Тераса над стаята?

  • 3 709
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 38 837
Ами гледайте за петна по тавана, стените, дори и пода. Хората са небрежни, не ремонтират веднага.
Братовчедът на ММ има такова жилище. Към 5 г беше ок, но 2018 беше протекло.

Ох, да конденза! Ние сме си затворили балкона, отгоре е отворен. И пак имам черно в ъгъла!!

# 16
  • Мнения: 2 039
Живея в такъв апартамент и то наследствен.Две поколения се бориха безуспешно с течове.Дори по съвет на строител излях мозайка за моя сметка на терасата на съседите над мен.Добре,че им разрешиха да покрият терасата и да я присъединят към кухнята си.Сега положението е по-добро.
Не  рискувайте.

# 17
  • Мнения: 10 916
Нашите спални са под тераси. То всъщност е голяма архитектска простотия. Тези тераси не са част от апартамент. Но вместо да сложат нормален покрив са направилисе тераси, до които никой няма достъп... Вече 2 години нямаме проблеми, да чукна на дърво. Лятото ММ изля някакъв хидроизолиращ каучук отгоре. При нас хуабавото е поне,  че не зависим от балговолението на съседи отгоре. Холът ни пък от друга страна има само 10-20 см покрив, който се пада тераса на горния апартамент. Тази зима има малко мухъл точно на това място. Абее... ние по други критерии избирахме апартамента, ама не бих препоръчала.

# 18
  • София
  • Мнения: 748
Ето един успокояващ отговор Simple Smile Нашият апартамент е под такива тераси - над него започват скосявания и може би затова фасадата отива навътре. Не сме имали проблеми досега, да чукам на дърво. Дори преди няколко месеца съседката над нас изпитателно инспектира тавана ни и беше поразена, че не тече. Каза, че някакви фуги горе при нея внезапно са се отворили и планира ремонт, но беше притеснена да не би дъждовете да нанесат поражения при нас преди да успее. Явно зависи от това колко добра е хидроизолацията на плочите, но не знам как това може да се провери преди закупуването.

# 19
  • Мнения: 1 365
Отговорът не е толкова успокояващ. Последните две години вали много малко сняг. И при мен за този период не е просмуквала влага. Това е снимка от преди 4 или 5 години. Ъгъл на стая под ъгъл на открита тераса.
Над другата стая има скосен покрив и улуци. Ако е студено и се задържи много сняг по покрива, водата в улуците замръзва.  Когато се стопли и напече слънце, снегът започва да се топи, в улуците има лед и не могат да поемат водата от покрива, и през ъгъла на тавана на стята, който е под улука, започва теч. Не просмуква, направо тече. Пълнят се кофи с вода. В тази стая се наложи да сменим и паркета.
Вероятно е възможно някъде да няма подобни проблеми Simple Smile.

# 20
  • София
  • Мнения: 748
Говоря за последните 10 години, но така или иначе всеки пример е частен случай и не знам дали това, че при нас няма никаква влага или мухъл ще е от полза за автора на темата.

# 21
  • Мнения: 2 204
При такива стаи важи правилото - въпросът не е дали ще потече, а кога ще потече.

# 22
  • Мнения: 1 365
Теоретично има вероятност и да не протече Simple Smile, но при мен не е така.

# 23
  • Мнения: 250
Питах за "усвоените" балкони, защото доста често се срещат, а ситуацията е същата - получава се част от стая под балкон. Т.е. опитът на такива собственици би ми бил от полза.
Аз съм в СС, предпоследен етаж, с усвоена тераса, на горния етаж терасата е открита. При големите дъждове януари се появиха петна на няколко места и то не само при мен, а и при съседката на долния етаж. После се оказа, че им се запушила отводнителната тръба на терасата и водата се е просмуквала надолу. Като я отпушиха, близо седмица си стоеше влага. Сега останаха грозните петна само. По принцип жилището отгоре е общинско, но поне двойката, която живее имат намерение да го купят и съответно са правили вече вътрешен ремонт и уж напролет, смятат поне покрив да сложат на тази тераса, ако не я остъклят нацяло. Стискайте палци Simple Smile

# 24
  • Мнения: 559
Благодаря на всички за отговорите. Жилището отпадна като възможност  - не само заради балконите. Търсенето продължава.

# 25
  • Мнения: 91
Такава тераса предполага идеално строителство и перфектна хидро и топло изолация.
Дори и при идеално строителство  покривните тераси / тераса която служи за покрив на жилище /  са  изложени на много повече въздействие / вода, замръзване  и т.н./  и за няколко  години   фугите на настилката / най често гранитогрес/ ще се  компорементират и ще започне да има влага и ще порази  тавана на жилището което е отдолу.  Ако си имате читави съседи и те си оправят  настилката ще е о.к. но това не се случва често и ще трябва или винаги да си ремонтирате апартамента или да водите дела и да осъдите съседите да си оправят настилката,  което означава неприятни преживявания. Аз бих си  спестила всичко това. Лочно аз също търся в момента апартамент и това е едно от нещата с които не бих направила компромис.  Успех каквото и да решите.

# 26
  • Мнения: 71
Значи да обобщиме - апартамент с тераса никога, без значение голяма открита ли е или всеки апартамент си има нормален балкон (2-3-4кв.м.), защото ще ти протече един ден. Да се чуди човек хората защо вообще купуват такива жилища.
Апартамент на последен етаж - никога, защото покрива ако ще да е е мега добре направен след 20-25г. ще ти протече. Дебааа вече не правят нищо вечно като едно време Simple Smile
Даже не знам защо строителите правят апартаменти под покрив, кой луд ще ги купи. Затова задължително макс на предпоследен етаж, да не тече от покрива, ама то като се замисли човек, водата може да си пробие път и до предпоследния етаж. Затова най-добре, апартамент без балкони и максимум на предпредпоследен етаж, така няма да ми тече.
И задължително южен, че иначе цял живот ще ходиме с вълнени дрехи и родопски одеала и със светнати лампи. Хаха като се замисля, че има бълъци да си купиват северни апартаменти.
Трето - задължително НС с малко апартаменти, че да се разбираме и взимаме лесно решения. В НС само млади и интелигент хора, Бай Ганьо няма как да живее там и да се цигани за 10лв. входна такса. Той си живее по тия старите панелки дето се разпадат, чакам всеки момент да паднат.

# 27
  • Мнения: 6 790
Не ти е правилно обобщението. Между апартамент с тераса и апартамент, над който върху стаите има тераса и то открита разликата е огромна. Аз също имам тераса сега, но над моите стаи са стаи, не открита площ, изложена на всякакви метеорологични условия. Достатъчно хора са споделили личен опит, ако за теб това е мрънкане, купи си такъв тип апартамент и опитай от първа ръка.

# 28
  • Мнения: 71
Аз съм в СС, предпоследен етаж, с усвоена тераса, на горния етаж терасата е открита. При големите дъждове януари се появиха петна на няколко места и то не само при мен, а и при съседката на долния етаж. После се оказа, че им се запушила отводнителната тръба на терасата и водата се е просмуквала надолу.

Ето и при нормални тераси (открити, но над тях пак има покрив/козирка) пак ще имате проблеми. Почти съм сигорен, че dd309 беше писала, че живее в панел.

Нямам възможност, но бих си купил последен етаж с такива големи тераси веднага. Иначе за протокола, смени съм 2 жилища и в двете съм бил все на последен етаж, не бих взел друг. Драми с покрив не съм имал никога.

Не става въпрос за мрънкане. Тук всеки дава мнения, аз само сортирам част от тях, ако всеки почне да се вслушва във всички тях, не знам как вообще ще си купи нещо някога. За абсолютно всичко се намират кусури. Хората са малко почнали да преувеличават - не взимай такова щото тоя и тоя проблем, избягвай това защото така и така става. Това не е хубаво, онова не е добре и т.н. Имам чуството, че очакванията им са да вземат нещо и да не го пипнат следващите 50г.
И да не забравяме - от 100 човека ако има 95 доволни и 5 недоволни от нещо, 5 задължително ще го наплюят как е най-гадното нещо и евентуално 1 ще каже, че е доволен. Типично по български.
Такива големи тераси и под тях да има стай има в цяла София, не съм забелязал да стоят празни, купуват хората и си живеят. В темата се цитираха и мнения как след 2-3-4-5г. им било протекло. Съжалявам, но за мен щом е протекло толкова бързо значи като цяло не е направено както трябва. А щом това не е направено качествено, значи ще има и други проблеми по сградата.

PS Ако някой не е разбрал, предишния ми пост бе ироничен.

# 29
  • Мнения: 187
Както вече писах, имам наблюдения и опит и в двата случая - с ап. под тераса и такъв на последен етаж, с тераса, която се явява покрив на част от стаите отдолу. Когато го купувахме, можехме да избираме между него и долния, но знаейки какви главоболия е възможно да имаме, решихме да си ги спестим. Покрива ако протече - викам майстори и готово, докато ако комшията отгоре е темерут - става много сложно.
В крайна сметка всеки си преценява. Може проблема с покривните тераси да е рядкост, но при мен е 2 от 2 (сигурно съм голям карък).

Общи условия

Активация на акаунт