Как да отговоря на въпроса "Как е умряла майката на Пепеляшка"?

  • 1 739
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 414
Аз доста изменям. Засега не четем още от сериозните приказки, че Илко няма търпение да ги изслуша целите, но изменяме някои неща от "възпитателна" гледна точка. Например много ме дразни края на "Бабо Мравке де така?" (Илко много обича това стихче), какво ще научат децата от "... аз пък няма да ти дам, гиди дърти мързелан!" ? Скъперничество споре мен, това ще научат, да обиждат също. Щуреца ходил да свири на сватби (моят мъж снима сватби и съм чувствителна на темата:)), и накрая какво - дърти мързелан, и гладен, амаха!:) При  нас края е "Е, тогава ще ти дам, щом си гъдулар голям!" Laughing

Ами Дядовата ръкавичка? Боже, боже! Тъкмо детето се зарадвало как животните задружно се събрали в ръкавичката да се стоплят, никой никого не изял, че нали са мечки, вълци, зайци, имало място за всички и какво? Разкази с неочакван край - дошъл оня идиот дядото и пата кюта с тоягата избил ги всичките и айде кожите - доставка за бабата.  Shocked Благодаря! Предпочитаме "Под гъбката", там пак всички се събрали, гъбката растяла и накрая всички излезли от историята приятели, усмихнати и сухи от дъжда.

Аз пък да ви кажа, че като бях малка оставах в потрес от някои приказки. Много добре си помня. Не е да речеш че са ми ги чели непроменени и нищо, доволна да съм била. Не. Бях потресена как Макс и Мориц например ги смлели (представях си как са станали на кайма Shocked) в една машина накрая и ги дали на патките да изкълват останките. И това защо? Защото били палави и измисляли бели, при това прилагали белите на едни несимпатични и заядливи хора, съвсем справедливо според мен. Е, извинете ама егати извратения край! Много възпитателно, няма що. Стойте мирни и умната, че иначе ще свършите на кайма.
Ами Кибритопродавачката? Изплаках си очите.
Малката Русалка? Изплаках си очите. Мислех я после седмици наред. Много възпитателно и голямо забавление.
Стига бе, това не са приказки за малки деца... егати.
Че като знам Илко, като стигнах веднъж до там дето зайчето седнало да плаче малкото юначе в "Зайченцето бяло" как рева и хлипа "Не може да си намери майчицата-а-а-а-а!" и два часа не мога да го успокоя (от тогава тази песен я пропускаме), какво ли ще настане като прочетем за русалката...

Ооо, много съм избирателна аз откъм приказки и истории. Какво ще научат? Че има болка, несправедливост и страдание на тоя свят. Хубаво. Ама що на тая крехка възраст да го научават? Има време, няма да останат неразбрали, че има такива неща. Положителната нагласа към живота се гради в първите няколко години, айде по-добре да им го спестя това със страданията засега. Тези дето са писали трагичните приказки май хич не са разбирали от детска психология...

Колкото до умирането, него не го пропускаме където го има в приказката. За мен е нормално да го споменем, също както споменаваме раждането на някоя принцеса например. Но съм твърдо против насилието и несправедливостта в приказките, нали в крайна сметка ролята им е да са идеализиран вариант на живота, за да се забавляват децата, да им напълним главичките с вълшебство, фантазия и красота, а не да ги учим на страдание... Така мисля аз.

Ох, много дълго стана Simple Smile

# 16
  • Мнения: 5 877
Значи... баба Мравка и аз не я долюбвам, "Дядовата ръкавичка" се разказва в осъвременен вариант, в който дядото вижда животните и решава да ги остави да си живеят, а бабата му изплита нова ръкавичка.
Най-мразя "Болен здрав носи", там лисицата си сложила парче месо или тесто на главата и казала, че й изтекъл мозъкът  Crazy
Макс и Мориц не ми харесваха като дете, не ми харесват и сега.

За  "Малката русалка" обаче не съм съгласна. Тъжни приказки трябва да има, тъгата е факт от живота. Преразказвам ги обаче, за да са кратки, не с цялото красноречие на автора. И предупреждавам, че ще разкажа тъжна приказка.

# 17
  • Мнения: 3 740
И аз съм от четящите наред. Нищо не съм спестявала, ако нещо ги е смущавало или притеснявало, просто сме го обсъждали. И досега понякога си четем на глас и обсъждаме. Нищо, че са големи. А малките много добре си дават сметка кое е приказка, а кое - истински живот. Дори имат нужда да преживеят страх, тъга, възмущение - но да си знаят, че това става в приказката и е "наужким". Така хем си осигурямат екстремни преживявания, хем се чувстват сигурни и защитени. Разбира се, не всички приказки им харесват. Но те си правят подбора.
А Макс и Мориц ме потрисат от дете. Тях не съм ги чела на децата.

# 18
  • Мнения: 605
Мерси на всички за отговорите  Simple Smile
Умрелите в детските приказки ги пропускам.
И аз гледам да ги пропускам, но в случая с майката на Пепеляшка не успях да измисля нищо друго, пък и се опитвам да не изкривявам много приказките /виж татко й на Пепеляшка е в дълга командировка!/.
Разболяла се е и понеже тогава нямало лекарства като сега, умряла.

Това е много добра идея, не ми беше идвало на ум за липсата на лекарства. Мерси, Анда!

Сега и на децата си ги чета така без да ги изменям. Като ме питат обяснявам - не съм забелязала кой знае каква драма при тях от факта, че вълкът изяжда червената шапчица(нали после ловецът я спасява). 
 Аз също чета без да ги променям и просто обяснявам това, което не й е ясно. Но някои въпроси ме затрудняват доста с оглед понататъшното им интерпретиране от самата нея  Simple Smile
Аз само казвам, че се разболяла много и умряла. Повече не е питала. Иначе и аз като Анда

И аз така мислех да й кажа, но изведнъж се сетих, че ще почнат въпроси: аз като съм болна ще умра ли, Ина като е болна ...., от каква болест и ...  се затрудних с отговора.
Отново голямо мерси на Анда за идеята!

Май станаха много цитатите! Grinning

# 19
  • Мнения: 605
Нещо не се справих с цитирането и моите отговори  Embarassed
Затова отново благодаря на всички за отговорите и специален   bouquet за Анда. Така ще й отговоря на малката ми питанка!

# 20
  • Мнения: 4 406
... майка й отишла на небето и станала ангелче...

# 21
  • Мнения: 605
... майка й отишла на небето и станала ангелче...

Да, така й казвам, но КАК е умряла пита тя  Simple Smile

# 22
  • Мнения: 4 390

Дивиана, кажи моля ти се кои приказки и разказваш?
Житената питка, Доктор Ох Боли, Пипи дългото чорапче,  Храброто петле, Лисицата и таралежът, Лисицата и Косето, Шишарко, Гъбарко, Работна мецана, Лакомото куче, Баба меца и щъркелът, Маша и мечокът, Грозното патенце, Лакомото мече, Костенурчето Франклин /имаме над 10 книжки от поредицата/, Мечо Пух, Дядо и ряпа, Момче и вятър, Златната гъска, много стихчета също й чета.

# 23
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
И аз съм от четящите наред. Нищо не съм спестявала, ако нещо ги е смущавало или притеснявало, просто сме го обсъждали. И досега понякога си четем на глас и обсъждаме. Нищо, че са големи. А малките много добре си дават сметка кое е приказка, а кое - истински живот. Дори имат нужда да преживеят страх, тъга, възмущение - но да си знаят, че това става в приказката и е "наужким". Така хем си осигурямат екстремни преживявания, хем се чувстват сигурни и защитени. Разбира се, не всички приказки им харесват. Но те си правят подбора.
А Макс и Мориц ме потрисат от дете. Тях не съм ги чела на децата.
И аз мисля точно така. Дори и за Макс и Мориц.
Макс и Мориц са от "възрастните" приказки (като "Малкият принц" и тези на Оскар Уайлд, например).

# 24
  • Мнения: 2 784
...Един ден майката на Пепеляшка се разболяла, умряла от старост ...
Това бих отговорила и аз  Sunglasses
Това е по-подходящо за бабата на Пепеляшка. Wink
По-скоро е изскочила изневиделица на улицата и една карета я сгазила.
Или е приказвала с пълна уста, глътнала, задавила се и умряла.
Или бащата на Пепеляшка я е гъделичкал до смърт.
Или злата мащеха и е направила черна магия.
Т.е. или трябва да е поучително или забавно. Все пак смъртта е част от живота, нека се посмеем на неин гръб. Wink

# 25
  • Мнения: 2 353
  Аз пък обожавах Макс и Мориц Crossing Arms Но много мразех "Малката кибритопродавачка", много плачех на нея. Преди година се опитах да я прочета и пак ми се дорева зверски и я хвърлих с яд. Никога няма да я причиня на детето си.

Общи условия

Активация на акаунт