НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 138

  • 43 789
  • 765
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 2 275
Кето за вегетарианци може да даде идеи
http://www.lchf-bg.com/keto-for-vegetarians-and-vegans/
В началото, преди много години прекалявах и с пържолите и с мазнините. Като свикнах да не съм гладна и тялото мина на гориво мазнини естествено се намали количеството храна и мазнини. Забелязвам коя храна колко сито ми държи и се съобразявам с това. За мен най-важно е дълго време да не съм гладна и количеството храна. За това избягвам обемиста храна, която запълва стомаха ми безсмислено /не държи сито.
......
Не съм вегетарианец и за мен винаги е храна без месо не е храна. Това не ми пречи да споделям идеи с вегетарианците и съм толерантна, ако не ми обясняват колко е вредно месото.
Растителните протеини имат недостатъци, съдържат и много въглехидрати,  а за лененото семе и соята има крайно противоречива информация. Прочетете, преценете и намерете това, което е по вкуса ви. Тук поне има страхотна възможност.

Последна редакция: пн, 01 мар 2021, 22:27 от tania6

# 211
  • Мнения: 12 993
Колкото пишещи толкова мнения, кое не е ясно? И кое е странно. Всеки споделя за себе си, ако на някой може да е полезно, да си сглоби неговия начин, то супер. Лекари не сме, диагнози не даваме или задължителни неща като не може 10 гр лук или 1/8 морков, това при едни други:)
Няма как Гинка и Минка да са единтични, едната може да работи пощаджийка и цял ден да мери улиците, а другата да прави 5000 крачки за 4 дни.
Еднакво ли ще ядат и горят? Момиче на 20 моят метаболизъм ли ще има? Ами като сложим и заболявания какво праивим?
Преди време пишеха много знаещи момичета, висчко е написано и казано, който иска намира и чете. Наготово няма. Има де- Ерменкова и други. Плащаш си за меню и спазваш чужди изчисления, ако те мързи сам да налучкваш.
Никой никому не е бил телеграма с покана за темата.
Чак пък издишала 🤪🤭

# 212
  • На острова
  • Мнения: 1 275
Аз мислех, че коментарът е оставен погрешно 🙈
Не виждам чак някакви невероятно страшни “противоречащи си мнения, разбирания, индивиди, вярвания, догадки и изгъзици”.. Даже изгъзици съвсем не съм видяла в темата.

# 213
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Ако се чете с разбиране, всеки може да намери нещо полезно за себе си. Реално основите на режима са в първия пост на темата - ако се прочете там, всичко се изяснява. Тънкостите вече са в темата и личните мнения и споделяния.
Няма противоречия, просто режимът е либерален и всеки намира какво работи за него, а и всеки има различни цели.

# 214
  • Мнения: 2 275
Предполагам, заради вегетарианската нишка е този коментар.
Има И вегетарианци тук, които си траят за да не ги "нагазят". Всеки си избира начин на хранене по негово разбиране.

# 215
  • Мнения: 133
Тя мойта работа е малко от накърнено самолюбие. Обяснявам, пък приемайте както искате..

 Аз спазвам нещо си дето има 65 гр въглехидрат на ден. Отслабвам си, подобрява ми се всичко що съм мерила и що не съм. Казвам тука какви са ми успехите. Никаква реакция.
Ок, няма и да се впечатлявам. Ясно, не сме тема за поощряване.
Но всички тези форми на глад, вегетарианство, броене на калории! Те си имат други теми! Защо тази точно стана информационен пункт за диетични теории?
На, наречете ме ощипана мома Simple Smile

# 216
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Poor, супер са ти резултатите, обнадеждаващи за мен. За тея месеци имаше ли някакво плато, застой, или всичко си падаше бавно и равномерно? Аз не броя нищо, слушам тялото си, но като си ревизирам храненето и моите въглехидрати идват някъде около 65гр, но килограмите за сега не са тръгнали много надолу. Утре ще се претегля да видим резултата какъв ще е.

Относно мненията според мен факта, че палео и НВ-ВМХ са в една тема много допринася за различията. Просто някои хора са тук заради палеото, други завади НВ-ВМХ, като мен. И да, двете са взаимно свързани, но не са едно и също нещо.

# 217
  • Мнения: 6 622
Тя мойта работа е малко от накърнено самолюбие. Обяснявам, пък приемайте както искате..

 Аз спазвам нещо си дето има 65 гр въглехидрат на ден. Отслабвам си, подобрява ми се всичко що съм мерила и що не съм. Казвам тука какви са ми успехите. Никаква реакция.
Ок, няма и да се впечатлявам. Ясно, не сме тема за поощряване.
Но всички тези форми на глад, вегетарианство, броене на калории! Те си имат други теми! Защо тази точно стана информационен пункт за диетични теории?
На, наречете ме ощипана мома Simple Smile
Режима си има вегетариански вариант и добре, че хората споделят, иначе не обичащите месо ще се откажат бързо.
А какво пречи броенето на калории съвсем не разбрах? Едни броят калории, други се ориентират по друго. На кой както му е удобно. Няма нужда да размахваме пръст.

# 218
  • Благоевград
  • Мнения: 2 865
Здравейте!
Отдавна не съм писала, но ви чета редовно. Радвам се на новите попълнения, както и на на ветераните в темата, които все още са тук Simple Smile
Идвам да се похваля - точно 1 месец без да съм близнала захар - нито честа, нито в сладкиш. Само боровинки И от време на време парче круша. Вчера пусках ИРИ и за 1 месец от 25 на гладно е спаднал на 14! Много съм щастлива! Свалила съм и по 1 см от обиколките. Много дълго време бях в застой заради хормоналните терапии и това не ми позволява да отслабвам. Продължавам нататък и ще видим следващият месец как ще е ИРИ. Ще ви държа в течение как вървят нещата Simple Smile

# 219
  • Мнения: 39 412
Аз спазвам нещо си дето има 65 гр въглехидрат на ден. Отслабвам си, подобрява ми се всичко що съм мерила и що не съм. Казвам тука какви са ми успехите. Никаква реакция.
Ще ти дам един съвет- ако се впечатляваш от това, че някой, който не познаваш не ти е казал БРАВО за каквото и да било, ще има да страдаш много в тоз живот.
Понякога ми е интересно да чета, понякога имам желание да пиша, да споделя, да коментирам, да питам.... Но не очаквам някой да ме отбележи. Ако стане- заформя се дискусия, става по- интересно, ако не стане- продължаваме напред.

# 220
  • Мнения: 1 409
Според мен пък темата е супер полезна. Аз си държа на своето, че калориите имат значение, Таня си държи на своето, че нямат. Само че Таня е усвоила и изкуството на интуитивното хранене, тоест знае кога да спре и няма проблем да остави храна в чинията си. Аз обаче не мога така и броя калории. Освен това да не забравяме, че някои от нас отслабват, други поддържат, трети се интересуват само от здравословния аспект и не целят по-малко килограми. Всеки инкорпорира режима според своите нужди, това не прави нуждите на другите изгъзица. Щом броенето на калории е такъв проблем, яжте по 200 грама кашкавал и кофичка сметана, защото е вкусно, на мен ми е все тая какво ядете.

# 221
  • Мнения: 2 275
Таня се храни така от повече от 10 години и е минала също през няколко пържоли на ядене, бронирани кафета, сметани/кашкавали/"режимни"печива и десерти, повечето отиваха в боклука.
И "интуитивното" хране се изгради или по-точно възстанови. Сега се стремя към съвършенство. Така, де. Да има цел и да не се отпускам. И все правя "открития" ,а и нови идеи намирам тук.
Опитвам се да съкратя пътя на някои. Жал ми е като прочета за насилване било за гладуване , било за ядене на омразни неща.

# 222
  • Мнения: 6 733
От няколко дни чета темата. Миналата година известно време я следях (долу-горе по това време на годината), но тогава реших, че не е за мен, защото не обичам много мазна храна. Отказаха ме и статии в които в прав текст се казваше, че плодове не трябва да се консумират, защото няма нищо полезно в тях и че дори за вредни, защото съдържат много въглехидрати. Миналата година исках да сваля 3кг и реших, че с разделно хранене ще се случат нещата. Да, но нищо не постигнах (може би не бях и достатъчно стриктна). 
Сега искам да смъкна 5-6 кг (от много години през зимата качвам 2кг, които лятото свалям без проблем). Новото тази зима е, че вече от два месеца съм официално в менопауза и тази зима натрупах тлъстинки по корема. Sad  Здрава съм, нямам придружаващи заболявания, при ръст 160 см в момента съм 60 кг, всяка сутрин правя упражнения за корем.
Като начало спрях въглехидратите вечер (от миналата седмица), исках плавно да премина към режима. От неделя ги намалих още, позволявам си плод (ябълка или круша, но по една и то гледам да я консумирам до ранния следобед).
Досега не съм се хранила супер нездравословно (веднъж седмично боб/леща/грах, ако консумирам тестени изделия, те са домашно приготвени и бялото брашно заменям с пълнозърнесто, колкото е възможно спазвам принципите на разделното хранене).
Извинявайте, че толкова много писах, но имам и няколко въпроса:
1. Как ви се струва вчерашното ми меню : сутринта кафе, З - 1ч.ч. кисело мляко с 1суп.лъж.овесени ядки и 1суп.лъж. чия, в 10ч чай без подслаждане, О - кисело зеле със свинско, кафе с малко мляко, в ранния следобед една круша, по-късно пак пих чай, В - пиле лютика ( пилешко месо, лук, печени чушки, домати, магданоз), няколко резенчета домашен суджук, шепа бадеми (май сгреших, че бяха печени, купешки).
2. За бавните въглехидрати - нямам време да готвя отделно за себе си, но колко често бих могла да консумирам бавни въглехидрати (бобови, картофи - обожавам картофи).
3. Виждам, че основна грешка, която допускат начинаещите е да приемат много млечни продукти. Всъщност трябва да следя колко въглехидрати съдържат и според другата храна да ги намалявам или увеличавам. Така ли?
Благодаря на отзовалите се! 🌹

# 223
  • Мнения: 7 212
Аз лично съм спряла млечни, бобови, всякакви тестени от каквито и да било брашна, картофи, ориз и т.н.
Но аз съм с ИР.
Позволявам си по 1 - 2 плода на седмица. Също 1 - 2 пъти в седмица ям и чия.
От ядките ям сурови орехи и лешници. Също и бразилски орех по 2-3 ядки през ден - два, заради селена (имам и Хашимото с хипофункция на ЩЖ).
Понякога на обяд блокче или две шоколад 90%.

Аз по принцип съм по-крайна и за мен няма вариант да се започне с леко орязване на ВХ, с тенденция за по-голямо. Аз съм вече трета година, като поне година бях много стриктна. Така че ако аз ще ти давам съвет, ще е да махнеш млякото, овеса, всекидневните плодове, картофи и т.н. Simple Smile
Ама както се изтъкна и в предните постове, всеки решава за себе си, съобразно целите, които гони.

# 224
  • Пловдив
  • Мнения: 195
Аз лично съм спряла млечни, бобови, всякакви тестени от каквито и да било брашна, картофи, ориз и т.н.
Но аз съм с ИР.
Позволявам си по 1 - 2 плода на седмица. Също 1 - 2 пъти в седмица ям и чия.
От ядките ям сурови орехи и лешници. Също и бразилски орех по 2-3 ядки през ден - два, заради селена (имам и Хашимото с хипофункция на ЩЖ).
Понякога на обяд блокче или две шоколад 90%.

Аз по принцип съм по-крайна и за мен няма вариант да се започне с леко орязване на ВХ, с тенденция за по-голямо. Аз съм вече трета година, като поне година бях много стриктна. Така че ако аз ще ти давам съвет, ще е да махнеш млякото, овеса, всекидневните плодове, картофи и т.н. Simple Smile
Ама както се изтъкна и в предните постове, всеки решава за себе си, съобразно целите, които гони.

Аз започнах скоро по същата схема. Втора седмица съм сега. Не усещам някакви неистови трудности. За да мога да си следя въглехидратите и съотношението на приеманите нутриенти и калориите ползвам едно приложение на телефона - Фитнес Пал (свободната версия).  Четох някъде, че при Хашимото не се препоръчват яйцата. Вярно ли е?

Общи условия

Активация на акаунт