Въпроси до зъболекарите от форума! - 3

  • 127 698
  • 2 259
  •   2
Отговори
# 2 190
  • Мнения: 8 860
Здравейте!
Днес бях на зъболекар, лекувам един кътник. Днес му сложиха арсен за умъртвяване на нерв. Обаче зъболекарката ми определи следващо посещение за вадене на 3-те нерва следващия вторник, тоест една цяла седмица да стоя с арсена в зъба. Не знам дали има различни видове арсен за умъртвяване на нерв, но ме тревожи толкова дълго да стоя с него. То вярно ,че в края на седмицата има 3 почивни дни, но започвам да се чудя какво да мисля.......
Въпросът ми е: има ли причина да се тревожа по този въпрос, или няма проблем да стоя седмица с арсен в зъба?
Привет, ако държите да получавате качествено зъболечение имате сериозни доводи да се притеснявате.
Слагането на арсен е силно нежелателно,(освен ако не сте отишли в 8 вечерта, не сте спали 3 дни и слагането на упойка не носи риск от припадък). Правилният подход е зъболекарят да сложи анестезия, да почисти каналите и да постави лекарство(това което сега са ви сложили върху арсена, което се рови не е лекарство, а е временна пломба, която пропуска и в двете посоки)
Според мен потърсете други доводи дали вашият зъболекар не е от тези, които не е научил нищо ново в последните 20 години. Примерно да не слага упойки, защото искал да усеща как ще реагира нерва или да приема пациент на всеки 20 минути. Не мисля, че арсенът застрашава здравето ви, но риска да сте при зъболекар, който не работи съвременно води до дългосрочен риск за вашето здраве.

Вчера бях за трети път за този зъб. Зъболекарката прави опит да го спаси, той е за вадене. Но точно упойката ме притеснява, защото съм на имуносупресия, в момента взимам много и силни лекарства и една упойка мисля, че щеше да ми дойде в повече. Затова помолих да го спаси и да не го вадя сега. Слага му 2 пъти лекарства и сега арсен за умъртвяване на нерва, за да извади после и да пломбира. Нямам против ,че ми слага арсен, и преди са ми работили зъби точно по този начин и други зъболекари. Само ме притесни времето, през което арсенът ще седи в зъба. Ако няма проблеми, ще съм спокойна.
 Иначе за качественото лечение на зъби не знам какво да кажа, предвид моите 60 години и хроничните заболявания, които ми съсипват зъбите. Просто се опитвам да ги задържа още няколко години преди да помисля за протези.
Благодаря за отговора! Успокоих се, че няма причина да се тревожа от продължителното време, през което арсен ще ми стои в устата. На повече не се надявам.

# 2 191
  • Мнения: 1 186
Навярно щом Ви е записала час за този ден сигурно е съобразила времето. Няма как да знаем какво Ви е поставила в зъба и с каква давност трябва да престои в него.

Защо не се консултирате с лекаря, който води лечението за общите заболявания и да оцени риска от използването на анестезия за нуждата от дентално лечение? Според мен това е правилният и адекватен подход. Замисляла ли сте се, че това отваряне на зъба по няколко пъти с цел поставяне само на медикамент, за да се избегне упойка може да е по-рисково за вас?

Когато се касае за пациенти с компрометирано здравословно състояние трябва да се работи в екип и обмяна на информация между лекарите…

# 2 192
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 899
Пишещите тук специалисти, за момент само предположете, че ние - простосмъртните и незапознати с начините на зъболечение, изцяло разчитаме на вас.

Не ми се и коментира повече за лечението в БГ - не само стоматологично, а и въобще. Worried (И моля, не го приемайте като сравнение с други държави, просто споделям действителността за много хора, с които споделям случващото се. Може да има и други мнения. Дай Боже и повече и да споделят. Simple Smile)

# 2 193
  • Мнения: 20
Здравейте!
Пиша за пръв път тук, но сега открих темата, естествено при нужда, и я намирам за доста полезна!
Та по същество... Днес бях на почистване на каналите на кътник, вследствие на подуване на венеца и насъбиране на гной. Първия въпрос, за който четох тук в темата и май открих отговора, да разбирам че е нормално да ме боли зъба след тази интервенция? Но колко дни горе долу?
И другият въпрос - имам временна пломба, която ми казаха да стои 2 седмици и след това да се обадя за час за постоянна. Мога ли да си мия зъбите с електрическа четка или трябва да ползвам механична, заради временната пломба?

# 2 194
  • Мнения: 8 860
Консултирала съм се отдавна с лекуващите лекари за такива случаи. Знам, че пълна упойка ще се прилага само при животазастрашаващи състояния, а  местна може при нужда. Обаче случаят сега е по-особен. На ентерална храна съм заради криза, загубих 1/5 от теглото си и съм направо изтощена+ ударни дози лекарства и направо се уплаших от упойката, мислех, че тялото ми може да реагира неприятно. Затова помолих за по-щадящо лечение на зъба и да бъде спасен, пък после ще го мисля. В много лош момент стана този проблем съз зъба, но всичко се случва.
Поне да не се тревожа и за арсена сега, че много ми се събира.....

# 2 195
  • Мнения: 1
Консултирала съм се отдавна с лекуващите лекари за такива случаи. Знам, че пълна упойка ще се прилага само при животазастрашаващи състояния, а  местна може при нужда. Обаче случаят сега е по-особен. На ентерална храна съм заради криза, загубих 1/5 от теглото си и съм направо изтощена+ ударни дози лекарства и направо се уплаших от упойката, мислех, че тялото ми може да реагира неприятно. Затова помолих за по-щадящо лечение на зъба и да бъде спасен, пък после ще го мисля. В много лош момент стана този проблем съз зъба, но всичко се случва.
Поне да не се тревожа и за арсена сега, че много ми се събира.....

Има бавнодействащ арсен,който може да стои седмица.
И аз бях с такъв,нервът беше умъртвен безпроблемно.
Ако при натиск вече започне да те боли зъба,им звънни да го махнат

# 2 196
  • Мнения: 142
Здравейте,

Преди 5-6 дни ми поставиха коронка на долен, 6-ти. Беше подуто, много трудно я сложиха. Сега не е висока, затварям си захапката почти до край,  но усещам болка при хранене и в основата на короната доста ме боли като натисна с пръст венеца....Какво да правя. Ползвах Тантум верде, смрадлика, сандрин, НПВ, нищо не помага..... Моля ви за отговор защото съм извън БГ до седмица и нямам връзка със стоматолог.

# 2 197
  • Мнения: 1
Здравейте, моля за съвет относно до колко е възможно (и би било добра идея) да се постави мост при липсващи четири зъба (налични са първи, втори и след това седми). Благодаря предварително!

# 2 198
  • Мнения: 383
Здравейте!
За обличане на 13-23 ми предлагат циркониеви корони или високоестетични фасети. Три зъба са умъртвени, останалите ще се запазят живи.
Може ли да ме посъветвате кой от двата варианта е по-добър. Нямам нито една коронка до момента и не знам как въобще ще изглежда и как ще се храня и говоря.

# 2 199
  • София
  • Мнения: 614
Здравейте!
За обличане на 13-23 ми предлагат циркониеви корони или високоестетични фасети. Три зъба са умъртвени, останалите ще се запазят живи.
Може ли да ме посъветвате кой от двата варианта е по-добър. Нямам нито една коронка до момента и не знам как въобще ще изглежда и как ще се храня и говоря.
Не могат да ви отговорят, всеки случай е различен, има чудесни случаи решени с фасети и чудесни случаи решени с корони. Има една група във ФБ-казва се Бондинг, има над 10 000 човека и там се обсъждат много такива случаи , но все пак е добре да имате фотоснимка на вашият проблем.

# 2 200
  • Мнения: 15 249
Здравейте!
Имам много силна чувствителност на един от горните кътници за студени храни и напитки. За топло и натиск не, нямам други болезнени пристъпи. В рамките на 3 месеца са направени две пломби при двама стоматолози, няма да навлизам в подробности как и защо се получи така. Нищо не е умъртвявано. Чувствителността към студено продължава, не със същата сила като преди пломбите, но е достатъчно интензивно, за да избягвам храни и напитки. Няма реакция на топло, няма друга болка.
Въпросът ми е каква може да е причината само на един зъб, и то лекуван, да имам подобна чувствителност и двама зъболекари да не виждат нищо особено нито на снимките, нито на самия зъб?

# 2 201
  • София
  • Мнения: 614
Здравейте!
Имам много силна чувствителност на един от горните кътници за студени храни и напитки. За топло и натиск не, нямам други болезнени пристъпи. В рамките на 3 месеца са направени две пломби при двама стоматолози, няма да навлизам в подробности как и защо се получи така. Нищо не е умъртвявано. Чувствителността към студено продължава, не със същата сила като преди пломбите, но е достатъчно интензивно, за да избягвам храни и напитки. Няма реакция на топло, няма друга болка.
Въпросът ми е каква може да е причината само на един зъб, и то лекуван, да имам подобна чувствителност и двама зъболекари да не виждат нищо особено нито на снимките, нито на самия зъб?
Здравейте, възможните причини са много, давам пример със снимки от моята практика, но не приемайте, че вашият проблем се дължи точно на това.


Тук например на снимката се вижда, че не е свалено напълно старото лепило от старата пломба, която е била там, реално там ако го залепя така, както го виждате, няма да имаме плътен контакт между фотополимера и може да има чувствителност.
 Друга причина е, ако плолмбата ви е точно на емайлово-дентиновата граница, тогава правилното би било да се задълбочималко и да се сложи пломбата по-дълбоко, за да не е точно на това място.
 Друга причина е грешка в протокола на лепене, има няколко вида лепила, едните се състоят от 1 бутилчица, другите от две, а третите от три части. Аз например ползва 3 стъпки-киселина, която се намазва навсякъде и после се измива 20 секунди, после се намазва втората част за 1 минута и само се издухва и после се слага третото лепило, което леко се продухва и се светва с лампата, после се слага материала. Виждате на колко места може да сбърка стоматолога. Може да забрави да продуха второто лепило или третото или да го продуха повече. За това има страшно много причини, поради които може да имате тази чувствителност.
И още една причина, може да има процеп между зъба и пломбата.

# 2 202
  • Мнения: 326
При почистване на зъбен камък има ли опасност от падане на пломби, коронки, мостове, счупване на зъб, разклащане на зъб и тем подобни?

# 2 203
  • Мнения: 4 276
При избелване на зъбите се слагат някакви шини за по 1 час. Доколко поврежда дентина това?

# 2 204
  • София
  • Мнения: 614
При почистване на зъбен камък има ли опасност от падане на пломби, коронки, мостове, счупване на зъб, разклащане на зъб и тем подобни?
Има такъв риск, но могат да паднат само пломби или корони, които не са добре залепени за зъбът, тоест ако това се случи, то не е грешка на зъболекарят, една добре адаптирана пломба като тази примерно, няма как да падне

 Но ако имате такива пломби или корони, като на долните две снимки, нищо чудно да паднат

Общи условия

Активация на акаунт