Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 37

  • 34 311
  • 911
  •   1
Отговори
# 840
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 329
Честито! Не знам къде е, но много ми прилича на Веринско.

# 841
  • Мнения: 6 297
Над 5 дка трева за косене!!!! Честито на печеливщите! Не Ви трябва косачка, а армия от работници, които да поддържат двора. Не се шегувам.

# 842
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Честито и добре дошли в нашата скромна групичка!:hugs:
 Не знам какво е палцова косачка,но ние си носим две косачки от Англия.
Професионален Щил ,може би тример,с корда, както и косачка,също професионална с подвижна торба за трева.
Още отсега, ММ обмисля трактор косачка и то за 1 дка трева.Много му хареса у едни приятели в Англия с 5 дка  двор.Пожелавам ви да не ви натежи работата само за уикендите!

# 843
  • Sofiа
  • Мнения: 3 241
Добре дошли и честито за придобивката!
Лелее, 5 дка  дори не мога и да си представя как се поддържат, не че аз съм критерий де😂

# 844
  • Мнения: 1 778
Честито за придобивката. Трудно е с двора наистина. Ние сме с 500 кв и едвам насмогваме да се справим с бурените и храсталака. Много бързо растат след тези дъждове. Вилата ни е малка, но и тя си иска почистване и поддръжка. Събота и неделя не стигат до никъде за къща с двор. Но ако сте повече хора и всички се включват може би ще се справите. Сега след като вече я ползваме през уикендите съм доволна, че е малка, все пак шанса за почивка след като понаваксаме с двора е възможен,но ще мине време. Има много работа заравняне, озеленяване, почистване, поддръжка и т. н. Това според мен е най-трудната част

# 845
  • Мнения: 463
Благодаря за  хубавите приветствени думи 😃
Наясно сме, че няма да е лесно да се поддържа целия двор и стига да може, ще гледаме да обособим половин декар за ползване (веранда, място за игра на децата), а другото ще се стремим да не се превръща в джунгла 🤪
Ние търсихме и имот около половин/ декар, но този така ни го продадоха (с  много декари бонус).
Утре ще направя снимки, да давате съвети 👍

# 846
  • Мнения: 375
Ние сме с много декари, и се справяме чудесно, хем сме градски чада...Simple Smile...разделяте на парчета и тип работа, и поред, няма нужда наведнъж всичко, просто постоянство. Вземете хубава косачка с кош (тези палцовите само режеха, но ефектът на несъбраната трева не е хубав), тример с различни приспособления...Като хванете цаката и особеностите на вашия терен, като направите ландшафта, тогава инвестирайте в по-скъпа техника.

# 847
  • Sofia
  • Мнения: 4 701
А някой ползва ли косачка - робот? В Швейцария съм виждала на много места, че косят огромни площи с такива и съм решила да си купим, когато дворът стане факт (демек някога, в необозримото бъдеще).

# 848
  • Сливен
  • Мнения: 4 050
Има на Хускварна,най-евтината по спомен е около или малко над 3000лв

# 849
  • Sofia
  • Мнения: 4 701
Има на Хускварна,най-евтината по спомен е около или малко над 3000лв

Има много и най - различни като марки, модели и цени. Попитах дали някой има личен опит, защото  се интересувам дали могат да се ползват за подобен тип затревяване:

# 850
  • Мнения: 562
...
Чудим се двора с какво да го поддържаме в бъдеще. Препоръчаха ни палцова косачка? Някой да е ползвал?

Много ще е натоварващо с палцова, това са 5км ходене за над два часа. Освен това че трябва да събирате сеното щото не го мели. Косил съм около 3дка с тракторна, от евтините, теренът не много равен. Изморително е, веднага се къпеш след това естествено. Косил съм същото място с една по-мощна, не знам как се казват в България, Zero-Turn Riding Lawn Mowers им казват в сащ - направо развлечение е с това. Има такива на хускварна, водят се z200 серия. Ако гледате такива, вземете си и комплект за мълч (други остриета и един капак).

# 851
  • Варна
  • Мнения: 358
Извинявайте, че така нахълтвам! В търсене сме на парцел за строеж на сглобяема къща, но за сега без успех. Като се има предвид и промяната в ЗУТ, свързана със спрените издавания на разрешения за строеж, където не е приложена уличната регулация, съвсем се отчайвам. Затова започнах, да си мисля, дали да не се ориентираме към парцелите с къща за събаряне. Те поне имат ток и вода в повечето случаи. Grinning  Знаете ли, дали ако закупим парцел със стара къща за събаряне (монолитна), можем да построим сглобяема такава на нейно място? Също колко горе долу струва събаряне, извозване и т.н.? За Района на Варна питам, ако има значение.

# 852
  • Мнения: 6 297
Извинявайте, че така нахълтвам! В търсене сме на парцел за строеж на сглобяема къща, но за сега без успех. Като се има предвид и промяната в ЗУТ, свързана със спрените издавания на разрешения за строеж, където не е приложена уличната регулация, съвсем се отчайвам. Затова започнах, да си мисля, дали да не се ориентираме към парцелите с къща за събаряне. Те поне имат ток и вода в повечето случаи. Grinning  Знаете ли, дали ако закупим парцел със стара къща за събаряне (монолитна), можем да построим сглобяема такава на нейно място? Също колко горе долу струва събаряне, извозване и т.н.? За Района на Варна питам, ако има значение.
Естествено е, че можете да бутнете стара постройка и да построите каквото ви  харесва, но всичко се прави пак с проект с разрешение за строеж и дори може да мине като реконструкция и разширение стига ПУП- и визата за проектиране да го позволява. Това, че ще е парцел със стара къща пак не ви дава пълна гаранция, че около него има приложена улична регулация. Трябва да си проверите нещата и при такъв парцел. За цени за събаряне и извозване не мога да съм полезна, но ще зависи от големината на къщата която ще бутате, от броят на курсовете за извозване и наем на гондола за събиране на отпадъците, от разстоянието на което трябва да се карат до депо за стротелни отпадъци, от таксите на това депо за депониране. Също така хубаво си проверите дали съществуващата къща е законно построена и я има на визата за проектиране. Ние така се заблудихме с нашият парцел. Имаше едно къще лепнато до дувара и си мислехме, че щи строим на негово масто на калкан. Да ама не!
 Когато визата излезе се оказа, че къщето не съществува и трябваше да бягаме  и от тази страна от комшиите с 3 м. Така и без това малкият имот съвсем се смали и трябваше и разположението на новата къща да променим.

Последна редакция: пн, 28 юни 2021, 23:43 от fatalina

# 853
  • София
  • Мнения: 350
Потърсете райони с урбанизирана територия, но не урегулирана. Там визи се издават относително много по-лесно и тази разпоредба на ЗУТ не играе.

# 854
  • Мнения: 5 362
Дами, гледам обява за една къща НС, в която е живяно, но е на акт 14. Брокерът казва,ч е няма 16, защото не била измазана отвън. Аз не ловя вяра, но и не съм съвсем компетентна. бихте ли казали трудно ли се стига до 16 и какви биха били евентуалните проблеми, за да сме подготвени на огледа?

Общи условия

Активация на акаунт