Счетоводител в нужда се познава 17

  • 33 231
  • 758
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 5 841
Какво ще си пита работодателя? Ясно е като бял ден - иде реч за НЕПЛАЩАНЕ на осигуровки по нареждане на работодателя.
Директно отива в Инспекция по труда и пуска жалба, като посочва/разказва в жалбата и доказателствен материал за пълен работен месец - примерно ако има видеокамери - да посочи, че има записи.
За да се ползва платен и неплатен отпуск е необходима подписана от работника молба. Да посочи в жалбата, че такава не е писал/подписвал, да изиска по време на проверката да се сравнят образци от подписа (защото вероятно в досието при работодателя ще има такива документи с фалшифициран подпис).

# 361
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 425
Е, ние няма как да гадаем за какво се отнася. Защо да не пита?
Нека попита, пък жалбата до Инспекция по труда е следващ вариант.

# 362
  • Мнения: 204
Здравейте! Имам въпрос относно прекратяване на ТД - Лице подава молба за напускане по домашни причини в началото на месеца като иска да го освободим считано от 21.06 - по кой член трябва да прекратим ТД?

# 363
  • София-Младост
  • Мнения: 23 363
Здравейте! Имам въпрос относно прекратяване на ТД - Лице подава молба за напускане по домашни причини в началото на месеца като иска да го освободим считано от 21.06 - по кой член трябва да прекратим ТД?

Освободетет го по чл. 325, ал.1, т.1-взаимно съгласие.

# 364
  • Мнения: 5 841
Е, ние няма как да гадаем за какво се отнася. Защо да не пита?
Нека попита, пък жалбата до Инспекция по труда е следващ вариант.
Ако вие работите пълен месец /примерно 21 дни/ и после видите, че от работодателя са подадени 4 отработени и 17 неплатена отпуска, ако това не е веднъж, а месеци подред - какво точно има да гадаете, че и да го питате?
Това не е случайна грешка. Както всички знаем дните се задават специално в отделни клетки с отделни числа, ако е ТРЗ програма се посочва какъв вид отпуск е. Няма как да бъде допусната "случайна" грешка.

Питането на Десислава:
Здравейте, интересува ме:
Лице с трудов договор на 8 часа и МРЗ, вкарвани социални осигуровки на зула един месец 4 работни дни, в друг 10 и т.н., реално вкарани пълни месеца са няколко на брой, а един месец е пълна нула. Това в рамките на една година, за месецът, в който е бил в платен годишен отпуск ясна работата. Не е бил в неплатен отпуск в този период.
Интересуваме работодател може ли да ги коригира, защото е негова грешка.


Обяснявам какъв е трика:
Работодателя посочва в месеца - 4, 10 работни дни, останалите са дни без осигуряване, най-често неплатена отпуска. За тях дължи само 8% здравна осигуровка и нищо друго. Така си намалява месечния разход за осигуровки. През 2020 се признават за стаж до 60 РАБОТНИ дни неплатен отпуск, за 2021 г - до 90 РАБОТНИ.
Това означава, че през 2020 г би могъл да ви декларира три календарни месеца с "пълна нула", а през 2021 г - четири месеца и една седмица.
Работещия не губи почти нищо, стажа се зачита, има право на борса и болнични. Само изчисленията за времето на неплатена отпуска се правят върху МРЗ, а не върху брутната заплата, ако приемем че работодателя плаща по-голяма заплата и внася осигуровки върху действителния размер.
Времето на ПЛАТЕНА отпуска в НОИ се вижда като "дни в осигуряване", не се различава от действително отработените. Т.е ако примерно през август сте били цял месец в годишен платен отпуск би трябвало да "виждате" пълен месец /с всичкия брой работни дни/ в осигуряване.
Както писах по-горе - описаната от вас ситуация не е "грешка", а преднамерено целенасочено поведение за спестяване на осигурителни вноски.
Дори и да иска работодателя вече не може да коригира лесно подадената информация по две причини:
- корекция на данни за предходна година става само по предписание на контролен орган, т.е ще е свързано с много писмени обяснения
- коригира ли, трябва да внесе осигуровките с лихвите
Т.к. не пишете в кой бранш е, възможно е да се е възползвал от някакви помощи заради Короната и да е пускал общи заповеди за затваряне на предприятието. Каквото и да е правено по документи обаче, ако сте работили пълни месеци и има начин да го докажете еднозначно - можете да си потърсите правата.
Трябва да прецените дали си струва:
- харесвате ли си работното място
- имате ли нужда от работата
- осигуряват ли ви на  минималната работна заплата, въпреки че получавате повече
Ако горните три неща са верни - поговорете си с работодателя "да не прави повече така", защото неговите действия не пораждат кой знае какви финансови щети за вас.
Ако не ви пука, ще напускате и можете да започнете някъде с осигуряване на висока заплата - тогава директно в Инспекция по труда и после в Личен състав да си подадете молбата ( Wink може и в обратен ред)

# 365
  • Мнения: 48 005
Нап уж проверяваха покрай тия неплатени и помощи, ама ... сигурно пак проверяват определени фирми...
И що да не е ощетено лицето. Ми сега ако излезе майчинство или болнични? Базата ще е много ниска

# 366
  • Пловдив
  • Мнения: 13 520
Благодаря ви за разяснението, което ми дадохте вчера, златни сте.
Схемата се оказа точно такава.
Заради пандемията за 2020 и 2021 са увеличили законово, чрез Държавен вестник годишният неплатен отпуск за работещите. Работодателят се е възползвал от тази вратичка, без да уведоми служителите си. /Не е редно, моят работодател например 2020 "официално" ни уведоми, че всеки един ще излезе в неплатен отпуск между 5-10 дни, в зависимост колко платена има да използва преди това./
Нямаше това да се разбере изобщо скоро, ако лицето не беше отишло в банка за да подаде документи за теглене на кредит.

# 367
  • Мнения: 5 841
Нап уж проверяваха покрай тия неплатени и помощи, ама ... сигурно пак проверяват определени фирми...
И що да не е ощетено лицето. Ми сега ако излезе майчинство или болнични? Базата ще е много ниска
Лицето е ощетено само ако заплатата му по принцип е по-висока от МРЗ и през останалото време осигуровките се внасят върху действителния й размер.
Само, че работодатели при които всичко е по закона не биха си позволили да правят описаните гимнастики с неплатения отпуск. Заради тези си общи наблюдения предположих, че лицето го осигуряват върху МРЗ. В такъв случай за него е без значение дали служебно ще се използва МРЗ при изчисляване на болнични и обезщетения във времето на неплатен отпуск, щедро "отпуснат" от работодателя. Или ще се води на работа със осигуряване пак върху МРЗ.
Аз съм от 20 год. счетоводител, до сега не съм имала проверка за неплатени те отпуски, хеле пък от НАП. Щом е в рамките на позволение от КТ дни, не им пука. Да не говорим, че нападжии не са най-големите специалисти по трудово и осигурително законодателство. Едно време НОИ бяха много добри, защото правеха само това - проверка на осигуровки и заверяване на стаж. Да не говорим, че когато работодателя представи подписани молби и заповед за въпросния неплатен отпуск никой контрольор няма да тръгне да прави графологична експертиза на подписите.

Последна редакция: чт, 17 юни 2021, 20:49 от dariVale

# 368
  • Мнения: 6 968
Десиссслава, споделете моля развръзката, ще ми бъде интересно.

# 369
  • Пловдив
  • Мнения: 13 520
Г-жа Шантал, горе изложих случая. Развръзка няма да има. Работодателят е издал бележка с доход, който да представи на банковия служител, за да може да кандидатства за кредит /явно пак някаква "неофициална" или не знам как да я нарека.

# 370
  • Мнения: 6 968
Имах предвид в случай, че работникът си търси правата. Ами какво, ако на наистина му се наложи да ползва неплатен отпук, а вече го е "опукал".
Просто нямам думи.

# 371
  • Пловдив
  • Мнения: 13 520
По принцип е така, всичко се случва и на всеки може реално да му се наложи да използва.
Другото лошо, е май, че от всички тези вратички и онова 60/40 са се възползвали фирми, които са имали работа, вместо онези, които реално са изнемогвали/затворили.

# 372
  • Мнения: 3 731
за тези помощи не трябваше ли да са с намалено работно време или в платен отпуск, не може служителя да е в неплатен и работодателя да взема помощ

# 373
  • Пловдив
  • Мнения: 13 520
Коментирах обобщено, не за конкретната фирма. В случая те не са взимали 60/40 сигурно, но са се възползвали от легалната увеличена неплатена отпуска на служителите си, поради пандемията.
От осигуровки на n- брой служители са спестили повече финанси, отколкото щяха да получат от държават предполагам.

# 374
  • Мнения: 3 731
да, да аз просто питам за информация, защото кой знае какви схеми още ще излязат наяве от тези помощи

Общи условия

Активация на акаунт