Градинарство - моето хоби 27

  • 34 058
  • 738
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 3 771
Ефибуш,
Ето го моят Viburnum. Мин година го сложих. Имаше тогава няколко бели цвята, колкото яйце може би. Тази година цъфна с една огромна Бяла топка. Вече прецъфтява. Много дълги ластари е изкарал нагоре. Трябва да видя кога да го режа, оформя. На еден ще го местя малко напред, че направихме отзад жив плет от Лавровишня и се сбутаха прекалено. А пролетта като търсих ранно цъфтящи, намерих и една зимноцъфтяща Калина.

# 721
  • Мнения: 476
Phloxx , мислех си , че градината ми е на опашката в цъфтежа на китки Simple Smile При мен люляците прецъфтяха , а при теб пишиш, че сега цъфтят Hushed Рододендрона ти е разкошен, както и всичко останало.
MarietaYo, картопа може да си го оформиш на дърво докато е малък.
Един оцелял ирис. Другите кучо малчо ги откъсна още на пъпки. Оставил ми е още два , но не съм сигурна в оцеляването им до цъфтеж.

# 722
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Разкошен е Heart Eyes Малчо сигурно букет е искал да ти поднесе, ама нА..... останал е неразбран (като повечето мъжки инициативи) Grinning
Момичета, кога се разсаждат ирисите? Искам да засадя на ново място, но се чудя есента ли или сега.... Забелязала съм, че харесват да са на припек... Греша ли?

# 723
  • Карлово
  • Мнения: 4 640

Момичета, кога се разсаждат ирисите? Искам да засадя на ново място, но се чудя есента ли или сега.... Забелязала съм, че харесват да са на припек... Греша ли?
Август месец.

# 724
  • Варна
  • Мнения: 1 951
В края, може би...? Че иначе е жега при нас по това време Confused

# 725
  • Карлово
  • Мнения: 4 640
Да, втората половина, след Богородица, 15 август.

# 726
  • Мнения: 5 370
Момичета, аз съм разсаждала ириси и през лятото, и в късна есен, и в ранна пролет преди да им покарат листата, те са здрави кучета и понасят всичко Grinning
Вещи, има различни видове ириси, едните търпят жега и суша, вторите обичат влажна почва, а третите са си направо блатни растения. Ако искаш, ще потърся кои видове бяха точно, аз самата трудно ги различавам.
А моите ириси тъкмо покараха, десетина см. са им листата Grinning

# 727
  • Мнения: 14 072
Моите ириси покараха още декември месец, но едва сега цъфнаха. Минала година покараха януари, сега хептен подраниха. Лъже ги топлото време явно.

# 728
  • Мнения: 7 776
Зависи от ирисите. Ака са германика (тези с ризомните корени), след като прецъфтят може да се местят, правила съм го, но аз предпочитам есенно време да го правя, защото преди местене ги изрязвам изцяло, а пък лятото ме кефят листата им. По принцип е хубаво да се изрязват есента при всички случаи. Или ако тръгне гъбична болест по листата.
Луковичните съответно късна есен, за да цъфнат ранна пролет. Блатните са съвсем друта бира пък.
Ризомните обожават слънце. Моие виреят в алпинеум на пряка жега и се размножават като луди 😉

# 729
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Оф... много сложно бре Grinning
Де да ги знам моите какви са..... Едни лилави, много красиви Grinning
Мама ги беше засадила от източна страна под доста шума над тях и слънцето не ги огряваше много. Но забелязах, че във времето се изместват далеч от сянката, затова си направих извод, че това място не им харесва особено и искат повече слънце. Имат едни сочни като луковици корени, ама не обли като картофи, а по-скоро като краставици, дълги....
Ма съм една грамотна... Blush

ПП Ей такива са - като лилавите на картинката
https://gradina.icu/wp-content/uploads/2018/06/7808dbf36041c3146 … 4ca4e3d436ca3.jpg

# 730
  • Мнения: 5 370
Е ТЕ тия са слънцелюбивите точно! Тях ги местя и размножавам по всяко време, стига да не цъфтят. За експеримент бях засадила парченце ризом в една циментова кашпа, имам чувството, че кашпата ще се пръсне скоро Grinning Даже е препоръчително на няколко години да се разделят, за да цъфтят повече и да имат спретнат вид Grinning
Ризомът им е плътен и донякъде възпира плевелите, затова ги садя по ръба на лехата.

Кактусче, аз пък мислех, че германика са едни с големи луковици като на лилиум, изобщо не са ми ясни значи. Разпознавам само дребните луковичести, дето цъфтят заедно с кокичетата, но и те не помня какъв вид са. Едно време търсих из нета някакво по-подробно описание на всичките видове, да се образовам, но не намерих и се отказах.

# 731
  • Варна
  • Мнения: 1 951
"Ризом" се нарича "краставицата" дето е като луковица ли? Grinning
Супер, няма да ги бавя тогава. Също като теб си правя сметката, че много плътно превземат почвата и няма да се налага да плевя... че съм и работна, освен че съм грамотна Grinning

# 732
  • Мнения: 7 776
Да, тоя тип корен като краставица, се нарича ризом 😁 пак избиват бурени между тях, ама трудно прокопсват 😅

# 733
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Благодаря, сладки девойки.
Тази информация ме изпълва с ентусиазъм, който, признавам, много ми липсва докато търся пътеката в избуялата до кръста трева Grinning

# 734
  • Мнения: 476
Ризоми имат ирисите германика. Аз ги разсаждам през пролетта. Казват след средата на август за разсаждане на ириси , хемерокалиси, божури, но е много топло по това време. Когато ги разсаждам пролетта, губя един сезон на цъфтеж, но поне ми е спокойно, че ще се вкоренят безпроблемно.
Ето го ирисчето в по-добра светлина


Божурите закъсняват. Друга година за 24 май са цъфнали изцяло.


И единственото ми сенчесто място на което се ширят хости


Общи условия

Активация на акаунт