Да преправим старите мебели с любов - тема 37

  • 86 914
  • 923
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 493
Аз съм с питане относно претапициране на диван. Ако някой е доволен от фирма, работеща в София, моля да сподели. Загледах вариант и за изработка на калъфи. Тази услуга е нова за мен и всякаква информация ще ми бъде полезна - от разни "технически" подробности, до контакти на добри фирми.

# 391
  • Перник
  • Мнения: 4 869
И аз с въпрос Simple Smile искам да обновя/освежа/изсветля малко цвета на такъв гардероб и прилежащата към него спалня Снимката е произволна от нета, просто за илюстрация. Моят не е надран Simple Smile Използва се и в момента, последно е лакиран преди поне 15 години, но лакът си е ОК, като изключим това, че преди да се нанесе мебелите не са почистени, натекъл е на места...Колебая се между масло и лак. Очаквам идеи Simple Smile

# 392
  • Мнения: 964
Какви идеи очакваш за масло и лак?Просто избираш едно от двете.

# 393
  • Мнения: 1 657
Този тип мебели са с много здрав лак. Опитвала съм да шкуря неуспешно.
Трудно ще е за масло, освен ако нямате някакви супер шлифовъчни машини за да изчистите всичко от фурнира. Ако не е добре шлайфано и ако не е премахнат целия лак, то с омасляване ще стане на петна.

# 394
  • Перник
  • Мнения: 4 869
Този тип мебели са с много здрав лак. Опитвала съм да шкуря неуспешно.
Трудно ще е за масло, освен ако нямате някакви супер шлифовъчни машини за да изчистите всичко от фурнира. Ако не е добре шлайфано и ако не е премахнат целия лак, то с омасляване ще стане на петна.

Точно това ме притеснява. Щом за толкова години няма и милиметър обелен лак, аз едва ли ще успея да го сваля напълно, без да повредя фурнира. А колко време би отнело...не ми се мисли Confused Явно ще лакираме.

# 395
  • Мнения: 79
И аз с въпрос Simple Smile искам да обновя/освежа/изсветля малко цвета на такъв гардероб и прилежащата към него спалня Снимката е произволна от нета, просто за илюстрация. Моят не е надран Simple Smile Използва се и в момента, последно е лакиран преди поне 15 години, но лакът си е ОК, като изключим това, че преди да се нанесе мебелите не са почистени, натекъл е на места...Колебая се между масло и лак. Очаквам идеи Simple Smile
Минете с грунд, за да подготвите боята лесно да се захване и боядисайте с акрилна боя. Успех.

(тук е след първата ръка много светло сиво на витекс)

Последна редакция: чт, 01 юли 2021, 10:11 от Bloomcanvas

# 396
  • Мнения: 1 484
Грунда на коя фирма е???? Боята е разбрах е на витекс, ако може малко инфо за марките на боите. Благодаря предварително

# 397
  • Мнения: 79
Грунда на коя фирма е???? Боята е разбрах е на витекс, ако може малко инфо за марките на боите. Благодаря предварително
Грундът, който аз ползвах също бе на Витекс, като имат отново няколко вида грунд в зависимост от нуждата и повърхността ви. В магазина най-добре да се говори със специалист Simple Smile

# 398
  • Мнения: 296
Здравейте, търся някой с опит в реновирането на врати. Започвам основен ремонт в жилище старо строителство. Вратите са напълно здрави, заедно с касите към тях, а размерите им са непопулярни сред съвременните предложения. Според предишния собственик покритието им е буков шперплат, понастоящем са боядисани с блажна боя. Предвидено е да се свали напълно съществуващата боя, но не мога да се ориентирам с какво да се обработят после, за да няма ярък/лъскав блясък, приемлив вариант ми е сатенен блясък, матово покритие и такова без блясък също. Не харесвам тебеширените истории.

# 399
  • Мнения: 964
Има много голяма вероятност да протриете фурнира на шперплата докато сваляте боята.Обикновено рамката на вратата е от друга масивна дървесина(иглолистна) и ще има разлика в цвета,ако изобщо успеете да изчистите боята.Съществуват и други бои освен тебеширената.

# 400
  • Мнения: 175
Не може ли боята да се свали с химия вместо шкурка?

# 401
  • Мнения: 802
Здравейте!
Моето питане не е точно относно стара мебел, но след ремонт на кухнята ни остана едно много хубаво парче плот, след като изрязаха мивката, с леко заоблена форма и с размери около 56/45. Много ми заприлича на потенциална малка масичка. Плотът е от дърво и е масивен. Трябва да се кантира и да му се сложат крачета. Някой да е правил нещо такова?

# 402
  • Мнения: 9 936
Аз правих преди много години упражнението със сваляне с "химия" на слоеве блажна боя от дограма, при това доста прозорци бяха - 4-крилен, 3-крилен висок (и с горни прозорци) и 2-крилен висок (пак с горни прозорци), Двукатни, за разкош. Беше кошмар. Не знам сега какви са съвременните "химии", но едновремешната беше със сода каустик. Трябва изключително внимание и много търпение. Не става с едно намазване, трябва няколко. По ръбовете (странично) е особено трудно. Не може да си гарантираш, че всичко ще се махне, може да останат петна, които са запълнили леки неравности в повърхността и няма изчегъртване. Laughing Трябва и да се свалят от пантите и да се сложат на някаква маса, защото иначе  не е удобно за работа. Наоколо трябва да е празно, най-добре навън да се прави.

По-скоро с пистолет с горещ въздух е добре да се прави, пак на открито и въпреки това пак с маска, да не се вдишват частиците. След сваляне на основните слоеве боя минаването с шлайф е задължително за изглаждане. След това може да се мине с някакъв грунд и да се боядиса с акрилна боя сатен или мат, има по магазините всякакви варианти. Хубаво е да се заложи на качествена изпитана боя, не на най-евтината.

П.С. Познати си взеха майстор да им свали боята от двукатна дограма (с горни прозорци) на 3-стаен апартамент. 3 седмици целодневно отне това упражнение горещият въздух плюс шлайфането и изправенето на изметнатите части. И пак си има доста бели петна от пропила боя. Те оставиха дограмата в този вид, харесват я така, но на мен не ми е ОК.

# 403
  • Мнения: 1 657
А защо въобще ще сваляте боята от тези врати? Заглажда се с шкурка, дефектите се запълват с кит и се боядисва с нова боя.

# 404
  • Мнения: 41 845
Здравейте!
Моето питане не е точно относно стара мебел, но след ремонт на кухнята ни остана едно много хубаво парче плот, след като изрязаха мивката, с леко заоблена форма и с размери около 56/45. Много ми заприлича на потенциална малка масичка. Плотът е от дърво и е масивен. Трябва да се кантира и да му се сложат крачета. Някой да е правил нещо такова?

А защо ще кантираш масив???
А крака се продават каквито искаш.
https://bazar.bg/obiava-27205070/metalni-kraka-za-mebeli-tip-fiba-hairpin-legs
https://bauhaus.bg/komplekt-mebelni-kraka-element-system/p/29426
https://mr-bricolage.bg/krak-f-mm-saten/p/988712
https://www.arka.bg/productbg/207


Аз съм правила ремонт на стара кухня, боядисана с блажна боя (преди 40 години някъде беше). Ми махнахме боята с препарат, изобщо не беше тегаво - мажеш, чакаш малко, става на мехури, обираш с шпаклата. И после шлайфане с шлайфмашинка.  Станаха модерни дървени мебели.

Общи условия

Активация на акаунт