Биберон-залъгалката влияе ли на зъбите?

  • 1 261
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 158
Привет мами, според вас влияе ли негативно биберона по време/преди растежа на зъбки на бебчетата

Последна редакция: пн, 08 фев 2021, 23:02 от Не се сърди, човече

# 1
  • София
  • Мнения: 28 559
Според едната ортодонтка на сина ми, захапката се влияе основно от наследствеността.

# 2
  • Мнения: 433
На мен лекар ми е казвал, че преди шестия месец не е хубаво да се дава (нищо, че на някои пише 0-6м).

# 3
  • Мнения: 46 511
Не, не влияе. Както вече казаха, в основата стои наследствеността.

# 4
  • Мнения: 6 921
Незнам точно за захапката но мисля че е  свързано с говора и артикулацията на звукове позната логопед ми е казвала че бибата тр да се махне между 6-12м...😇

# 5
  • Мнения: 3 307
Зависи колко време я използва, честно казано. Пръста е много по-опасен, лесно е да се пристрасти, няма как да го изхвърлиш в коша и ако не можех да му помогнеш на време, става ужасно. Аз съм си смукала пръста много време и естествено има отражение в захапката ми, аз не мога да си затворя предните зъби докрай. Има една дупка, точно от пръста.
Слагали са ми от тези горчиви лакове за нокти, увивали са ми палците, нищо не ми е пречило.

# 6
  • Мнения: 12 003
Зависи колко време я използва, честно казано. Пръста е много по-опасен, лесно е да се пристрасти, няма как да го изхвърлиш в коша и ако не можех да му помогнеш на време, става ужасно. Аз съм си смукала пръста много време и естествено има отражение в захапката ми, аз не мога да си затворя предните зъби докрай. Има една дупка, точно от пръста.
Слагали са ми от тези горчиви лакове за нокти, увивали са ми палците, нищо не ми е пречило.
+1
Дъщеря ми още не може да се откаже и насън си смучи палеца. В резултата идеалните й зъби вече нямат дъга, а са на права линия. Опасявам се, че ще се наложи ортодонтско апаратче за оправяне на зъбите и справяне с проблема.
Синът ми активно ползваше залъгалка от 1 до 2 годишна възраст. Захапката му е добре, но зъбите му растат много големи, няма място на челюстта и стават един върху друг. Изглежда обаче с времето ще се понаместят. Тук вече си е биология и генетика, вероятно

# 7
  • Мнения: 3 307
Мама Ру, и на мен ми слагаха апаратче, като скоби само че без телчета, а с преграда за езика, защото заради смукането на пръста започнах да си държа езика в долната част на устата. Гледам дъщеря ти е на 10г., аз си го смуках до много по-късна възраст.
Тези скоби с преградата нищо не направиха. Помогна ми увиване на палците в тиксо.

# 8
  • Мнения: 134
Разбира се,че влияе ако се ползва прекалено дълго. Дете на моя позната беше с биберон до 5 годишна възраст и вмомента горната челюст е много по издадена от долната. Нито един от  родителите не е с такава захапка. Колкото по-рядко се дава,толкова по-добре! И все пак всеки сам си преценява.  Hands V

# 9
  • Мнения: 46 511
Не е задължително родителите да са с такава, а да е генетично предразположено детето.

Дъщеря ми е с брекети заради излишен зъб, който наруши нормалното подреждане. Обсъждали сме въпроса и с ортодонта, и със стоматолога ни. Според тях не влияе залъгалката. Пръстът да. Той е по-твърд, с различна форма и в някои случаи остава до възраст, в която и най-пристрастеното към залъгалка дете е забравило за нея (в семейството ни имаме дете, което до 13 г. го смучеше, няма проблем със зъбите, но си деформира палеца).

Последна редакция: вт, 09 фев 2021, 20:01 от Не се сърди, човече

# 10
  • Мнения: 8 949
Не знам кое вярно, но за протокола - аз лично съм с изкривена захапка, била съм с биберон до 3 годишна.
Моите деца не съм им давала биберон и нямат проблеми със захапката.

Дали биберон, дали пръст - според мен е еднакво. И в двата случая стоиш в неестествена поза с незатворена уста и очевидно това повлиява...

Общи условия

Активация на акаунт