Пълнени чушки "като на баба"

  • 4 821
  • 62
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 1 951
У нас не се слага джоджен на пълнените чушки - само чубрица и магданоз. Запържвам лука и ориза, слагам понякога морков, домат, също в соса добавям домати. След като изключа котлона добавям каймата. Режа връхчето на всяка пиперка, пълня и най-отгоре бодвам в брашно - да се запечата плънката и да не изпадва. Заливам с яйце и кисело мляко...

# 16
  • Мнения: 216
Сосът за чушките се прави с препечено брашно. Слага се малко мазнина в тигана да загрее, добавя се препеченото брашно, разбърква се и се налива водата, в която са печени чушките. Ако не е достатъчно количество, се добавя предварително кипнала вода. Сосът се вари до желаната гъстота. Подправя се със сол и чер пипер, като поизстине се застройва с яйце и кисело мляко.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Така правя соса за зелевите сарми - чудесен става, но за чушки не съм пробвала - ще се пробва като дойде сезона, благодаря Simple Smile

# 18
  • Мнения: 18 542
Забравих да кажа ,че лукът също влияе на вкуса, продава се сочен , почти воден, а аз работя с домашен, сух, сорт Пловдив беше, български.Миналата година беше малко, купувам  за готвене  и пазя за чушки домашния лук.Винаги имам по много, предната година издържа до нов, но 2020 си беше отвсякъде лоша.
Сетих се ,че съседка  искаше от моя, че купения   и разваля вкуса.Има нещо и в това.
Та вярно  е, дето се писа ,че трябва Веф, кърпа  и престилка на баба да стане вкуса като нейния.
Времето е друго, на купени неща.

# 19
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 321
Пиша подробно, защото това е една от манджите, които съм довела до съвършенство.

За да стигне точно плънката, на всяка чушка (средна) с полага по една пълна супена лъжица ориз. Количеството варира спрямо големината на чушката. Сипвате ориза в съд, за да се съобрази количеството на течността после (на една част ориз се полагат две части вода или бульон, другото оризът ще си го вземе от чушките).

Предварително си подготвяте подправките (сол, червен пипер, пушен червен пипер - една идея, целина, черен пипер, кимион, чубрица, сминдух, мащерка, джоджен) и размита с вода или бульон кайма. Задушават се моркови и лук (по желание може да се добави и праз и чесън в началото или сух чесън с подправките). Оризът е измит и отцеден и се запържва до прозрачност при зеленчуците. Идва моментът на подправките. Обръщат се няколко пъти в съда, за да освободят аромата си, след това се сипва разтворената кайма и останалата течност. Сега е моментът да се добави и доматът. Плънката абсорбира течността и се отстранява от котлона. Чушките се пълнят и се нареждат в тава. Не ги дупча. Всяка се полива със струйка олио и се напудрят леко с брашно. На дъното на тавата се слага един пръст вода. Заминават във фурната. Фурната е на 180 градуса с горно и долно нагряване. След като горната част е изпечена, се обръщат внимателно с помощта на шпатула и вилица или друго подръчно средство, но внимавайте да не се разпаднат. Ако са останали на мазнина, може да се добави още вода, но много малко, защото чушките вече са достигнаи готовност и целта е да се запекат само отгоре. Можете да има дадете жега, но ги наблюдавайте.

Успех и да ме споменавате с добро!

# 20
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Абе не знам какви са били "на баба чушките", ама като гледам всяка баба си е имала нейната си рецепта. Нормално - по вкусу и цвету товарищи нету.
Важното е да си намерм нашия вкус - сухи или със сос, с чубрица или джоден - всички можем да се обединим около идеята, че пълнените пиперки/чушки са едно от най-великите творения на Българската кухня.

# 21
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 867
Чушките на баба не ме впечатяват, защото могат само да дишат прахта на чушките на мама. Най-вкусните пълнени чушки на света! Съгласявам се, че подправките са най-важни - тя слага в плънката мащерка. Невероятен аромат и вкус!

# 22
  • Мнения: 8 939
Наскоро гледах пълнените чушки на Звездев. Изглеждат точно като на баба. Ако искате ти вижте.

# 23
  • Мнения: 1 000
Олио,лук,моркови, каймата и подправки по избор ( може и настърган домат). Аз слагам винаги чубрица. Запържвам ги.Завирам 3 чаши вода с малко олио и сол, после прибавям ориза (1ч.ч, който понякога запържвам, понякога не) и каймата. Махам от котлона, когато е почти готов ориза. През това време съм почистила чушките. Напълвам ги с още топлия ориз и ги слагам в загрята фурна, колкото да се запекат чушките, за да се белят.
Не слагам вода в тавата, а само мазнина. Но няма и нужда, защото са напълнени с готов ориз. Стават чудесни. Сервирам със сос бешамел или кисело мляко.

# 24
  • София
  • Мнения: 2 970
Тайната са доматите. Задължително Рома или други с истински вкус.

Запържваме/задушаваме до омекване лука, моркови и целина. Добавям каймата, ако ще има изобщо и кайма, запържвам смело каймата до златисто, добавям черен пипер, две скилидки чесън, сухи листа целина. В отделен съд запържваме доматите, поне една кутийка с масло, да пуснат цвят и вкус. Към каймата със зеленчуци добавям ориза, запържваме до стъклено, после добавям готовите  домати и сол. После постепенно доливам вода, на слаб огън. Накрая цяла връзка магданоз, нарязан, разбира се.

Пълним чушките, топваме в галета или брашно отгоре, за да стане коричка. Нареждам в тава. Сипвам малко вода, малко олио и масло, и сол де. И още една кутия домати. Печем.

Сос накрая ако искате още: 1 кофичка кисело мляко, с 1 жълтък и малко брашно, разбити с вода малко сол, варим и добавяме малко препържено масло с лъжичка червен пипер, може и пушен.

Мммм...

# 25
  • Мнения: 2 542
Едната ми баба ги запушваше с резен домат, също и на дъното на тавата редеше парчета домати, а другата запушваше чушките с лук. Не цял а един слой половинката или четвърт.
И двата начина ми допадат.
На една чушка, се слага, както някой е писал, по лъжица ориз.
От подправките слагам чубрица и черен пипер. Много лук. Всички ястия с  повечко лук са винаги вкусни.
Сосът е като застройка с кисело мляко и яйца. Аз ги Варя и добавям бульона от чушките.
Та от кой регион е баба Ви.
Например в северозападна България са с много червен пипер. Ако е и лют са перфектните чушки.

# 26
  • Мнения: 7 913
Белла, от централната част на България.
Много благодаря на всички за споделените рецепти Heart
Мисля, че ще изпробвам всички и ще намеря "моята".

# 27
  • Мнения: 25 600
Ако мислиш сега да ги готвиш тези чушки и то с пресни такива – няма начин да ти се получи, каквато и рецепта да използваш. Изчакай лятото и си купи сезонни от пазара.
Освен ако не готвиш със сушени. Simple Smile

# 28
  • Мнения: 18 442
Ева, понеже и аз търсих да подобря вкуса на пълнените чушки, сега ги правя по тази рецепта - https://www.bonapeti.bg/recepti/palneni-chushki-s-kayma-i-oriz-na-furna/ .

И една изключително сполучлива френска рецепта за пълнени чушки, която съфорумка преди време сподели. Без ориз е, ако някой избягва въглехидратите. https://www.youtube.com/watch?v=soNKRb_9LrI

# 29
  • София
  • Мнения: 2 970
Моята баба е от София. И е професионален главен готвач с обучение в Париж. Та рецептата ми вероятно е повлияна от не само регионални практики. Имам цяла библиотека с професионални рецептурници на всякакви езици от нея. И някои бг народни още най-ранни издания включително, някои с доста странни рецепти.

Общи условия

Активация на акаунт