Въпроси до зъболекарите от форума! - 3

  • 117 594
  • 2 098
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 852
Здравейте,имам питане към специалистите тук.
Имам 2 мъдреца отгоре и 1 долу, които са с пломби,но са развалени в долния край към венеца. Единия се е отцепил и разрушил станично долу към венеца половината сякаш стои във въздуха,а отгоре пломбите им си стоят.имам и болки.Въпроса ми е дали развалени  мъдреци направо се вадят или може да се лекуват.Имам панорамна снимка ако трябва мога да я прикача и за мнение при евентуално вадене как са корените и трябва ли да се вадят от хирург?

# 61
  • Мнения: 345
Зависи какво е положението им - ако са добре подредени в зъбната редица и има добър достъп до тях, може да се работи. Ако са само за пломби, е по-лесно. Ако обаче са за ендодонтско лечение, нещата стават доста по-трудни и в повечето случаи се предпочита екстракция. До хирург се прибягва по преценка на Вашия зъболекар - при полуретенирани мъдреци или криви корени.

# 62
  • Мнения: 852
Зависи какво е положението им - ако са добре подредени в зъбната редица и има добър достъп до тях, може да се работи. Ако са само за пломби, е по-лесно. Ако обаче са за ендодонтско лечение, нещата стават доста по-трудни и в повечето случаи се предпочита екстракция. До хирург се прибягва по преценка на Вашия зъболекар - при полуретенирани мъдреци или криви корени.

# 63
  • Мнения: 51
Здравейте, ох, пак идвам с въпрос. Надявам се да ми отговорите. На документа е написано: периодонтит като диагноза и остеотомия като интервенция. Моля ви кажете ми операцията, при която се отстранява гранулом остеотомия ли се нарича? Според теорията колко време средно трае възстановяването след такава операция? От доста време се мъча след тази операция. След операцията ме болеше костта около 1 седмица. Минаха 2 месеца вече, но пак започна да ме боли костта - така както след операцията. Иначе раната в устата зараства добре, даже зарастна бих казала. Но защо пак започна да ме боли костта. Sad Ходих при още един зъболекар да види зъба, а също и съседните зъби, на снимка, но няма нищо притеснително на  снимката. Каква е тая къса клечка дето съм я изтеглил Sad

Скрит текст:
Здравейте,имам питане към специалистите тук.
Имам 2 мъдреца отгоре и 1 долу, които са с пломби,но са развалени в долния край към венеца. Единия се е отцепил и разрушил станично долу към венеца половината сякаш стои във въздуха,а отгоре пломбите им си стоят.имам и болки.Въпроса ми е дали развалени  мъдреци направо се вадят или може да се лекуват.Имам панорамна снимка ако трябва мога да я прикача и за мнение при евентуално вадене как са корените и трябва ли да се вадят от хирург?
моето мнение като напатил се пациент е, че мъдреците се вадят преди да започнат да правят проблеми. От орален хирург, а ако е по-сложно - отивайте при лицево-челюстен хирург... вие имате и болки дори ... по-бързо се консултирайте с хирург и ги вадете час по-скоро, че не знаете дали няма да тръгне зъбна инфекция и после и усложнения могат да станат ...

Последна редакция: вт, 02 мар 2021, 17:04 от yop_wer

# 64
  • Мнения: 42
Здравейте, от няколко дни имам силна болка в долен, ляв мъдрец, торбичка с гной и “шапчица” върху него, подута съм и лимфните ми възли също. Днес бях при мойта зъболекарка, та, тя ми каза, че зъбът е ретиниран и най - вероятно имам кариес, от там и болката. Странното е, че не ми иска снимка да види какво се случва, говореше така наизуст, попринцип съм много доволна от нея, но ми дойде малко странно, а след като ми каза, че ме праща при шефа ѝ, който е лицево-челюстен хирург, за да го извади, и , че тази процедура ще ми излезне някъде между 300 до 600 лева ми стана още по неприятно. Та това е заплатата на някой хора в държавата, 600 лева не са малко пари. Искам да попитам колко струва да ти извадят ретиниран мъдрец (ако изобщо е такъв)? От Пловдив съм, така, че ако някой е наясно с цените тук ще се радвам да сподели.

Благодаря ви!

# 65
  • Мнения: 8
Здравейте,  преди 2 месеца ми вадиха нерви на кътник, слава богу всичко мина добре. На 18 години съм и след тази случка с пулпита съм доста резерве  спрямо кариесите. Някак си си създадох фобия от кариеси.Ходих на преглед преди около седмица, направи ми 2 пломби и зъболекарката  ми каза, че имам още един кариес на който трябва да се направи пломба , но го отложихме за следващо посещение.
. Като си разглеждам зъбите си намирам два зъба освен този които зъболекарката каза, че е с кариес на които има по една  черна дупчица. Въпроса ми е следния, по какви критерии за кариеса зъболекаря е длъжен на пломбира зъб. Майка ми ми е казвала, мнения на други зъболекари които са и казвали, че тези малки кариеси не се прибягва до пломбиране, а се изчаква......и след време се пломбира....Доста съм шубе когато става въпрос за зъби, но си казвам "Трябва иначе ще си намеса повече проблеми "
. Благодаря предварително!

# 66
  • София
  • Мнения: 67
Здравейте,
имам следния проблем:
бях на зъболекар вчера, за изграждане на зъб, само че доктора намери някаква фрактура под костта, изреза ми венеца на няколко пъти (заради което сложи няколко упойки) за да може да сложи кофердам, защото зъбчето беше толкова изпилено, че почти нямаще стени.
При почистването с въздушна строя ми вкара силна въздушна струя в организма.
Явно е влязло под костта, след което се подух почти четворно за минути. Толкова се подух, че започна да ми стяга салфетката.
Не ме видяха, че се подувам, защото бях с кофердам и отгоре платно, но усещането беше ужасно и така си изкарах още 20 мин, докато завърши зъба.
Сега съм на антибиотик, а той каза, че това вкарване на въздух понякога се случвало, но щяло да мине.
Все още съм подута и имам болки в гърдите и гърба около ребрата, все едно усещам въздуха, който се движи.
Бихте ли ми казали, моля за колко време организмът ми ще абсорбира въздуха и доколко е възможно да навлезе в кръвоносън съд?

Много благодаря.

# 67
  • Варна
  • Мнения: 334
Здравейте,  преди 2 месеца ми вадиха нерви на кътник, слава богу всичко мина добре. На 18 години съм и след тази случка с пулпита съм доста резерве  спрямо кариесите. Някак си си създадох фобия от кариеси.Ходих на преглед преди около седмица, направи ми 2 пломби и зъболекарката  ми каза, че имам още един кариес на който трябва да се направи пломба , но го отложихме за следващо посещение.
. Като си разглеждам зъбите си намирам два зъба освен този които зъболекарката каза, че е с кариес на които има по една  черна дупчица. Въпроса ми е следния, по какви критерии за кариеса зъболекаря е длъжен на пломбира зъб. Майка ми ми е казвала, мнения на други зъболекари които са и казвали, че тези малки кариеси не се прибягва до пломбиране, а се изчаква......и след време се пломбира....Доста съм шубе когато става въпрос за зъби, но си казвам "Трябва иначе ще си намеса повече проблеми "
. Благодаря предварително!
Има ли кавитация ( дупка в зъба  ), тя трябва да се почисти и запълни.
Това с изчакването кариеса да стане по-голям е много стара практика. Едно време материалите за правене на пломби са изисквали определена форма на “дупката” и се е налагало да бъде пилено от здравия зъб, за да се получи тази форма. И за това са чакали.

# 68
  • Мнения: 1
Здравейте.  Имам питане относно малкото ми дете.  Проблемите с нея са ни от година.  Имаше 4- 5 зъбчета с кариес . С много голяма мъка ги оправихме,  но единия от зъбите получи гнойна торбичка отгоре на венеца.  За съжаление не живеем в България и тук обикаляме от зъболекар на зъболекар и никой не се навива да извади зъбчето.  Искаме с пълна упойка за да не усети,  че детето ни е малко специално , изпитва огромен страх . Тя е на 6 годинки. Проблема е , че тук има часове за пълна упойка чак след 3- 4 месеца.  Пробвали сме във всички клиники,  частни и нормални. Зъба няма как да чака с гной толкова време,  при условие,  че сме изпили вече 3 антибиотика.  Зъболекарите вдигат рамене и казват , че трябва да се извади по нормалния начин.  За детето означава огромна травма 😭. Зъбчето е като се брои от първите 2 , е 3- тото назад отляво.  Имам нужда от съвет.  Дали ще я боли при изваждане с нормална упойка? Ще има ли усложнения след това,  защото гнойната торбичка във венеца не е изчезнала,  при всичкия антибиотик който изпи. Въпросът ми е да рискуваме ли да й го извадят по нормалния начин ? Много сме притеснени.

# 69
  • Мнения: 51
Здравейте.  Имам питане относно малкото ми дете.  Проблемите с нея са ни от година.  Имаше 4- 5 зъбчета с кариес . С много голяма мъка ги оправихме,  но единия от зъбите получи гнойна торбичка отгоре на венеца.  За съжаление не живеем в България и тук обикаляме от зъболекар на зъболекар и никой не се навива да извади зъбчето.  Искаме с пълна упойка за да не усети,  че детето ни е малко специално , изпитва огромен страх . Тя е на 6 годинки. Проблема е , че тук има часове за пълна упойка чак след 3- 4 месеца.  Пробвали сме във всички клиники,  частни и нормални. Зъба няма как да чака с гной толкова време,  при условие,  че сме изпили вече 3 антибиотика.  Зъболекарите вдигат рамене и казват , че трябва да се извади по нормалния начин.  За детето означава огромна травма 😭. Зъбчето е като се брои от първите 2 , е 3- тото назад отляво.  Имам нужда от съвет.  Дали ще я боли при изваждане с нормална упойка? Ще има ли усложнения след това,  защото гнойната торбичка във венеца не е изчезнала,  при всичкия антибиотик който изпи. Въпросът ми е да рискуваме ли да й го извадят по нормалния начин ? Много сме притеснени.
Съжалявам за това, което изживявате. С месна упойка не боли ваденето. Усеща се, че се натиска, че се повдига зъбчето, но болка няма. Само поставянето на упойката боли, от боцването с инжекцията. Но понеже има възпаление, сигурно е по-особено: ще трябва да се почисти мястото от възпалението и  възстановяването вероятно ще е по-трудно, не съм зъболекар. Но все пак трябва да го извадите, не чакайте

# 70
  • Мнения: 8
Здравейте,  преди 2 месеца ми вадиха нерви на кътник, слава богу всичко мина добре. На 18 години съм и след тази случка с пулпита съм доста резерве  спрямо кариесите. Някак си си създадох фобия от кариеси.Ходих на преглед преди около седмица, направи ми 2 пломби и зъболекарката  ми каза, че имам още един кариес на който трябва да се направи пломба , но го отложихме за следващо посещение.
. Като си разглеждам зъбите си намирам два зъба освен този които зъболекарката каза, че е с кариес на които има по една  черна дупчица. Въпроса ми е следния, по какви критерии за кариеса зъболекаря е длъжен на пломбира зъб. Майка ми ми е казвала, мнения на други зъболекари които са и казвали, че тези малки кариеси не се прибягва до пломбиране, а се изчаква......и след време се пломбира....Доста съм шубе когато става въпрос за зъби, но си казвам "Трябва иначе ще си намеса повече проблеми "
. Благодаря предварително!
Има ли кавитация ( дупка в зъба  ), тя трябва да се почисти и запълни.
Това с изчакването кариеса да стане по-голям е много стара практика. Едно време материалите за правене на пломби са изисквали определена форма на “дупката” и се е налагало да бъде пилено от здравия зъб, за да се получи тази форма. И за това са чакали.
Благодаря! Днес видях, че на умъртвения ми зъб пломбата се е напукала и е започнала да се рони, а е фотополимерна😐, сега се чудя какво да правя.... Можете ли да дадете съвет?

# 71
  • Варна
  • Мнения: 334
Здравейте,  преди 2 месеца ми вадиха нерви на кътник, слава богу всичко мина добре. На 18 години съм и след тази случка с пулпита съм доста резерве  спрямо кариесите. Някак си си създадох фобия от кариеси.Ходих на преглед преди около седмица, направи ми 2 пломби и зъболекарката  ми каза, че имам още един кариес на който трябва да се направи пломба , но го отложихме за следващо посещение.
. Като си разглеждам зъбите си намирам два зъба освен този които зъболекарката каза, че е с кариес на които има по една  черна дупчица. Въпроса ми е следния, по какви критерии за кариеса зъболекаря е длъжен на пломбира зъб. Майка ми ми е казвала, мнения на други зъболекари които са и казвали, че тези малки кариеси не се прибягва до пломбиране, а се изчаква......и след време се пломбира....Доста съм шубе когато става въпрос за зъби, но си казвам "Трябва иначе ще си намеса повече проблеми "
. Благодаря предварително!
Има ли кавитация ( дупка в зъба  ), тя трябва да се почисти и запълни.
Това с изчакването кариеса да стане по-голям е много стара практика. Едно време материалите за правене на пломби са изисквали определена форма на “дупката” и се е налагало да бъде пилено от здравия зъб, за да се получи тази форма. И за това са чакали.
Благодаря! Днес видях, че на умъртвения ми зъб пломбата се е напукала и е започнала да се рони, а е фотополимерна😐, сега се чудя какво да правя.... Можете ли да дадете съвет?
Ако е временна, е възможно да се е напукала и да се рони. Фотополимерните пломби, не би трябвало да имат този проблем.

# 72
  • Мнения: 8
Постоянна е пломбата.....

# 73
  • Варна
  • Мнения: 3 038
wild Flower, не разбирам как така са ви вкарали силна въздушна струя "в организма"?
Hristina, нищо няма да усети детето с местната упойка, не се тревожете, може и с лидокаин да я пръснат само:). Щом кариеси сте правили, то ваденето е за секунда просто, наистина! Не знам как  точно да го обясня, но една позната беше тръгнала така да прави зъбките на детето с пълна/кариеси/. Но преди това са му дали сиропче ли някакво успокояващо в клиниката , та изобщо не се е стигнало до пълната упойка. Стоматолозите може по - добре да обяснят.

# 74
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 204
Hristina, понякога ние имаме по- големи страхове от децата. Нищо няма да стане, ако се работи и вади зъба с местна упойка. Те са достатъчно силни. Изобщо не знам как се навиват на пълна упойка, освен ако детето не е с психични проблеми. То и затова те карат да чакаш толкова, не е шега работа- преди всяка пълна упойка има консултация с анестезиолог, почти в никоя клиника няма такъв, викат ги при специални случаи.

Общи условия

Активация на акаунт