Първа долекарска помощ

  • 4 055
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
# 16
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Biby

 Hug Hug Hug

Хора..прочетете ги тези неща.
Не са забавно четиво, но могат да спасят живот...

# 17
  • Мнения: 3 818
И аз винаги съм си мислила, че трябва да знаем повече как да помагаме при спешни случаи. Мъжът ми е лекар, карала съм го много пъти да ми обяснява кога как се реагира, но за щастие засега всичко е само теория. Дъщеря ми вече на няколко пъти ме кара да си пробвам хладнокръвието като спира да диша, а това- задушаването- винаги ме е плашело най-много.
Присъствала съм на остра алергична реакция, страховита работа.  Confused
Обаче, ето, за епилепсията нищичко не знам. Confused

Биби, линковете са страхотни, благодаря  bouquet Отивам да се образовам

Реза, ако имаш време, разкажи ни повече за курса. Аз като изкарвах книжка не ни караха да ходим на такива курсове. За жалост.

---------

Четох досега единият линк на Биби. И намерих нещо, с което изобщо не съм съгласна:

Кървене от носа

Лечение:

1. Разхлабете дрехата около врата. Сложете пострадалия да седне и да наведе глава назад с рамене повдигнати нагоре.


Това е обичайният съвет- да се наведе главата назад. Обаче тази поза освен да ти вкарва кръвта в гърлото и евентуално да те задави, друга полза няма. Същият успех има ако наведеш глава напред. Без опасността от задавяне. Ако някой ми обясни има ли всъщност някаква тайна в тази поза, ще му бъда благодарна.

Последна редакция: пт, 29 сеп 2006, 17:46 от Fairy

# 18
  • планетата Земя
  • Мнения: 109
Изключително важно е човек да знае да окаже първа помощ. На всеки може да се случи, а в такива моменти трябва да се действа бързо.
Аз от курса за първа помощ, когато си вадех книжка, нищо, ама нищичко не помня. Май наистина трябва да има опреснителни такива (през няколко години например и да са задължителни, щото то иначе никой няма да иде).
Тъй като обаче с мъжа ми обичаме да ходим по планини, пещери и въобще сред природата (е, в момента по обясними причини сме зарязали за малко това хоби), сами сме си търсили информация и сме чели разни неща по темата. За съжаление обаче, това което знам е от тук, от там, но все пак ми е вършило работа. За епилепсията например не знаех, че не трябва да се дава вода, но честно казано не би ми и хрумнало - нали челюстите трудно се разтварят при такъв припадък... newsm78 ?
Темата е много полезна, но мисля, че е хубаво направо да се пише как трябва да се действа при конкретни ситуации. Например хора, които са изпаднали в хипотермия (били са дълго на студено - например в студена вода, апатични са и са спрели вече да треперят) не трябва в никакъв случай да се разтриват и да им се дава алкохол за "сгряване", защото по този начин периферната кръв, която е с по-ниска температура отива към сърцето и може да се случи най-лошото. В такива случаи трябва пострадалият да лежи в покой, да му се дават топли и сладки напитки и най-добро е затоплянето с човешка топлина, т.е. кожа до кожа  Laughing.
Надявам се да съм била полезна с моя опит. Ще ми е интересно, ако и вие напишете как трябва да се реагира в подобни ситуации.

# 19
  • Мнения: 46 518
Гласувах с "На теория", чела съм няколко статии, но обхващаха основно Първа помощ на деца, трябва повечко да прочета, благодаря за темата   bouquet

# 20
  • Мнения: 410
И аз го изкарах по задължение,заради шофьорската книжка newsm01
Хубаво е да се знаят такива неща,дано не се налага да ги прилагам Peace

# 21
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
На теория - преди 10 години минах този курс за книжката.
Но понеже дълбоко се съмнявам да помня каквото и да е от него - гласувах с 'Не, но искам да се науча'.

# 22
  • Мнения: 1 753
Само на теория. Дано не ми се налага и на практика...

А какво стана с човека в МОЛ-а? Ето, аз не знам какво се прави в случай на епилептичен пристъп...  Embarassed

# 23
  • Мнения: 6 167
Да, оказвам, когато се налага
И най-важно , опреснявам си знанията редовно, защото тези неща се забравят.

Реза, поправи заглавието, казва се ПЪРВА ДОЛЕКАРСКА ( не доболнична) ПОМОЩ

Може би не знаете, но българският национален отбор по първа помощ
е на 8мо място в света, което е страхотно място.

Онзи ден оказах първа помощ на велосипедист възрастен човек,блъснат от кола.
Нищо му нямаше, по-скоро уплашен.

Има също така Първа психологична помощ, която е не по-малко интересна и важна  от ПДП.

Важна за жените е и Първата помощ за бебета и малки деца. БЧК има ръководство, в момента персонала на детските градини , ясли минават такива курсове.


Само че на 'живо' не е толкова лесно. Wink
Имахме един случай, на спукана язва в центъра на БЧК в Лозен.
По време на обучение момче спука язва и беше ужасна гледка.
Беше уплашен и какво ли не.
Обучаващите по първа психологична помощ
изобщо не можаха да окажат такава, защото в практиката нещата се усещат
по съвсем различен начин.

Последна редакция: пт, 29 сеп 2006, 19:22 от Lennie

# 24
  • Мнения: 6 904
На теория знам. И аз ходих на курс в БЧК преди 2-3 седмици заради книжката. Нито преди, нито след това обаче съм била в ситуация, в която да ми се наложи да използвам такива умения. Обаче си взех от книжките, които раздаваха и смятам да я оставя в колата и да я преглеждам от време на време, за да си опреснявам знанията.

# 25
  • Мнения: 1 581
И аз съм с избледняващи спомени от шофьорския курс. И тогава си мислех, че трябва да има задължително редовни опресняващи, макар че като изпаднеш в ситуация трябва да запазиш самообладание и да си припомниш какво знаеш - а аз се съмнявам...
Иначе бях се самообразовала от една книга за детското здраве - как да действаме при задавяне, падане, повръщане и под.

# 26
  • Мнения: 6 167
И аз съм с избледняващи спомени от шофьорския курс. И тогава си мислех, че трябва да има задължително редовни опресняващи, макар че като изпаднеш в ситуация трябва да запазиш самообладание и да си припомниш какво знаеш - а аз се съмнявам...
Иначе бях се самообразовала от една книга за детското здраве - как да действаме при задавяне, падане, повръщане и под.

иВарна, оказването на първа помощ при бебета и малки деца (имах отдавна такава тема) е със специфики. има много , много големи бели, които могат да се предотвратяват с елементарна помощ.
аз имам новото ръководство на БЧК (превод е на Британско такова) за оказване на ПП при бебета. Страшно интересно е, накрая има и съвети за това как да осигуриш безопасна среда за бебето. Обзавела съм и приятелките си с това ръководство.
Ако не друго -поне не се чустват беззащитни. Накрая на ръководството има и много полезни съвети за това как по принцип да създадеш безопасна среда на детето.

Сещам се за едни провал на ПП-  беше човека, който загина във фонтана на площад Славейков. Елементарна помощ, можеше да спаси този човек!

За опресняване... не чакайте такива курсове да дойдат при вас,вие отивайте при тях! по принцип курсовете за шофьори наблягат основно на кръвотечения и счупвания.
Не знам дали се говори сега за алергичен шок например и тн.
Така или иначе , материал има - въпрос на отговорност е, да си опресняваме знанията.
 
Същото важи и за децата.
Аз съм била на национално състезание на ученически екипи по първа помощ , децата са великолепни, реагират на ситуации, разиграват се ситуации и тн.
страшна забава е. Един ден ще държа детето ми на 10-12 години да е на курс ( ако аз не го обуча до тогава  Wink)

# 27
  • Мнения: 2 211
Да, бих искала да се ограмотя по въпроса. Ще ми се да мога да реагирам веднага, ако недай си боже, се случи нещо със сина ми.

# 28
  • Мнения: 6 167
Ох, надявам се да не звучи, като реклама, но.....

БЧК организира курсове по първа долекарска помощ  2004 г. предлага нова услуга в тази сфера: обучение на родители, близки родственици, детегледачи, персонал на детски заведения и училища за оказване на първа долекарска помощ на деца до 8 годишна възраст;

www.redcross.bg

# 29
  • Мнения: 2 000
За съжаление нямам и най-малка представа какво трябва да правя в такива ситуации  Sad

Общи условия

Активация на акаунт