Да преправим старите мебели с любов - тема 37

  • 85 596
  • 923
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 54 304
Pisa, браво!
Много красиво!

vnd, защо ти е тъмно/черно?
Всяка прашинка ще личи и става мрачно в стаята.

# 241
  • Мнения: 1 231
Това второто си е боя. С нея боядисах мебелите в детската

# 242
  • София
  • Мнения: 3 669
Стаята е със светли стени и тъмни мебели в цвят венге- не харесвам светлите мебели на светли стени....въпрос на вкус, нали
Второто е боя, така ли- пише емайл лак?
От първото съм взела Венге, но не е точно това ,а няма по тъмно
Мога ли вътре да сложа малко от второто и да ги объркам?

# 243
  • Под сянката на разлистените кактуси
  • Мнения: 1 410
Стаята е със светли стени и тъмни мебели в цвят венге- не харесвам светлите мебели на светли стени....въпрос на вкус, нали
Второто е боя, така ли- пише емайл лак?
От първото съм взела Венге, но не е точно това ,а няма по тъмно
Мога ли вътре да сложа малко от второто и да ги объркам?

Не съм специалист, но и двете са на водна основа, би трябвало да може. Защо не пробваш с малко количество и виж какво ще стане

# 244
  • Мнения: 9 753
Пробвай на някаква излишна летвичка като ориентир. Няма да е същото, защото дървесината ще е различна, но ще добиеш някаква представа.

# 245
  • Мнения: 1 231
Пише емайллак, като го нанесох, абсолютно ми бие на блажна боя, ама не мирише толкова много. И първо хубаво трябва да изжулите, може би и грунд да сложите, че иначе като изсъхне си го махам като силикон.
И да добавя - валяка да е от рошавите, като болана.

Последна редакция: пт, 14 май 2021, 23:56 от Pisa

# 246
  • Мнения: 493
Здравейте!
Имам желание да "реставрирам" едно старо бюро, така че да може да се ползва. Нямам понятие от тези неща обаче. Едва ли ще се спрвя сама, но ми е интересно какво се прави. Дървено е, доста е прашасало. Дали е противопоказно да се измие с вода на първо време? Също така се лющи. Мислех за водоструйка, но ще го излющя съвсем. После вероятно трябва да се мине с шкурка, но не ми се иска да се маха ицяло излющения слой,  по-скоро да остане,но пък няма да стане равна повърхност. Или пък ще стане? И после какво се прави? Не ми се ще лак ... дали ще е достатъчно да се омасли? Ако знаете също кой в София може да свърши тая работа вместо мен, ще съм ви благодарна.

# 247
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Здравейте!
Имам желание да "реставрирам" едно старо бюро, така че да може да се ползва. Нямам понятие от тези неща обаче. Едва ли ще се спрвя сама, но ми е интересно какво се прави. Дървено е, доста е прашасало. Дали е противопоказно да се измие с вода на първо време? Също така се лющи. Мислех за водоструйка, но ще го излющя съвсем. После вероятно трябва да се мине с шкурка, но не ми се иска да се маха ицяло излющения слой,  по-скоро да остане,но пък няма да стане равна повърхност. Или пък ще стане? И после какво се прави? Не ми се ще лак ... дали ще е достатъчно да се омасли? Ако знаете също кой в София може да свърши тая работа вместо мен, ще съм ви благодарна.

Първо се прави снимка и се показва в темата Laughing

# 248
  • Мнения: 493
Здравейте!
Имам желание да "реставрирам" едно старо бюро, така че да може да се ползва. Нямам понятие от тези неща обаче. Едва ли ще се спрвя сама, но ми е интересно какво се прави. Дървено е, доста е прашасало. Дали е противопоказно да се измие с вода на първо време? Също така се лющи. Мислех за водоструйка, но ще го излющя съвсем. После вероятно трябва да се мине с шкурка, но не ми се иска да се маха ицяло излющения слой,  по-скоро да остане,но пък няма да стане равна повърхност. Или пък ще стане? И после какво се прави? Не ми се ще лак ... дали ще е достатъчно да се омасли? Ако знаете също кой в София може да свърши тая работа вместо мен, ще съм ви благодарна.

Първо се прави снимка и се показва в темата Laughing
Оххх Simple Smile Значи, благоверният не ще да ми помогне да го изровим от един таван, камоли да го донеса вкъщи, ако нямам ясен план какво ще го правя Simple Smile Добера ли се до него, веднага ще го представя на драгите зрители, ама има условия то, не е просто така Simple Smile

# 249
  • Мнения: 22 867
Ако е дървено, не пречи да се измие, при положение, че е много мръсно, да се изсуши и после шкуренето, според мен, е неизбежно. При хубав дървен материал не пречи да се омасли след като старателно е изшкурено. Може и да се боядиса, лакира, варианти различни. А снимката дава възможност да реши човек как евентуално би могло да бъде обработено.

# 250
  • Мнения: 9 753
Щом е дървено - няма никакъв проблем да го измиеш направо в банята. Аз мих стари кухненски ПДЧ шкафове със слушалката в банята, при това с доста гореща вода, търках с гъба с препарат и малко доместос, да отмия наслояваните с десетилетия мазнини по горната част (тавана на шкафчетата). След това ги подпрях леко на стената да се отцедят малко и ги изнесох на балкон да съхнат, като сложих под тях паркетини, че те си нямат крачета. След седмица вече се заех с преобразяването им.
Дървен шкаф като го измиеш хубаво от прах и мърсотия, го оставяш за изсъхне хубаво, зависи от времето, ама няколко дни за всеки случай. След това обработка - стъргане на боята с шпакла или шкурене, може да се наложи запълване с кит на леки вдлъбнатини. След това, както ти казаха - боядисване, омасляване, апликации ... само въображението може да те спре.

# 251
  • Мнения: 10 347
А омасляването се прави само, ако няма лак ли? Сега, като прочетох за бюро, да се похваля и аз с едно бюро, което е на стотина години, било е на дядото на баща ми (бях писала за него в друга тема). Поне, откакто аз се помня (доста години), това бюро се използва - преди беше на баща ми, сега е мое. От масивно дърво е и е в тъмен кафяв цвят. Явно е байцвано, защото на една вътрешна преграда има дълбока драскотина, която е в светъл цвят. Бих искала да го почистя и освежа - никога не съм омасляваща мебел и не зная дали ще му дойде добре да се омасли. Какво бихте ме посъветвали?

# 252
  • Варна
  • Мнения: 4 057
А омасляването се прави само, ако няма лак ли? Сега, като прочетох за бюро, да се похваля и аз с едно бюро, което е на стотина години, било е на дядото на баща ми (бях писала за него в друга тема). Поне, откакто аз се помня (доста години), това бюро се използва - преди беше на баща ми, сега е мое. От масивно дърво е и е в тъмен кафяв цвят. Явно е байцвано, защото на една вътрешна преграда има дълбока драскотина, която е в светъл цвят. Бих искала да го почистя и освежа - никога не съм омасляваща мебел и не зная дали ще му дойде добре да се омасли. Какво бихте ме посъветвали?
Маслото попива в дървото, но само ако няма лак, той му пречи да проникне.

# 253
  • Мнения: 22 867
Без да съм сигурна, но, като четох Poni69, ми се завъртя в главата, че байцвано дърво не може да се омасли. Но може да бъркам, ако някой се сеща или знае, ще помоля да напише.

# 254
  • Мнения: 493
Аз не разбирам хич от материята, но съм останала с впечатление, че байцът не запечатва дървото, както лака, и следователно маслото би могло да попие. Друг е въпросът, че ще промени цвета, който е постигнат с нанасянето на байц. Но може би, ако става въпрос за тъмен байц, няма да се отрази толкова.

Последна редакция: ср, 19 май 2021, 13:12 от EdeIweiss

Общи условия

Активация на акаунт