Клуб на храбрата шивачка - 23 тема

  • 47 200
  • 840
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 1 862
Старите конци изсъхват и много лесно се късат. Ами просто ги пробвай! Ако е нужно, стегни или отпусни стягането, за да се получи добър тегел! Лидълските комплектчета с такива макарички са слаби и се късат лесно.

# 106
  • Бургас
  • Мнения: 438
Благодаря, електричарю! Ще опитам, ама пусти страх да не ядосам госпожица Бернетка 😀 В САЩ гледам шият с Aurifil и Gutermann на тези машини. И им препоръчват дилърите Aurifil. В България тези конци не намерих да се продават 🙄

# 107
  • София
  • Мнения: 4 548
Oт скоро имам комплекта на Лидл с ибришими и калерчета. Не са слаби конците. Имах съмнения, че ще са, но стават за не твърде отговрни откъм здравина шевове (подгъви и подобни).

# 108
  • Бургас
  • Мнения: 438
mkv, не знам на каква цена са, но ако са на безценица, дори само заради кутията и калерчетата, бих ги взела. Тук едно калерче ми е между 80 ст. и левче 😬

# 109
  • София
  • Мнения: 4 548
mkv, не знам на каква цена са, но ако са на безценица, дори само заради кутията и калерчетата, бих ги взела. Тук едно калерче ми е между 80 ст. и левче 😬
За 10 лв. 32 ибришимчета и толкова калерчета. Аз ги взех основно заради калерчетата, че ми писва да намотавам всеки път цвят и да нямам празно. От оригиналните метални калерчета на машината ми имам 3 или 4 и още две-три намерени от някъде. Тези в комплекта са пластмасови, но пасват на машината.

# 110
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Дами, уших си една чанта за таблет, подобна на тази.
https://www.pinterest.com/pin/203013895672127865/
От стари джинси, с хастар и малко подплата .Заших както трябва всичко и оставих отвор в горния край на предницата, под капака, за обръщане. Всичко е ОК. Но при отвора, в основата на капака, където се срещат от двете страни шевовете на лицето и хастара, там става голямо натрупване, не знам кое накъде да завъртя, къде да клъцна, че да стане хубав, скопосен шев. Срещали ли сте видео или добро указание?

# 111
  • Мнения: 1 108
Нямам идея какво искаш да кажеш точно с оставянето на отвор на капака, но всъщност, когато правиш нещо подобно, отворът не трябва ли да е на дъното на вътрешната част?
Погледай видеа за портмонета.

# 112
  • Бургас
  • Мнения: 1 986

Не се сетих да направя снимка. Предница, гръб и капак са едно цяло парче. Същото е и за хастара. Най-напред направих двата странични шева  на двете места и станаха две торбички -от дънки и от хастара. После свързах двата вида торби по капака и по самия отвор. Между двата кламера беше отворът за обръщането. А щипките показват местата, за които питам. Там се натрупват много шевове . Вероятно трябва да клъцна някъде нещо, но аз само при извивката на капака знам какво да правя.
Ясно е, че съм си "оставила ръцете" в това произведение, но ще шия поне още едно. И затова да попитам още нещо. За лицевия плат съм пришила тънка вата и нарядко съм капитонирала. Ватата ми беше отгоре, и непрекъснато я натисках с ръка, за да не я захваща крачето на машината. Има ли някаква хитрост като се шият такива мъхести материи?

# 113
  • София
  • Мнения: 4 548
Трябвало е да разгладите добре резервите на шевовете. Ако кръцнете част от тях, поне да останат по 2 мм до шева. Ако подплатата е рехава, не кръцкайте.

# 114
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Благодаря ,mlv, подплатата е от тревира- изкуствена материя , а и с ватата реших, че мога и без гладене да мина. За другия калъф ще предвидя и резервите , и разгъвките , и клъцкането.

# 115
  • Мнения: 1 862
Здравейте на всички! Предполагам, че ви се е налагало да закърпите скъсани дънки на онова срамотно място, или на работни дрехи на половинките си? Дали ще е с прав шев, зиг заг, или с оня шев за кръпки, но това може да стане доста удачно с крачето за илици. Веднага се застраховам като кажа, че някои от вас ползват този начин, но има такива, които все още не го знаят. Поставил си парче плат под скъсаното място. Платът е съединен добре, така, че да не се вижда парчето плат отдолу. Пъхаш го под иличното краче, нагласяш гъст широк зиг заг и натискаш педала, докато свърши хода на крачето. Ако скъсаното е доста дълго, връщаш крачето в начална позиция, зашиваш пак и така, докато всичко е зашито веднъж. След това може да се постави стандартното краче и дали с прав шев, или зиг заг зашиваш, докато стане добре. Предимството на това краче е, че застъпва скъсаното място и не става изтикване на плата, а оттам отварянето му. Ако машината е електронна или компютризирана, има програма за кърпене. Тя се състои в това, че като се постави крачето за едностъпков илик и се натисне педала, тя шие напред иличен зиг заг, премества иглата надясно, шие назад и така 16 тесни вериги. След като свърши, програмата се изключва. Резултатът е, че имате натъкан правоъгълник с дължината на крачето и 7 мм. ширина. Всичко може да се повтаря, докато цялата кръпка е добре зашита. Колкото шивачи и шивачки има по света, толкова различни начини има за кърпене, а това е само един от тях.

# 116
  • София
  • Мнения: 4 548
Mного добре такива кръпки се получават като се подложи отдолу лепенка от рода на цитопласта. Трябва само да се улучи някоя с по-здраво лепило. Като ученичка съм си лепила скъсано така и без да го прошивам отгоре, но тогава лепенките бяха други. Викахме му хипарска кръпка.

# 117
  • Бургас
  • Мнения: 438
Точно имам натръшкани 3 ката дънки, които ме чакат за кръпки. Пробвах преди с програмата за кръпки, но крачето за илик някак си не мога хубаво да наглася, струпват се доста ръбове на мястото и после ми ги шиеше като ромбове, а не правоъгълници. Въобще изнерви ме тази програма и искам да си ги направя по стандартния начин. Със стандартно краче ли се шие и за да върна назад ревърса ли трябва да ползвам? Имам и краче подскачащо за бродерия, пишеше, че било и за кръпки, но там пък хич не си го представям как ще се получи.

# 118
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Дънки, прокъсани между краката кърпя с трикотажно парче, поставено от вътрешната страна. По края минавам със зиг-заг, а останалите тегели зависят от скъсаното и размера на кръпката.
Ако има сцепено, минавам със ситен зиг-заг с подходяща ширина.
Винаги тегелирам от лицевата страна и после, ако трява изрязвям парчето отвътре.
Кърпила съм и с дебело текстилно подлепващо, директно лепя с ютията, но не трябва да е разтеглив плата и да е само цепка скъсаното.
Моят оверлог е Елна и нещо напоследък ми прави мизерии с кофти тегел. Предполагам, че е от конците (ползвам различни макари), ама за момента рядко го ползвам и не съм задълбавала.
При всяка смяна на конец е егати разправията с настройките после! И пак не е като хората тегела.

# 119
  • Мнения: 135
Здравейте! Знаете ли кой плат е бифлекс? Искам да се пробвам да ушия рокля за фигурно пързаляне на дъщеря ми и информацията от разни руски сайтове е, че се ползва плат бифлекс. На български обаче не го намирам и се чудя дали пък тук не се казва по друг начин.

https://textile.life/fabrics/synthetic-fibers/bifleks-chto-za-tk … i-nedostatki.html

Общи условия

Активация на акаунт