Захранване, водено от бебето/Baby-Led Weaning Тема 12

  • 43 104
  • 750
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 758
Мерси за идеите за планина. Тя с плодове се плеска много. Ето днес на закуска с киви и портокал, положението беше закуска + маска за лице и коса Joy

За лъжицата, мда, явно няма тайна на успеха. Аз предлагам сега кисело мляко, защото много обича и знам, че има интерес да го яде. Примерно, овесени каши и такива не обича, според бабите не ги обича, щото не я захраних с тях?!?  Ще пробвам гъста пасирана супа с кубчета хляб също. Мерси Simple Smile

# 46
  • Мнения: 7 776
Е пролетта ще има доста повече плодове, киви и портокал няма да мъкнете на преход. Кайсии, праскови на четвъртинки,банани,ягоди цели, има голямо разнообразие. Носиш кърпички и бършеш. То няма как с малко дете, все ще е с омацано и с лекета, просто да не ти пука особено. Па в планината пък изобщо няма кой да ви гледа 😆 другият вариант да си планирате маршрутите до хижи,ама за мен лично е ограничаващо. Моята дъщеря си беше ок на мъфини, диви берита и някое друго яйце и филия с нещо.

Овесената каша и въобще кашите могат да имат различен вкус спрямо това какво й слагаш. Може да е солена със сирене, може да й сложиш боровинки и малини и става супер сладка бери каша. Може да е бананова с кленов сироп,може да е млечна/безмлечна, просто пробвай варианти. Вкъщи я обичаме солена със сирене и мед, мляко като попара или с берита,които си замразяваме от лятото. Важи за всякакви зърнени - просо,елда,ориз,може и на пудинг да си ги направиш.
Ти просто предлагай варианти, защото днес обичат едно, утре го мразят и вкусовете се менят постоянно. Като бебе обожаваше карфиол,сега на 2 години и 10месеца изобщо не го ще,гаден бил. А е изяла количества. Просто пример. Иначе карфиолена супа обожава, но твърди,че няма карфиол в нея, щото щяла да бъде гадна супата🤣

# 47
  • Мнения: 758
Хаха, това с карфиола е велик лаф. Трябва цяла тема за абсурдите на незрялата нервна система и детската логика. Ето моето два дни се опитва да хване две големи кубчета с една ръка само. Не може и почва да се ядосва и реве. Оня ден една муха кръжеше около плота, докато закусвахме и тя се забавляваше с мухата. Мухата си тръгна и тя пак рев...

Иначе тя и с берита и праскови и всичко може да се оплеска. Аз хич не обичам да е оплескана Sad затова сега й слагам по сума лигавници. Ще трябва да спре да ми пука Sad ама как да стане не знам

# 48
  • Мнения: 7 776
Ахаха, дълго държиш фронта. Ми дете е, няма вечно да се цапа,нито пък има значение,че дрехите,които ще умалеят след няколко месеца,ще са с лекета...

Сега се бърше сама, иска си салфетка,понякога отказва палачинка с домашно сладко,щото й лепнело на ръцете и само виси на мивката да ги мие, не обича да е оцапана. А беше същинско прасе. Та чил малко,има си време и за маниери.

# 49
  • Мнения: 758
Нямам против да се плескоти, стога да имам механизми да контролирам хаоса.
Кактус, твоето дете кога ориентировъчно обърна палачинката и реши да спре да се плеска като възраст?

Макар че ако моята се е метнала на баща си, може и никога да не отмине Joy

# 50
  • Мнения: 7 776
Хаосът е част от тодлъра 😆

Аз не съм я учила на нищо от изброеното целенасочено, имай предвид, нито съм й бутала салфетки, нито съм й обяснявала да се бърше, нито съм я бърсала,тя лигавници търпеше само 2-3месеца,  после ги сваляше. Гледам на 1г11м съм качила клипче, в което се бърше и обяснява със знак,че е мръсна и иска да се изчисти. Значи около 2те годинки е било.

След ядене измивахме ръцете и я питах дали може и лицето,ако е била нацапана. Толкоз. Тя имаше ужасно дълъг период, в който се хранеше само права на нормален трапезарен стол и изобщо не ми е пукало дали се е освинила, стига да яде и да не падне от стола. Слава богу, растат и периодите преминават. Колкото по-малко се фиксираш в напразни битки, толкова по-добре. Детето ще се цапа и сега и след година,след 2, то и ние се цапаме в крайна сметка. Като гледат добрия пример, после го повтарят. Но им трябва време да се научат 😉

# 51
  • Мнения: 16 871
Колкото по-малко се фиксираш в напразни битки, толкова по-добре.
Ей това трябва да си го запиша да ми напомня отвсякъде Joy
Толкова е вярно!

# 52
  • Мнения: 758
И аз трябва... даже може и да си го татуирам, хахха

Моето реши да закусва и да яде междинни хранения само на кухненската кула. Гледа ме в ръцете как режа плодовете с чакащ поглед и омита всичко докато аз режа... нямам против. Даже на плота и кулата по-лесно се чисти, пък и не разнасям чинии, чаши и т.н.

# 53
  • Мнения: 1 406
Аз да кажа за манджите.... След еьин известен период от време,  когато започнах да поседявам повече вън,  отколкото у дома и ми беше писнало да правя сухоежбини си взех лъжици в раницата,  два мушамяни лигавника и се пречупих,  ако се заиграят твърде много навън,  времето е хубаво  да ги храня аз. У дома сами обаче.
И до ден днешен е така. Опитаха да ядат дами навън,  оцапаха се,  разстроиха се и от тогава аз бутам с лъжица вън. Знам  че това значи,  че вече не е 100% звб,  ноо за мен беше идобният вариант. 
Горе долу около година и половина,  да е било.  Сега направиха три.  Понеже не ходят на ясла, режимът ни е разводнен според времето.  Излизаме около 11-12, сеьим до 14-15. После  спят час и вечер нямат проблем със заспиването.  Та ползвам услугите на детската кухня.  Вземам си манджата,  бутам за 5 мин в устите и седим вън по-дълго.
Та мисълта ми е -  действай както ти виждаш нещата и ти е удобно. Освен ако не си тешила на 100% да слеьваш метода.
За лъжица  -  от седми мресец им я връчих,  на година се хранеха сами.  Както Кактусче е посъветвала -  гъсти,  кашави консистенции му е майката.

# 54
  • Мнения: 245
Може ли да споделиш за тази престилка, непромокаема ли е и от къде е?
А иначе да ви питам само за обяд ли давате от новите храни? Бебето ми е на 6 и 1/2 и тепърва започва, и с този глутен ми е много объркано, кога какво..
А зеленчуците и плодовете био ли ги взимате?
Оооо, престилката на Бибаду ми е в топ 5 най-полезни бебешки вещи изобщо. Изпреварва абсолютно всички специални чаши, чинии, шишета, прибори и т.н.
Спестила ми е по три чифта мръсни дрехи дневно.

Последна редакция: нд, 28 фев 2021, 20:53 от Yasemin

# 55
  • Мнения: 7 776
И кое му е сложното на глутена? Предлага се като всяка друга храна. И без това и да има непоносимост или алергия,тя не се изявява веднага, а след натрупване в организма след поне месец.
Съ звб предлагането на храна би следвало да е когато сте всички на масата. Ако се предлага някоя по-алергенна храна следва да е преди следобяд, ако все пак има реакция -да можете да отреагирате.

Зеленчуци и плодове био може да имате със сигурност, ако ги отглеждате вие. И дори домашно гледаните изискват определено пръскане в определено време. Давайте това, което ядете вкъщи, сезонни плодове и зеленчуци.

На домата и краставицата например, не му е сега времето.

Ако вие не пазарувате за себе си био и нямате определени принципи, заради които да купувате био продукция, защо ще го правите сега?

# 56
  • Мнения: 758
Това е престилката
https://www.amazon.co.uk/Weaning-Bib-highchair-Waterproof-Resistant/dp/B07JHM9MBQ
Непромокаема е и спасява да не падат парчета между нея и стола.

За глутена и аз не помня нещо специално да съм гледала. То и на 6 месеца, освен някакъв обяд, колко други храненета да има, че да имате избор, кога да предлагате. Поне аз бая време предлагах само веднъж дневно и после рязко качих на 3-4 предлаганета, когато видях, че детето се оправя и има реален апетит да консумира храната, не само да плескоти.

# 57
  • Мнения: 245
Уаааууу тази престилка я поръчвам веднага! Мноого благодаря за инфото, момичета, на мен ми е второ дете, което предстои да захранвам, но нещата се забравят бързо..та в тази връзка и за яйцето ако споделите кога може...
Иначе ако знаех с предното че има такива престилки щях да си спестя доста труд и усилия..
Това е престилката
https://www.amazon.co.uk/Weaning-Bib-highchair-Waterproof-Resistant/dp/B07JHM9MBQ
Непромокаема е и спасява да не падат парчета между нея и стола.

За глутена и аз не помня нещо специално да съм гледала. То и на 6 месеца, освен някакъв обяд, колко други храненета да има, че да имате избор, кога да предлагате. Поне аз бая време предлагах само веднъж дневно и после рязко качих на 3-4 предлаганета, когато видях, че детето се оправя и има реален апетит да консумира храната, не само да плескоти.

# 58
  • Мнения: 7 776
След 6ти месец може цяло яйце. Вече си е ваш избор дали ще предлагате цяло през термична обработка в печиво или направо на омлет/бъркано/варено или отделно жълтък/белтък като следвате общопризнатата педиатрична схема у нас.

# 59
  • Мнения: 758
Аз първо пробвах сварен жълтък - пълен провал. Лепнеше й по устата, не й хареса на консистенция... После поправих положението с бананова палачинка (яйце, банан, овесени ядки). От тях опита по-солидно. 6 месец е била. Не съм делила белтъка от жълтъка. Също е яла и в супи, и в мъфини, но там количеството яйце е символично на общия фон и даже не го броя.

Общи условия

Активация на акаунт