Най-добра приятелка

  • 3 077
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 31
Здравейте!

Искам да споделя нещо, което ме мъчи от едно известно време. Става въпрос за най-добрата ми приятелка от детинство.. по време на гимназията и дори на университета, никога не съм имала никакви съмнения спрямо нея.         
С течение на времето започнах да забелязвам, че се държи странно с мен - обиждаше ме, караше ме да се чувствам зле спрямо себе, с коментари от сорта “мале колко си надебеляла”, “как може да носиш такива обувки”, “как може да си толкова смешна”
Все едно се стреми да изпъкне пред мен, правила го е и пред други хора - нещо, което още повече ме вбесява. Много други приятели са ми казвали, че нейното държание не е ок.
Отдалечихме се, защото учих в Англия 1 година, през това време се чувахме понякога. Когато се върнах в БГ, започнахме да се виждаме и осъзнах, че си е все същата само дето коментарите и бяха по-хапливи (може би ми се струваше така, защото не бях в най-добра форма тогава, така да се каже). С триста зора ми сподели, че е започнала да се вижда с един мой бивш, но не било сериозно (вече са официално заедно). На мен не ми стана много приятно, но ако са щастливи - нямам против. По-лошото е, че когато аз излизах с него беше “най-грозния, тъп и смотан човек” според нейните думи..
Съзнателно се отдалечих от нея след това. Чувахме се само по празници. Тя имаше рожден ден тази седмица и като се чухме беше супер настоятелна да се видим, да си разкажем и т.н. Уговорихме някаква среща, но й казах, че трябва да потвърдим през идната седмица все пак.
Въпросът ми е - дали има смисъл изобщо? Чудя се, дали си заслужава да се обяснявам и да ми насажда някакви комплекси. Чак ми е странно.
Да, по принцип, хората се държат с теб както им позволиш и аз мога да не приемам коментарите й с обида, ами през едното влязло, през другото излязло..но да си губим времето по тоя начин?


Имали ли сте подобни ситуации?

Благодаря предварително за отговорите.

Sunnypom

# 1
  • София
  • Мнения: 1 445
По думите ти ми изглежда, че си прекалено добра и явно държиш на нея, но те съветвам да я разкараш от живота ти. Звучи ми като момиче с комплекси и явно като не си и направила забележка за тъпите коментари спрямо теб си мисли, че нямаш нищо против да те мачка. А това с бившия е голяма простотия, никога не бих се занимавала с бивш на близка приятелка. Поне при мен това е закон, не са свършили мъжете на тая земя, че да опра до такъв.

# 2
  • Мнения: 1 189
Ние с най-добрата ми приятелка се тровим перманентно и да ми каже, че обувките ми са много грозни или пък аз да и кажа, че прилича на палячо е най-нормалното нещо. Така, че за комплексите нищо не мога да кажа. Но за гаджето... на мен би ми станало тъпо. Не се е случвало никога и не знам как бих реагирала.

# 3
  • Сф
  • Мнения: 4 765
И на мен ми звучи като да избива комплекси на твой гръб, да изпъква и да е повече от теб. Това с бившите, на мен ми е все тая дали ще излиза с него или не. Ако мислиш да поддържаш в бъдеще отношения с нея- вижте се. Ако те натоварва и не ти е приятно- разкарай я, животът е твърде кратък да го хабим с неподходящи хора около нас

# 4
  • Варна
  • Мнения: 14 541
Определено, " приятелката" има дефицити и проблеми. Стремежът и е да те уязви, за да паднеш до нейното ниво. Може би и връзката с бившия е умишлена. Нещастна е, въпреки поподшротето с критики и самочуствие.
Вбесява те, обижда и натоварва.За какво ти е подобен контакт? Дистанцирай се и прояви самоуважение.

Последна редакция: сб, 16 яну 2021, 16:29 от Viviana91

# 5
  • Мнения: 7 263
Не виждам защо се дразниш, че тя има връзка с твой бивш, нали е минало- заминало? Май това ти е проблемът, не какво ти е казала някога тя.

# 6
  • Мнения: 31
Нямам против да са заедно и съм го написала и по-горе. Просто се зачудих дали има смисъл да се поддържат такива отношения в името на “дългогодишното приятелство”. Ние така или иначе не сме толкова близки вече, покрай тази нейна настоятелност да се видим - ме хвана леко носталгията. Но реално ми се вижда безмислено.

# 7
  • Мнения: 2 039
Отношение и близко приятелство се поддържат само ако намираш в тях утеха и разтуха.Пиши я в графа "далечни познати" и не се натоварвай.

# 8
  • Мнения: 4 611
На твое място не бих се занимавала. Никаква приятелка не ти е. Приятелите не те мачкат, те трябва да те издигат когато си долу и да те карат да се чувстваш добре.

# 9
  • София
  • Мнения: 12 006
Щом ти е най-добра приятелка естествено, че ще ти каже колко си надебеляла или че не изглеждаш добре в еди си коя рокля и т.н. - да те лъже ли? Притеснителното е, че е тръгнала с човек, когото е намирала за тъп и грозен (че и твой бивш), едва ли се е разхубавил и поумнял за няколко години. Дори и да е така пак факта, че е бивш, за мен е пречка. Аз бих я попитала как така преди е бил смотаняк, а сега е супер за гадже.

# 10
  • Мнения: 19 848
Е, в какъв контекст ги казва тези подмятания. Ако е на шега или закачка, то се усеща. Ако ги пуска злобливичко между другото, е някаква лицемерка дето не ти е била никога приятелка, но ти така си си мислела. Има много такива псевдо приятели, въпросът е да ги надушиш овреме и да им биеш един хубав силен шут, докато не са ти се качили на главата.

# 11
  • Мнения: 12 770
Не виждам смисъл да излизаш  с човек, който те натоварва.
Едва ли се е преродила междувременно, докато не сте се виждали.
Сигурно иска да ти се похвали колко добре се справя, колко е готина, как хубаво си живеят  с бившия ти и че например чакат бебе.

Ти бившия не си го поробила за цял живот и много ясно, тя може да си се среща с когото си иска, но сякаш тя  търси реванш срещу  теб. И точно - избива си комплекси.

Аз не бих си причинила среща с човек, който даже преди време не се е държал добре с мен. Тук писаха, че тя може просто да е била искрена, а ти да си възприела негативно тази искреност. Даже и да е така, има значение само ти как се чувстваш с нея - а ти не се чуувстваш добре, нали?

# 12
  • София
  • Мнения: 24 839
Нямам против да са заедно и съм го написала и по-горе. Просто се зачудих дали има смисъл да се поддържат такива отношения в името на “дългогодишното приятелство”. Ние така или иначе не сме толкова близки вече, покрай тази нейна настоятелност да се видим - ме хвана леко носталгията. Но реално ми се вижда безмислено.

Ти знаеш как се чувстваш, когато контактуваш с нея и като махнеш носталгията, дали искаш да я чуваш и виждаш, или би се чувствала по- добре без нея в обкръжението си.
Колкото и да ни питаш нас, колкото и разкази да чуеш, никоя не може да ти влезе в обувките.

# 13
  • Мнения: 1 999
Мисля, че приятелката ти е комплексиран завистлив човек, който си е успокоявал комплексите на твой гръб. Била си малка, когато сте станали приятелки. Не си виждала какъв човек е. Сега вече я гледаш от позициията на възрастен.
   Сама прецени дали можеш да игнорираш завистливите й коментари. Помисли си дали ти дава това, от което имаш нужда: изслушване, приятно прекарване на свободно време ...
   Преди  време научих мъдро нещо: в живота си имаме хора за различни неща - с един ще ходим по магазини, на друг ще се оплакваме, с трети ще се шегуваме или ще получим добър съвет.
   Аз направих глупостта да очаквам ММ да бъде всичко това. (Трудно завързвам приятелства, не умея да ги поддържам.) И на него това, май, не му понесе.
   Та с този пример исках да кажа, ако тя ти дава нещо полезно - поддържай връзка ( но внимавай какво й споделяш).

# 14
  • Мнения: 24
Носталгията по дългогодишното приятелство винаги ще я има..или поне ще се появява от време на време...съдя от личен опит. За съжаление понякога пътищата ни с някои хора просто се разделят, гледните ни точки се разминават...Нещата не са както преди и вероятно никога няма да бъдат. Когато някой те кара да се чувстваш зле и то  човек, който определяш като "най-добра приятелка", по-добре е да го загърбиш и да не се затормозяваш излишно. Вярно спомените не можем да изтрием, но трябва да оставим миналото и да гледаме напред, колкото и да е трудно. Това с обидите и с гаджето е просто абсурдно и не подлежи на коментар. Не е постъпка на приятел. И определено има огромна разлика между приятелски подмятания с шеговит тон, и умишлено насочени коментари очевидно, каращите да се чувстваш зле. Не знам дали го прави съзнателно или несъзнателно, но просто е недопустимо. Очевидно приятелството ви е съсипано, подобно нещо не може да се възстанови. Ако се опитвате просто да поддържате някакъв контакт, се замисли има ли смисъл при положение, че едва и вече ще я почувстваш като приятелка ? Но постъпи така, както го чувстваш отвътре... На сила няма да стане. Ако не искаш да се виждате и не ти е ок, просто не го прави.

Общи условия

Активация на акаунт