И нека наш'та ОСМОКЛАСНА баница с късмети да донесе и здраве, и успех, и за екскурзии билети!

  • 23 508
  • 774
  •   1
Отговори
# 705
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Не съм чела нищо от Марио Пузо и Стивън Кинг. В книжарницата само им бършех прахта. Накрая издаделство си ги прибра, заради липсата на интерес.

# 706
  • Мнения: 3 491
ММ постоянно цитира нещо от "Кръстникът" , аз не помня нищо. Стивън Кинг ми беше любим на млади години, вече не го чета.

# 707
  • sofia
  • Мнения: 1 475
Citron, а проблемът с БЕЛ какъв е - не го харесва, не го разбира, напряга се от учителя и се чувства под напрежение...Винаги има някакъв изход от тези неща.

Последна редакция: ср, 06 яну 2021, 20:41 от googlish

# 708
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 368
Доня, много хубава природа и нетипично топло време.

Ние вчера бяхме до "нашето село"- купихме си парцел наскоро, засадихме си коледното дръвче, та и аз направих една снимка. Денят беше ясен, топъл...

# 709
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Не е добре толкова топло. Ние дори камината не палим през деня, защото къщата е огряна от слънцето и е топло. Жасминът ми е готов да се разлисти. Искам сняг! Иначе лятото ще плачем за вода.

# 710
  • София
  • Мнения: 7 077
Доня, не съм отявлен математик, но от личен опит ще ти кажа, че трескав ум не решава задачи. Вярвам, че хората с опит в математиката ще ме подкрепят. Когато детето ми е зацикляло на нещо, правя това, което правеше мама, когато аз бях ученичка, затварят се всички бумаги и се почива! За да върви решаването на задачите, детето трябва да е спокойно, да не е пришпорено от майка, учителка, отворени врати и т.н. Математиката е точно полет на ума. Мозъкът трябва да е свободен от всякакви пранги, за да може "да се види трапеца"!
Стана ми жал за момчето, честно!
А ти мислила ли как ще го карате в 9 и в 10 клас, с по 15-18 учебни предмета? Ще е все по-зает с конкретни предмети и по необходимост ще неглижира други. Ако го карате все така, това дете не трябва да вдига главата от учебниците...
Съвсем добронамерено ти казвам, че трябва да намалиш  очакванията и амбициите си. Остави детето да преследва мечтите си, не го прави вместо него. Та той е само на 14, по ягодите!
Чак ми идва аз да го гушна това дете! Joy

# 711
  • софия
  • Мнения: 25 743
Мрън не е мръднала от 4 ч. Решава задачи, утре ще имат малко контролно на корен квадратни уравнения. След като последния път видя, че има полза за самата нея, когато решава повече задачи, явно сега се е амбицирала. Много й харесва, когато има добра оценка, грейва. Това за нея е най-големият стимул - да е уверена в себе си и да се представи добре, но не винаги има търпение и упорство. Ако аз или баща й я караме, няма да седне така ни-ко-га.

# 712
  • Мнения: 8 252
Подкрепям Слънчевата. Понякога така зациклям на някоя задача. Просто мозъкът ми отказва да мисли. Тогава пробваш на следващия ден. Или миналата година покрай подготовката за НВО много ми помагаше да започна да показвам задачата на моя мъж. На набора - не. Като зациклехме заедно и като му видех отнесения поглед, забравях и името си даже какво останало да реша задача. Тотално блокирах. На другия ден на спокойствие виждах бързо как да се реши. Или правех нов чертеж, показвах на баща му и той необременен от моите лутания, обикновено много бързо виждаше това, което пропусках.

Последна редакция: ср, 06 яну 2021, 21:16 от ston

# 713
  • Мнения: X
Основно правило е, ако зациклиш на задача, да я зарежеш. Ако си на изпит, тест или нещо подобно, после ще се върнеш на нея. Ако не си, ще я погледнеш след време. Дори е възможно решението да ти изскочи внезапно, дори без да мислиш по нея.
Още един глас за разхлабване на примката.

# 714
  • София
  • Мнения: 3 572
Чакайте да ви разсмея малко:
"Като прочета, че семейното положение на някой е „сложно“, все се сещам за браковете и осиновяванията в Юлиево-Клавдиевата династия. Там Агрипина, която е дъщеря на Германик и на заварената сестра на Тиберий, първо става любовница на брат си Калигула, после се омъжва за  втория си братовчед по бащина линия Гней Домиций Ахенобарб, от когото ражда Нерон, после отравя втория си съпруг Гай Салустий, за да се омъжи за чичо си Клавдий. Него също отравя, за да провъзгласи Нерон за император, който след няколко опита най-накрая успява да я убие. Това са сложни отношения, другото е битов алкохолизъм."

# 715
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Добре, обещавам, вече няма!
Какво да направя - амбициозна съм - козирога в мен говори. И като е казано нещо , трябва да се спази.
После не искам да ми каже - защо не ме натиска повече да уча. Тоя филм го гледах с брат му.
Но ще го дам по- спокойно. Явно съм пред цикъл и тогава, мачкам като валяк.

# 716
  • София
  • Мнения: 7 209
Доня, прекрасно ти е момчето - оставѝ го да има своите възходи и падения. Само така човек върви напред. 😊

# 717
  • Мнения: 2 215
Доня, децата са различни. Изискват различен подход.
Не пренасяй негативния ти опит с брат му върху Стивън. Стивън е различен, изисква различно отношение.
Аз добре разбирам отговорното ти отношение към детето, но не винаги такова отношение е правилното, защото може да си докара една камара негативни последствия - да е винаги несигурен в способностите си, защото вечно някой изисква от него нещо повече, отколкото той може да даде в момента, да си докара здравословни отклонения от притеснение и т.н. Просто трябва да усеща твоята подкрепа, независимо от резултатите му. От това по-важно няма. И м@йната им на оценките... Дай му свободата да не е длъжен да има по всичко шестици.

Извинявай ако навлизам в личното ти пространство, защото ти най-добре си познаваш детето. Острани аз това мога да споделя.

Прегръдки за теб и за Стивън Hug

# 718
  • Мнения: 447
Моето обостри гастрит от притеснение.  Това повече ме притеснява от проблема с българския език, при нас.
И се чудя, как да помогна за българския език...
citron, сигурна ли си, че проблемът с БЕЛ е във вашия телевизор?
Проблема си е в нашия телевизор, за съжаление. Няма проблем с учителя, но ще трябва да потърсим допълнителни уроци. (Ако някой има идея, да помага:) Сами няма да се справим. Съпруга ми може да помогне по всички природни науки, математика, програмиране, но с български език е трудно. Издишаме Simple Smile
Винаги му е било трудно и с литература и с граматика, но се сега се затегна положението. Изискванията в горен курс се повишиха. За "тройка" вече трябва да има 50% верни отговора (до сега бяха 26-30%) Ако до сега се е борел за 4, сега се бори за 3.
По граматика, обикновено са тестове, но е важно как е зададен въпросът. "Кой е верният отговор?" е по лесно от "Кой не е грешният отговор?" Въпроси с няколко верни отговора също са му по-трудни, все ще пропусне нещо. Но, това е горен курс, порастват децата. Няма да е все лесно.

# 719
  • у дома...
  • Мнения: 3 095
Готини са ни деца. Проблемът е в нас - искаме да ги предпазим от нашите грешки. Искаме и най-доброто за тях. А те са просто деца. Разбрах, че съм сгрешила. Извиних се на детето и се разбрахме как да работи, за да навакса пропуските. Успокоих се. Важното е да сме живи и здрави Joy

Общи условия

Активация на акаунт