Индукционни котлони, тема N2

  • 25 991
  • 716
  •   1
Отговори
# 540
  • София
  • Мнения: 8 569
Не си струва при тези - цените им са като за нови уреди (на промоция понякога излизат по-евтино от веригите за техника).
За уреди с транспортни дефекти по-добре Технохит или Релакс техно.

# 541
  • Мнения: 642
Те са нови уреди.

# 542
  • София
  • Мнения: 8 569
Ами, не -  https://technovision.bg/za-nas/ Simple Smile
"Предлагаме бяла техника с транспортни и козметични дефекти и втора употреба , внос от Германия"

# 543
  • Мнения: 23
Здравейте, човеци,

Предстои ни закупуване на индукционни котлони и се чудим следното:

Кое е по-добре тройка без флекс зона, тройка с флекс зона или четворка с flex зона вляво.

Гледаме примерно тези котлони с бюджет около 600-700 лв максимум:

- https://www.tehnomix.bg/plot-za-vgrazhdane-bosch-puj61rbb5e
- https://www.tehnomix.bg/plot-za-vgrazhdane-aeg-ike63441fb (този ни е фаворит май, защото хем има флекс зона, хем покрива най-голямата ни тенджера)
- https://www.amazon.de/-/en/Bauknecht-Induction-Access-Touch-Resi … ess/dp/B08FQX91PB
Скрит текст:

Имам следните тенджери: https://aiko-bg.com/product-56867020002

Предимствата на тройката (с 3 отделни кръгчета 😁):
- големият котлон (28см) изцяло покрива най-голямата тенджера (24см)

Недостатъци на тройката:
- Няма флекс зона и съответно не можем да си вземем тези дългите грил плоча (или както му се казва). Дали ще си вземем някога въобще - нямам идея

Предимства на четворката:
- Повече бройки котлони - 4
- има флекс зона

Недостатъци:
 - не покриват най-голямата ни тенджера, което значи, че няма да се нагрява цялата

Реално този ни изглежда, че хем покрива големи съдове, хем става за грил плоча: https://www.tehnomix.bg/plot-za-vgrazhdane-aeg-ike63441fb

Не съм сигурен дали изпускаме нещо, та ще съм благодарен за всякакви препоръки свързани с удобство.

Благодаря за отделеното внимание 😊

Моят е 4-ка, всички зони са ф210 мм и две по две се сдвояват. Постоянно ползвам тенджери 24 см и нямам никакви проблеми - всичко си нагрява и работи идеално.

От 3-те модела, не бих избрала Бош-а, защото няма мултизона и се управлява с цъкане на + и -, което не е много удобно. От другите два, за мен Баукнехт е по-добър, защото има следните предимства:

- по-нов е и ползва технология от ново поколение, с повече функции, включително 4 автоматични програми (техниката е немска и не отстъпва на Бош или АЕГ);
- минималният размер на съдовете е 10 см, което позволява ползване на кафеварка или джезве, а на АЕГ - 14,5 см;
- има 18 степени на мощност, което дава повече гъвкавост от 14-те на АЕГ;
- има оценка „добър“ от Stiftung Warentest.

Само че вместо да поръчвам плот от Амазон, бих си купила от магазина идентичния Whirlpool S7960, с гаранция от вносителя: https://www.tehnomix.bg/plot-za-vgrazhdane-whirlpool-wls7960ne

На същата цена, в момента може да се купи и Whirlpool S8560, който е с 2 мулти- и флекси- зони. Недостатъкът е липсата на малката зона, подходяща за съдове ф100 мм. Минималният размер на съдовете при този модел е ф120 мм, което също не е зле: https://www.tehnomix.bg/plot-za-vgrazhdane-whirlpool-wl-s8560-al

Много благодаря за поредния подробен отговор.

При този по-скъпия Whirpool, доколкото намерих, размерите на зоните са 18х23 (18 май е на широчина, а 23 на дължина), т.е. тенджерата ни, която е 24 см, ще стърчи доста настрани. Та това не е ли прекалено голяма разлика?
При Баунехта май по-голямата област е 21х21, което ще я покрива една идея по-добре. Или изпускам нещо?

Определено AEG-то продължава да ми изглежда най-практичен с минуса, че минималният размер съд, с който работи е 14.5см, а не 10см.

# 544
  • София
  • Мнения: 1 530

При този по-скъпия Whirpool, доколкото намерих, размерите на зоните са 18х23 (18 май е на широчина, а 23 на дължина), т.е. тенджерата ни, която е 24 см, ще стърчи доста настрани. Та това не е ли прекалено голяма разлика?
При Баунехта май по-голямата област е 21х21, което ще я покрива една идея по-добре. Или изпускам нещо?

Определено AEG-то продължава да ми изглежда най-практичен с минуса, че минималният размер съд, с който работи е 14.5см, а не 10см.

Не разбрах кой Whirlpool наричате по-скъп, в линковете са на една цена.

Единият Whirlpool е напълно еднакъв с Баукнехта, 1:1, освен емблемата и дизайнът. Може да вземете него заради по-голямата задна зона, както и заради по-малкия минимален размер на съда на предната дясна зона.

Другият, с двете флекси зони също става, независимо от размера. Моите зони са същите и няма проблем. На различни места дават различни размери - на намотката, на очертаната на стъклото зона и т.н. и затова има разминавания.

Дъното на моята тенджера ф24 е с по-малък диаметър, не помня колко, но не е 24 см. Като я сложа на плота, излиза от двете страни на зоната с по 0,5 см.

И в крайна сметка, магнитното поле се създава около намотката, а не само в една посока, така че 1-2 см не са съществени.

Ако все пак нещо ви притеснява, вземете първия модел и готово.

П.П. Връщам се да допълня:

Дъното на 24-сантиметровата ми тенджера е 20,5 см. Очертанията на зоната са 19,5 см. Като сложа тенджерата на плота, съвсем малка част от дъното излиза извън очертанието (на 4-тата снимка).

   

В различните описания на плотовете дават различни размери: на бобината, на очертанията на зоната, на обхвата на индукцията и т.н. Затова има разминавания в описанията.

Нас ни интересува най-вече обхватът на индукцията, а той е такъв, че 18-сантиметрова бобина, каквито са на плота с двете флекси зони, съвсем спокойно нагрява съд с 22-сантиметрово дъно. Толкова е дъното и на вашата тенджера, доколкото успявам да открия: https://www.amazon.de/WMF-Dampf%C3%B6ffnung-Glasdeckel-induktion … net/dp/B004R9PRR6

Ето какво пише в упътването на моя индукционен плот:



Иначе, поне половин Европа ползва плотове 4-ки и тенджери 24-ки - това са най-разпространените стандарти и едното е съобразено с другото.

Последна редакция: вт, 25 апр 2023, 19:32 от Vilemina

# 545
  • Мнения: 23
Много благодаря за подробния отговор, Vilemina!

Сякаш АЕГ-то ми изглежда най-практичен, защото има една доста по-голяма зона, на която може да се сложи доста голяма тенджера (ако се наложи).

В книжката му видях нещо притеснително за мен:

Пише, че мощността се ограничава до 3.7kW на фаза, а ел. инсталацията при нас е еднофазна т.е. ще мога да ползвам 3.7kW максимум. Това ми изглежда доста малко. При Баукнехта/Уърпула не виждал такова ограничение.
Изпускам ли нещо?
Също така, ако горното е вярно има ли друг подобен котлон - 60см с една доста голяма зона и флекс зона?

Благодаря за отделеното внимание 😊

# 546
  • Sofia
  • Мнения: 2 368
Обикновено индукционните котлони имат опция за изключване на това ограничение. Като цяло се очудвам, че няма опция за избор на kW, все пак може да имаш по-дебел проводник и да нямаш проблем да ползваш над 3.7kW.

А, иначе не е малко - в 99% от случаите ще ти е достатъчно дори и да ползваш 2 котлона едновременно.

# 547
  • Мнения: 23
Обикновено индукционните котлони имат опция за изключване на това ограничение. Като цяло се очудвам, че няма опция за избор на kW, все пак може да имаш по-дебел проводник и да нямаш проблем да ползваш над 3.7kW.

А, иначе не е малко - в 99% от случаите ще ти е достатъчно дори и да ползваш 2 котлона едновременно.

Да, предполагам, че е така и на практика няма да има проблем.
Имам и още един въпрос - 2.5мм кабел достатъчни ли е?
Питам, тъй като в момента имаме 2.5мм кабел до котлони и отделен 2.5мм до фурна.
Притеснява ме, ако се ползват 3 котлона (което ще се случва рядко) и при паленето на 3тия се използва опцията за по-бързо загряване. Знам, че това е доста краен случай, но все пак ...

Последна редакция: нд, 30 апр 2023, 09:30 от DPMDPM

# 548
  • Мнения: 40 977
И 2.5 стават, но аз лично когато може слагам 4 квадрата за сигурност. Иначе претоварването на кабела е времезависимо. Тоест ако се претовари с 10% може да си кара така няколко часа докато се стопи изолацията или се запали. Ако се претовари 100% ефектът ще настъпи след минути, а ако се претовари 1000% веднага.
Та даже и да надвишиш препоръчителните норми с малко обикновено няма проблем, защото котлоните рядко бачкат на 100%.

Иначе нормите са тези:

# 549
  • Sofia
  • Мнения: 2 368
Имам и още един въпрос - 2.5мм кабел достатъчни ли е?
Питам, тъй като в момента имаме 2.5мм кабел до котлони и отделен 2.5мм до фурна.
Няма проблем, НО трябва да сте сигурни, че на този проводник от контакта до таблото няма други разклонения. Да не се окаже, че два, три.. контакта са свързани на един проводник 2.5мм, защото може неволно да включите няколко големи консуматора на по-късен етап. Примерно проточно бойлерче за кухненската мивка.
Като цяло е по-добре два отделни 2.5мм отколкото само единичен 4мм, особено ако са на два отделни бушона в таблото.

То, каква ви е и алтернативата? Щом говорим за кухненско обзавеждане, надали сега теглите нови проводници за ел.инсталацията?

# 550
  • София
  • Мнения: 1 530
Много благодаря за подробния отговор, Vilemina!

Сякаш АЕГ-то ми изглежда най-практичен, защото има една доста по-голяма зона, на която може да се сложи доста голяма тенджера (ако се наложи)...

Моля, няма защо.

Нека само допълня, че бързината на загряване на съдовете зависи от мощността на котлона, а не от формата или размера му. В дъното на съда се индуцира такова количество енергия, каквото позволява мощността на съответната зона, независимо колко е голяма и дали е кръгла, квадратна или правоъгълна. Затова и едно от предназначенията на мулти-зоните е именно да стават за големи тенджери.

Изборът си е ваш, но нека отбележа, че техниката на E.G.O., която ползва Уърлпул е по-нова и по-добра от техниката на Brandt, която ползва Електролукс в АЕГ.

# 551
  • гр. София
  • Мнения: 4 774
Аз ограничих мощността на плота, за да не стане фал с кабелите, тъй като на тази кутия и бушон са ни и други уреди.

# 552
  • Мнения: 40 977
Аз ограничих мощността на плота, за да не стане фал с кабелите, тъй като на тази кутия и бушон са ни и други уреди.

Много правилно. Иначе за бойлера и печката си трябват отделни разклонения, всяко със свой предпазител. Хубаво е и хладилникът да е на отделен кръг, за да можете да го оставяте да работи, а да гасите всичко останало като заминавате някъде за дълго.

# 553
  • Мнения: 23
Имам и още един въпрос - 2.5мм кабел достатъчни ли е?
Питам, тъй като в момента имаме 2.5мм кабел до котлони и отделен 2.5мм до фурна.
Няма проблем, НО трябва да сте сигурни, че на този проводник от контакта до таблото няма други разклонения. Да не се окаже, че два, три.. контакта са свързани на един проводник 2.5мм, защото може неволно да включите няколко големи консуматора на по-късен етап. Примерно проточно бойлерче за кухненската мивка.
Като цяло е по-добре два отделни 2.5мм отколкото само единичен 4мм, особено ако са на два отделни бушона в таблото.

То, каква ви е и алтернативата? Щом говорим за кухненско обзавеждане, надали сега теглите нови проводници за ел.инсталацията?

Всъщност точно сме в основен ремонт, но стаята на кухнята е почти завършена (но самите кухненски шкафове не са сложени).

Има няколко опции:
- Връзват се заедно кабелите на плот и печка, така сумарно двете имат все едно 5 мм2 кабел. Така може котлоните да ползват още малко, когато има нужда.
- За аспиратора отделно е пуснат кабел 2.5 мм2 (което е достааа), но не знам нататък как е вързан. Ако е директен до таблото може да се лавира и там предполагам и да се пусне от него към котлоните един кабел. Кофтито е тук, че това трясе няма да е директно до таблото
- С малко врътки може да се пусне още един кабел (2.5мм2 или 4мм2), който да стига до котлоните (в единия край има едно помощение с тръби). Реално ще излиза все едно зад хладилника и ще стига до котлоните. Тук кабелът ще минава по пода в коридора (всички други са в окачен таван, но вече той е затворен в кухнята) и ще излиза зад хладилника. След това могат да се усучат старият 2.5мм2 кабел и новият. Кофтито тук е, че кабелът ще е с малко шано път 😁

Така че опции на този етап има, даже доста. Може би не са перфектни, но и вероятно не са безкрайно зле.
Като цяло 2.5мм би трябвало да стигнат имайки предвид, че кабелът е директен и пътят е към 9-10 метра без много чупки (освен вертикалната слизаща към котлона). Също така котлоните са на отделен бушон (печката е на друг самостоятелен)


Все пак не знам дали не е хубаво да се добави малко квадратура към тези 2.5мм2 😁

@Vilemina, в крайна сметка се насочихме точно към Баукнехт или Уирпул, заради по-модерните неща + онова ограничение за 3.7kW на фаза на AEG-то + възможността за по-малките съдове 😊

Последна редакция: нд, 30 апр 2023, 22:57 от DPMDPM

# 554
  • Sofia
  • Мнения: 2 368
С две думи - сега е момента, ако искате да прекарате кабел от таблото. Дори и да трябва 10-15м канал да се прокопае - по-добре пускайте сега, ако мислите, че ще ви трябва захранване за още уреди. Супер лесно и бързо се прави.
Скрит текст:
Миналата година с молив си начертах канала, с размер 2.5см и след това с ъглошлайф изрязах мазилката и така това, което трябва след това да се запълва е много малко и запълваш за половин час всичко


Общи условия

Активация на акаунт