Прием на ученици в първи клас в общинските училища - София - 9

  • 28 200
  • 738
  •   1
Отговори
# 165
  • София
  • Мнения: 3 524
А, това не го разбрах, защо да не могат да помогнат в училището, ако имам профил? Ами ако нямам компютър, как? Съвсем реален пример ще дам, обраха ни преди няколко години и ме оставиха без телефон таблет и лаптоп и на практика никакъв друг достъп до интернет, какво правим тогава?

# 166
  • Мнения: 1 821
А, това не го разбрах, защо да не могат да помогнат в училището, ако имам профил? Ами ако нямам компютър, как? Съвсем реален пример ще дам, обраха ни преди няколко години и ме оставиха без телефон таблет и лаптоп и на практика никакъв друг достъп до интернет, какво правим тогава?
Ок - те ще ви предоставят компютър( вероятно , може би ...защото може дори да не ви знаят дали имате деца в първи клас и дали живеете в прилежащия район на точно тяхното училище )  ..но вие ако не си спомняте паролата - те не могат да ви помогнат;  ако нямате прилежащо училище за адреса - те не могат да ви помогнат; ако не ви смята нещо точките или групата правилно ...мм....дали ще седнат с вас да ви проверят профилилите на двете ви деца и вашите ..за да разберат , защо точно не ви изчислява коректно кандидатурата Simple Smile ....Възможно да има и такива мили и разбрани хора, но аз съм на мнение, че повечето ще знаят по-малко и от вас къде , какво трябва да напишете...и ще ви пратят да си четете упътването и да пишете на обратна връзка .
Между другото -в падащото меню на детето има формичка за Въпроси/Заявки ...там , вероятно по-бързо да отговорят на конкретни въпроси и запитвания, тъй като питането идва директно от профила на детето.

# 167
  • Мнения: 354
Относно ролята на училищата при подаването на документите. Ако родител има проблем със създаването на профил или не може да го създаде сам, отива в прилежащото училище. Попълва на място или предварително заявление по образец - Приложение №1, в което се попълват абсолютно всички данни - Критерии А и Б, данни за родители и дете, както и училищата подредени по желание. Заявлението се входира в училището и от там комисията по приема създава профил на родителя. За момента нищо друго не могат да правят. Още не е ясно дали създаването на тези профили ще става от Директорския профил на училището или просто от началната страница на системата.
За други неща, не мисля, че училищата имат възможността да помогнат.

# 168
  • София
  • Мнения: 3 524
Ако родител има проблем със създаването на профил или не може да го създаде сам, отива в прилежащото училище.
Чисто хипотетично, не може ли родителят да не ходи в прилежащото училище, ако е решил, че иска да опита в друго и там да си подаде заявлението?

Иначе, за да нямам неприятни изненади, вчера се поровичках, след като ви изчетох (благодарности на всички, които бяха писали с обяснянеия) и опресних данните в профила на малкия и подредих кандидатурите. Не ми стана ясно обаче какъв е този номер, който му излиза в данните, аз нищо не съм подавала, там си беше, и е отделно от ЕГНто?

# 169
  • Мнения: 354

Чисто хипотетично, не може ли родителят да не ходи в прилежащото училище, ако е решил, че иска да опита в друго и там да си подаде заявлението?
В системата е записано, че родителят отива в прилежащото училище и подава там докуемнти.
Скрит текст:
Иначе, за да нямам неприятни изненади, вчера се поровичках, след като ви изчетох (благодарности на всички, които бяха писали с обяснянеия) и опресних данните в профила на малкия и подредих кандидатурите. Не ми стана ясно обаче какъв е този номер, който му излиза в данните, аз нищо не съм подавала, там си беше, и е отделно от ЕГНто?
Това е така нареченият идентификационен номер на детето в самата система. Този номер ще излиза и в списъците на класиранията, заедно с инициалите и точките на детето.

# 170
  • София
  • Мнения: 1 408
Аз отдавна актуализирах профила на детето, като виждам че има начислени допълнителни точки от постоянното местоживеене, но като погледнах кандидатурите, които съм заявила тези допълнителни точки не се отразяват а стои "0" точки. Така ли трябва да бъде и какво да коригирам за да се появят допълнит.точки в заявените кандидатури? Благодаря.

# 171
  • София
  • Мнения: 383
Относно липсата на адреса към прилежащ район на училище - обаждате се на 02 943 31 83 "Дирекция образование" и обяснявате какъв е проблема. Оттам ще ви дадат друг номер за вашия район и ще ви добавят адреса.
Тази процедура я минах и това е от собствен опит - вдигат телефона и бързо реагират.

Аз имам и друг въпрос - в училищата има различни паралелки, напр.с различни езици, а в системата това не може да се отбележи. Как става рапределението после на децата по паралелките, къде е записано и каква е процедурата?

# 172
  • Мнения: 354
Аз имам и друг въпрос - в училищата има различни паралелки, напр.с различни езици, а в системата това не може да се отбележи. Как става рапределението после на децата по паралелките, къде е записано и каква е процедурата?
Никой нищо не знае. Проблемът е, че и училищата не знаят.

# 173
  • София
  • Мнения: 1 678
Аз имам и друг въпрос - в училищата има различни паралелки, напр.с различни езици, а в системата това не може да се отбележи. Как става рапределението после на децата по паралелките, къде е записано и каква е процедурата?
Никой нищо не знае. Проблемът е, че и училищата не знаят.

Аз също щях да питам дали има яснота по този въпрос..

# 174
  • София
  • Мнения: 18
Здравейте,
Копирам отговора на една майка от фейсбук група, където бях задала същия въпрос: "Отправих запитване към г-н Керезов (зам.кмет на СО по направление "Дигитализация, иновации и икономическо развитие''), който отговаря за системата за прием и той отговори, че тази система за кандидатстване е ангажимент на СО, а разпределението по паралелки е на МОН. Това значи, че разпределението в паралалеки ще се прави от всяко училище поотделно."
https://www.facebook.com/gencho.kerezov/posts/10215171400478459

# 175
  • Мнения: 9 767
Много тъп отговор, да ме прощават тези от Столична община.
Когато кандидатстват децата след 7 клас, избират паралелка с конкретен профил в дадено училища. При прием в първи клас, ако са обявени 3 паралелки с английски език и 1 паралелка с патагонски език, а има 40 деца, приети в училището и искащи патагонски език, как точно ще разпределят тези деца в едната паралелка от училището?

# 176
  • Мнения: 1 821
Много тъп отговор, да ме прощават тези от Столична община.
Когато кандидатстват децата след 7 клас, избират паралелка с конкретен профил в дадено училища. При прием в първи клас, ако са обявени 3 паралелки с английски език и 1 паралелка с патагонски език, а има 40 деца, приети в училището и искащи патагонски език, как точно ще разпределят тези деца в едната паралелка от училището?

До преди електронната система ,в заявлението се попълваше какви са 1-во и 2-ро желание за профил на паралелка : математика, Англ. и т.н. ..и след това правиха някакво разпределение ...
Сега освен при записването да се попълва нещо такова и ако свариш в желаната паралелка - прекрасно, ако не ...може за 3-то класиране да успееш . ..Аз за какво негодувам , не стига че ми определят в кое училище ще  ползвам уседналостта  на детето и в друго в района няма почти никакъв шанс да се класира, ами ако го приемат с изобразително и италиански ..това ще трябва да учи ...щото трябва не само да им уплътни сградния фонд,ами и паралелките.
Иначе , по принцип е толкова слабо застъпен езика ( 2-3 учебни часа на седмица), че почти нищо не се научава като цяло ..но има математически паралелки,в които реално всички избираеми и допълнителни часове,дори и следобяд се занимават с мат и се решават много допълнителни задачи ..( може и да е до учител де , знам ли и аз).

# 177
  • Мнения: 9 767
Дадох пример с езиците, защото те са най-честия профилиращ предмет.
Но много по-голяма драма би се получила, ако дете с наклонности в изкуството кандидатства в училище заради такава арт-паралелка, а след това го "разпределят" в паралелка с математика, например. Или обратното.
Един език може да се научи, ако си прилежен, но способности в изкуството или математиката са си дар Божи - ако нямаш слух или око и ръка, какъв е смисълът да те мъчат, само за да запълниш хорариума на учителя?!? И да се опитваш по стария начин - познати, връзки и т.н., да се "уредиш" за конкретната паралелка.

# 178
  • Мнения: 119
Здравейте, къде могат да се видят тазгодишните прилежащи райони?

# 179
  • София
  • Мнения: 27
Аз съм виждала в сайтовете на училищата да ги описват. Не знам дали ги има и в системата

Общи условия

Активация на акаунт