Градинарство - моето хоби 27

  • 33 788
  • 738
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 24 839
На мен ми е, все още, трудно да разпознавам цветята сред бурените.
Особено като са малки и ме хване ентусиазма, плевя наред, та ми се е случвало да пазя и обгрижвам плевел, без да го разпозная.
Затова, съветът на градинарите е, първо да се изучат от Гугъл най- разпространените плевели.

# 46
  • Мнения: 3 746
Да, това имах предвид.Аз сега видях къде изникнаха.Даже сега ми дойде идеята да си направя снимка ако все още си личат.
Да, и аз често правя снимки, за да не “помня”. Също може да си сложиш табелки. Аз есен като слагам луковици често слагам.
Съветвам те да инвестираш в хубава лопата. Аз ползвам Friskars, от тези със лека чупка, за ергономия. Заострена.
Мотика не ползвам май.

# 47
  • Мнения: 162
Здравейте, мога ли да засея нещо в градината тази година, след като миналата съм третирала с НАСА?

# 48
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 521
Jeini, за априло-майските цветя е късничко, но около юни ще цъфтят лилиуми и ириси които сега може да се слагат, на пакета трябва да пише точно от кога но по принцип от март се садят лятно-есенните луковици.

milamimila, можеш разбира се, НАСА изфирясва за 2 седмици.

# 49
  • София
  • Мнения: 24 839
По повод НАСА- доколкото разбрах, вече са я забранили в Германия.
Това е препарат със същото активно вещество /Глифозат/ като "Раундъп"- ракообразуващо.
http://www.agrolink.org/novini/154-nasa-v-gradinkite

# 50
  • Мнения: 203
Здравейте! Да попитам на японската пъстролисттна върба, дали се прави някъква резитба , като на овошки , и прави ли се някъкво пръскане?

# 51
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
Задължително се реже, за да имаш хубава топка. Но не както овошките, а просто оформяш като топка.  Даже и през сезона се реже, моята (преди да умре) я режех поне три пъти общо.
Умря от някакви гадинки, но понеже беше непосредствено до езерото с риби, не посмях да я пръскам.
Можеш да си я пръскаш профилактично със син камък или разните противогъбични , когато пръскаш и овошки или рози.

Галдучо, както са те посъветвали, отбележи някак къде излизат кокичета, къде минзухари. Сигурно после ще има и лалета и нарциси, може би божури, така че не бързай да разкопаваш.  
Една приятелка отбелязва с пластмасови ножчета, вилички и лъжички, дори и пръчки за сладолед.
За плевелите - викни някоя съседка, която разпознава цвете от плевел, обикновено съседките имат и еднакви цветя. Чак след май месец ще си наясно кое какво е. Но междувременно и плевелите ще трябва да скубиш.

И моят съвет е евтина лопата да не купуваш. Аз мотика също не ползвам за цветята, евентуално теслата влиза в действие ако искам нещо да прекопая, защото е тясна. Понеже го правя много рядко, не съм се сдобила с такъв инструмент.
Използвам едни малки лопатки, обикновено ги продават в комплект с други инструменти. Е, аз ползвам само лопатка Grinning Видях, че има и инструмент за плевели, той също върши работа, даже мисля да се обзаведа, ако видя да продават отделно.
От лопатките също не се хвърляй на евтино, защото са тънки и са ден до пладне.

Тризъбеца ползвам да си събирам шумата между цветята, ако изобщо го открия затрупан някъде Grinning
Тази малката лопатка ми служи да пресаждам цветя, стига да не са някой голям корен. Също да деля цветя.  Някога изкопавам плитки луковици. Или копая малки дупки да си насадя разсад, и на зеленчук и на цветя.

Последна редакция: пн, 22 фев 2021, 10:49 от Ljuboznatelna

# 52
  • Мнения: 203
Задължително се реже, за да имаш хубава топка. Но не както овошките, а просто оформяш като топка.  Даже и през сезона се реже, моята (преди да умре) я режех поне три пъти общо.
Умря от някакви гадинки, но понеже беше непосредствено до езерото с риби, не посмях да я пръскам.
Можеш да си я пръскаш профилактично със син камък или разните противогъбични , когато пръскаш и овошки или рози.

Галдучо, както са те посъветвали, отбележи някак къде излизат кокичета, къде минзухари. Сигурно после ще има и лалета и нарциси, може би божури, така че не бързай да разкопаваш.  
Една приятелка отбелязва с пластмасови ножчета, вилички и лъжички, дори и пръчки за сладолед.
За плевелите - викни някоя съседка, която разпознава цвете от плевел, обикновено съседките имат и еднакви цветя. Чак след май месец ще си наясно кое какво е. Но междувременно и плевелите ще трябва да скубиш.

И моят съвет е евтина лопата да не купуваш. Аз мотика също не ползвам за цветята, евентуално теслата влиза в действие ако искам нещо да прекопая, защото е тясна. Понеже го правя много рядко, не съм се сдобила с такъв инструмент.
Използвам едни малки лопатки, обикновено ги продават в комплект с други инструменти. Е, аз ползвам само лопатка Grinning Видях, че има и инструмент за плевели, той също върши работа, даже мисля да се обзаведа, ако видя да продават отделно.
От лопатките също не се хвърляй на евтино, защото са тънки и са ден до пладне.

Тризъбеца ползвам да си събирам шумата между цветята, ако изобщо го открия затрупан някъде Grinning
Тази малката лопатка ми служи да пресаждам цветя, стига да не са някой голям корен. Също да деля цветя.  Някога изкопавам плитки луковици. Или копая малки дупки да си насадя разсад, и на зеленчук и на цветя.
Може би всяко клонче се подкъсява с 1/3 от дължината си.Ама тези, които сочат на вътре дали се махат изцяло незнам. При овошките се махат задължително за просветление и добро узряване на плодовете , ама тук няма плод и се чудя да ги махам ли?

# 53
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
Сигурно е за първа година? Можеш да ги махнеш, така ще формира по-здрави скелетни клони, дори и първата година да е по-рехава. Но може и да не ги махаш, няма проблем.   Следващата година няма нужда, като станат големи се стрижат направо с храстореза или с ножиците за храсти.
Не оставяй дълги клони, подкъси всичко.
Пусни снимка, ще ти кажа колко см да ги оставиш.

Последна редакция: пн, 22 фев 2021, 13:22 от Ljuboznatelna

# 54
  • Мнения: 3 746
По повод НАСА- доколкото разбрах, вече са я забранили в Германия.
Това е препарат със същото активно вещество /Глифозат/ като "Раундъп"- ракообразуващо.
http://www.agrolink.org/novini/154-nasa-v-gradinkite
Момичета и момчета, при работа с каквито и да е препарати - ползвайте ЛИчни Предпазни Средства.
За тези тежки обработки аз винаги ползвам фирма - 2-3 пъти обработка срещу
Разни комари, вредители... с подходящи костюми, маски.
Ако се чудите какво - най-малко еднократни маски FFP2 като тези за Ковид сега И очила!

# 55
  • Бургас
  • Мнения: 6 174
Любознателна, сега ако кажеш и откъде да го купя този комплект.

За съжаление няма кого да питам, това градинка в двор, но само тя е останала, всички са направени на друго.
Наблиза има магазинче тип железярия, но едва ли ще е има хубави лопати, по-скоро някакви стандартни.

Може ли да ми кажете някой изпитан сайт с такива пособия, дворни издръжливи саксии, плочки, ниски огради.

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 2 013
Може ли да ми предложите изпитан производител на рози.Ако има и сайт да ги видя ще е още по-добре.

# 57
  • Мнения: 3 746
Любознателна, сега ако кажеш и откъде да го купя този комплект.

За съжаление няма кого да питам, това градинка в двор, но само тя е останала, всички са направени на друго.
Наблиза има магазинче тип железярия, но едва ли ще е има хубави лопати, по-скоро някакви стандартни.

Може ли да ми кажете някой изпитан сайт с такива пособия, дворни издръжливи саксии, плочки, ниски огради.
Сайтът на Фрискарс е bradva.net https://bradva.net/index.php?_route_=lopati/zaostrena-lopata-solid
Прегледай и Практикер, Бриколажа - също имат Фрискарс и Гардена
Също лопатките които ти предлагат по-горе, тризъбеца, ръчен култиватор. Тези от където да ги вземеш все е добре. И Лидъл и Кауфланд имат. Wolf e добра марка за такива също. Мисля Хоуммакс ги има. Практикер предлагат също.
И аз с тризъбеца събирам шума. Също за разрохква е стават.
И Да - тесличката е другото пошезно - вместо мотичка.
Мин година си купих и една по-тясна лопатка - за плевели.

# 58
  • Мнения: 1 096
И ако не бързаш, а успееш с идеята да поставяш пластмасови ножчета  надписани с неизтриваем маркер кое какво е и на есен да вадиш и пренареждаш. Така ще ти е всичко точно.
Или след като прецъфти всяко цвете да изваждаш коренче, което да запазваш в саксия с земя или грудка в кутия и после само да си наредиш.

# 59
  • София
  • Мнения: 12 201
Wolf e добра марка за такива също. Мисля Хоуммакс ги има. Практикер предлагат също.
Eдин глас и от мен за Wolf имам една малка лопатка и една за плевели от години, ползвам ги активно и не са мръднали.
От лидл имах една хубава голяма лопата, но мъжът ми при вадене на дънер я счупи. Дали тя не е била достатъчно здрава не се наемам да твърдя, защото определено не е предвидена да се ползва затова. Ако не се лъжа от днес мисля пак ги предлагат  и планирам да си купя отново. Предлагат и друиг градински неща тази седмица.

Общи условия

Активация на акаунт