БАЗЕДОВА БОЛЕСТ ТЕМА 12

  • 27 514
  • 818
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 4
Здравейте,нова съм в сайта.
След дълго четене,реших да се включа.И то не с розова картинка....Та по темата.
С Базед съм от януари,вече овладян но с сериозни нарушения в очите.
Преди два дни приключих с пулс-терапия,минавам на стероидни хапчета за месец.
Като цяло съм обнадеждена Sad двойно виждане,дясно с ограничена подвижност ...лявото е леко по добре.
Нямам изпъкване и висок ВОН.
МОЛЯ някои, минал през тази гадост да прояви търпение и ми разкаже има ли шанс за възстановяване ? ☘

# 631
  • Мнения: 87
Здравейте момичета, изчетох всичко възможно за тази гадна болест.В дилема съм.От април месец съм с диагностициран базед.Като последните ми стойности са : ТСХ - 5.570 (реф.граници 0.300-4.200).ФТ4 - 11.19 (реф.граници 12.00-22.00), ФТ3 - 3.86 (реф.граници - 3.20-6.80).Намалиха ми дозата на метизола от 2 на 1 на ден.Седем месеца вече съм на метизол.Предстои ми инвитро.Д-р Начев каза, че вариантите са два - операция или подържаща терапия.Като той каза, че при операция няма рискове, ако избера терапия има повече рискове за мен и бебето.Но също така ми каза - че реагирала много добре жлезата ми и той очаквал трайна ремисия, ако не се оперирам.Сега съм в голяма чуденка какво да предприема.Приемам съвети всякакви.Страх ме е ако не оперирам жлезата да не стане фатално за мен, или бебето по време на бременноста.От друга страна не ми се иска да я махам, при положение че може да се излекува.Моля ви да споделите мненията си.Благодаря от сърце!
Здравейте, писали ли сте ми на лично съобщение, но сте забранили получаването на  съобщения и не мога да ви отговоря.
Даже не знам как съм го направила, мисля че го оправих, извинявам се.

# 632
  • Мнения: 265
Здравейте момичета, изчетох всичко възможно за тази гадна болест.В дилема съм.От април месец съм с диагностициран базед.Като последните ми стойности са : ТСХ - 5.570 (реф.граници 0.300-4.200).ФТ4 - 11.19 (реф.граници 12.00-22.00), ФТ3 - 3.86 (реф.граници - 3.20-6.80).Намалиха ми дозата на метизола от 2 на 1 на ден.Седем месеца вече съм на метизол.Предстои ми инвитро.Д-р Начев каза, че вариантите са два - операция или подържаща терапия.Като той каза, че при операция няма рискове, ако избера терапия има повече рискове за мен и бебето.Но също така ми каза - че реагирала много добре жлезата ми и той очаквал трайна ремисия, ако не се оперирам.Сега съм в голяма чуденка какво да предприема.Приемам съвети всякакви.Страх ме е ако не оперирам жлезата да не стане фатално за мен, или бебето по време на бременноста.От друга страна не ми се иска да я махам, при положение че може да се излекува.Моля ви да споделите мненията си.Благодаря от сърце!

Здравейте!
Аз съм диагностицирана с Базедова болест от 2010 г. и едва тази година взех трудното решение и се оперирах през юни.
Абсолютно откровено - на първо място, трябва да прецените сама ситуацията с оглед възрастта ви, общото ви здравословно състояние и симптоми, както и предстоящата ин витро процедура. На ваше място аз бих си дала още малко време за възстановяване, седем месеца не са чак толкова дълго време, а и доста бързо сте нормализирала показателите. Още повече, че както някой по-горе беше споменал, обикновено автоимунният процес се стопира по време на бременност.
Повечето лекари казват, че човек се оперира, предписват му едно хапче и едва ли не проблемите му се решават, но истината е, че след операцията човек се сблъсква с нови, сходни или различни трудности. Твърдението, че няма рискове, също не е вярно и не знам защо много ендокринолози не дават достатъчна информация на пациентите си, а всеки от нас трябва да инвестира изключително много време и усилия, за да се рови в материя, която не му е по специалността. Все пак щитовидната жлеза е жизненоважен орган, който участва в множество процеси в тялото. За мен в случай, в който причината за операцията не е карцином, аз бих се опитала възможно най-дълго да запазя жлезата.
Да, Базедовата болест е автоимунно заболяване, но е възможно да бъде постигната по-дългосрочна ремисия, както и значително да намалите симптоматиката. Моят съвет е да проучите малко повече и да опитате да спазвате хранителен режим, наречен Автоимунен протокол, да проверите за дефицити на витамини и минерали в организма си, да се научите да контролирате стреса в ежедневието и да имате достатъчна физическа активност, т.е. дори да постигнете желаните хормонални стойности, не може да се разчита само на хапчета, а човек трябва да промени из основи начина си на живот.
И не на последно място, няма универсално решение, всеки случай е индивидуален и никой не може да ви гарантира нищо. Съветът ми е да се опитате да направите възможно най-подробно проучване, за да вземете информирано решение - консултация с други специалисти, в интернет има достатъчно полезна информация особено на английски, български и чуждестранни групи във фейсбук за базедова болест и свързани с живота след тиреоидектомия.

# 633
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
А има ли как да се заведе дело срещу лекар,който не е обяснил никакви рискове и последици от операцията на щитовидната жлеза?
И е твърдил абсолютно неверни неща като това,че Л Тироксин не може да даде алергия и дразненето на стомаха и червата от него е абсолютно изключено, защото НЕ дава странични ефекти?
Ами не потърсих информация...но беше негово задължение да ме информира...
Той е с титлата "доктор",той трябваше да помисли,че при диарии тъпото му прехвалено лекарство няма да се усвоява добре.А това нон стоп разиграване на хормоните не е ок и още повече влошава лошата картинка при мен.
От вчера съм с положителен PCR,друг такъв идиот като мен да кара това чудо за трети път има ли?
Сега и синът е с температура...
И сега стоях пет дена в карантина,ще стоя още 14.Ако в понеделник или вторник синът даде положителен PCR,на него също ще му наложат още 14 дни,а аз дали ще получа удължаване...
Не е честно,аз имам нужда от въздух.
Не мога между 4 стени.
В тъпия бетонен блок не е хубаво.

# 634
  • Мнения: 11 726
Как удължаване? Не би следвало. Ти си караш твоите 14 дни. Просто ако се окаже с положителен тест и звъннат от Рзи, ще кажеш, че ти си положителна и твоите 14 дена си текат. Не трябва нови 14 да бориш , ако са те карантинирали от РЗИ. Ако не са подадени данни в РЗИ за твоя тест и не са се обадили да ти кажат, тогава вече е друго.

# 635
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Той беше отрицателен
С майка започна карантина от понеделник.
Сега заради мен му се удължава до 25ти...
За тези,които нямат признаци,карантината се удължава с всеки новорегистриран болен от семейството.

# 636
  • Мнения: 11 726
Но не и за прекаралите вече Ковид. За теб не би трябвало. Но ще питаш, ако излезе положителен. Плюс това, че ти вече си под карантина. Твоя срок си е 14 дни. Никакво удължаване.
Даже вече не искат отрицателен тест след край на карантина. Пациентите след 5-6 ден от положителния тест не предават зараза. Дори да имат усложнения.

Моят мъж като беше болен смятах 2 дни назад от поява на симптоми+ още 5-6 дни, дали аз ще проявя симптоми. Затова и карантината на контактни е 10 дни максимум. Но имаш ли положителен тест, от деня на теста вече са 14 дни. Няма увеличение за хората с положителен тест и прекарали Ковид. Ти си имаш 14 дни. Синът ти повече, защото няма тест. Излезе ли положителен, би следвало само за него 14 дни. Без за теб да добавят. Ти си следваш твоя срок.

Последна редакция: нд, 17 окт 2021, 07:12 от Merelenda

# 637
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Аз бях от понеделник,12.10.в карантина 10 дни заради майка.
Сега от 15.10 съм 14 дни заради положителен PCR.
Щом не предавам зараза,защо не може да излизам?
Преди като съществена част от терапията на грипа даваха и разходка на чист въздух.
Това са 19 дни затвор,без да съм виновна в нищо.Дори ако можех,щях да си сложа ваксина.Щом съм правила в миналото реакция(и то тежка),не можело.
Ние имаме някакъв сгрешен ген.И майка е правила,и сина като бебе...
Бихме му за заушка,дифтерия/тетанус последно по имунизационния календар.
След това взе да го боли коремът...
Но ТСХ му е на горна граница,ФТ3 и ФТ4 са добре.Но това ТСХ ми бърка здравето.
Как така... 4 е...Два пъти е мерен,в две различни лаборатории,през голям интервал от време.
Когато е бил доста по-малък,пак съм пускала и пак е толкова.Явно предишната лична ми е казала,че е добре.Тя избиваше рибата.Аз звъня и казвам,че колитът ми пак кърви,тя:"Ами да не ти е за първи път?Така ще е."Сегашната и за диагноза,и за лечение само едно и също повтаря"Не знам".
Ужасно е да имаш нужда от помощ и да слушаш такива приказки от лекар,човекът,който би трябвало да ти помогне.

# 638
  • Мнения: 11 726
Не можеш да излизаш, защото са приели за закон 14 дни. Това е.
Но от мнозина чувам вече, че до 5-6 ден се предава каквото се предава. После не.
Дори да се изолира вирус при изследване в носоглътката. Имали случаи на 9-ти ден четох, но не пренасяли заразата. Затова и отпадна тест след 14 ден. Свършва карантината и си свободен, ако си добре дето се вика.
Иначе на тези, които ги изписват от болница им дават болничен и още дни карантина. Днес точно ми попадна, че и това ще отпада. Нямало смисъл. Човек ако не е добре няма да излиза така или иначе. И няма логика живеещите с него да ходят дето си искат, а той не, при условие, че не разнася зараза.
Както аз и мъжът ми. Ако след ден 10 той е заразен, то моята карантина нямаше да е само 10 дни. Щеше да е като неговата-14. Щяха да му искат и отрицателен тест.
На мен също, за да е сигурно, че не карам безсимптомно и сея зараза.

# 639
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Уффф,нещо ме давят гърдите тази сутрин.
Не е ок.
Но нямам и изследване PCR в мен,как да викам 112 за да ме вземат за снимка.
Майка ходи вчера в Ковид зона,правили ѝ снимка,но тя има PCR изследването си.Взе я линейка.Искаха ѝ PCR и лична карта.Нямаше кой да отиде вчера сутринта за моето изследване,тя е била до 13:30 отворена лабораторията.
Дано ако се влоши даването,да дойдат все пак.
И няма да влизам в болница.Каквото е такова.Ще си стоя вкъщи,но е депресиращо.А още няма 1 седмица.
Голям ужас.
Добре,че е котето,ако не е то,ще полудея.

# 640
  • Мнения: 11 726
Ами ти си регистрирана в Рзи 🙄 Какъв PSR за линейка? Имат си система. Да проверят.
Безумие е това.
Звъниш на ЛЛ и да се оправя с тях. Или в РЗИ звъниш.

# 641
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Ох,тази ЛЛ повече не искам да я чувам.
От август се разправяме за едни гъбички в червата,не искаше да изпише лечение.
Онзи ден каза да пия Низорал.Ами ок,ама е спрян от продажба.
Тогава Нистатин.Повръщала съм от него.Не искам.Споделям,че ми е давал страничен ефект.
Тя нямала опит с другите лекарства,с такъв пациент...Защо не съм ѝ казала при записването,че имам толкова болести...
1.Дадох ѝ ТЕЛКа при записването и го прочете,само ме попита пия ли лекарства за астмата.Казах,че не, защото ми кървят червата от Сингулар(а дишам така добре с него).Кое не съм ѝ казала,не разбирам.Винаги съм била открита и честна.Мисля да напиша сериозна жалба.Тя не изписвайки нищо,на практика ми отказва лечение.От началото на август съм с ЦРП 30,даде талон за гастроентеролог, ревматолог,хирург...Нито един талон не съм ѝ искала.Даже не ме гледа в очите,а гледа през прозореца.
Онзи ден ѝ обяснявам за диарията,да пия пробиотик.Не съм спирала да го пия,пих всякакви видове от август насам.Ами Ковид ме удря в червата първо.Нямала друг такъв случай,не знаела какво да ми препоръча,освен пробиотици.
Ех ама...пробиотик НЕ лекува автоимунни реакции.То тогава щеше да е панацея и...светът щеше да е по-добро място.
Направо...нямам думи.
Даже ме пита предишната лична лекувала ли ме е въобще.Избеснях и ѝ казах за професионално мнение да се свърже с колежката си и да разбере.
Да съм влезела в болница(ама за кое от всички заболявания??? или все там да си стоя).Имали си метод за лечение на всякакви болни.
Ами не.Над 30 пъти съм била.Нямат.Или ми дават нещо,от което правя алергия и след това ми слагат по две банки физиологичен разтвор на ден и ме изписват"с подобрение" и "без настъпили усложнения" или само банки ми вливат и това е "лечението".
Е,в белодробната болница ме тъпкаха с пеницилин и гентамицин,благодарение на което бях с ужасно влошено състояние на червата повече от година...
За мен медицината е на ужасно ниско ниво и много хора са го разбрали,всеки търси начин да се спасява сам,дотам я докарват накрая лекарите.
Да,поддържат те жив,но това съвсем не значи,че живееш пълноценно.

# 642
  • Мнения: 11 726
Миме, тогава се свържи с РЗИ и питай каква е процедурата за рентген, ако теста не е в теб, защото си под карантина. И онлайн могат да видят резултат. И по ЕГН при тях също.
Мои приятели ги взеха последователно с линейка за рентген. Не помня да са им искали резултата от теста. Доколкото помня, с РЗИ са комуникирали.

# 643
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Добре, благодаря за информацията.
И майка така я взеха вчера.И са я оставили да се прибира както намери за добре.Баща ми беше с нея,но с мен няма кой да дойде за съжаление.
Аз се чудя дали да не изчакам до утре,не искам антибиотик.Не от лиготия,с тези черва почти никакъв антибиотик не понасям,получавам зверска диария до два часа,ето,гъбички се получават,направо...
А в Ковид отделение няма да ми дават храна.Няма и кой да ми носи,след като сме в карантина.Ако ям обща храна,до няколко часа пак ще получа диария,а индивидуални диети не предлагат никъде .Вдигали са ми рамене лекари и сестри и толкова.Санитарката носи храната и казва,че това има.По наглите казват"Ако искаш яж,аз к'во да направя."И дотам.

# 644
  • Мнения: 11 726
Не знам, Миме. Трябва да прецениш сама. Не е казано, че ще те вземат в болница, но снимка да направят.

Общи условия

Активация на акаунт