Нашите цветя - обща тема 7

  • 25 811
  • 752
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 675
Angela61, LittleCactus,  благодаря за съветите! 🌹
В стаята е 20 градуса, отопление климатик. Бюрото е близо до прозореца (на 1 м) , за снимката преместих кактуса по-навътре. Ще го сложа на прозореца (западно изложение). А какво е това, което излиза от дупките на саксийката, мислех че са корени (извинявам се за тъпите въпроси)? Ще снимам и ще редактирам поста.
Ето снимка
Скрит текст:
Скрит текст:

# 16
  • DE
  • Мнения: 9 068
Имах точно такъв кактус. 5 години изкара отвън на перваза, но тазгодишните минусови температури му разказаха играта. Ужасно съжалявам, че не го прибрах в коридора като видях, че цяла седмица ще има минусови температури. Цъфтеше всяка година около май. Сега чакам да се постопли да видя дали поне долната част е оцеляла да го резна, около 25 см. е Thinking

# 17
  • Мнения: 7 776
Веднъж на 7 дена се полива малко, ако почне да излиза вода в чинията се спира. Хубаво е да е на прозорец, да. Няма как да знаем какво излиза от саксията като не се вижда, може да е субстрата, може да е корен, нямам идея, като се присади ще се види. Дори да са корени, ще трябва да се резнат, такива бради корени не са ок и се редуцират и подрязват дори при обикновени цветя.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 25 229
Имам такъв, зимата стои на стълбите и там си пуска пъпките, дори сега е напускал. Обаче стана ужасно дълъг, не знам такъв ли им е моделът или моят расте основно на височина. Но леко ме дразни така, постоянно се катурва.

# 19
  • DE
  • Мнения: 9 068
Да, моя е същият, расте само на височина и се накланя постоянно, от миналата година.

# 20
  • Мнения: 6 675
Дането, ай, какъв красавец! 
Цветчетата на моя вечер се затварят, сутрин се отварят, щерката много му се кефи и заради нея искам да успея с отглеждането.
Благодаря на всички за съветите! 🌹

# 21
  • Варна
  • Мнения: 25 229
Тоя специално според мен е хипер непретенциозен, пък не знам. Отчовърках го като бебе от кактуса на една колежка преди 10+ години, бил е с размера на бобче. В най-обикновена пръст го сложих, сега е две педи висок и цъфти всяка пролет.

# 22
  • Мнения: 7 776
Ами няма как да е добре и да не расте на височина като седи на стълби, съжалявам. Растението има нужда от светлина, когато я няма изсолява,става дълго, нефело и търсещо всякак капчица светлина. Мамилариите не растат по този начин, напротив - изпълват се най-вече на ширина и след това на дължина. За 10 години този упоменат растеж е нищожен.
Кактусите не са мушката, не изискват много, поне светлина им дайте на тия растения. Ако колекцията ми не беше 1/3 спасени от стълбищни афери, нямаше да го приемам лично.

# 23
  • DE
  • Мнения: 9 068
Моя е на източен прозорец, растеше по 3-4см на година. Не е само до светлина, има много светли стълби. Нашите във входа са силно осветени.

# 24
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Честита да ни е новата тема! Heart Eyes

Натуся, пише, че това са малки, керамични, декоративни вази. Четох и мненията на клиентите. Тези вазички не са по отделно, а са комплект на една поставка, не можеш да ги ползваш по отделно. На някои това им харесва, на други не им харесва. Четох в мненията също, че може да се налее вода в тях. Също един клиент пишеше, че този комплект го има и в бяло, и е на мнение, че така е още по-добре, защото може чудесно да се комбинира с различни цветя, тъй като често от вятър или просто така падали цветчета в градината и можел да ги сложи във вазите.
Както вече споменах вазите са залепени на поставка, която има размери: дължина 19см ширина: 7см и височина 10см. Това, което на мен ми излиза като цена, е € 29,89. За транспортни не се плаща допълнително, но ако ги искаш за България, не знам дали за там няма да има и допълнителна транспортна сума.

# 25
  • Мнения: 7 776
Дането,не ти е ок кактуса и не му е ок местоположението. Това именно е изсоляло растение. Изобщо не е мръднало на ширина. Търси светлина. Мамилариите и тази конкретно стават като футболни топки.

П.С. който както иска да си гледа растенията, но то мойто е екстра и го гледам на стълби, не е релевантен и градивен опит. Всяко растение има свой собствен хабитат, казаното до тук за кактусите е все едно някой да каже гледам епифит, примерно орхидея в хумусна почва и си е много добре.

# 26
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 961
Анджела, тук кактуси се продават в торфен субстрат. Ако не го присади, ще умре, това първо.
Второто ти твърдение за болести и гадинки също е грешно. Дори от специализирани cactus nursery-та идват почти винаги с някоя добавка и изискват карантиниране и пръскане.
Хайде да не даваме подвеждащо инфо, аз за мушката не говоря,защото не са ми интересни и не ги колекционирам. Но кактуси колекционирам.
Кактусче, моля прочети още веднъж какво съм написала и обърни внимание на детайлите. Казах, че в случай на лош субстрат или такъв обогатен с гадинки и др.  да се смени изцяло, имах предвид това. Ако е такъв случая дори и цъфнал би трябвало по спешност да се пресади. Прави се, въпреки, че не е честа практика поради стреса за растението/кактуса. И за поливането имах предвид едни 50 мгр водичка, а не да почне да излиза от долу в чинийката. В този ред на мисли, всичко, което казах е като допълнение към твоето обяснение и в никакъв случай в контра.
Кактуса, който имах в Бг въпреки, че беше на остъкления балкон и получаваше всичката възможна светлина, растеше нагоре и наклонено. Цъфтеше и имаше и малки в основата. Обаче светлината в Бг е по-слаба от колкото при мен тук в Испания, въпреки че са на една ширина двете държави.
Така че, всичко, което казах е вярно и не е подвеждащо стига да не се чете отгоре-отгоре и да си предубеден предварително и да смяташ, че само твоето е най-вярното.
И мушкатите са цветя като останалите и не са по-нисши от тях. Дори могат да бъдат много красиви с различните си нюанси съчетани едно с друго. 😁🌼 Извини ме ако те подразних с моето изказване.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 25 229
Ами няма как да е добре и да не расте на височина като седи на стълби, съжалявам.
Никъде не съм писала, че стои целогодишно на стълбището, съжалявам! Зимува на стълбищния прозорец. През лятото си е на терасата на слънце и жега.
не знам защо така забелязвам откровена склонност за заяждане, когато стане дума за кактуси. Не съм колекционер със сто хиляди вида, но всички сме гледали кактуси, айде... И не сме ги уморили за 20+ години, че и до цъфтеж ги докарваме, значи не сме чак такива некадърници Tired

Последна редакция: чт, 11 мар 2021, 13:06 от Месечинка виторога

# 28
  • Мнения: 14 766
Флоксче,благодаря ти за темата! 🤗🌺
Извинявай,че ти я “натресох”,но съм с болки в дясната ръка,а с лявата съм инвалид. 😣

# 29
  • Карлово
  • Мнения: 4 610
Благодаря за новата красива тема.
В нейна чест снимах малко постни пролетни цветенца.

Едни мини нарциси и срамежлив арабис, като разцъфне хубаво пак ще ви го покажа.

и игличина не е още хубаво разцъфнала, ама карай.

Общи условия

Активация на акаунт