Най-доброто отопление според нашия дом

  • 29 438
  • 483
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 1 624
Който има сондажи или кладенци е добре да се запознае със следната информация. https://www.moew.government.bg/bg/ministur-karamfilova-polzvanet … platno-za-horata/
Въпосният краен срок беше отлаган няколко пъти, така че сега вече едва ли МОСВ ще клекнат отново на потребителите.
Извинявам се, че се отклонявам от темата, ама как ще накарат хората да си регистрират сондажите и  кладенците?
Ако не ги регистрират какво следва? Аз разбирам, че институциите очакват хората сами да свършат тази работа, но това няма да стане.

# 406
  • Пловдив
  • Мнения: 2 923
При нерегистриране щели да ги затварят .Освен да ги засипят не виждам как ще ги извадят от действие .Ние имахме  сондаж при закупуване на парцела и смятам да отида до кметството ,за да проверя статута му  и да го  регистрирам съответно .

# 407
  • Мнения: 6 312
Който има сондажи или кладенци е добре да се запознае със следната информация. https://www.moew.government.bg/bg/ministur-karamfilova-polzvanet … platno-za-horata/
Въпосният краен срок беше отлаган няколко пъти, така че сега вече едва ли МОСВ ще клекнат отново на потребителите.
Извинявам се, че се отклонявам от темата, ама как ще накарат хората да си регистрират сондажите и  кладенците?
Ако не ги регистрират какво следва? Аз разбирам, че институциите очакват хората сами да свършат тази работа, но това няма да стане.
А какъв е проблемът да си ги регистрирате? И какво значи сами да свършат тази работа? Подавате си заявленията с изискуемите документи и се следва процедурата. В който и сайт на Басейнова дирекция да се влезе има информация, ако не звъните в дирекцията и подробно ще ви обяснят.  Нали уж искате да се спазват законите.?!

# 408
  • Мнения: 1 624
Аз нямам нищо за регистриране!
Просто ми стана интересно на база на какво очакват, че хората ще го направят доброволно?!?!
Като гледам как повечето хора правят попивни ями вместо изгрени и как не им е проблем да cи пускат фекалиите на улицата ми стана интерсно как точно очакват нещо значимо да се случи с регистрацията на кладениците и сондажите.

Струва ми се, че  и това ще е като всичко останало - ще се регистрират макс 20% и това ще се отчете като свършена работа.

Май е добре да спрем да спамим темата по този въпрос.

Последна редакция: пн, 31 окт 2022, 15:42 от nellytan1

# 409
  • София
  • Мнения: 462
Здравейте,
Бихте ли ме посъветвали кое е най-удачното отопление за 3-стаен апартамен, в нова сграда, без ТЕЦ? За сега сме се спряли на подови климатици - 1 за хол/трапезария и мултисплит с 2 вътрешни тела за спалните. Банята май ще е или с Адакс, или с електрическа лира. Заглеждам и други алтернативи - ел. котле или термопомпа въздух-вода, но не съм запозната до колко могат да се направят инсталации и дали ще е удачно.

# 410
  • Мнения: 1 304
Подовите и таваните климатици се избират, когато няма място за нормални. Таванните са по-скъпи, изборът е ограничен, а плодовите са много по-скъпи.

Климатиците са напълно удачни за отопление. Най-важното е да могат да работят при ниски температури и да бъдат около 30% по-големи отколкото трябва. Абсолютно всички екстри, било то дизайнерски панели и цветове, все виждащи очи, филтри и системи за йонизиране са напълно излишни и безсмислени.
Климатикът трябва да бъде тих, мощен и качествен.
В документите си пише дали са до - 18, - 20 или - 25°С.
Термо помпите са малки и маломощни, все едно мулти сплит.

Вземете си голям бойлер с термо помпа за топлата вода, останалото с леко преоразмерени поне с една стъпка климатици.

Преди някой да спори, експлоатирам ежедневно над 20 климатика на възраст между 22 и 2 години. Fujitsu-General, Osaka, Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy, Daikin и Toshiba. Най-хубави са третите споменати от които имам с екстри и без екстри, стари и нови, без екстрите са по-хубави и по-лесни, тези с всички екстри някои неща не можеш да ги накараш да ги правят заради изкелеферчените им насочващи сопла.

# 411
  • Мнения: 2 040
Подовите и таваните климатици се избират, когато няма място за нормални
Сериозно ли, това е причината?
Пък аз съм се заблудила, че подовите са по-ефективни и по-икономични и се набутвам за нищо, значи😆

# 412
  • София
  • Мнения: 462
А какво ви е мнението за електрическите котли?

# 413
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 755
Подовите и таваните климатици се избират, когато няма място за нормални
Сериозно ли, това е причината?
Пък аз съм се заблудила, че подовите са по-ефективни и по-икономични и се набутвам за нищо, значи😆
Подовия климатик е много по-комфортен за отопление от повечето стенни защото духа директно в пода и много добре отоплява, защото първо стопля откъм краката на човека....това е физичен процес, топлия въздух се издига нагоре студения долу.

Последна редакция: вт, 08 ное 2022, 20:28 от Васил Василев

# 414
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 324
А какво ви е мнението за електрическите котли?
200-300лв на месец били сметките с тях преди увеличението на тока.

# 415
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 755
Нелина, твоите климатици с външен жичен пулт ли се управляват или са с дистанционно. Беше споменала преди време, за по-фина настройка на вентилатора, която се настройва от сервизното мен? След корекцията, забеляза понижаване на максималната мощност на машините, помня че ги беше засичала.

# 416
  • Мнения: 2 920
Тифи, и за мен пишеш пълни глупости! Спри се и не подвеждай хората!
Подовите климатици са перфектното решение за отопление на апартамент- безшумни, икономични, с красив дизайн и работят много комфортно- не се усеща духане и въздушно течение! Затова и цената им е доста по висока от стенните! Който може да " преглътне " цената няма да съжалява Simple Smile!

# 417
  • Мнения: 6 312
Не е само цената.Предполагам,че са доста по-комфорни,но си трябва място за тях.Не както стенния-да може да има мебел под него.У нас например,място за подов няма абсолютно никъде.
Тифито където и да пише,ги плещи едни 🤦🏻‍♀️.Най-лесно е,да не му се обръща внимание.

# 418
  • Пловдив
  • Мнения: 2 923
Нелина, твоите климатици с външен жичен пулт ли се управляват или са с дистанционно. Беше споменала преди време, за по-фина настройка на вентилатора, която се настройва от сервизното мен? След корекцията, забеляза понижаване на максималната мощност на машините, помня че ги беше засичала.
С жичен  пулт са .Мощността на напора (сила на вентилатора ) е със степени от 1до 12 .Фабрично бяха настроени на 7 и духаха като за световно .Усещаше се най-вече под вратите ,които имат процеп от 1,5 см за циркулация на централната вентилация .Настроих ги на степен 1 и всичко си дойде на мястото .Реално ,  тази мощност /напор на вентилатора  е ,защото въздуховодите може да са много дълги .Прави се от сервизното меню ,но е един вид закодирано ,не присъства като пряка опция .Отделно може да се избира на каква степен да работи вентилатора при достигане на температурата  - нормална ,слаба или да се изключи .
Другата полезна опция е ,че може да се избере по коя вътрешна температура да се ръководи - по тази на тялото ,тази на жичния пулт или по външен датчик .

Последна редакция: вт, 08 ное 2022, 22:23 от nelina_london

# 419
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 755
Преди 5 дни ходих да настройвам една машина.....ама беше друга марка. Влязах и в сервизното, поразръчках дебитите, но когато я огранича като дебити, софтуера ограничава развъртането на компресора. И нещата се случват така

При външна 10⁰, при скорост 40% на вентилатора максималната консумацая е 2600 вата.

При външна 5⁰ и скорост 40% вдига 3500 вата.

Обаче, на максимални дебити, си форсира компресора без значение от външната температура. Та любопитно ми беше, дали при тебе така се ограничава. То е разбираемо, но исках да знам дали алгоритъма е сходен. Тази машина беше по-евтина от твоите, но не беше лоша.

Общи условия

Активация на акаунт