Майчинството счетоводно - 88

  • 36 622
  • 738
  •   1
Отговори
# 540
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
* SUPERMAMА * Извиних се за въпроса, да прочела съм началната страница и имам ПИК, просто предполагах че ще е малко повече, а не на половината което съм взимала, за това реших да попитам тук за малко повече информация, иначе утре ще се обадя да попитам да не е станала някаква грешка.

Смята се върху доходът от предходните 18 месеца.Ако за целия период сте осигурявана на тази сума, то не трябва да получавате наполовина.Ако имате големи амплитуди, то е нормално. 

# 541
  • София-Младост
  • Мнения: 23 381
50% от обезщетението втората година се получават, ако майката не използва отпусказа отглеждане на дете до 2 г. възраст. Подава се съответна декларация за целта.
Ако детето посещава ясла или друго детско заведение без значение частно или държавно, то майката няма право на този отпуск и следва да се върне на работа или да ползва друг вид отпуск.

# 542
  • Мнения: 133
Взела съм за цял месец за това се очудих, че е толкова малко. Но пък в тези 18 месеца назад,влизат и това че съм била осигурявана на минималната заплата,въпреки че са няколко месеца само си оказват влиянието. Благодаря Ви още един път и отново се извинявам.

# 543
  • Мнения: 374
50% от обезщетението втората година се получават, ако майката не използва отпусказа отглеждане на дете до 2 г. възраст. Подава се съответна декларация за целта.
Ако детето посещава ясла или друго детско заведение без значение частно или държавно, то майката няма право на този отпуск и следва да се върне на работа или да ползва друг вид отпуск.

Сега за пръв път виждам, че има възможност за получаване на 50% от обезщетението, звучи интересно, но така написано разбирам, че трябва детето да е над 2 години, така ли? Как става хем да е втора година, хем детето да не над 2 години? И става въпрос за 50% от получаваното обезщетение през първата година ли? Благодаря предварително!

# 544
  • София-Младост
  • Мнения: 23 381
Не, разбира се, става въпрос за неизползване на отпуска по чл. 164 КТ, а именно
Отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст (Загл. изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.)
Чл. 164. (1) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2015 г., в сила от 17.07.2015 г.) След използване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на дете до навършване на 2-годишната му възраст.

# 545
  • Мнения: 276
Здравейте, моля пак за разяснение
Болничният ми лист е от 16.03 до 14.04 включително, т.е. 12 раб дни от март и 10 раб дни от април.
В системата с ПИК виждам изплатени само 9 дни за март - защо и как?

Не трябва ли на 2 пъти да бъде разделено и да получа за март пари х 12 дни
И след това на втори ред за април 10 дни
Както е бил болничният за февруари/март?

# 546
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте, моля пак за разяснение
Болничният ми лист е от 16.03 до 14.04 включително, т.е. 12 раб дни от март и 10 раб дни от април.
В системата с ПИК виждам изплатени само 9 дни за март - защо и как?

Не трябва ли на 2 пъти да бъде разделено и да получа за март пари х 12 дни
И след това на втори ред за април 10 дни
Както е бил болничният за февруари/март?

Вярно е изчислението.
Болничният ти от 16.03.21 е първичен и първите 3 дни са за сметка на работодателя.От НОИ остават за изплащане за март 9 дни.

# 547
  • Мнения: 276
Благодаря за бързия отговор, а за април защо не ги виждам и кога трябва да се появят в системата и изплатят съответно?

# 548
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Другата седмица ще се виждат.След изтичане на периода вероятно.

# 549
  • Седмото небе
  • Мнения: 2 790
50% от обезщетението втората година се получават, ако майката не използва отпусказа отглеждане на дете до 2 г. възраст. Подава се съответна декларация за целта.
Ако детето посещава ясла или друго детско заведение без значение частно или държавно, то майката няма право на този отпуск и следва да се върне на работа или да ползва друг вид отпуск.
Мерси за отговора! А как стои въпроса, ако да речем аз след първата година се върна на работа, а детенцето не посещава частна или държавна ясла? Ако има да речем кой да я гледа? Пак ли мога да получавам въпросните 50% от майчинството за втората година?

# 550
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
50% от обезщетението втората година се получават, ако майката не използва отпусказа отглеждане на дете до 2 г. възраст. Подава се съответна декларация за целта.
Ако детето посещава ясла или друго детско заведение без значение частно или държавно, то майката няма право на този отпуск и следва да се върне на работа или да ползва друг вид отпуск.
Мерси за отговора! А как стои въпроса, ако да речем аз след първата година се върна на работа, а детенцето не посещава частна или държавна ясла? Ако има да речем кой да я гледа? Пак ли мога да получавам въпросните 50% от майчинството за втората година?

Да, пак се получават.

# 551
  • Мнения: 1 148
Извинявайте за може би тъпия въпрос.Подадох документи по програмата Родители в заетост и съм одобрена.Имаме вече детегледачка и аз се върнах по-рано на работа т.е. прекратих втората година от отпуската си по майчинство. Подала съм нужните документи към работодателя.
Въпроса ми е ще получавам ли половината от майчинството си до навършване на 2г. на децата щом сме кандидатствали по тази програма?

Не, нямате право да получавате половината от майчинството. Ние също се възползвахме от програмата с първото дете. В момента, в който детегледачката подписа договор аз информирах работодателя и от Човешки ресурси ми подадоха заявление към НОИ за промяна в обстоятелствата.

# 552
  • Мнения: X
Здравейте, в момента съм бременна в третия месец и не работя, но ще започна в една фирма. Имам необходимите 12 месеца стаж с осигуряване за бременност. Ще имам ли право на майчинство ако след три месеца изляза болничен? Благодаря предварително за отговора.

# 553
  • София-Младост
  • Мнения: 23 381
Да, ще имате.

# 554
  • Мнения: 3 420
45 дневният, който е от АГ кога ще се появи в системата на НОИ?

Общи условия

Активация на акаунт