявооко дете!

аз не разбирам, защот питаш хора, които са забравили уроците по биология от 8-ми клас, когато се учи основи на генетиката? колко души трябва да ти наприказват глупости, за да повярваш?

сериозно, съвет към теб - в МД-София, на 14-тия етаж е кабинетът на доц.Кременски - генетик. човекът е много отзивчив, отиди и го попитай. пий вода от извора.
   Малко грубичко А???
   Не всички са забравили уроците по биология-на някои им е бил любимия предмет.
   Между другото 8 клас  изучават физиология и анатомия на човека.Както казах основи на генетиката се учи в 9

   

# 26
  • Мнения: 2 427
Може,зависи от семейството.В едно скандинавско семейство със сини очи е на практика невъзможно да се появи дете с кафеви очи.Това сме го учили още в седми клас.Очите,това според последни открития в областта,нямат нищо общто с цвета на очите на родителите , цвета на очите на детето се определя от някакъв специфичен ген,който е напълно индивидуален и не се онаследява.За справка,ако искаш изтегли си филмчето на Нейшънъл географик In the Womb.

# 27
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
Сестра ми и мъжът и са с кафеви очи и тъмни коси.Дъщерята на батко от първия му брак е руса, със страхотни сини очи (майка и също е с тъмни очи и коса).Племенникът ми е също със сини очи.Всичко идва от линия на бащата.В рода си имат хора със сини очи и светли коси, затова и децата са такива, въпреки, че родителите са с тъмни коси и очи.
Стана доста омотано, но дано сте ме разбрали.Детето може да наследи белези на баби и дядовци Peace.

# 28
  • Мнения: 2 427
Това с доминантни и рецесивни алели е вече в историята.Съвременната световна генетика откри че цвета на очите изобщо няма нищо общо с наследственността. Единственната неизвестна е как именно и защо се формира пъстрия цвят на очите.Из интернет матерляли по въпроса колкото щеш... Peace

# 29
  • Мнения: 2 022
Да бе, променили са генетиката, хаха Simple Smile Досега не е можело, а вече може, явно на някой не му отърва да е така Simple Smile
При нас се учеше в 10 клас генетика и друго може да не помня ама това си го спомням Simple Smile Или допреди да са написали учебниците не е имало достатъчно емпиричен опит събран Wink

Общи условия

Активация на акаунт