Първи спомен?

  • 2 550
  • 73
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Един от първите ми спомени беше за една голяяма бяла зима. Баща ни ни изведе с брат ми и ни направи снежна мечка. За мен тя беше като великан, а баща ми като герой. Да съм била към 3 годишна.

# 16
  • Мнения: 1 462
Когато разказах на баба ми детайлно за пуйките на село, тя се удиви.  Прекратили са отглеждането им когато съм бил двегодишен.  Бил съм на поне година обаче, тъй като помня как стоя прав и ги гледам.  Проблем беше, че не можех да свиря с уста и да ги накарам да издават звуци.  Мятах камъни, но беше неефективно.  Да знаете, никакво дрънкане на паници и ламарини не кара пуйките да ти отговорят.  Дядо ми, колчем минеше през двора, им свирваше от мое име и беше възнаграждаван с усмивка.

# 17
  • София
  • Мнения: 4 867
първите ми спомени са отпреди да навърша 2 г. споням си мястото, където живеехме тогава - срещу централния софийски затвор... помня едно перде, помня улицата и триколката на брат ми... помня как за втория ми рожден ден мама ми направи най-вкусните фунийки с крем...

а понеже споменавете филма "аспарух" - и мен ме водиха на него, ама съм била по-голяма вече. друго ми се губи от тази епоха: горе-долу по същото време в кината даваха и един филм за крадци на коне, бях много впечатлена, но изобщо не мога да си спомня името или подробности от филма...

# 18
  • Мнения: 2 237
Спомням си ясно детската ясла.Слагаха ни на гърне и ми беше доста дискомфортно.И сестра ми ,която е винаги до мен,нали сме близначки.
Била съм на една годинка.А по-ясни спомени имам към 3 годишна - голяма автогара,огромни автобуси,пушещи,и аз едно малко човече...
Сега тази автогара си е направо джудженце Grinning

# 19
  • Мнения: 2 211
Гоня гълъбите на площада в Бургас. Имам и спомен от яслите- как ме тъпчат с попара. Друго: мама и тати ме оставят на баба и си отиват, а аз се късам от рев. Да съм била две годишна

# 20
  • Мнения: 179
Първото нещо ,което си спомням е как баща ми реже месо в кухнята.Аз го питам защо прави това ,а той ми казва:нали имаш рожден ден и ще имаме гости.Показала съм 4 пръстчета-значи за 4-тия ми рожден ден.Преди това пълна мъгла.Имам и други спомени ,но за съжаление са свързани с лоши моменти.

# 21
  • София
  • Мнения: 2 958
Първият ми спомен е около 1-1.5 година. Майка ми и кръзницата ми ме водят тайно да ме кръстят. Аз съм облечена с вълнен гащеризон и попа иска да ме съблекат гола, а в стаята с мен има един батко, който ме гледа и ми се смее. След много рев ме кръстиха де. Спомням си ясно как вървим към църквата и плочките пред Света Неделя. Като станах на 15г минахме от там с майка ми и я попитах къде точно се намира църквата, защото само това мис е губи. Тя не ми повярва, но след подробно обяснение как съм била облечена и с кой сме били ми показа "Св.Петка"/там съм кръстена, а тя нали е малко скрита. От кръщането нямам нито снимки, нито свидетели /освен мамски и кръсницат/, за да съм ги видяла и да съм си представяла.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 840
Казват, че децата започват да запазват спомени около третата година.Аз от тогава имам бяло петно. Вие сте Hug

Аз, пък, зная, че до четвъртата нямат спомени, каза ми го наскоро една психоложка, която с деца работи.

Иначе и аз имам спомен от Торбалан, ама не зная на колко години съм била.От детската градина, само някакви люляци, които носех на учителките ми се въртят, ама аз там закратко се задържах.
Ех, безпаметно е мойто детство май newsm78

# 23
  • София
  • Мнения: 1 750
Споменът ми е много ясен: прибираме се с мама и сестра ми от разходка. Мама отваря вратата на двора, а двете със сестра ми сме в зимна количка - сестра ми е бебе и спи вътре, а аз съм стъпила на долния кош и се държа за дръжката на количката. Била съм на около 2 годинки.

КЛОНКА, явно тази психоложка не е права - тук има доста доказателства за това, че децата имат спомени и от преди 4-тата си годинка  Wink

Много мила и сладка тема Simple Smile

# 24
  • София
  • Мнения: 3 328
..."Св.Петка"/там съм кръстена, а тя нали е малко скрита...
Офф, ама не мога да се стърпя - и аз съм кръстена там, Джуджанке, и аз тайно, ама все пак цялото семейство си бяхме, заедно с кръстницата ми, обаче си спомням ясно всичко - бях на около 4 години. Как на тръгване сутринта се дърлихме с едно съседско момченце, на което се опитвах да втълпя, че "сега съм еврейче", пък като се върна, няма да бъда. На кръщенето кръстницата ми сложи на вратлето един незабравим и неповторен досега гердан от череши. Да, да - от череши, нанизани една за друга с помощта на дръжчиците им. Помня и това, че не исках за нищо на света да съблека красивото оранжево сукманче с бродирано на джобчето отпред цвете, което кръстницата ми ми подари, и да облека една феерична рокличка /пак от нея подарък/ - бяла, на нежни лилави цветенца, чиито копчета бяха като цветя, в средата с по едно малко блестящо камъче. Докато ми ставаха и можех да ги нося, първата дрешка си остана предпочитана от мен, въпреки че не беше по-красива от другата...
Ех, Биляна...отвори кутията на спомените ти...

# 25
  • София
  • Мнения: 2 840
КЛОНКА, явно тази психоложка не е права - тук има доста доказателства за това, че децата имат спомени и от преди 4-тата си годинка  Wink


Не споря.Тя твърди, че това, което разчитаме за спомен е някаква визия от следващи години или от разкази на другите, т.е., нещо, което съзнанието обработва като спомен за преживяно.
Аз не съм компетентна.Факт е обаче, че не мога да преценя доколко моите спомени са реални, а не плод на въображението ми.Имам спомени, които никой не може да потвърди, но, в чест на истината, почти всичките ми съзнателни спомени са след четвъртата ми година.Останалото са усещания за нещо, примесени с визия, която спокойно би могла да е фантазия.

# 26
  • София
  • Мнения: 1 483
Аз имам два много ранни спомена и се чудех кой е първи, но сега поразрових снимките да видя кога колко годишна съм била и стана ясно Simple Smile Значи, първият спомен е как за първи път ме водят в яслата,  денят е като днешният- студен и много вали! Отваря ни някаква жена, която държи парцал в ръката и мие предверието, където са шкафчетата на децата и не ми се усмихва (сигурно защото сме изцапали с кал пода), идва някаква друга жена и ми показва кое е моето шкафче, на мен не ми хареса картинката, после мама си тръгна и аз плаках много cry Снимката, която намерих от яслата е на Нова Година - 1983г., а аз съм родена лятото на 1981г.- значи на година и половина....

# 27
  • Мнения: 389
Първите ми спомени са от яслата в Бургас, била съм на около три. Първият е как лелките ми показват костенурката от малкото басейнче в мазето, а втория е как ми мият със сапун очите на чешмата, защото съм се надраскала с химикал, а аз пищя и се дърпам, лютеше ми много.

Имам и един спомен как дядо прибира магарето в навеса на село, но той твърди, че това магаре е умряло преди да се родя  Thinking

# 28
  • Мнения: 1 753
Първият ми спомен е как майка ми ще ме води в поликлиниката и ме пита с количката ли да ходим или пеша. И аз й казвам, че искам да ме вози в количката (как иначе, нали съм мързел голям...). И тръгваме и по пътя ни среща един съсед, който казва "Аууу, как може това голямо момиче да се вози в количка. Умрях от срам.  Embarassed Мисля, че след този случай повече не съм пожелавала да се возя в количка. А иначе си спомням и самата количка - червена, от изкуствена кожа... Тогава да съм била на около 2 годинки.

А си спомням и нещо от много по-ранен период...Ама ме е срам да разказвам, че ще ме вземете за луда...  Embarassed

# 29
  • Мнения: 3 537
Първият ми ясен спомен е когато сестра ми се роди,била съм на 3 г.Помня го ясно,баща ми ме отведе до болницата ,бяхме на двора и майка ми ни показа бебето през прозореца Grinning

Общи условия

Активация на акаунт