'Ужасните две' - как се справяхте с детския пубертет?

  • 5 351
  • 81
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 877
Търся и практични съвети за 'Купимигокупимигокупимиго'

"Ще запомня". "Като наближи рождения ти ден, бабите ти ме питат какво да ти купят, ето сега ще го запомним това и ще им кажем да ти го вземат него."

# 16
  • Мнения: 5 877
Търся и практични съвети за 'Купимигокупимигокупимиго' и 'пуснидетскотопакпуснидетскотопак'... Ще е добре да се сдобия с нови тактики за справяне с тези неща Simple Smile

За купуването - сега или отлагам с увещания (невинаги успешно, понякога с пълна сила има тръш!), или предлагам нещо друго (също не всякога работи, ако си е наумила нещо), или купувам, ако преценя, че има нужда.

Детското обаче ми е зор. Понеже не гледа телевизия като цяло, ограничавам детските, които гледа, до подбрани от мен анимации. Те обаче свършват за час и малко... и тя иска да ги гледа пак и пак. Понякога гледа, понякога иска да текат за фон (което не ме устройва). Опитвам се да въведа твърдо правило за едно детско на ден, тя се съгласява, но в момента, в който тръгнат финалните надписи, е писнала за още... Методът с отлагане понякога работи - залисва се с друго. Но ако не стане, е нещастие... Идеи?
много трудно, понякога кандисва да каже "чао" на геройчето от филма. Пробвай с по-кратки анимации, които с повторенията ще го докарат до час. Или предложи да поиграете на въпросното филмче... "ето сега, гледа Dora the Explorer, ела сега да играем на Дора - ще си направим карта как се стига до парка и ще намерим там мечето ти"(или "ще стигнем до магазина"  Mr. Green); "свърши ли за динозаврите? Ела сега да ядеш овесени ядки, а пък ще ги направим на фосил".

# 17
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
много трудно, понякога кандисва да каже "чао" на геройчето от филма. Пробвай с по-кратки анимации, които с повторенията ще го докарат до час.
Понякога я скланям (ако е вечер) да пусна пак детското с уговорката, че няма да го спирам, и я водя да спи, като каже 'чао' на героя.
Но по-кратки нямам - Ледена епоха, Мулан, Франклин, Гарфилд (анимационни серии) и т.н. - все са по час и кусур.

На игра нещо не ми идва на ума как да го направя още... Но да си ми жива и здрава за идеите Simple Smile

# 18
  • Мнения: 5 877
Пробвай да пуснеш само "Щастливия край"  Mr. Green
Франклин е кратък, аз него имах предвид...   newsm78 аз го имам свалян от нета, де, и са по две филмчета в серийка. Ако искам да свърши бързо, пускам направо второто.

но си е проблем, голяма краста... за Франклин има доста книжлета за оцветяване и прочие, а и самите книжки са евтини... защо не купиш втори брой от някоя, не изрежеш Франклин и плюс-минус ламиниране не го залепиш с тиксо на някой по-дълъг молив? Ей ти Франклин, който кани Мая на разходка... до магазина да потърсите бисквити с мухи... който иска да иде на ДГ...
същото става и с другите филмчета, в крайна сметка с принт скрийн можеш да копираш кадър и да го разпечаташ... оттам нататък по същия начин.
А "Ледена епоха" е чудна за игри, хеле идва есен и има много жълъдчета като това на катерицата.. можеш да я помамиш да го криете някъде, да го заровите на път към ДГ и на връщане да видите дали случайно е пораснал там дъб или са го изяли мамутите.

# 19
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Аз за навън игри имам - събираме кестени с тонове...обмислям специална чанта за пренасянето им...
Но като сме при майка ми филмите са на касета - няма как Simple Smile
И...само един епизод от Франклин й идва малко... (вкъщи на ДВД се върти киното, компа е моя територия...).
От една страна съм доволна, че не гледа мас-манга-продукция с грозни анимации с насилие, от друга - много се впечатлява от хубавите анимации и иска още и още да ги гледа. Пробвала съм я колко пъти ще иска едно и също детско едно след друго - на 4-тото пускане спрях да броя...

# 20
  • София
  • Мнения: 7 097

 smile3501
Имаш страхотно въображение и подход за справяне с деца в кризисни ситуации... Wink

# 21
  • Мнения: 603
Първо опитвам с разговор, ако не става:
1. ако сме си в къщи, излизам от стаята. После, когато се успокои идва да ме гушне.
2. ако сме навън, сядам или се спирам на най-близкото подходящо място и чакам. След няколко минути го питам "готов ли си". Обикновено на втория път /след около 3-5 мин. ми отговаря "да" и тръгваме.

Не такова е положението, обаче, когато не иска да направи нещо, а бързаме за ясла, например. Тогава прибягвам и до подкупи. При нас действа: "Ще ти дам витаминче, бонобонка, ще ти надуя балон, ще подредим пъзела, докато седиш на гърнето, ще отидем на гости на... и т.н...."

Знам, че подкупите са порочен кръг, но понякога просто няма време и нещо тр да стане бързо. Инъче, търпението е най-добрия начин за овладяване на тези изблици.

 Laughing

# 22
  • Мнения: 3 034
Не знам това доколко е педагогично, но при нас свърши страхотна работа - взех 2 еднакви буркана, пробих на капачките им дупки и на единия нарисувах цветенце, а на другия - нещо, което трябваше да е грозно, но се получи по-скоро смешно / същество, наподобяващо Стич/.
Бурканът с цветето беше добрия буркан, а този с грозотията - лошият. И за всяка постъпка слагахме бобчета в съответния буркан. Като в лошия ги слагах аз, а в добрия - тя сама. Така миене на зъби, обличане на пижама и други такива станаха любими занимания /много беше горда, като си пусне бобчето/, а тръшкане, фасони, глезотии - не чак дотам, защото се пълнеше лошия буркан. Много страдаше за всяко бобче в него. Бяхме се зарекли бобчетата от добрия да ги сготвим на вкусна манджа / тя много обича боб/. В края на седмицата имаше поощрение, ако бобчетата от добрия буркан са повече. Всъщност тази система работи точно 2 седмици, защото Марена така си промени повдението, че вече нямахме нужда от буркани и след като стояха така известно време и събираха прах, ги махнахме.

# 23
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Брех, Ивиче, каква интересна идея Simple Smile

# 24
  • Мнения: 1 753

Анда, искрено се забавлявах като четях постинга ти.... Много добри идеи ми даде  Wink

# 25
  • Мнения: 3 034
Аз за навън игри имам - събираме кестени с тонове...обмислям специална чанта за пренасянето им...
Но като сме при майка ми филмите са на касета - няма как Simple Smile
И...само един епизод от Франклин й идва малко... (вкъщи на ДВД се върти киното, компа е моя територия...).
От една страна съм доволна, че не гледа мас-манга-продукция с грозни анимации с насилие, от друга - много се впечатлява от хубавите анимации и иска още и още да ги гледа. Пробвала съм я колко пъти ще иска едно и също детско едно след друго - на 4-тото пускане спрях да броя...

И в къщи беше така - Марена късно "прогледа" детски, но затова пък се опита да постави рекорд по натрупани часове пред ТВ и да навакса.
При нас мина номерът с развалянето на очите / и до сега "работи"/. Понеже мойто дете е суетно, много я впечатли, когато и казах, че от много гледане ще и се развалят очите и ще се изкривят. За по-голяма достоверност и показах как точно ще изглеждат изкривените и очи  Mr. Green и ....това много я стресна, така че сега спазваме правилото "по 1 детско на ден". Освен това нашият ТВ/ или ДВД, или видео/ се разваля от повече от едно детско. Съжалявам, такова е..../даже, ако е на ДВД и само тръгне отначало, ни вика да го спрем  Laughing/

# 26
  • В офиса
  • Мнения: 4 018
За Пуснипакдетскотопакпуснидетското, още в началото казвам - ще гледаш 3 филмчета, разбра ли, само три, не повече. Следва кратък пазарлък, в който доуточняваме параметрите по сделката, но винаги се знае, че филмчетата са точно толкова, колкото сме се разбрали. Върши работа.

За Купимигокупимиго съм изнасяла лекция на финансова тема - броят се стотинките в портмонето, обяснява се какво трябва да се купи и как, ако й взема играчката, трябва да не купим салам за вечеря, напр. Или й изреждам какво сме й купили в последната седмица. Веднъж направих грешката да кажа: "Не можем всеки ден да купуваме шоколадово яйце", на което тя контрира: "Мамо, вчера не сме купували, значи днес може".

# 27
  • София
  • Мнения: 270
Много е полезна тази тема  Hug
Моето дете от две седмици е в моооого тежък бебешки пубертет. На моменти е съвсем побъркващо. Тя не знае защо се тръшка и реве, а аз не знам как да реагирам  Crazy Опитвам се да съм спокойна, да насочвам отрицателната енергия в нещо градивно, но понякога не се издържа Close Заедно сме по цял ден, а тя се тръшка почти за всичко. "Искам дъвкааааа, не, не дъвка, мамо, неееее. Искам млякооооо, не млякоо, неееее....." Да ви обяснявам ли?! Сигурно и вашите са така  Tired

# 28
  • Мнения: 1 381
Не знам това доколко е педагогично, но при нас свърши страхотна работа - взех 2 еднакви буркана, пробих на капачките им дупки и на единия нарисувах цветенце, а на другия - нещо, което трябваше да е грозно, но се получи по-скоро смешно / същество, наподобяващо Стич/.
........

Много ми хареса тази идея а и щом работа върши....

# 29
  • Мнения: 3 323
Не знаех че се нарича "детски пубертет" ( щот си имам истински), но все едно. На нас ни помагаше в начална фаза на тръшкането "Я, видя ли?- отивам заинтересувано до прозореца/ вглеждам се в дървото- Едно слонче прелетя ( имала съм и по-добри хрумвания , Розово фламинго, куче)" И започваме да "обсъждаме" как лети , защо, какво е фламинго, защо е розово и т.н. - вниманието е отвлечено и проблема забравен.
А видеото като децата трябва да почива щото се разваля...

Общи условия

Активация на акаунт