Отговори
# 15
  • Мнения: 2 070
http://www.government.bg/cgi-bin/e-cms/vis/vis.pl?s=001&p=00 … mp;n=000036&g

Това е демографската стратегия...Пускам я за Лени, ако искате я погледнете.. Факт е, че 49% от децата се водят извънбрачни.. Тоест голяма група от населението ни остава извън нормативите, а родителите им трябва да съществуват юридически някъде... Не искам да споря за привилегиите, лично за мен стимулацията на брака пък противоречи със свободолюбието ми, тоест - ако нямам право на кредит да речем ще се чувствам малко дискриминирана.. Все едно ме принуждават да се омъжа заради пари...

# 16
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Бракът е регистрация на съжителството., документ, подпис.

Да.
А да не се злоуопотребява с нищо в никоя държава го няма.

Вместо да се вторачваме в пикливите 20 лв на този-онзи по-полезно би било да се вторачим в милионите на едни други хора, чиито имена всички знаем, но всички си трайкаме.

Те са си го казали хората "за кокошка няма прошка, за кон - няма закон."

Единствено виждам смисъл от някаква регистрация тип: двойка без брак ще има дете и мъжът отива в общината да заяви, че детето е ногово. По този начин се застрахова, че дори да му се случи нещо до раждането на детето, то няма да е лишено от правата си на наследник и т.н.

# 17
  • Мнения: 46 518
За това моето предложение беше да се създаде наистина функционираща с-ма за подпомагане. Тя да установи "истински нуждаещите се" ...

Тези, които искат да ползват привилегиите ще отговорят с НЕ на въпроса "Живеете ли заедно", единия ще се регистрира на друг адрес на секундата, поне аз не виждам начин да ги накарат да признаят  Rolling Eyes

# 18
  • София
  • Мнения: 298
Не мисля, че трябва да се искат един куп изследвания и други документи, за да се подпише съжителство. Това трябва да е различно от брака.
В Швеция например има два вида такива "съжителства" - едното, при което просто двамата се подписват, че живеят заедно, и това е всичко, и второ, което вече доста прилича на брак - общи данъци и прочие. Хората избират.
Според мен трябва да се въведе такава форма в България, след като има толкова двойки, които живеят по този начин, явно е нужно. Разликата с брака (освен някои законови положения), е, че, например, не се вдига сватба, което е почти невъзможно при подписване на брак в БГ. Познавате ли някой, който се оженил, и не е празнувал поне малко? Освен това няма развод.
Това ще опрости положението със самотните майки-фантоми, мисля аз. Например - аз бях самотна майка в разстояние на 3 години, но по стечение на обстоятелствата не бях разведена. Съответно -пред закона не се водех като самотна майка. От 3 години живея в съжителство без брак, но пред закона се водя като самотна майка с две деца Shocked Естествено, не се и опитвам да се възползвам от каквито и да е привилегии, тъй като те са нужни на други хора. За да имат хората някакъв стимул да подписват съжителство, трябва да има и облаги от това- като семейното данъчно облагане, например.

# 19
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Държавата не може да пусне детективи да разследват кои живеят с или без партньор. Зависи си от манталитета на човека!
Тя че може да пусне детективи може, в други страни точно това правят - но наистина не е там въпроса.
А той е доста сложен.
Според мен автоматично приравняване на живеещите на семейни начала с тези сключили брак не може да има - най-малкото опира до СИО, общ бюджет и т.н., каквито повечето съжителстващи нямат. За доста от живеещите на семейни начала общият покрив не означава обща отговорност, нито общи финанси, нито пък ако жената има дете (независимо дали от предишен брак или не) новият мъж директно влиза във функциите на баща.

# 20
  • Мнения: 2 070
Доколкото знам в момента имаш право на СПО, ако детето е припознато, ве съм сигурна има ли изискване да сте омъжени...

# 21
  • Мнения: 6 167
Бракът е регистрация на съжителството., документ, подпис.

Единствено виждам смисъл от някаква регистрация тип: двойка без брак ще има дете и мъжът отива в общината да заяви, че детето е ногово. По този начин се застрахова, че дори да му се случи нещо до раждането на детето, то няма да е лишено от правата си на наследник и т.н.

това не го ли пише в акта за раждане, и припознаването,  фамилията и тн!?


Биляна, и в другата тема казах, у нас са идвали до момента 4 пъти полицаи и общинари да проверят дали наистина живеем в брак. Не получавам никакво разрешение ( за престой, работа или местоживеене) без да ме сварят у дома по бели гащи.

# 22
  • Мнения: 1 072
За това моето предложение беше да се създаде наистина функционираща с-ма за подпомагане. Тя да установи "истински нуждаещите се" ...

Тези, които искат да ползват привилегиите ще отговорят с НЕ на въпроса "Живеете ли заедно", единия ще се регистрира на друг адрес на секундата, поне аз не виждам начин да ги накарат да признаят  Rolling Eyes

Никол, написала съм функционираща. Ако ще се работи само с документи за да се удостовери бедността на някого, то сегашната институция си върши работата идеално. Не ка Лени ти обясни как е доказвала брака си в Италия. Лени, извинявай, че те забърквам, но искам да докажа, че може.

# 23
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
това не го ли пише в акта за раждане, и припознаването,  фамилията и тн!?

Пише го, СЛЕД като се роди детето.
Ако нещо се случи с бащата преди то да е родено и родителите нямат брак - детето си е само на майката.
(поправете ме ако греша)

Това според мен е нещо, което има смисъл да се промени.
Другото си е задължение на държавата.
Тя ги дава парите - да си измисли начин да следи на кого.
Моята работа в случая е да плащам данъци.

# 24
  • Мнения: 1 072
Попитайте момичетата от ДБМ, които посещават много бедстващи  семейства, дали могат от едно-две посещения да преценят кой има нужда от помощ и кой не.

# 25
  • Мнения: 2 070
Ами да - аз бях разделена известно време с приятеля ми, около година, поработих, останах без работа и кандидатствах за помощи за самотен родител - дойдоха да проверят дали лъжа, че живея при родителите ми /повече ги притесняваше дали нямам фирма или живея в чужбина/, кагато са идвали аз съм била при баба ми - отказват ми помоща под предлог, че не са ме открили в жилището, което съм посочила - върви им обяснявай, че дете и ремонт с къртене на стени не върви - те си вършат детективската работа. после се разправях и доказвах, че в действителност живея тук - отпуснаха ми помоща.. След това всеки месец те проверяват там ли си не си ли. Сега зъминавам за Сф и съответно тр да откажа помоща, заради смяна на местожителство, почване на работа и факта, че нямам нужда вече от нея... Тоест  -има начин да те проверяват и следят и ако го правят още по-стриктно от сега ще е вече добре..

# 26
  • Мнения: 6 167
За това моето предложение беше да се създаде наистина функционираща с-ма за подпомагане. Тя да установи "истински нуждаещите се" ...

Тези, които искат да ползват привилегиите ще отговорят с НЕ на въпроса "Живеете ли заедно", единия ще се регистрира на друг адрес на секундата, поне аз не виждам начин да ги накарат да признаят  Rolling Eyes

Никол, написала съм функционираща. Ако ще се работи само с документи за да се удостовери бедността на някого, то сегашната институция си върши работата идеално. Не ка Лени ти обясни как е доказвала брака си в Италия. Лени, извинявай, че те забърквам, но искам да докажа, че може.

Може, я.
лесно става:подавам молба за разрешение за престой ( например). прилагам куп документи, брачно свидетелство и както си му е реда.
на гишето какичката ми казва " Супер, следва проверка и след това ще ви дадем".
, и някоя вечер 3ма полицаи ХОП! В моя хол.
Идваха и от общината и тн. Къде спалнята, къде е гардероба, къде държите дрехите за пране и тн. 

И така 4 пъти.

# 27
  • Мнения: 2 070
Помощта, за която писах по-горе е почти 100лв на месец, ромите май я взимат масово  по някакъв си член 9, който е за подпомагане на родител, отглеждащ сам детето си до 3 години и неработещ... Искат да докажеш, че нямаш собствено жилище и не работиш, не си омъжена - ами как да не ги взимат тия помощи ромите - това са много пари на държавата и данъкоплатеца - 80 лева на месец /защото приспадат всякакъв доход - детските в случая/...

# 28
  • Мнения: 199
Имам позната, която отказа да подпише само за да може да ползва помощ от държавата за самотен родител ConfusedПри положение, че с "мъжа" и са в доста добро финансово положение ми се стори адска глупост.Според мен това е въпрост на чест и доблест.При положение, че за нея тази помощ няма да е от никакво значение(пари оставени в поредната кръчма), защо трябва да ощетява хора които наистина имат крещяща нужда от тези пари.Държавата не може да пусне детективи да разследват кои живеят с, или без партньор.Зависи си от манталитета на човека!

е, за това става въпрос!

# 29
  • София
  • Мнения: 13 206
1 въпрос - отчисленията от данъци за деца важат ли за несключилите брак.

Да, разбира се!
Аз ги ползвам. Нямам брак... взима се  моята заплата и брой на членовете на семейството 2 (аз и дъщеря ми). Бащата подписва декларация, че няма да ползва облекчения....

А по въпроса за съвместното съжителство. Спрямо детето ние имаме равни права. Същите като сключилите брак. Помежду ни, обаче не е така. Не се наследяваме примерно...

Общи условия

Активация на акаунт