Най-добра приятелка

  • 3 078
  • 29
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 31
Здравейте!

Искам да споделя нещо, което ме мъчи от едно известно време. Става въпрос за най-добрата ми приятелка от детинство.. по време на гимназията и дори на университета, никога не съм имала никакви съмнения спрямо нея.         
С течение на времето започнах да забелязвам, че се държи странно с мен - обиждаше ме, караше ме да се чувствам зле спрямо себе, с коментари от сорта “мале колко си надебеляла”, “как може да носиш такива обувки”, “как може да си толкова смешна”
Все едно се стреми да изпъкне пред мен, правила го е и пред други хора - нещо, което още повече ме вбесява. Много други приятели са ми казвали, че нейното държание не е ок.
Отдалечихме се, защото учих в Англия 1 година, през това време се чувахме понякога. Когато се върнах в БГ, започнахме да се виждаме и осъзнах, че си е все същата само дето коментарите и бяха по-хапливи (може би ми се струваше така, защото не бях в най-добра форма тогава, така да се каже). С триста зора ми сподели, че е започнала да се вижда с един мой бивш, но не било сериозно (вече са официално заедно). На мен не ми стана много приятно, но ако са щастливи - нямам против. По-лошото е, че когато аз излизах с него беше “най-грозния, тъп и смотан човек” според нейните думи..
Съзнателно се отдалечих от нея след това. Чувахме се само по празници. Тя имаше рожден ден тази седмица и като се чухме беше супер настоятелна да се видим, да си разкажем и т.н. Уговорихме някаква среща, но й казах, че трябва да потвърдим през идната седмица все пак.
Въпросът ми е - дали има смисъл изобщо? Чудя се, дали си заслужава да се обяснявам и да ми насажда някакви комплекси. Чак ми е странно.
Да, по принцип, хората се държат с теб както им позволиш и аз мога да не приемам коментарите й с обида, ами през едното влязло, през другото излязло..но да си губим времето по тоя начин?


Имали ли сте подобни ситуации?

Благодаря предварително за отговорите.

Sunnypom

# 1
  • София
  • Мнения: 1 445
По думите ти ми изглежда, че си прекалено добра и явно държиш на нея, но те съветвам да я разкараш от живота ти. Звучи ми като момиче с комплекси и явно като не си и направила забележка за тъпите коментари спрямо теб си мисли, че нямаш нищо против да те мачка. А това с бившия е голяма простотия, никога не бих се занимавала с бивш на близка приятелка. Поне при мен това е закон, не са свършили мъжете на тая земя, че да опра до такъв.

# 2
  • Мнения: 1 189
Ние с най-добрата ми приятелка се тровим перманентно и да ми каже, че обувките ми са много грозни или пък аз да и кажа, че прилича на палячо е най-нормалното нещо. Така, че за комплексите нищо не мога да кажа. Но за гаджето... на мен би ми станало тъпо. Не се е случвало никога и не знам как бих реагирала.

# 3
  • Сф
  • Мнения: 4 768
И на мен ми звучи като да избива комплекси на твой гръб, да изпъква и да е повече от теб. Това с бившите, на мен ми е все тая дали ще излиза с него или не. Ако мислиш да поддържаш в бъдеще отношения с нея- вижте се. Ако те натоварва и не ти е приятно- разкарай я, животът е твърде кратък да го хабим с неподходящи хора около нас

# 4
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Определено, " приятелката" има дефицити и проблеми. Стремежът и е да те уязви, за да паднеш до нейното ниво. Може би и връзката с бившия е умишлена. Нещастна е, въпреки поподшротето с критики и самочуствие.
Вбесява те, обижда и натоварва.За какво ти е подобен контакт? Дистанцирай се и прояви самоуважение.

Последна редакция: сб, 16 яну 2021, 16:29 от Viviana91

# 5
  • Мнения: 7 336
Не виждам защо се дразниш, че тя има връзка с твой бивш, нали е минало- заминало? Май това ти е проблемът, не какво ти е казала някога тя.

# 6
  • Мнения: 31
Нямам против да са заедно и съм го написала и по-горе. Просто се зачудих дали има смисъл да се поддържат такива отношения в името на “дългогодишното приятелство”. Ние така или иначе не сме толкова близки вече, покрай тази нейна настоятелност да се видим - ме хвана леко носталгията. Но реално ми се вижда безмислено.

# 7
  • Мнения: 2 039
Отношение и близко приятелство се поддържат само ако намираш в тях утеха и разтуха.Пиши я в графа "далечни познати" и не се натоварвай.

# 8
  • Мнения: 4 617
На твое място не бих се занимавала. Никаква приятелка не ти е. Приятелите не те мачкат, те трябва да те издигат когато си долу и да те карат да се чувстваш добре.

# 9
  • София
  • Мнения: 12 006
Щом ти е най-добра приятелка естествено, че ще ти каже колко си надебеляла или че не изглеждаш добре в еди си коя рокля и т.н. - да те лъже ли? Притеснителното е, че е тръгнала с човек, когото е намирала за тъп и грозен (че и твой бивш), едва ли се е разхубавил и поумнял за няколко години. Дори и да е така пак факта, че е бивш, за мен е пречка. Аз бих я попитала как така преди е бил смотаняк, а сега е супер за гадже.

# 10
  • Мнения: 19 976
Е, в какъв контекст ги казва тези подмятания. Ако е на шега или закачка, то се усеща. Ако ги пуска злобливичко между другото, е някаква лицемерка дето не ти е била никога приятелка, но ти така си си мислела. Има много такива псевдо приятели, въпросът е да ги надушиш овреме и да им биеш един хубав силен шут, докато не са ти се качили на главата.

# 11
  • Мнения: 12 810
Не виждам смисъл да излизаш  с човек, който те натоварва.
Едва ли се е преродила междувременно, докато не сте се виждали.
Сигурно иска да ти се похвали колко добре се справя, колко е готина, как хубаво си живеят  с бившия ти и че например чакат бебе.

Ти бившия не си го поробила за цял живот и много ясно, тя може да си се среща с когото си иска, но сякаш тя  търси реванш срещу  теб. И точно - избива си комплекси.

Аз не бих си причинила среща с човек, който даже преди време не се е държал добре с мен. Тук писаха, че тя може просто да е била искрена, а ти да си възприела негативно тази искреност. Даже и да е така, има значение само ти как се чувстваш с нея - а ти не се чуувстваш добре, нали?

# 12
  • София
  • Мнения: 24 839
Нямам против да са заедно и съм го написала и по-горе. Просто се зачудих дали има смисъл да се поддържат такива отношения в името на “дългогодишното приятелство”. Ние така или иначе не сме толкова близки вече, покрай тази нейна настоятелност да се видим - ме хвана леко носталгията. Но реално ми се вижда безмислено.

Ти знаеш как се чувстваш, когато контактуваш с нея и като махнеш носталгията, дали искаш да я чуваш и виждаш, или би се чувствала по- добре без нея в обкръжението си.
Колкото и да ни питаш нас, колкото и разкази да чуеш, никоя не може да ти влезе в обувките.

# 13
  • Мнения: 2 002
Мисля, че приятелката ти е комплексиран завистлив човек, който си е успокоявал комплексите на твой гръб. Била си малка, когато сте станали приятелки. Не си виждала какъв човек е. Сега вече я гледаш от позициията на възрастен.
   Сама прецени дали можеш да игнорираш завистливите й коментари. Помисли си дали ти дава това, от което имаш нужда: изслушване, приятно прекарване на свободно време ...
   Преди  време научих мъдро нещо: в живота си имаме хора за различни неща - с един ще ходим по магазини, на друг ще се оплакваме, с трети ще се шегуваме или ще получим добър съвет.
   Аз направих глупостта да очаквам ММ да бъде всичко това. (Трудно завързвам приятелства, не умея да ги поддържам.) И на него това, май, не му понесе.
   Та с този пример исках да кажа, ако тя ти дава нещо полезно - поддържай връзка ( но внимавай какво й споделяш).

# 14
  • Мнения: 24
Носталгията по дългогодишното приятелство винаги ще я има..или поне ще се появява от време на време...съдя от личен опит. За съжаление понякога пътищата ни с някои хора просто се разделят, гледните ни точки се разминават...Нещата не са както преди и вероятно никога няма да бъдат. Когато някой те кара да се чувстваш зле и то  човек, който определяш като "най-добра приятелка", по-добре е да го загърбиш и да не се затормозяваш излишно. Вярно спомените не можем да изтрием, но трябва да оставим миналото и да гледаме напред, колкото и да е трудно. Това с обидите и с гаджето е просто абсурдно и не подлежи на коментар. Не е постъпка на приятел. И определено има огромна разлика между приятелски подмятания с шеговит тон, и умишлено насочени коментари очевидно, каращите да се чувстваш зле. Не знам дали го прави съзнателно или несъзнателно, но просто е недопустимо. Очевидно приятелството ви е съсипано, подобно нещо не може да се възстанови. Ако се опитвате просто да поддържате някакъв контакт, се замисли има ли смисъл при положение, че едва и вече ще я почувстваш като приятелка ? Но постъпи така, както го чувстваш отвътре... На сила няма да стане. Ако не искаш да се виждате и не ти е ок, просто не го прави.

# 15
  • Мнения: 5 832
А да ви питам тези широкоскроените - като се видите с някоя приятелка, която е с ваш бивш, коментирате ли го? Защото аз с най-добрата приятелка обсъждам всичко - от работата, през покупки, че до мъжете до нас. Малко тъпичко да ми говори за някой, с когото съм била. И не защото ще ревнувам, извратено ще ми е някак. Толкова ли пък нямаше други мъже, че баш на бившия на най-добрата си приятелка е налетяла? Случайност? Не мисля.

# 16
  • Мнения: 2 375
Тази наистина ли ти е приятелка? С такива "приятели", враговете ще са ти по-близки.

# 17
  • Мнения: 3 251
Няма нищо лошо да попиташ дали се държи добре с нея и дали е щастлива.
И да се постегне авторката по отношение на фигура и облекло. Явно има нужда.
Сега и го е казала приятелка, утре ще е някой друг.
А бившият ли те заряза?

# 18
  • София
  • Мнения: 62 595
Ключът се казва ревност. Заради мъж е цялата работа. Останалото е подробност.

# 19
  • Мнения: 31
Не е заради мъжа, просто представям цялостната ситуация - нямаше как да не го спомена.
Аз го зарязах, но това отдавна няма никакво значение. Сега като прочетох един от постовете -  може би наистина трябва да обърна повече внимание на фигурата и стила си, може пък да изгладим отношенията с приятелката 😄

Последна редакция: нд, 17 яну 2021, 20:57 от Sunnypom

# 20
  • Мнения: 2 002
И каква приятелка ще е това, ако при твои проблеми с тегло, стил те обижда?
  Обърни внимание на теглото си за да си здрава. За собствено самочувствие. И ако ти е истинска приятелка, ще ах-не и ще ти се зарадва.
  Правиш нещата заради себе си.
  И ако на нея нещо не й харесва, можеш да й кажеш, че си си добре и така.

# 21
  • София
  • Мнения: 24 839
Имам няколко приятелки- по-малко от пръстите на едната ръка.
Другите са добри познати.
От приятелките си очаквам истината, колкото и нелицеприятна да е.

Когато се бях освинила, качила за 8 месеца 13 килограма, през ум не ми мина да се сърдя, че го забелязаха и ме подгониха да се взема в ръце.
И че не спряха да ме притискат, докато не си влязох в нормата.

Разбира се, така постъпиха, защото честно им казах, че ми тежат килата и искам да ги махна.
Ако им бях казала, че така се харесвам, щяха да го приемат и да престанат да му обръщат внимание.

# 22
  • Мнения: 22 867
Както казват: "Господи, пази ме от приятелите, от враговете сам ще се пазя."
Sunnypom, щом си пуснала темата явно сама усещаш, че нещо не е наред с приятелството ви. Както някой написа, няма как да ти влезем в обувките, не познаваме нито една от вас. Щом не се чувстваш добре с такава приятелка, то е ясно - разприятеляваш я. Аз също имам малко приятелки, подхвърляме си какво ли не, но и през ум не ми е минало да се обиждам или засягам. Просто е на шега, понякога и истини така се казват, но никога с лош умисъл или някаква злоба, завист и подобни, които да те засегнат. Не разбирам защо заради нея ще си оправяш килограми, стил и какво там беше. Това се прави заради самия себе си, за да се чувстваш ти добре. Човек трябва да има една здравословна способност или мярка за пренебрегване на чуждото мнение, т.е. да не е  толкова зависим от чуждото одобрение. Пишеш, че не е заради мъжа, но ми се струва, че не е съвсем така. Ще ги виждаш двамата, ще знаеш, че е с нея, не мисля, че е много приятно, дори и ти да си го зарязала. А не виждам как би могла да го игнорираш, той ще е там, между/с вас двете. Но ти си решаваш, ако няма неща, което да те дразнят, продължавате да си дружите, но има ли, няма как да вирее приятелство между вас.

# 23
  • Мнения: 5 832
Аз бих я отсвирила само заради факта, че се е замесила с мой бивш. И не от ревност, някак ми е гнусно връткането на мъже между приятелки, говори ми и за липса на скрупули, утре може да хвърли око и на настоящия ми приятел.

# 24
  • Мнения: 11 657
Откъсни се от такава "приятелка". Очевидно винаги е била доста посредствена на фона на това, което си ти. Усеща го и се мъчи да те смачка, най-добре да има и публика, че белким "блесне".
Смятам, че бившият просто "не играе", но го спомена за по-пълна картинка.
Аз не бих се срещала с нея. Това не е приятел.

# 25
  • Мнения: 1 754
Аз също бих приключила това "приятелство". Причината е, това, че дамата си позволява да ви обижда и да "хапе", което очевидно не е форма на общуване помежду ви, тип шега. За мен, едно хубаво приятелство, трябва да носи спокойно общуване и след среща двете страни да се чувстват приятно.
Аз нямам приятелки, опитвала съм неведнъж, но при мен, в един момент или стават много настоятелни да ми обясняват как трябва да живея или като твоето приятелче, правят заядливи коментари, за да изпъкват в собствените си очи. Затова поддържам отношения, тип добри познати и не давам прекалено лична информация за себе си. Мъчно ми е, че нямам близка приятелка, но това е!
Що се отнася да бившето ти гадже, не мога да бъда крайна. Явно преди то е намирала за тъп, но е възможно впоследствие са го опознала и да й е допаднал. Не изключвам вариант и преди да й е харесал и да го е плюла, за да те настрои срещу него и да се разделите.

# 26
  • Мнения: 3 318
За мен приятелката ти просто завижда за всичко, включително ти е завиждала за гаджето и докато си била с него. За това ти е говорила така за него и сега си го е хванала.
Едно е да й каже когато са сами "Миче, качила си някое кило, не е здравословно, вземи се малко в ръце", друго е когато го казва пред други хора. Тогава е цел унижение.
В твоите очи може да не виждаш за какво да ти завижда човек, но в нейните да не е точно така Simple Smile

# 27
  • Мнения: 10 858
Малко късно се включвам по темата, но съм имала такава „приятелка”. Беше намесена и още една „приятелка”, и мъж. Дълга и сложна история е, но изводът е, че това момиче беше всичко друго, но не и приятел. И аз съм чувала откровения от типа колко са ти грозни обувките, скрити зад приятелска загриженост, но поднесено с цел да те унижи и да те изложи пред околните. От позицията на времето определно мога да кажа, че тоаа си беше чиста злоба и подмолно отношение. Чак ме хваща яд как съм търпяла, но поне бързо прогледнах и я разкарах от раз. Съветвам те да направиш същото. А това, дето бившия е бил грозен и тъп, пък сега са заедно си е баш приказката „гроздето е кисело”.

# 28
  • Мнения: 12 810
Болезнено е да си привързан към някого и да го обичаш, имам предвид приятелка, а тя да се изявява било като енергиен вампир, било да те ползва за боксова круша. Това не е добър човек и не си заслужава.

# 29
  • Мнения: 17 407
А да ви питам тези широкоскроените - като се видите с някоя приятелка, която е с ваш бивш, коментирате ли го? Защото аз с най-добрата приятелка обсъждам всичко - от работата, през покупки, че до мъжете до нас. Малко тъпичко да ми говори за някой, с когото съм била. И не защото ще ревнувам, извратено ще ми е някак. Толкова ли пък нямаше други мъже, че баш на бившия на най-добрата си приятелка е налетяла? Случайност? Не мисля.

Ама преживявайте ги тез бивши, иначе какви бивши са.
Аз от приятелки всичко очаквам, тоест - нямам очаквания. Както се казва, човек има близки и приятели 😏

Общи условия

Активация на акаунт